aA
Nuo įvairių traumų neapsaugoti esame ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai. Kasdien tokiais gyvūnais besirūpinantis Jakovo veterinarijos centro gydytojas Marius Aniškevičius teigia, jog kone kiekvienu atveju dėl gyvūno traumos kaltas yra pats šeimininkas. Kokias klaidas darome ir dėl kokių priežasčių augintinių traumos kyla dažniausiai?

Atviri langai ir paliktas pavadėlis – tiesus kelias į traumą

Traumas patyrusiems augintiniams į pagalbą skubantis Jakovo veterinarijos centro veterinarijos gydytojas M. Aniškevičius pastebi, kad dažniausiai traumos fiksuojamos gyvūnus partrenkus automobiliams. Anot gydytojo, į šiuos nelaimingus atsitikimus patenka tiek katės, tiek šunys.

„Žinoma, sužalojimai būna daugybiniai, o jų gydymas visada būna sudėtingesnis, ypač tada, kai tai paliečia centrinę nervų sistemą arba stuburą. Neretai tokius pacientus reikia operuoti, jei išvis įmanoma, nes, esant stuburo lūžiui ar galvos smegenų pažeidimams, gydymas ir prognozės būna sudėtingos“, – aiškina M. Aniškevičius.

Marius Aniškevičius
Marius Aniškevičius
© DELFI / Josvydas Elinskas


Dar viena dažnai augintiniams pasitaikanti trauma, kaip pastebi gydytojas, kyla tuomet, kai katės, dėl savo veiksmų ar aplinkinių įtakos, iškrenta iš balkono. Taip pat vasaros laikotarpiu katės įstringa tarp atidaryto lango, o tai, sutrikus kraujotakai, gali sukelti paralyžių. Ar gyvūnas vaikščios, ar liks paralyžiuotas, priklauso nuo to, kiek laiko gyvūnas buvo užstrigęs.

Traumos kyla ir šunims susipešus tarpusavyje arba įsipjovus leteną braidant nežinomame vandens telkinyje, kuriame gali būti stiklo šukių.

Tokiais atvejais, šeimininkas, apžiūrėjęs augintinį ir pamatęs, kad nėra jokių išorės pažeidimų, gali pamanyti, jog augintiniui viskas gerai, tačiau tai gali reikšti, kad augintinis patyrė vidaus organų pažeidimus, kuriuos būtina gydyti. Todėl M. Aniškevičius pabrėžia, kad tinkamai įvertinti traumą patyrusio augintinio būklę gali tik specialistas.

Jakovo klinika
Jakovo klinika
© DELFI / Josvydas Elinskas


„Teko turėti atvejį, kai katė, iškritusi iš septinto aukšto, visiškai neturėjo jokių sužeidimų, pasveiko ir atsigavo be jokio specifinio gydymo. Tačiau yra tekę turėti ir mažą šuniuką, Jorkšyro terjerą, susipešusį su kitu šunimi, tačiau jis, nors ir neturėjo jokių išorės sužalojimų, jo raumenys ir plaučiai buvo pažeisti, o šonkauliai – lūžę. Tai tokiems pacientams, žinoma, būtinai reikia operacijos“, – aiškina M. Aniškevičius.

Traumos – šeimininkų aplaidumo pasekmė: ko nedaryti?

Nors ir būna išimčių, veterinarijos gydytojas įsitikinęs, kad beveik visos traumos įvyksta dėl šeimininko ar aplinkinių žmonių aplaidumo ir netinkamo situacijos vertinimo. Ne visada įmanoma numatyti pavojų ir užtikrinti pilnavertę apsaugą, tačiau svarbu pažinoti savo augintinio charakterį, adekvačiai vertinti situaciją ir nepalikti augintinio be priežiūros – toks elgesys padėtų išvengti kai kurių traumų.

„Dėl augintinių sužalojimų ir traumų, vienaip ar kitaip, yra kalti patys šeimininkai. Jei mes turime agresyvų šunį, tai vaikštome su antsnukiu, jei turim mažą šuniuką, kuris linkęs pulti didesnius už save, reikėtų tiesiog jį pakelti prieš susitinkant kitą šunį, o vaikščioti, žinoma, tik su pavadėliu, žinomoje teritorijoje paleisti tik tuomet, kai saugu, su žinomais šunimis ir jokiais būdais ne šalia kelio. Šeimininkų įtaka ir veiksmai yra labiausiai lemiantys norint išvengti traumų“, – pabrėžia M. Aniškevičius.

Marius Aniškevičius
Marius Aniškevičius
© DELFI / Josvydas Elinskas


Atsakingas elgesys ir greita reakcija dažnai tampa lemiama augintinio gyvybei. Priimti traumas patyrusius gyvūnus – gydytojo kasdienybė, tačiau kai kurios istorijos įsimena ilgam.

„Išskirtinis atvejis, kuris labai įstrigo atmintyje – kai per darbo pabaigą, jau ruošiantis išeiti, staiga įbėgo supanikavusi šeimininkų pora su dūstančiu šunimi. Gyvūnas jau buvo beprarandantis sąmonę, ir šeimininkai sakė, kad šuo paspringo kamuoliuku bežaidžiant. Net per daug nesusimąsčius, teko kišti ranką šuniui į nasrus ir tą kamuoliuką iš gerklės sėkmingai ištraukti. Šuo buvo pakankami didelis, vokiečių aviganis, tačiau tuo metu net nesusimąsčiau, ar tas šuo įkąs, ar neįkas, kaip reaguos. Kitą dieną po to įvykio galvojau, kad galėjo viskas ir šiek tiek kitaip pasibaigti“, – prisimena gydytojas.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.4545

Prekybos centre gautas populiarus žaisliukas vos nepražudė mylimo katino: įspėja augintinių šeimininkus (3)

„Turime 8 metų dukrą, kuri kaip tikriausiai daugelis kitų vaikų pamačiusi „Lidl“...

Veterinaras perspėjo, kuo rizikuoja perkantys šunis be kilmės dokumentų: baisios ligos pakerta net iš pažiūros sveikus gyvūnus (6)

Jei jūsų namuose laksto veislinis keturkojis, turintis kilmės dokumentus, tai reiškia, kad jis...

Koronavirusu serga ir žmonės, ir augintiniai: docentas išvardijo tikrąsias priežastis (7)

Kinijoje, Honkonge, dviems šunims nustatytas nežymus teigiamas naujojo koronaviruso (COVID-19)...

Augintiniams depresija gali kirsti negailestingai: pastebėję šiuos simptomus kuo greičiau kreipkitės pagalbos

Ne tik žmonės, bet ir augintiniai serga depresija . Nors šuo niekada nepasakys, kaip jį slegia...

Jei ant augintinio odos užčiuopėte guzelį, delsti negalima: laiku nesureagavus, prognozės – liūdnos

Jei glostydami augintinį užčiuopėte neįprastą guzelį, nereikėtų į tai numoti ranka – tai...

Top naujienos

Analitikas: Lukašenka ieško, ką pasiūlyti Kremliui, kad išsisuktų nuo Putino planų (1)

Koks Baltarusijos vaidmuo Rusijos pradėtame kare prieš Ukrainą, Žinių radijo laidoje...

Karo ekspertai neatmeta, kad viename sektoriuje ukrainiečiai jau prarado galimybę perimti iniciatyvą (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Kremlius: Rusijos puolimas baigsis, kai Ukraina pasiduos (2)

Kremlius antradienį pareiškė, kad Rusija nutrauks puolimą, kai tik Ukraina pasiduos, ir...

Vieną vaiką iki 12 metų auginantiems darbuotojams – papildoma poilsio diena (5)

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kurios leis paprasčiau derinti šeiminius ar asmeninius...

Vokietijos generolas įspėja dėl Baltijos šalių: Putinas čia gali turėti iliuzijų (4)

Naujasis Vokietijos Bundesvero operacijų vadavietės vadas Berndas Schüttas mano, kad didžiausias...

Ieškos naujo vado: Ivanauskas atleistas iš rinktinės vairininko pareigų

Antradienį vykusio Lietuvos futbolo federacijos vykdomojo komiteto posėdžio metu nutarta...

Karas Ukrainoje. Po Medvedevo grasinimų – Ukrainos atsakas: Krymas bus susigrąžintas iškart Rusijos kariai pagrobė Chersono merą (4)

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

Paskutiniai Ukrainos kariai iš Sjeverodonecko pasitraukė naktį valtimis: sunku priimti tokį sprendimą

Vienas iš paskutinių Sjeverodonecko gynėjų naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad...