aA
Reguliariai šepetėliu valytis dantis ir stomatologo kabinete pasidaryti burnos higieną – tokia žmogaus dantų priežiūros rutina niekam nekelia nuostabos. Kita vertus, dažnas turbūt nustebtų išgirdęs, jog augintinių dantims galioja tos pačios taisyklės. Veterinarijos gydytojai perspėja: nesilaikant įprastos burnos higienos, net 9 iš 10 šunų susiduria su pavojinga periodonto liga. Deja, šunų šeimininkai į pavojų skelbiančius ženklus vis dar sureaguoja per vėlai – tik tada, kai augintiniams pradeda byrėti dantys.

Neprižiūrima šuns burnos ertmė – pavojingų ligų židinys

Gali atrodyti keista – juk tūkstančius metų šunų dantimis nesirūpinome, tad kodėl turėtume tai daryti dabar? Kaip aiškina Jakovo veterinarijos centro veterinarijos gydytoja Ernesta Sabaliauskienė, didesnį rūpestį augintinių dantims nulėmė gyvenimo būdo kaita, o augintiniams, visai kaip ir žmonėms, tenka susidurti su įvairiomis skausmingomis ligomis, kurias pastebėti šeimininkui gali būti sunku.

„Šiandien šunų gyvenimo būdas absoliučiai kitoks. Jie dažnai veisiami neatsižvelgiant į jų dantų sveikatą, turi mažai fizinio aktyvumo, rečiau būna gryname ore, dažniau guli ant sofų. Jie daug užkandžiauja, jų pašaras yra daug minkštesnis, nei būdavo anksčiau. Visa tai lemia, jog augintinių dantų būklė pamažu prastėja. Tampa labai svarbu prižiūrėti šunų burnos sveikatą, nes jų burna gerai vaskuliarizuota, aprūpinta krauju, todėl bet koks uždegimas ir įvairios bakterijos greitai išnešiojamos per kraują po visą organizmą. O tai kenkia ir inkstams, ir kepenims, ir širdžiai“, – aiškina E. Sabaliauskienė.

Jakovo veterinarijos klinika
Jakovo veterinarijos klinika
© DELFI / Josvydas Elinskas

Veterinarijos gydytoja pastebi, kad šunų šeimininkai tampa vis labiau empatiški savo gyvūnams, todėl supranta, kad šunims dantis skauda taip pat, kaip ir žmogui. O ir pačios ligos, galinčios pasireikšti augintiniams, panašios į tas, su kuriomis susiduriame ir patys.

„Dažniausias šunų burnos ertmės susirgimas – periodonto liga, kuri pasireiškia beveik 90 proc. šunų. Neprižiūrint burnos ertmės higienos, pradeda kauptis apnašos, ant danties paviršiaus užsideda bakterinė plėvelė, kurios nenuvalius prasideda dantenų uždegimas. Dantenos parausta, atsiranda prastas kvapas iš nasrų, o, užleidus problemą ilgesniam laikui, tos apnašos nuo seilių susimineralizuoja. Tai palanku šunų burnos ertmėje formuotis akmenims, nes šunų PH yra žymiai aukštesnis negu mūsų, žmonių.

Palikus akmenis ilgai burnoje, jie pradeda skverbtis į gilesnius audinius – po dantenomis. Žemiau dantenų linijos susidaro konkrementai – akmenys aplink dantų šaknis. Susidaro periodonto kišenės, vystosi stiprus uždegimas, ten bakterijoms yra patogu gyventi ir daugintis, o tai kenkia visai bendrai gyvūno sveikatai“, – teigia E. Sabaliauskienė.

Dantų pasta ir šepetėlis – apsauga nuo įvairių susirgimų ateityje

Be periodonto ligos, šunims gali pasireikšti ir kiti, kiek rečiau sutinkami burnos ertmės susirgimai. Veterinarijos gydytoja įvardija, jog tai gali būti komplikuoti ir nekomplikuoti dantų lūžiai, skilimai iki atvirų kanalų, taip pat burnos augliai, įvairios dantenų ligos. Tiesa, šiandien veterinarijos klinikose dirbantiems gydytojams visos šios problemos gerai pažįstamos ir išsprendžiamos medicinos pagalba.

„Šiuolaikinėje veterinarijos odontologijoje taikomas platus spektras gydymo metodų. Tai – profesionali dantų higiena su poliravimu, chirurginiai ir nechirurginiai dantų traukimai, ortodontinis gydymas esant sąkandžio problemoms, endodontinis gydymas, kai reikia užgydyti dantų šaknų kanalus. Tai leidžia nebūtinai ištraukti dantis, juos galima bandyti išsaugoti endodontiniais gydymo metodais. Dantenų ligos gydomos lazerio pagalba“, – šiuolaikinio veterinarinio gydymo galimybes vardija veterinarijos gydytoja.

Veterinarijos gydytoja Ernesta Sabaliauskienė
Veterinarijos gydytoja Ernesta Sabaliauskienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tiesa, jokio specialistų gydymo augintiniui neprireiks, jei jo dantų higiena namuose atsakingai rūpinsis pats šeimininkas. Paklausta, kaip turėtų atrodyti augintinio burnos ertmės priežiūra, E. Sabaliaukienė pabrėžia, jog dantų šepetėlis ir dantų pasta – tiesiog privalomi šiuolaikinio šuns priežiūrai.

„Kasdienė šuns dantų priežiūra namų sąlygomis tikrai reikalinga. Kai kuriems gyvūnams prižiūrėti dantis gali būti nelengva, tačiau tikrai įmanoma pripratinti – reikia tik šiek tiek kantrybės. Kaip dažnai reikėtų valyti dantis dantų šepetėliu ir pasta, priklauso nuo šuns dydžio ir veislės. Mažiems šuniukams reikėtų tai daryti dažniau, bent tris kartus per savaitę, nes jie labiau linkę į periodonto ligas. Taip pat dažnai reikėtų valyti dantis plokščiasnukiams šuniukams, nes jų dantys susigrūdę, pasisukę, tarp jų labiau kaupiasi maisto likučiai ir apnašos. Didesnių veislių šunims dantis pakanka valyti kartą per savaitę“, – aiškina E. Sabaliauskienė.

Sveikatos problemas atpažinti padeda burnos kvapas ir paraudusios dantenos

Jei tik šunys mokėtų kalbėti, būtų daug paprasčiau suprasti, kada jiems reikalinga veterinarijos gydytojų pagalba – kadangi taip nėra, šuns šeimininkas turėtų būti pastabus ir sekti augintinio būklės ir elgsenos pokyčius, išduodančius galimas sveikatos problemas. Tad kaip jas atpažinti?

„Rimtą bėdą rodo tokie požymiai, kaip prastas kvapas iš burnos ertmės, paraudusios, išburkusios dantenos, prilietus, jos pradeda kraujuoti, pastebimas seilėtekis iš burnos ertmės. Augintinis gali nenorėti, kad šeimininkas glostytų snukutį, būdingas elgesys, kuomet gyvūnas prieina prie dubenėlio, pagalvoja, apsisuka ir išeina – lyg norėtų valgyti, bet bijotų paimti maistą į burną. Norėčiau paminėti, kad kartais nebūna ir jokių požymių. Baltas danties paviršius ir ėdantis, žaidžiantis šuo dar nėra užtikrinimas, kad viskas yra tvarkoje su dantimis ir dantenomis. Dažnai jie neparodo skausmo burnos ertmėje“, – pastebi veterinarijos gydytoja.

Šuns dantys
Šuns dantys
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kadangi augintinių sveikatos problemos šeimininkams dažnai lieka nepastebimos, apsilankyti pas veterinarijos gydytojus specialistų apžiūrai rekomenduojama bent du kartus per metus. Reguliariai netikrinant augintinio sveikatos, atsiranda rizika įvairius susirgimus aptikti vėlyvose stadijose, kuomet ir pats gydymas tampa sudėtingesnis.

„Dažniausiai žmonės kreipiasi labai pavėluotai – kai jau krenta dantys, kai randa kraujo dėmes ant grindų. Lankytis pas veterinarijos odontologą kiekvienam šuniui, kaip ir žmogui, profilaktiškai reikėtų kartą ar du per metus. Pastebėjus, kad yra susidarę dantų akmenys, reikėtų atlikti burnos higieną. Vienam gyvūnui ją galima taikyti dažniau, kitam rečiau – priklausomai nuo to, kaip greitai kaupiasi dantų akmenys ir susiformuoja apnašos“, – teigia E. Sabaliauskienė.

Letena
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.8095

Šeimininkų klaidos, dėl kurių gyvūnai patiria siaubingas traumas: veterinaras perspėjo, ko šiukštu nedaryti (13)

Nuo įvairių traumų neapsaugoti esame ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai . Kasdien tokiais...

Baisi liga gali užklupti net ir sveikiausią augintinį: šių simptomų negalima ignoruoti (15)

Pakitusį augintinio elgesį ir apsunkusį judėjimą galime klaidingai sieti su natūraliu augintinio...

Viena šeimininkų klaida šunims baigiasi tragiškai: kraujo dėmės namuose ir byrėti pradėję dantys (53)

Reguliariai šepetėliu valytis dantis ir stomatologo kabinete pasidaryti burnos higieną – tokia...

Veterinaras pristatė naujausią sterilizacijos būdą: štai kodėl tokia operacija daug saugesnė už tradicinę (40)

Šunų kastracija ir sterilizacija – procedūros, kurių poreikį apsvarsto kiekvienas šuns...

Top naujienos

Kauno klinikinėje ligoninėje apsilankęs Veryga: dėl vienos nuotraukos negalime atleisti žmogaus (3)

Šeštadienį vidurdienį Lietuvą pasiekė medicininių apsaugos priemonių krovinys, siuntą iš...

Ekonomistai apie tai, kiek laiko karantino šalis gali atlaikyti: kokia bus krizės kaina didžiausias išbandymas nuo Didžiosios depresijos laikų (246)

Nors kiekvieną karantino savaitę šalies ekonomika smunka po 0,5 proc. punkto, Lietuva krizės...

Orlaivis su didžiule siunta iš Kinijos – jau Kaune žiniasklaida: priemones atskraidino rusų oligarcho įmonės orlaivis (460)

Šeštadienį į Kauno oro uostą atgabentas medicininių apsaugos priemonių krovinys.

Naujas liūdnas rekordas Ispanijoje: per parą – dar 832 aukos papildyta (56)

Ispanijoje išaušo niūrus šeštadienis – koronaviruso aukų skaičius išaugo 832 ir šiuo metu...

Estijos senelių namuose – didelis užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius (90)

Estijos Saremos saloje įsikūrusiuose senelių namuose „Sudamekodu“ atliekami tyrimai dėl...

Gyvai / Tiesiogiai iš Kauno: pristatoma ką tik į Kauno oro uostą atgabenta didžiulė siunta medikams (88)

Spaudos konferencijos metu bus pristatyta ką tik į Kauno oro uostą atgabenta didžiulė asmens...

Rusijos sostinėje – nerimo ženklai: Maskvoje paslapčia telkiami Putinui lojalūs kariai (972)

Šimtai kolonomis į Maskvą judančių autobusų, pažymėti „atsargiai – vaikai“. Tokius...

Pasaulinė klasika, kurios lietuviai vis dar vengia: interjeras, nukeliantis į kitą laikmetį (3)

Sakoma, kad žmogus anksčiau ar vėliau atsigręžia į gamtą. Tokius jausmus dažniausiai jaučiame...

Lietuvoje – dar 24 koronaviruso atvejai  iš viso – 382 užsikrėtę (548)

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 382....

Nerijus Juška namiškiams surengė šventę teatro scena virtusiame kieme: dabar visas dėmesys – vaikams (10)

Baleto primarijus Nerijus Juška su žmona Agne ir dviem vaikais karantino laikotarpiu į namus...

|Maža didelių žinių kaina