Gindamas šunį medikas aukoja atostogas

 (44)
Panevėžyje žinomas medikas Albertas Astrauskas, užuot per atostogas užsiėmęs širdžiai mielais dalykais, nusiteikęs kovoti su miesto Savivaldybe dėl šunų ir jų šeimininkų teisių, todėl studijuoja teisės aktus. Dėl savo tikslo gydytojas netgi ketina Savivaldybę skųsti ir Europos institucijoms.
Šuo geria vandenį
© Shutterstock

A. Astrausko bėdos dėl augintinio prasidėjo per Onines, liepos pabaigoje. Kaip ir kasdien su foksterjeru Roksiu medikas vaikštinėjo Nepriklausomybės aikštėje. Pasak gydytojo, tądien kepino 31 laipsnio karštis, o jutiminė temperatūra buvo dar didesnė. Aikštėje nesimatė nė vieno žmogaus. Vandenį labai mėgstantis šuo sumanė atsigaivinti fontane. Tokias maudynes užmatė Savivaldybės darbuotojai. A. Astrauskas pasakoja buvęs apibartas, kodėl šuo fontane, kodėl be pavadėlio. Panevėžietis sako bandęs teirautis valdininko, koks teisės aktas draudžia šuniui maudytis fontane, tačiau nieko aiškaus esą neišgirdęs.

„Ar draudžiama šuniui lipti į fontaną? Ar jis bus su antsnukiu, ar su pavadėliu, jokio skirtumo – jei negalima, tai negalima“, – valdininkų pretenzijose logikos pasigedo gydytojas.

Laimė, A. Astrauskas bent jau turėjo asmens dokumentą – kitaip būtų tekę kviesti policiją. Kita vertus, dėl to ir apgailestauja – jam įdomu, ką pareigūnai būtų pasakę apie šunį fontane.

Po kurio laiko A. Astrauskas buvo iškviestas į Savivaldybę. Jam surašytas administracinių nusižengimų protokolas. Medikas dar bandė paaiškinti Savivaldybės darbuotojui, kad dokumentai, kuriais remiamasi jį baudžiant, nesuderinami su ES teisės aktais, o šie turėtų būti viršesni.

„Sakau: galvokite, ką darote? O atsako: man uždrausta galvoti. Atsakiau: jaunuoli, ką aš galiu jums daugiau pasakyti?“ – tokia bendravimo kultūra stebisi gydytojas.

Į Savivaldybę A. Astrauskas atnešė ir šuns socializacijos pažymėjimą. Tačiau tvirtina tik sulaukęs komentaro, kad tokių galima prisispausdinti ir namuose – dokumentas ne toks. Koks turi būti, atsakymo esą neišgirdo. Pasak šeimininko, jo Roksis socializacijos testą atliko dar 2015-aisiais ir yra draugiškas, paklusnus, niekada nieko nepuolęs ar įkandęs. Keturkojis paženklintas mikroschema, turi Europos pasą.

Savivaldybėje surašytame protokole nurodyta, kad A. Astrauskas viešojoje vietoje buvo paleidęs šunį, gyvūnas braidė po fontaną, nebuvo laikomas už pavadėlio ir nemūvėjo antsnukio, šeimininkas nepateikė pažymėjimo, kad šuo išlaikęs socializacijos testą.

Su pastaruoju teiginiu A. Astrauskas sutinka. Tikrai pažymėjimo tuo metu nebuvo pasiėmęs. Tačiau stebisi kaltinimu, kad šunį paleidęs atsigaivinti.

Įžvelgia nemažai pažeidimų

Pats protokolas A. Astrauskui irgi kelia nuostabą. Jame išvardyti pažeisti teisės aktų straipsniai, jo manymu, prieštarauja vienas kitam. Pavyzdžiui, nurodoma, kad pagal Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymą šeimininkas privalo laikytis šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų gerovę ir apsaugą, reikalavimų.

„Daviau gyvūnui atsivėsinti ir atsigerti, vadinasi, nesilaikiau įstatymo?“ – klausia A. Astrauskas.

Miesto gyvūnų laikymo taisyklėse nurodoma, kad šunys turi būti vedžiojami laikomi už pavadėlio ir mūvėti antsnukį, o jeigu yra be jo, turi būti išlaikę socializacijos testą. Be to, pažymėjimą šeimininkas privalo nešiotis.

„Aš jo nevedžiau. Šuo buvo fontane, iš kurio net negalėjo išlipti ir kuriame jis gali būti. Suformavo nesuprantamus pažeidimus“, – piktinasi medikas.

Įvykis užfiksuotas jau po Savivaldybės darbo valandų, todėl gydytojui taip pat įdomu, ar valdininkas turėjo raštišką vadovo nurodymą dirbti viršvalandžius. Pats protokolo surašymas jam taip pat kelia nuostabą. Jo manymu, valdininkas padarė ne vieną pažeidimą. Pasak A. Astrausko, abu protokolo egzemplioriai turėjo būti pasirašyti, tačiau jam tebuvo paduotas pasirašyti tik vienas.

„Ką aš žinau, kuris bus man, o kuris – Savivaldybei? Žinodamas, kuris Savivaldybei, galiu pasistengti ir gerbdamas valdininką gražesnį parašą suraityti, labiau įskaitomu šriftu parašyti vardą, pavardę. Mano daktariškas raštas, žinote, mes ir patys kartais jo neįskaitome“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalba medikas.

Jam pasiūlyta susimokėti pusę minimalios baudos – 15 eurų. To nepadarius, rugpjūčio pabaigoje tektų vėl keliauti į Savivaldybę, kur būtų paskirta nuobauda. Įstatymai numato baudą nuo 30 iki 120 eurų. Medikas tikina sumokėsiantis ir 150 eurų jau vien tam, kad būtų apgintos jo ir šuns teisės.

„Visas atostogas paskirsiu kovai už gyvūnų teises ir už savininkų civilizuotą atsakomybę, o ne biurokratinę. Nustatyta, kad asmuo, vedžiojantis gyvūną, turi užtikrinti, kad jis nepadarytų žalos aplinkiniams, kitiems gyvūnams. Nepriklausomybės aikštėje buvo tuščia. Aš, kaip sąmoningas pilietis, mačiau, kad jokio pavojaus mano šuo aplinkiniams nekelia“, – įrodinėja A. Astrauskas.

Svarbiausia – be pavadėlio

A. Astrauskas, užvirus kraujui, kreipėsi ir į laikinai miesto merą pavaduojantį Aleksą Varną. Šis pažadėjo pasidomėti situacija. Pasak A. Varnos, nieko nuostabaus, jei šio skyriaus darbuotojai dirba ir po darbo valandų. A. Astrauskui jis patarė Savivaldybės komisijai rugpjūčio pabaigoje pateikti visus turimus dokumentus.

„Pagal mūsų galiojančią priimtą tvarką jis nubaustas pagrįstai“, – sako laikinasis meras.

Anot A. Varnos, dabar sunku pasakyti, ar iš tiesų valdininkas pritrūko bendravimo kultūros, tačiau apie europines direktyvas, jo manymu, valdininkas nieko ir negalėjo paaiškinti.

„Darbuotojas žiūri tvarką, mato, kad ji pažeista. Ir ką gali pasakyti, kai sakoma, kad nežinote įstatymų, ES direktyvų ir panašiai? Ką jis gali atsakyti? Jis nieko negali atsakyti. Jis tik vykdo tai, kas jam priklauso“, – tvirtina A. Varna.

Anot jo, yra ne vienas atvejis, kai ES direktyvos skiriasi nuo nacionalinių teisės aktų.

Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialistas Rimantas Stakauskas sako išrašęs A. Astrauskui protokolą, tačiau patį įvykį fiksavo kitas specialistas.

„Tiesą pasakius, ir aš nežinau apie fontanus. Tokio reglamento, kad šunims būtų draudžiama į juos lipti, nežinau. Tikriausiai niekam negalima maudytis fontane, bet čia tik prielaida“, – svarstė R. Stakauskas.

Visgi, anot jo, svarbiausia, kad šuo buvo be pavadėlio ir be antsnukio.

Be to, medikas jau ir anksčiau buvo įspėtas, kad šunį šitaip vedžiojo. Tą pripažino ir pats A. Astrauskas – tąkart šunį paleido iš automobilio. Medikas ginasi, kad šįkart augintinis buvo ne vedžiojamas, o maudėsi fontane.

Savivaldybės specialisto teigimu, gydytojas iš tiesų pateikė popierių, esą įrodantį, kad jo gyvūnas išlaikęs socializacijos egzaminą. Tačiau R. Stakauskas abejoja tokio dokumento tikrumu.

„Mieste organizuojama daug kursų, kur šuo mokomas paduoti leteną, atnešti pagaliuką. Tai dar tikrai nėra šuns socializacija. Ten pabaigti kažkokie pirmos pakopos kursai“, – aiškina specialistas.

Tačiau, pasak jo, net ir socializuoti šunys nuo pavadžio nepaleidžiami.

„Prielaidų gali kelti įvairių – tai šuns šeimininko teisė, bet esmė tokia, kad šuo buvo be pavadėlio ir antsnukio, tai užfiksuota nuotraukomis“, – sako R. Stakauskas.

Pasiteirautas apie bendravimo kultūrą, jis teigė nenorintis leistis į subtilybes ir tarstelėjo, kad jam esą kliuvo daugiau.

Tikrai turi

Lietuvos gyvūnų globos draugijos vadovė Rūta Liberienė tvirtina, kad Roksis tikrai turi socializacijos pažymėjimą. Jos teigimu, tai paklusnus, puikus šuo. Bendro paklusnumo kursus jis baigė 2015-aisiais.

Anot kinologės, Roksio gebėjimus vertino teisėjai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių. R. Liberienės manymu, šį šunelį galima vedžioti ne tik be antsnukio, bet ir be pavadėlio – toks jis nepavojingas.

„Kai kuriose užsienio šalyse uždėję antsnukį tokioms veislėms kaip mopsai, prancūzų buldogai, Džeko Raselo terjerai, foksterjerai, netgi Niūfaundlendai, auksiniai retriveriai, gautume baudą už žiaurų elgesį su gyvūnais“, – tvirtina R. Liberienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyvūnų teisės

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla (145)

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla
Seimo nario Petro Čimbaro siūlomos Triukšmo valdymo įstatymo pataisos išties sukėlė daug triukšmo: gyvūnų teisių gynėjai ir mylėtojai suskubo prieštarauti siūlomoms pataisoms ir jas praminė „draudimu šunims loti“. Visgi atsirado ir tokių, kurie palaiko Seimo nario iniciatyvą ir pasidalino savo istorijomis, kaip lojantys šunys trukdo jų ramybę.

Seimo nariai neapsisprendžia, ar leisti šunims loti: įstatymą žada taisyti jau šeštą kartą (355)

Seimo nariai neapsisprendžia, ar leisti šunims loti: įstatymą žada taisyti jau šeštą kartą
Antradienio vakarą Seimo Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras Seimui pateikė penktą Triukšmo valdymo įstatymo pataisų variantą. Šiuo variantu siūloma spręsti gyventojų ir jų laikomų gyvūnų keliamo triukšmo problemą. Įstatymo pakeitimams ir vėl nepritarta ir siūloma juos tobulinti dar kartą: jau šeštą.

Miesto pakrašty išardė šunų fermą (1)

Miesto pakrašty išardė šunų fermą
Baigėsi Panevėžio veterinarus ir gyvūnų globėjus daug metų piktinusi ir šiurpinusi šunų fermos era miesto pakraštyje. Apleistos sodybos šeimininkė krūtine užstodavo visą būrį išalkusių, parazitais apėjusių keturkojų. Po vakar savanorių ir Savivaldybės institucijos surengtos gelbėjimo operacijos, daugelis šunų jau globėjų rankose. Visų apleistų gyvūnų vienu metu tarnybos paimti negalėjo – neužteko narvų.

Siūlo uždrausti augintinių skriaudėjams laikyti gyvūnus

Siūlo uždrausti augintinių skriaudėjams laikyti gyvūnus
Įsigiję augintinį daugelis mūsų suprantame, kad tai yra naujasis šeimos narys, kad būsime atsakingi už savo keturkojį daugiau nei 10 metų. Kartais galbūt rūpinamės juo kaip savo vaiku, galbūt laikome geriausiu draugu arba švelniu vaikų mokytoju. Tačiau nepaisant to, dažnai išgirstame apie žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus. Skriaudėjai dažnai lieka nepakankamai nubausti, todėl norėdami mūsų šalyje matyti kuo mažiau pranešimų apie įvairius žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, turime imtis veiksmų, rašoma pranešime spaudai.

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit (902)

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit
Sekmadienį feisbuke ėmė plisti dviejų, kaip įtariama, nušautų šunų nuotraukos. Įrašu pasidalinusi moteris teigia, kad naminius gyvūnus Švenčionių rajone Januliškio bažnytkaimyje nušovė netoliese šventę medžiotojai. Kaimynystėje gyvenantys turi ir daugiau įtarimų, kuriuos patys medžiotojai neigia.

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus (74)

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus
Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti dviejų, galimai, nušautų, šunų nuotrauka. Įrašu pasidalinusi moteris teigia, kad naminius gyvūnus be jokios priežasties pribaigė netoliese šventę medžiotojai.

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę (598)

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę
Naujamiesčio gyventojai nebe pirmą kartą susiduria su pasikartojančiais šunų nunuodijimo viešose vietose atvejais. Šiomis dienomis ašaras lieja ne vienas vilnietis. Deja, nei viena anksčiau žiniasklaidoje pasirodžiusi jautri istorija apie brangaus augintinio netektį nesuvirpino širdžių tiems, kurie tuos nuodus mėtė. Jie tai tebedaro ir iki šiol, nes pareigūnams jų nesiseka sugauti, o šunų šeimininkams belieka būti budriems ir imtis papildomo saugumo.

Karbauskis nepalaiko siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą (59)

Karbauskis nepalaiko siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis nepalaikys siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą.

Lojančių šunų šeimininkus bausti siūlantis Čimbaras: jei gyvūnas loja 5 minutes – jis nesveikas siūlo 300 eurų siekiančias baudas (839)

Lojančių šunų šeimininkus bausti siūlantis Čimbaras: jei gyvūnas loja 5 minutes – jis nesveikas
Seimo nario Petro Čimbaro pasiūlyti Triukšmo valdymo įstatymo pakeitimai sukėlė tikrą audrą: visuomenė piktinasi, kad Seimas bando uždrausti šunims loti. Apie tai, ko galima tikėtis iš siūlomų įstatymo pakeitimų, DELFI TV Gyvai kalbėjomės su P. Čimbaru ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadove Brigita Kymantaite.

Alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį (17)

Alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį
Sekmadienį neblaivus alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį.

Paaiškėjo, kad Vilkaviškyje lazda šunį daužęs vyras – buvęs Seimo narys: kentėjau visą mėnesį (792)

Paaiškėjo, kad Vilkaviškyje lazda šunį daužęs vyras – buvęs Seimo narys: kentėjau visą mėnesį
Neseniai paaiškėjo, kad į svetimą kiemą Vilkaviškyje įsibrovęs ir šunį mušęs vyras – buvęs Seimo narys Stasys Kružinauskas. DELFI su juo susisiekus, vyras paaiškino, kad visą rugsėjį kankinosi dėl nesibaigiančio šuns lojimo, o skriausti šuns neketino. Vis dėlto, už savo veiksmus jis susimokės administracinę baudą.

Vilkaviškietės slapta kamera nufilmavo siaubingą įrašą: vyras atidaro voljero vartus ir lazda daužo šunį (152)

Vilkaviškietės slapta kamera nufilmavo siaubingą įrašą: vyras atidaro voljero vartus ir lazda daužo šunį
Feisbuke plinta šokiruojantis vaizdo įrašas: į svetimą kiemą įsibrovęs vyras atidaro voljerą ir lazda talžo šunį. Žiauriai su šunimi besielgiantį vyrą užfiksavo stebėjimo kameros. Vaizdo įrašas pasiekė pareigūnus, kurie greitai sureagavo ir atpažino įtariamąjį, kuriam gresia administracinė atsakomybė.

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą (6)

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sakė palaikantis Dovilės Šakalienės ir Lino Balsio siūlomą iniciatyvą uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veiklai. Pasak K. Navicko, Seimui priėmus tokias įstatymo pataisas, iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai turbūt patektų į zoologijos sodus.

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų (115)

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų
Virtuvės šefas nusprendė pajuokauti, tačiau jo pokštas liko nesuprastas. Instagrame paviešintos nuotraukos su gyvūnų skerdienomis, kurias lydi trikdantys užrašai, sulaukė visuomenės pasipiktinimo ir privertė viešai atsiprašyti.

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines (16)

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines
Organizacijos „Tušti narvai“ aktyvistai, pirmadienio rytą prie Seimo atsinešę kailių fermose nugaišusias audines, vėl mėgino atkreipti parlamentarų dėmesį į tokių gyvūnų žudymą dėl kailio. Prieš 3 savaites jie paviešino vaizdus iš šalies kailių fermų ir tikina, kad nesustos, kol gyvūnų žudymas dėl kailio nebus sustabdytas. Prie Seimo protestavo apie šimtą žmonių, du iš jų laikė negyvas audines.