Asociacijos vadovas Česlovas Tallat – Kelpša teigia: „Turiu pripažinti, kad vaizdai, kuriuos mačiau per televiziją rugpjūčio gale man buvo pasibjaurėtini. Atidžiai juos peržiūrėjome kartu su kelis dešimtmečius žvėrelių fermose dirbančiais veterinarijos gydytojais. Išvada – nieko panašaus nesame matę savo akimis, nors pats ūkį turiu nuo 1993 m., pažįstu nemažą dalį Lietuvos augintojų. Tą patį jums gali pasakyti ir VMVT.

Labiausiai mane gąsdina vienas faktas. 2012 m. pabaigoje Danijos aukščiausiasis teismas priėme kaltinamąjį nuosprendį po to, kai paaiškėjo, kad į fermas naktimis įsilaužinėję filmuotojai patys provokavo gyvūnus kovoti tarpusavyje ir filmavo jų sužalojimus. Jie daužė per narvus, atidarinėjo juos ir suleisdavo skirtingų šeimų žvėrelius, kurie turi būti laikomi atskirti. Nejaugi tokie dalykai vyksta ir Lietuvoje?“, – klausia Č.Tallat-Kelpša.

Be to, Danijos aktyvistams priteista sumokėti šešiaženklę sumą.

VMVT pradėjo patikrinimus ūkiuose. Asociacija pateikia keletą išvadų. Ūkyje, kuriame laikoma 15 tūkst. gyvūnų rasta dešimt vienetų 2 centimetrais per siaurų narvų. Kitame ūkyje, kur laikoma 26 tūkst. gyvūnų, rastos dvi apsikandžiojusios audinės, kurios gydomos atskirtos nuo kitų, bei trys narvai, neatitinkantys reikalavimų. Dar kitame ūkyje, kur laikoma 18 tūkst. gyvūnų, pažeidimų nėra, bet 19 gyvūnų dėl apsikandžiojimų patalpinti gydymui skirtoje zonoje. Kol kas tai – griežčiausios pastabos. VMVT pateikė pastabų dėl kai kur nenušienautos žolės, bet ūkininkų manymu, žolės pjovimas kelia stresą gyvūnams, be to, aukšta žolė apsaugo nuo karščio ir apskritai mažai turi bendro su gyvūnų gerove.

Lietuvos žvėrelių augintojai jau pradėjo konsultacijas su VMVT, kad kailinių žvėrelių gerovės kriterijai būtų aiškesni. Apie 80 proc. ūkių Lietuvoje pradėti tikrinti nepriklausomų auditorių pagal europinę gyvūnų gerovės vertinimo sistemą WELFUR, kurioje numatyti gerokai griežtesni reikalavimai nei Lietuvos ar ES teisės aktuose. Ūkiai, negavę WELFUR sertifikatų, negalės pardavinėti savo kailių aukcionuose jau nuo 2019 m.

DELFI primena, kad rugpjūčio pabaigoje redakciją pasiekė šokiruojanti filmuota medžiaga iš Lietuvoje esančių kailinių žvėrelių ūkių. Slapta VšĮ „Tušti narvai" filmuotuose kadruose matyti galimi pažeidimai, kurie silpnų nervų žiūrovus gali šokiruoti.

Filmuotus kadrus išvysite čia.

Į šiuos vaizdus sureagavo ir VMVT, patvirtinusi matomus pažeidimus, sulaukta reakcijos ir iš Seimo. „Jau 17 Europos valstybių priėmė sprendimus drausti ar apriboti šiuos ūkius, galbūt atėjo laikas panašiai pasielgti ir Lietuvai“, – pranešime spaudai teigė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.