aA
Jei jūsų namuose laksto veislinis keturkojis, turintis kilmės dokumentus, tai reiškia, kad jis buvo atsakingai veisiamas pagal genetinių tyrimų rezultatus, kad nepersiduotų veislei būdingi paveldimi susirgimai. Vis dėlto, kai kurie žmonės nusprendžia pataupyti ir perka šuniukus iš daugintojų be veislės dokumentų, rizikuodami ateityje išleisti kur kas daugiau paveldimų ligų gydymui. Apie tai, kaip atsiranda paveldimos ligos ir koks veisėjų vaidmuo kovoje su jomis, kalbame su veterinarijos gydytoju doc. dr. Jakovu Šengaut.

Genų mutacija nulėmė ir rūšių įvairovę, ir susirgimus

Geno mutacija vadinamas savaime atsirandantis baltymo pakitimas DNR ar RNR grandyje. Šio sudėtingo biocheminio pasikeitimo priežastys dažnai susijusios su išorės veiksniais, tokiais kaip aplinkos tarša, pavyzdžiui, po Černobylio avarijos pasklidus radiacijai, išaugo onkologinių susirgimų skaičius.

Tačiau genų mutacijas Jakovo veterinarijos centro vadovas vadina evoliucijos varikliu, nes būtent dėl šių pasikeitimų kadaise gyvenusios beždžionės evoliucionavo į žmones. Todėl jis atkreipia dėmesį į tai, kad genų mutacijos gali būti ir geros, ir blogos. Pastarųjų pavyzdys yra ir COVID–19 virusas – tai koronaviruso, būdingo laukiniam gyvūnui, mutacija, užkrėtusi žmogų.

Geraisiais genų mutacijos pavyzdžiais galima vadinti skirtingų rūšių, pavyzdžiui, šunų veislių atsiradimą, nulėmusį šiandieninę jų įvairovę.

Šuniukai
Šuniukai
© DELFI / Andrius Ufartas


„Kažkada buvo vos vienas laukinis šuo, o šiandien turime 500 šunų veislių – visa tai yra mutacijų ir žmogaus darbo pasekmė. Žmogus prie to prisidėjo imdamas gyvūnus su jam patikusiomis savybėmis – darbinėmis, elgsenos, išvaizdos. Pavyzdžiui, Kornvalio rekso katė yra geros mutacijos pavyzdys. Įvykus plauko mutacijai, atsirado tokios bangelės, o žmogus į tai atkreipė dėmesį ir išvedė atskirą kačių veislę“, – teigia J. Šengaut.

Atsakingame šunų veisime vykdoma genetinių ligų prevencija

Onkologinius susirgimus taip pat nulemia genų mutacija, kurios metu ląstelėje įvyksta pasikeitimai, dėl kurių ji pradeda netvarkingai augti, supiktybiškėja ir tampa vėžiu. Kaip pastebi veterinarijos gydytojas, daugelis genų mutacijos nulemtų susirgimų, tarp jų ir vėžys, yra paveldimi.

„Veterinarijoje turime visą eilę susirgimų, kurie yra paveldimi. Kinologų iniciatyva, su paveldimais šunų ir kačių susirgimais yra kovojama. Kai žinomas vienas genas, atsakingas už tą neigiamą mutaciją, laboratorijoje ištyrus šunį ar katę galima nustatyti, ar jis nešioja tą blogą geną ir ar gali perduoti šį susirgimą savo palikuoniams. Faktas, kad jei turi, gali perduoti, tačiau susirgimai paveldimi skirtingai. Vienu atveju, palikuonis gali susirgti tik tuomet, jeigu abudu tėvai turi mutavusį geną, lemiantį susirgimą. Kitu atveju, jau ir vienas iš tėvų, davęs savo geną palikuoniui, gali nulemti jo susirgimą ateityje“, – aiškina J. Šengaut.

Jakovas Šengautas
Jakovas Šengautas
© DELFI / Rinatas Chairulinas


Genetiniai tyrimai atlieka svarbų vaidmenį atsakingame augintinių veisime – jų pagrindu sprendžiama, kuriuos šunis galima veisti, kad įvairios paveldimos ligos nebūtų perduodamos jaunikliams.

„Jei kažkokia šunų grupė, sakykime, veislė, pasižymi susirgimu, kuris kitoms veislėms nebūdingas, galima manyti, kad susirgimas yra paveldimas, nes jis susijęs su specifine genetika. Su tokiais susirgimais irgi yra labai kovojama, pavyzdžiui, klubo ir alkūnių sąnarių displazija, visa eilė akių ir širdies susirgimų yra būdingos skirtingoms veislėms. Dėl tokių susirgimų veisliniai gyvūnai yra tiriami, ir gydytojas nustato, ar būtent šitam šuniui, kurį planuojama veisti, yra šis susirgimas, o jei taip, tada gyvūno veisimas yra ribojamas. Todėl yra labai svarbu renkantis veislinį šuniuką įsitikinti, kad jis turi dokumentus, nes būtent šunys su Lietuvos kinologų draugijos dokumentais yra veisiami pagal tam tikras taisykles, todėl žymiai didesnė tikimybė, kad šuo bus sveikesnis“, – pabrėžia J. Šengaut.

Paveldimų susirgimų kontrolė lemia susirgimų skaičiaus mažėjimą

Veterinarijos gydytojas pastebi, kad kova su paveldimais susirgimais kinologijoje pastaruoju metu yra pasikeitusi – kontrolė atliekama saugojant rūšis, mat itin griežta atranka galėtų nulemti tam tikrų rūšių išnykimą.

Šuniukai
Šuniukai
© Guoda Kavaliauskaitė


„Anksčiau pasaulinėje kinologijoje buvo įprasta praktika braukti iš veisimo veislės atstovus, kurie turėjo net ir nedidelį polinkį į genetinį susirgimą. Daugelyje šalių tai privedė prie veislės genocido – požiūris į sveikų gyvūnų veisimą buvo toks griežtas, kad tiesiog sunaikino veisles ir nebuvo iš ko jų veisti. Šiais laikais požiūris pasikeitęs ir Tarptautinė kinologų federacija, pasitelkusi mokslinius tyrimus, stengiasi veisti gyvūnus, kurie gali turėti susirgimą, bet kuris pasireiškia nedideliame laipsnyje. Praktika, kuomet patinas turi neigiamą požymį, o patelė yra absoliučiai sveika, nepriveda prie veislės genocido, lemia sveikus šuniukus ir gerą genetinę populiaciją“, – aiškina veterinarijos gydytojas.

J. Šengaut pastebi, kad teisinga paveldimų susirgimų prevencija duoda gerus rezultatus. Vienas iš pavyzdžių – šunų sąnarių displazijos atvejų skaičiaus mažėjimas pastaraisiais metais.

„Su šunų sąnarių displazija Lietuva pradėjo kovoti 1995 metais. Šiandien šia liga sergančių šunų yra vienetai, tačiau galime pasižiūrėti, kad, pavyzdžiui, Baltarusijoje, į kurią man tenka vykti atlikti tyrimų, šių susirgimų yra dešimtimis kartų daugiau, nes prevencija pradėta taikyti tik prieš 2–3 metus. Tai įrodo, jog tokia selekcija protingai veisiant šunis leidžia sumažinti paveldimų susirgimų kiekį ir juos kontroliuoti“, – teigia J. Šengaut.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
2.4348

Veterinaras perspėjo, kuo rizikuoja perkantys šunis be kilmės dokumentų: baisios ligos pakerta net iš pažiūros sveikus gyvūnus (92)

Jei jūsų namuose laksto veislinis keturkojis, turintis kilmės dokumentus, tai reiškia, kad jis...

Koronavirusu serga ir žmonės, ir augintiniai: docentas išvardijo tikrąsias priežastis (97)

Kinijoje, Honkonge, dviems šunims nustatytas nežymus teigiamas naujojo koronaviruso (COVID-19)...

Augintiniams depresija gali kirsti negailestingai: pastebėję šiuos simptomus kuo greičiau kreipkitės pagalbos (12)

Ne tik žmonės, bet ir augintiniai serga depresija . Nors šuo niekada nepasakys, kaip jį slegia...

Jei ant augintinio odos užčiuopėte guzelį, delsti negalima: laiku nesureagavus, prognozės – liūdnos (41)

Jei glostydami augintinį užčiuopėte neįprastą guzelį, nereikėtų į tai numoti ranka – tai...

Šeimininkų klaidos, dėl kurių gyvūnai patiria siaubingas traumas: veterinaras perspėjo, ko šiukštu nedaryti (15)

Nuo įvairių traumų neapsaugoti esame ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai . Kasdien tokiais...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Savivaldybėje – tarsi privačioje įmonėje: valdininkas vadovauja net penkioms įmonėms, partnerio darbovietei – pastovūs pirkimai

Vilniaus rajono savivaldybės Architektūros ir Statybos skyriuose dirbantys architektai ir kiti...

Užsisakyti statybininką ar meistrą gali būti kaip niekad sunku: tenka palaukti ir pusę metų ar ilgiau, sumokėti daugiau (23)

Toliau augant nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičiui, visas statybų sektorius susiduria su...

Bilietas į Europos keliones – ne lėktuvai ar automobiliai, o traukiniai (2)

Gegužės 20 d. lygiai 20.52 val. iš Austerlico stoties Paryžiuje pajudėjo miegamasis traukinys....

Nuo pirmadienio įsigalioja svarbūs pokyčiai: šalys, iš kurių atvykus nebereiks izoliuotis  atnaujintos taisyklės dėl vaikų izoliacijos (1)

Epidemiologinei situacijai gerėjant ir mažėjant atvejų skaičiui, jau pirmadienį įsigalioja kai...

Jeigu vaikystėje gavote šią vakciną, džiaukitės: ji apsaugo net nuo dviejų ligų (7)

Visi natūralios atrankos mėgėjai jau gali perjungti kanalą arba uždaryti interneto naršyklės...

Garsioji Vilniaus perėja vėl pasikeitė – atsirado naujas užrašas (105)

Panašu, kad Vilniuje, Saltoniškių gatvėje, esanti požeminė perėja keisis dar daugybę kartų.

Penki įvarčiai per kėlinį: Nyderlandai efektingame futbolo spektaklyje palaužė Ukrainą (295)

Europos futbolo čempionatą pergalingai pradėjo C grupės favoritė Nyderlandų rinktinė, namų...

Arūnas Spraunius | D+

Nieko asmeniško, tai tik verslas: kodėl apsimoka suprasti Rusiją ir kaip vakcinos „pagimdė“ naujų milijonierių

Dozėmis vis esame informuojami apie tai, kas svarbiausia. Žurnalas „Forbes“ balandžio...

ES bando pažaboti kylančią migracijos bangą: milijardai prevencijai ir nesutarimai dėl atvykėlių pasiskirstymo

Vis didėjant migrantų ir prieglobsčio prašytojų srautui, ES narės bando pralaužti ledus...