aA
Spalio 22 d. galerijoje AV17 ( Totorių g. 5) atidaryta skulptoriaus Rimanto Milkinto jubiliejinė paroda1 mm turi reikšmės“. Apie kitą, – dvasinę matmenų ir išmatavimų reikšmę kalbėjomės su 25-erių metų kūrybos jubiliejų švenčiančiu menininku.
Rimantas Milkintas. „Reversas“, 2012
Rimantas Milkintas. „Reversas“, 2012
© Organizatoriai

Parodoje galima pamatyti pačius naujausius, pastaraisiais metais autoriaus sukurtus skulptūrinius objektus bei instaliacijas, kurios perduoda laikmečio jausenas ir nuotaikas.

„Su tuo 1 mm dažnai susiduriu, kadangi pats daugelį skulptūrų ir gaminu, tai tarsi kasdienis procesas. Kitas dalykas – atstumas, kaip pirminis atskaitos taškas, pirmoji riba, matuojant tiek erdvę, tiek fizinį objektą – ruošinį, gaminį“, – sakė skulptorius.

Rimantas Milkintas
Rimantas Milkintas
© Archyvo nuotr.


Jei iki sąlyčio pritrūks milimetro, tai daug ką gali nulemti

Atstumo tematika, pašnekovo įsitikinimu, ypač tapo aktuali per karantiną. „Atstumas du metrai, bet jei pritrūksta bent milimetro iki sąlyčio, tai gali nulemti labai daug ką... Pats su tuo susidūriau vesdamas paskaitas universitete – koronaviruso situacija ir vėl ūmėja, fiziniai milimetrai tampa itin aktualūs“, – suvedė galus menininkas.

Skulptorius yra sukūręs eilę darbų, kurių esminė idėja „susiveda į lūžio milimetrą“. Kad ir jo darbas „Pjūvis“. Čia atvaizduota sija, perpjauta iki vadinamojo lūžio momento, jį esą gali nulemti būtent tas paskutinis milimetras. „To milimetro kartais užtenka kažkokiai reikšmei, kompozicinei sandarai“, – sakė jis.

Simbolinis milimetras, anot pašnekovo, išsiverčia ir į kitą aspektą. „Atrodytų smulkmenos, bet jos ilgainiui sukaupia kažką reikšmingo“, – darė išvadą R. Milkintas.

Rimantas Milkintas. „1 mm turi reikšmės“
Rimantas Milkintas. „1 mm turi reikšmės“
© Archyvo nuotr.


Kaip pavyzdį skulptorius pateikė paklaidos reikšmę. „Dažnai naudoju modulines konstrukcijas. Jei pirminiam elementui užduodi milimetro paklaidą, sekoje, tarkime, už metro turėsi viso centimetro plyšį. Perkeliant į kasdienybę – esame priklausomi nuo nesvarbių, bet skubių dalykų“, – aiškino jis.

Visa dienotvarkė tokia – skubame, bėgame, darome. „Ta dienotvarkė, susidaro tarytum iš milimetrų, mažyčių fragmentų. Šių metų situacija išprovokavo tokį laiką, kad daugeliui buvo proga pagalvoti apie neskubius, bet svarbesnius dalykus. Ne apie milimetrus, o visą metrą“, – apie rimtus dalykus juokaudamas kalbėjo pašnekovas.

Darosi ankšta

Jis ragino labiau įsigilinti į visumą, susitelkti ne ties kasdiene rutina, o į tai, kas iš tikrųjų svarbu. Taip kalbėti turi pagrindo: šiais metais autorius mini 25-erių metų kūrybos jubiliejų, kuris apima ir studijų metus. Po vidurinės baigimo prabėgo ketvirtis amžiaus.

„Netikėtai, net nepajutus. Tai tam tikra riba, kada turi pasidaryti ataskaitą. Juolab kad aplinkybės pačios dėliojasi taip, kad ji darosi tiesiog būtina. Bebėgant susikaupia daug dalykų, užsipildo visi plyšeliai, jie pilni kažkokių sankaupų. Netgi fiziniu pavidalu – lentynose niekas nebetelpa. Galiausiai ir galvoje ankšta darosi“, – vaizdžiai kalbėjo skulptorius.

Rimantas Milkintas. "Pjūvis" (2012)
Rimantas Milkintas. "Pjūvis" (2012)
© Organizatorių archyvas


Visa tai išprovokavo klausimą, kurgi esančios ribos: „Ar riba yra tai, kas turi įvykti dabar, o gal brūkšnio užbraukimas? Galbūt tų ribų visai nėra, viskas taip įsigyvenę, kad nieko pakeisti galbūt ir nebeįmanoma. Svarbiausias momentas – būtent šie metai, refleksija į juos.“

Autorius yra surengęs daugiau kaip 10 personalinių Lietuvoje ir užsienyje, 20 grupinių parodų. Tačiau dideliais pasiekimais jis to nevadina „Viskas atėjo natūraliai, niekada nebuvo darbu ar pareiga“, – sakė jis.

Intensyvesniu kūrybiniu etapu R. Milkintas vadina 2012-uosius metus. Per šį laiką įvyko net aštuonios parodos. Tačiau šie metai, anot autoriaus, taip pat visapusiškai svarbūs.

Visai neseniai atidengta jo kurta skulptūrinė instaliacija iškelianti užmirštą Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio faktą. Atsidaro nauja paroda galerijoje AV17.

Rimantas Milkintas, „@Per tris dienas“
Rimantas Milkintas, „@Per tris dienas“
© Archyvo nuotr.


„Ar riba yra tai, kas turi įvykti dabar, o gal brūkšnio užbraukimas? Galbūt tų ribų visai nėra, viskas taip įsigyvenę, kad nieko pakeisti galbūt ir nebeįmanoma. Svarbiausias momentas – būtent šie metai, refleksija į juos.“
Rimantas Milkintas

Atėjo laikas revizijai

R. Milkintas svarstė, kad galbūt jau atėjo laikas išsitraukti nuo studijų laikų kilusias visas idėjas, pasižiūrėti, ką iš jų būtų galima sutverti. Galbūt kažką netikėto, kitaip, ieškant jungčių tarpusavyje.

VDA Telšių galerijoje autorius ketina surengti ekspoziciją, kurioje bus eksponuojami svarbesni darbai nuo studijų iki šių laikų. „Nemažai mano kūrinių konstruojami, sandėliuojami, o reikalui esant, tam tikros dalys surenkamos į kompoziciją. Tokie procesai provokuoja kūrybiniams ieškojimams“, – pažymėjo pašnekovas.

Darant savotišką savo darbų reviziją dažnai išplaukia tam tikrų paralelių, kurių prieš eilę metų nesimatė. „Darbams atsidūrus vienas šalia kito pasimato visiškai kitos paralelės – puikus laikas viską permąstyti. Taip pat daugelį instaliacijų nulemia pati aplinka, kurioje jie bus eksponuojami – tam tikra lokacija, parodų salė. Tokio pobūdžio ieškojimai man itin patinka, išprovokuoja naujus dalykus, dialogą, kūrybinius pajudėjimus“, – pasakojo skulptorius.

Rimantas Milkintas  "Prasilekiančios sferos"
Rimantas Milkintas "Prasilekiančios sferos"
© Organizatorių archyvas


R. Milkintui neseniai įteiktas LDS Auksinis ženkliukas už aktyvų skulptūrų ir instaliacijų kūrimą viešosioms erdvėms. Priminus atvejus, kai dėl naujų skulptūrų vizijos visuomenėje kyla pasipriešinimo bangos, pašnekovas pasidžiaugė, jog su tokiomis situacijomis jam nėra tekę susidurti.

„Daugelis mano kūrinių ir meno objektų, kurie išėjo į viešąją erdvę turi kitokią specifiką – nėra paminklai. Tačiau yra tokių erdvių, kurios tarsi užprogramuotos, kad ir kas į jas ateitų, iškils problemų“, – neabejojo pašnekovas.

„Darbams atsidūrus vienas šalia kito pasimato visiškai kitos paralelės – puikus laikas viską permąstyti. Taip pat daugelį instaliacijų nulemia pati aplinka, kurioje jie bus eksponuojami – tam tikra lokacija, parodų salė. Tokio pobūdžio ieškojimai man itin patinka, išprovokuoja naujus dalykus, dialogą, kūrybinius pajudėjimus“
Rimantas Milkintas


Autorius tikino iki šiol nesulaukęs aršios ar neigiamos kritikos. Galbūt tai priklauso ir nuo objektų proporcijos? Daugelį metų R. Milkintas kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) žygeivių klubu įženklina pokario pasipriešinimo laikmečio lokacijas.

„Turiu sukūręs žymeklį, juo ženkliname tas vietas, kurios negali būti pamirštos. Pats objektas turi aiškią ženklinę reikšmę, proporcija organiška – iki šiol problemų nėra buvę“, – pastebėjo jis.

Deja, daug skulptorių, R. Milkinto žiniomis, turinčių idėjų ir galinčių pasiūlyti viešosioms erdvėms originalius, atitinkančius laikmetį sprendimus – nieko bendro su tuo nenori turėti.

Rimantas Milkintas „Lukštas“ (2011)
Rimantas Milkintas „Lukštas“ (2011)
© Organizatorių archyvas


„Žiūrovas tik išsako savo nuomonę. Tai meno edukacijos problema. Šiuolaikinė dailė nukeliavusi labai toli, avangardizmo suvokimas turėtų būti daug platesnis, nei buvo formuojamas iki tol“
Rimantas Milkintas

Kuo miestas margesnis, tuo meno kūriniai įvairesni

Pašnekovas svarstė, kad prie neigiamo skulptūrų viešosiose erdvėse vertinimo galbūt prisideda ir mūsų tautinis bruožas būti daugelio sričių ekspertais: gydytojais, mokytojais... Menas esą jokia išimtis.

„Žiūrovas tik išsako savo nuomonę. Tai meno edukacijos problema. Šiuolaikinė dailė nukeliavusi labai toli, avangardizmo suvokimas turėtų būti daug platesnis, nei buvo formuojamas iki tol“, – įsitikinęs kūrėjas.

Su mintimi, kad meno kūriniai galbūt neturėtų niekam trukdyti ar užkliūti už akių, skulptorius nenorėjo sutikti. Anot jo, priešingai, – viešose erdvėse esantis menas, kaip tik turėtų maksimaliai atspindėti vietovės veidą.

„Tarkim Vilnius – turi daug sluoksnių ir sluoksniukų, todėl meno objektai čia turėtų būti kuo įvairesni. Tiesiog būtina ugdyti suvokimą, kad yra daugybė kitų pasaulio matymo būdų, ne tik tavasis. Miestas – tai tokia marga erdvė, kur gyvena daugybė įvairiausių žmonių“, – apie tolerancijos trūkumą prabilo R. Milkintas.

Simpoziumų projektai turi kitokią specifiką nei monumentų kūrimas – menininkai gali jaustis laisvesni, kūrybinis rezultatas artimesnis. Vienas tokių – 2006-aisiais gero skulptoriaus bičiulio Juozo Budzinausko suorganizuotas ilgametis simpoziumas Smalininkų miestelyje (Jurbarko r.).

Rimantas Milkintas, „Be šaknų“, 2007
Rimantas Milkintas, „Be šaknų“, 2007
© Archyvo nuotr.


Tame miestelyje palei kelią buvo viena seniausių ąžuolų alėjų. Tačiau seni medžiai ėmė kelti pavojų, tad teko juos nupjauti. Nebetiko ir pramonei. Nuspręsta toje vietoje įkurti skulptūrų parką.

„Iš dalies šį parką galima pavadinti ekspresyviu. Porą metų šiame simpoziume su tos pačios kartos menininkais esu dalyvavęs ir aš. Smalininkuose pavyko sukurti iki šiol vieną mėgstamiausių savo objektų pavadinimu „Be šaknų“. Atvykus į vietą kilo idėja iš ąžuolo suformuoti naują formą: nuimant sluoksnius – metai po metų, grįžti prie ąžolo pirmųjų metų. Kūgio forma susivedė į tašką – vėl milimetrą, – šyptelėjo skulptorius. – Naudodamas geležinę struktūrą suformavau medelio laikiklį, tarsi pasodintam jaunam medeliui. Šimtametis ąžuolas pasodintas į tą pačią vietą, kur buvo nupjautas – be šaknų, bet grįžo naujam gyvenimui.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Skaitmeninėje koncertų salėje – žiemos klasika ir premjera

Lietuvos nacionalinė filharmonija tęsia koncertų transliacijas iš Didžiosios salės ir šį...

Kitoks „Naujasis Baltijos šokis“: festivalio rengėjai dovanoja 11 šokio filmų

Lietuvoje ir pasaulyje susiklosčiusi situacija dėl koronaviruso pandemijos apribojo galimybes...

Jaunieji filmų kūrėjai: pasauliai knygose kuria mūsų vidinį kompasą

Kūrėjų augimo procesas prasideda nuo juos supančio pasaulio vaikystėje – įspūdžių,...

Virtualiame „Paviljono“ knygų savaitgalyje – dėmesys kultūros istorijai ir stiprioms rašytojų asmenybėms

Visai netrukus, gruodžio 4-6 d. vyks penktasis virtualus „Paviljono“ knygų savaitgalis....

Jaunimo teatras virtualiai atsivers žiūrovams

Karantinas metė iššūkį visam kultūros laukui, bet bene labiausiai teatrams. Grodžio mėnesį,...

Top naujienos

Perspėja dėl naujų ministrų: Nausėdai atmetus kai kuriuos kandidatus nebūtinai pavyks rasti geresnius (7)

Prezidentas Gitanas Nausėda vis dar svarsto ministrų kandidatūras. Kadangi Prezidentūra jau yra...

Šie būstai tyliai susišluoja didžiąją dalį pirkėjų: geriausius išgraibsto per kelias dienas (125)

Kalbant apie NT paklausą ir pasiūlą, dažniausiai aptariami naujos statybos būstai. Šešėlyje...

Naujų COVID-19 atvejų skaičius vėl rekordinis: užsikrėtė 2514 žmonių, mirė dar 26 (63)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2514 nauji COVID-19 ligos atvejai, dėl koronaviruso mirė 26...

NATO praregėjo: įvertino, kuo iš tiesų užsiima Rusija, bet rimčiausias iššūkis lieka tarp eilučių (383)

Smegenų mirtis. Tokią šiurpią diagnozę NATO pernai pateikęs Prancūzijos prezidentas...

Sako susiduriantys jau su ketvirtąja COVID-19 banga: ji smogė labai greitai (64)

Honkongas pirmadienį paskelbė naujų suvaržymų, pareigūnams grumiantis su ketvirta...

Paluckas įvertino ministrų atranką: matau labai įdomią tendenciją (32)

Opozicinių socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas sako, kad valdančioji dauguma į ministrus...

Sustabdytas transportas, uždarytos mokyklos ir parduotuvės, bet poveikio nėra: imasi dar vienos priemonės

Slovėnijoje šį mėnesį prasidės masinis testavimas dėl naujojo koronaviruso , nes įvesti...

Musvydaitė įvardijo, kiek per dieną privalote nueiti: paprastas būdas leidžia sužinoti, ar judate pakankamai (60)

Karantino laikotarpiu itin daug žmonių dirba namuose. Daugeliui biuras persikėlė į lovą, o...

Verslininkai remia ne tik pinigais: gerais darbais keičia neįgaliųjų gyvenimus

Laikas prieš Kalėdas – puikus metas prisiminti gerus darbus. O jais didžiuotis gali ne tik...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Kas kaltas dėl 188 tūkst., kuriuos Alytaus savivaldybė pervedė sukčiams?

Alytaus savivaldybė pervedė 188 tūkst. eurų į sukčių sąskaitą – tai vakar patvirtino...

|Maža didelių žinių kaina