Perspėja keturkojų šeimininkus: gatvėse mėtosi paštetas su mirtinomis tabletėmis

 (472)
„Tai galėtų būti ir jūsų šuo“, – aplinkinius perspėja dėl augintinių gyvybių kovojantys vilniečiai. Sostinės senamiesčio gatvėse keturkojus vilioja tabletėmis prismaigstyti pašteto gabaliukai, kai kuriems šunims ir katėms tampantys paskutiniais.
Senamiestyje žudomi gyvūnai
© DELFI montažas

Visą naktį kovoja dėl augintinės gyvybės

Socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje pasirodė žinia, kad Vilniuje nuodijami keturkojai. Ši naktis Mindaugui Anusauskui, garsios atlikėjos Evelinos Young broliui, bemiegė: jo augintinę Čilę kas kelias minutes purto traukuliai, ji stūgauja ir aprimsta tik suleidus raminamųjų. Vyras tik dabar pradėjo tikėti, kad kalytė pasveiks. Iki tol jam plyšo širdis nuo nežinojimo, ar veterinarijos klinikoje raminamai kalytei pavyks išgyventi.

Nors kreiptis į policiją Mindaugas dar nespėjo, vyras susirūpino kuo skubiau perspėti kitus vilniečius, vedžiojančius savo augintinius senamiestyje. Pasirodo, ten vaikščioti su augintiniais nesaugu: gatvėse primėtyta pašteto su mirtinu tablečių įdaru viduje.

„Nuėjome į šalia sankryžos esantį viešbutį paklausti, ar turi filmuotą medžiagą, kurioje galimai būtų užfiksuotas paštetą dėliojantis žmogus. Deja, jų kameros to lauko, kuriame rastas paštetas, neapima. Į policiją dar nespėjome kreiptis, nes darome viską, kad mūsų Čilė išgyventų“, – teigia jis.

Anot Mindaugo, pašteto su tabletėmis paragavusiam šuniui iškart prasideda traukuliai, vėliau nukrenta temperatūra. Į simptomus reikia staigiai sureaguoti ir nugabenti gyvūną į veterinarijos kliniką, nes net ir kelios prarastos minutės gali būti mirtinos.

„Būdami veterinarijos klinikoje nugirdome skambutį. Kreipėsi moteris, įvardijusi panašius simptomus – jos augintiniui pasireiškė stiprūs priepuoliai. Moteris negalėjo greitai atvežti gyvūno į kliniką ir likus trims minutėms iki atvežimo priepuolių kamuojamas terjeras nustojo kvėpuoti. Gydytojai bandė jį gaivinti, deja, nesėkmingai. Šunelis nepabudo“, – prisimena Mindaugas.

Sankryžoje aptiko šiurpių įkalčių

Vos tik prasidėjus Čilės traukuliams, Mindaugas neiškart suprato, kas jai nutiko. Tik sutikęs klinikoje terjero netekusią moterį ir išsiaiškinęs, kad jų augintiniams traukuliai prasidėjo toje pačioje sankryžoje, vyras suprato, kad tai negali būti tik sutapimas.

„Su broliu grįžome į Mindaugo ir Kauno gatvių sankryžą. Per porą minučių suradome pašteto gabalėlius su tabletėmis viduje. Pasivaikščioję šalia radome ir negyvą katinėlį – matyt, tabletės jį iškart pakirto, nes viskas vyksta labai staigiai. Iškart prispausdinome 30 – 40 skelbimų, kad vietiniai žmonės žinotų ir saugotų savo augintinius. Akivaizdu, kad kažkas šiuos spąstus paspendė tyčia“, – tikina Mindaugas.

Vyras ketina nuvežti tabletes tyrimui ir išsiaiškinti, kas tai yra. Įtariama, kad tai gali būti paracetamolis ar ibuprofenas. Veterinarijos gydytojai patikino, kad panašūs simptomai šunims ir katėms pasireiškia apsinuodijus šiais vaistais.

Mindaugo artimieji rūpinasi žinios sklaida socialiniuose tinkluose, kad panašūs atvejai nepasikartotų ir šeimininkai būtų atsargesni. Jo draugė Emilija Galkutė pasidalino Mindaugo ir Kauno gatvių sankryžoje darytomis šiurpiomis nuotraukomis.

„Būkite atidūs ir nieko neleiskit valgyti šunims nuo žemės. Dalinkitės šiuo įrašu, nes niekada nežinot, ar kitas nebus Jūsų šuo“, – perspėja ji.

Šunų šeimininkus perspėja ir Mindaugo sesuo atlikėja Evelina Young – apie tai rašome čia.

Pareigūnai pažeidėjams žada baudžiamąją atsakomybę

DELFI susisiekus su Vilniaus apskrities policijos komisariato komunikacijos poskyrio specialistu Pauliumi Radvilavičiumi, šis teigė, kad kol kas apie nuodijamus gyvūnus girdėjo tik iš besikreipiančių žurnalistų – pareiškimo dar kol kas niekas nepateikė. Vis dėlto, pastaruoju metu pareiškimų dėl gyvūnų nuodijimo Vilniaus apskrityje sulaukiama labai mažai.

„Nuo kovo 1 d. sulaukėme dviejų pareiškimų. Kovo 23 d. pranešėja teigė, kad Elektrėnuose kaimynė ant pievelės pribarstė nuodų, o pranešėjos šuo jų lyžtelėjo. Atvykus policijos pareigūnams paaiškėjo, kad iš tiesų ant pievelės būta žiurkių nuodų. Antrojo pranešimo sulaukėme gegužės 20 d. Pranešėja įtarė, kad ant kelio pribarstytais nuodais galimai nuodijami gyvūnai. Atvykus pareigūnams paaiškėjo, kad tai tebuvo baltos duonos gabalėliai, be jokių nuodų. Išbarstyti lesinant paukščius“, – situaciją komentuoja P. Radvilavičius.

Jis tikina, kad nuo to laiko daugiau pranešimų policijos registre nefiksuojama, tačiau galima ir paklaida.

Už tokį nusikaltimą gresia dvejopa atsakomybė – administracinė arba baudžiamoji. Administracinė taikoma atvejais, kada gyvūnams pakenkta, tačiau šie išgyveno, o baudžiamoji atsakomybė taikoma tuomet, kai gyvūnas neišgyvena.

„Šiuo atveju pažeidėjui gali grėsti baudžiamoji atsakomybė. Tačiau dėl nuodijamų šunų pastaruoju metu į mus niekas nesikreipė“, – teigia P. Radvilavičius.

Papildyta:

P. Radvilavičius prideda, kad 12 val. 32 min. buvo užregistruotas pranešimas dėl paštetu užnuodyto ir stipriai susirgusio pranešėjo šuns. Įtariama, kad kažkas tyčia nuodija kiemo šunis. Pranešėjas pareigūnų laukė klinikoje „Greitoji žirafa“.

Pagal Baudžiamojo kodekso 310 straipsnį, tas, kas žiauriai elgėsi su gyvūnu, jį kankino, jeigu dėl to gyvūnas žuvo arba buvo suluošintas, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų. Už šiame straipsnyje numatytą veiką atsako ir juridinis asmuo.

Administracinių nusižengimų kodekso 346 straipsnyje numatoma, kad žiaurus elgesys su gyvūnu, gyvūno kankinimas užtraukia baudą nuo 50 iki 1,2 tūkst. eurų. Padarytas pakartotinai, nusižengimas užtraukia baudą nuo 1,2 tūkst. Iki 1,75 tūkst. eurų.

Žiaurus elgesys su gyvūnu, gyvūno kankinimas, kai dėl to gyvūnams gresia žūtis ar suluošinimas, užtraukia baudą nuo 300 iki 1,75 tūkst. eurų. Pakartotas nusižengimas užtraukia baudą nuo 1,75 tūkst. Iki 2,3 tūkst. eurų.

Gyvūnų nuodijimas nėra išeitis

Kol kas galima tik spėti, kas ir kodėl paspendė mirtinus spąstus gyvūnams. Vis dėlto, panašiais atvejais gyvūnų teisių gynėjai dažniausiai aiškina, kad vietinius gyventojus galimai erzina nevisad surenkamos gyvūnų išmatos, ypač kalbant apie beglobius gyvūnus. Augintinių išmatas kartais palieka ir neatsakingi gyvūnų šeimininkai, piktinantys tuos, kurių teritorijoje paliekama netvarka.

Žmonės nežino, kad problemą galima išspręsti humaniškai, nepakenkiant gyvūnams. Rūpesčių sukelia ir nekastruojami, po langais besidauginatys gyvūnai – kartu su jais dauginasi ir rūpesčiai.

Tokiais atvejais gyventojai turėtų kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ar gyvūnų gelbėjimu bei priežiūra užsiimančias organizacijas.

DELFI skaitytojai, galbūt turite daugiau informacijos apie šį gyvūnų nuodijimo atvejį? Gal žinote arba užfiksavote kaltininką(-us)? Pasidalinkite šia informacija su DELFI redakcija rašydami el. p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Gyvūnų nuodijimas“ arba spauskite šią nuorodą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyvūnų teisės

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą (6)

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sakė palaikantis Dovilės Šakalienės ir Lino Balsio siūlomą iniciatyvą uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veiklai. Pasak K. Navicko, Seimui priėmus tokias įstatymo pataisas, iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai turbūt patektų į zoologijos sodus.

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų (123)

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų
Virtuvės šefas nusprendė pajuokauti, tačiau jo pokštas liko nesuprastas. Instagrame paviešintos nuotraukos su gyvūnų skerdienomis, kurias lydi trikdantys užrašai, sulaukė visuomenės pasipiktinimo ir privertė viešai atsiprašyti.

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines (15)

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines
Organizacijos „Tušti narvai“ aktyvistai, pirmadienio rytą prie Seimo atsinešę kailių fermose nugaišusias audines, vėl mėgino atkreipti parlamentarų dėmesį į tokių gyvūnų žudymą dėl kailio. Prieš 3 savaites jie paviešino vaizdus iš šalies kailių fermų ir tikina, kad nesustos, kol gyvūnų žudymas dėl kailio nebus sustabdytas. Prie Seimo protestavo apie šimtą žmonių, du iš jų laikė negyvas audines.

Kailinių žvėrelių augintojai kreipėsi į generalinę prokuratūrą dėl gyvūnų gynėjų veiksmų (6)

Kailinių žvėrelių augintojai kreipėsi į generalinę prokuratūrą dėl gyvūnų gynėjų veiksmų
Išanalizavusi VšĮ „Tušti narvai“ žiniasklaidai pateiktus įrašus neva iš Lietuvos žvėrelių fermų ir įvertinus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išvadas po pirmųjų neplaninių patikrinimų, Lietuvos žvėrelių augintojų asociacija nusprendė kreiptis į generalinę prokuratūrą dėl gyvūnų gynėjų šmeižto, rašoma Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pranešime spaudai.

Po patikrinimų kailių fermose Seimo narys Kasčiūnas Maisto ir veterinarijos tarnybai uždavė klausimų (16)

Po patikrinimų kailių fermose Seimo narys Kasčiūnas Maisto ir veterinarijos tarnybai uždavė klausimų
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas, atsižvelgdamas į 2018 m. rugpjūčio 27 d. pasirodžiusią informaciją apie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) baigtus neplaninius patikrinimus Kaišiadorių, Širvintų, Utenos, Zarasų ir Rokiškio rajonuose esančiuose kanadinių audinių auginimo ūkiuose ir praneštą informaciją apie aptiktus gyvūnų laikymo pažeidimus, kreipėsi į VMVT direktorių Darių Remeiką, prašydamas paaiškinti, ar tarnyba yra pajėgi užtikrinti visavertę kontrolę ir aukštesnius kailinių gyvūnų auginimo standartus ir kokiomis priemonėmis tai bus įgyvendinama.

Siūlo griežtinti nuobaudas už gyvūnų gerovės pažeidimus (17)

Siūlo griežtinti nuobaudas už gyvūnų gerovės pažeidimus
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) siūlo keisti kai kurias Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatas, susijusias su gyvūnų, laikomų netinkamomis sąlygomis, konfiskavimu bei didinti administracinę ir baudžiamąją atsakomybę gyvūnų gerovės reikalavimų pažeidėjams ir asmenims, žiauriai besielgiantiems su gyvūnais.

Ramybės nedavė daugiabučio balkone per dienas kaukiantis šuo: įsikišus pareigūnams situacija kardinaliai pasikeitė (114)

Ramybės nedavė daugiabučio balkone per dienas kaukiantis šuo: įsikišus pareigūnams situacija kardinaliai pasikeitė
Pilaitės gyventojams vasara buvo nerami – kone kasdien tekdavo klausytis balkone uždaromo šuns kaukimo. Naujai pastatytų daugiabučių gyventojai susirūpino ne tik dėl savo trikdomos ramybės, bet ir dėl gyvūno gerovės.

Vilniuje įvykęs zoologijos sodo atidarymas kelia audras: aktyvistai surengė protestą (105)

Vilniuje įvykęs zoologijos sodo atidarymas kelia audras: aktyvistai surengė protestą
Ketvirtadienį duris atvėrė pirmasis Vilniuje zoologijos sodas „Zoopark“ – lankytojai čia laukiami nuo rugpjūčio 31 dienos. Vis dėlto, naujo zoologijos sodo atsidarymu džiaugiasi ne visi: gyvūnų mylėtojai ir teisių gynėjai susirūpino, kad tai – dar viena vieta, kurioje dirbtinomis sąlygomis bus kalinami laukiniai gyvūnai. Atidarymo metu prie zoologijos sodo gyvūnų teisių aktyvistai surengė protestą.

Tokiam elgesiui nėra žodžių: vištų narve palikti 9 šunyčiai (3)

Tokiam elgesiui nėra žodžių: vištų narve palikti 9 šunyčiai
Panevėžio gyvūnų globos draugija savo profilyje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, jog ankstų pirmadienio rytą prie prieglaudos vartų rado vištų narve uždarytus devynis šuniukus.

Pareigūnai sureagavo į kraupius vaizdo įrašus: dalis pažeidimų žvėrelių fermose pasitvirtino (12)

Pareigūnai sureagavo į kraupius vaizdo įrašus: dalis pažeidimų žvėrelių fermose pasitvirtino
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad baigti neplaniniai patikrinimai Kaišiadorių, Širvintų, Utenos, Zarasų ir Rokiškio rajonuose esančiuose kanadinių audinių auginimo ūkiuose. Patikros pradėtos gavus informacijos apie ūkiuose nustatytus galimus gyvūnų gerovės, biologinio saugumo, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo reikalavimų pažeidimus, rašoma pranešime spaudai.

Šunų netekę šeimininkai Vilnių vadina nuodų sostine: nepasitiki pareigūnais ir ieško kitų sprendimų (283)

Šunų netekę šeimininkai Vilnių vadina nuodų sostine: nepasitiki pareigūnais ir ieško kitų sprendimų
Vilniuje keturkojų šeimininkai jaučiasi nesaugiai. Per mėnesį žiniasklaidoje nuvilnijo 3 mikrorajonai, kuriuose fiksuoti mirtini šunų apsinuodijimo atvejai. Skaičiuojama, kad ši nekontroliuojama problema per kiek daugiau nei mėnesį pareikalavo mažiausiai 5 šunų gyvybių. Matomas vienas galimas problemos sprendimas – nuodingų medžiagų įsigijimo apribojimas.

Šiurpą keliantis vaizdo įrašas pasiekė ir pareigūnus: tikrins visas audinių kailių fermas Lietuvoje (9)

Šiurpą keliantis vaizdo įrašas pasiekė ir pareigūnus: tikrins visas audinių kailių fermas Lietuvoje
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi visuomenininkų skundų dėl netinkamai kailių fermose laikomų audinių, per daugiau nei mėnesį žada patikrinti visas šių žvėrelių auginimo vietas šalyje.

Vilniuje nunuodytas vienas garsiausių šunų Europoje: keturkojų nuodytojai darbuojasi be jokio atsako (1044)

Vilniuje nunuodytas vienas garsiausių šunų Europoje: keturkojų nuodytojai darbuojasi be jokio atsako
Trenerį Dominyką Rukšėną palaužė sunki netektis – apsinuodijęs nuo lauke pribarstytų žiurkių nuodų, nugaišo jo mylimas šunelis, čempionas Maksas. Deja, bet tai nėra pavienis atvejis: prieš mėnesį 4 augintiniai nukentėjo nuo senamiestyje primėtytų pašteto gabaliukų su vaistais, o vos prieš savaitę antakalniečiai savo grupėje reiškė užuojautą moteriai, kurios šunį taip pat pražudė išmėtyti žiurkių nuodai.

Kraupūs vaizdai iš Lietuvos fermų: štai kokį pragarą turi iškęsti bejėgiai žvėreliai (345)

Kraupūs vaizdai iš Lietuvos fermų: štai kokį pragarą turi iškęsti bejėgiai žvėreliai
DELFI pasiekė šokiruojanti filmuota medžiaga iš Lietuvoje esančių kailinių žvėrelių ūkių. Slapta VšĮ „Tušti narvai" filmuotuose kadruose matyti galimi pažeidimai, kurie silpnų nervų žiūrovus gali šokiruoti.

Stebėtinas žiaurumas: mirusio šeimininko namuose užkalė gedinčią kalytę (57)

Stebėtinas žiaurumas: mirusio šeimininko namuose užkalė gedinčią kalytę
Namas užkaltomis durimis, stovintis Gerduvėnų kaime, po čia gyvenusio vyro mirties atrodo tuščias ir apleistas. Tik geriau įsiklausius galima išgirsti liūdną ir tylų šuns lojimą – gedintis gyvūnas bando prisikviesti šeimininką, kurio niekada daugiau nepamatys. Laimei, lojimą išgirdo iš užsienio sugrįžęs kaimynas, išlaužęs duris ir išgelbėjęs nelaimingą kalytę.