aA
Sausio 11-19 dienomis jubiliejinį, dešimtąjį, kartą į „Menų spaustuvę“ sugrįžtantis tarptautinis festivalis vaikams ir jaunimui „KITOKS’20“ šiais metais žiūrovus kviečia šūkiu „Patirk iš arčiau!“. Pirmasis ir didžiausias Lietuvoje festivalis, pristatantis netradicinius scenos menus 0-18 metų žiūrovams, išties žada ypač betarpišką patirtį – jo lankytojų lauks ne tik daugiau nei 20 pasirodymų iš Lietuvos, Belgijos, Suomijos, Nyderlandų bei kitų Europos šalių, bet ir plati edukacinė programa.
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© DELFI montažas

„Pagrindinė festivalio kryptis – jauno žiūrovo santykis su teatru. Apie tai kalba ir šių metų festivalio šūkis – vaikiškam teatrui būdingas ypatingas artumas, jame viskas čia pat, išlaikomas nuolatinis kontaktas su kūrėjais“, – apie festivalio idėją pasakoja jo vadovė Jolita Balandytė.

Anot J. Balandytės, vaikų teatre artumas kartais atsiranda, rodos, visai neplanuotai – pavyzdžiui, vieno iš spektaklių metu scenoje vietoje artistų netikėtai atsidurs patys žiūrovai. Tai leis festivalio lankytojams nelikti tik pasyviais stebėtojais, bet ir patiems tapti neatsiejama vyksmo dalimi.

Spektakliai – ir naujagimiams

Festivalio organizatorė pranešime spaudai pabrėžė, kad sudarant programą buvo labai svarbu nepamiršti, jog daugeliui žiūrovų ši teatrinė patirtis gali būti pirmoji – tarp „KITOKS’20“ spektaklių esama nemažai kūrinių, skirtų vos kelių mėnesių sulaukusiems mažyliams. Tarp jų – bendras Šeiko šokio teatro ir Švedijoje kuriančios Dalijos Acin Thelander darbas „LUMI“, per judesį ir šiuolaikinį šokį kuriantis paslaptingą bei įtraukiantį sceninį pasaulį kūdikiams.

Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© LUMI, D. Matvejev

Festivalio programoje taip pat bus galima išvysti pirmojo kūdikiams kuriančio šokio teatro Lietuvoje „Dansema“ spektaklius „Pievelė“ ir „Laikrodininkas“, kurie mažiausius žiūrovus kvies įsitraukti į nuotykių ieškojimą, tyrinėti muzikos instrumentus bei tapti pasirodymų bendrakūrėjais.

Į muzikines improvizacijas įtrauks ir Belgijos menininkų „Theater de Spiegel“ spektaklis „Mušk būgną!“, kurio metu 8 mėnesių sulaukę ir vyresni žiūrovai galės mėgautis itin vizualiu koncertu, sujungiančiu rokenrolą, poeziją, mušamųjų ritmus bei šešėlių teatrą.

Dėmesys šiuolaikiniam cirkui ir fiziniam teatrui

Vyresnę publiką jau keliolika metų pažindinanti su įdomiausiomis šiuolaikinio cirko formomis festivalyje „Naujojo cirko savaitgalis“, „Menų spaustuvė“cirką savo erdvėse pristato ir jauniausioms auditorijoms. „KITOKS’20“ metu Lietuvos žiūrovai turės galimybę pamatyti naujausią katalonų šiuolaikinio cirko trupės „Animal Religion“ premjerą mįslingu pavadinimu „… skrieja mintys“, kurioje susitiks akrobatika, žaismė, šviesa ir muzika.

Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© „Animal Religion“

„Animal Religion“ kūrėjai mažylius ir jų tėvus taip pat pakvies į dirbtuves, kurių dalyviai, padedami menininkų, tyrinės kūno, garso bei šviesos santykį erdvėje.

Įspūdingus cirko triukus savo žaismingame pasirodyme pademonstruos Nyderlandų trupė „Captain Sugar&The Monkey Puppets“. Mažos ir spalvingos visuomenės, gyvenančios izoliuotame kambaryje, istoriją pasakojantis šiuolaikinio cirko ir fizinio teatro spektaklis „Maskuotė“ drauge su žiūrovais ieškos atsakymų į klausimus apie bendruomenę ir tarpusavio ryšį, o energingą vyksmą scenoje lydės puikus kūrybinės komandos humoras.

Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© Captain Sugar by Salih Kilic

Tuo tarpu šokio trupė „Arch 8“, į festivalį taip pat atvykstanti iš Nyderlandų, parodys žaidimo „Tetris“ įkvėptą ir taip pat pavadintą fizinio teatro spektaklį, skirtą tikriems nenuoramoms, negalintiems nusėdėti vietoje. Šokėjų kvartetas, pasirodymus rengiantis ne tik teatro scenoje, bet ir miesto erdvėse, tyrinės žmonių tarpusavio ryšį pasitelkę savo kūnus bei nustebins žiūrovus netikėčiausiomis jų kombinacijomis.

Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© „Tetris“, Konrad Simowski

Scenoje – ir atgyjantys daiktai

Pasakodami istorijas ir megzdami dialogą festivalyje „KITOKS’20“ dalyvaujantys kūrėjai į pagalbą pasitelks netradicinius muzikos instrumentus, lėles bei kitus neretai visiškai netikėtus objektus. Vilniaus miesto teatras „Atviras ratas“ ritminiame-muzikiniame spektaklyje „Gėda pelėda!“ žiūrovams atskleis, kaip kasdieniai daiktai gali tapti tikrų tikriausiais mušamaisiais instrumentais, Klaipėdos lėlių teatro spektaklis „Namai“ pakvies pasinerti į vaikystės žaidimus bei stebėti iš popieriaus gimstančius dviejų žmonių santykius, o „Stalo teatro“ darbas „Sibiro haiku“ tremties paženklintus daugelio lietuvių likimus papasakos išradingai panaudojant pačius įvairiausius objektus.

Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© „Gėda pelėda“, D. Matvejev

Neįprastą kūno ir objektų susitikimą žiūrovams pristatys suomių teatro kūrėjai „Livsmedlet“. Jų spektaklis „Nematomi kraštai“ geografijos platybes perkels ant artistų kūnų ir kelionės istoriją pasakos miniatiūrinių modeliukų pagalba.

Tuo tarpu italės vizualaus tarpdisciplininio teatro kūrėjos „Unterwasser“ savo pasirodyme „OUT“ prabils apie metaforišką kelionę iš vaikystės į suaugusiųjų gyvenimą, tam pasitelkdamos skirtingas lėlių teatro technikas, užburiančius šešėlius bei muziką.

Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
Festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’20
© DELFI montažas

Edukacija tiek vaikams, tiek profesionalams

„KITOKS’20“ programa itin turtinga ne tik pasirodymais, bet ir edukacija. Kaip ir ankstesniais metais, „Jaunųjų kritikų“ programa festivalio metu Lietuvos moksleivius kvies stebėti visus pasirodymus ir aptarti juos su pedagogais bei pačiais kūrėjais, o kūrybinių dirbtuvių „Tabu teatre vaikams“ dalyviai –aktoriai, režisieriai, dramaturgai, scenografai ir teatro mokytojai – susitiks su moksleiviais ir diskutuos įvairiomis tabu temomis, padedami menininko ir pedagogo Jorge Padin.

Mažuosius žiūrovus ir jų tėvelius sudalyvauti dirbtuvėse pakvies ne tik „Animal Religion“, bet ir beveik tris dešimtmečius teatre dirbanti dramaturgė bei prodiuserė Aysha Rau. Iš Indijos atvykusios scenos menų kūrėjos dirbtuvėse „Vaizduotės kūrimas“ 2-4 metų vaikai turės galimybę drauge su lydinčiu suaugusiuoju lavinti savo vaizduotę ir pažadinti kūrybiškumą.

Pirmą kartą festivalyje „KITOKS’20“ dalyvaus net 20 scenos menų prodiuserių ir ekspertų iš viso pasaulio, prie kurių atvykimo prisidėjo Lietuvos kultūros instituto Vizitų programa. Tai taps puikia proga Lietuvos teatro vaikams kūrėjams užmegzti tarptautinius ryšius ir pristatyti savo produkciją pasaulinėje rinkoje. Be susitikimų su užsienio ekspertais, Lietuvos scenos menų profesionalų lauks Europos tinklo „Small Size Network“ bei Italijos tarptautinių festivalių pristatymai, o taip pat – Šiaurės ir Baltijos šalių projekto „Kaimynai“, vykdomo bendradarbiaujant su Menų spaustuve ir Švedijos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASSITEJ, seminarai.

„Lietuvos kultūros instituto Vizitų programa bendradarbiauja su festivaliu „KITOKS“ jau antrą kartą – po sėkmingo pernykščio keturių ekspertų iš Vokietijos, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės vizito šiemet ne tik tęsiame, bet ir stipriname partnerystę, finansuodami aštuonių teatro vaikams ir jaunimui profesionalų dalyvavimą festivalio tinklaveikos renginiuose. Norėčiau atkreipti dėmesį į geografinį aspektą – šiemet mūsų ekspertai atvyksta iš Indijos, Turkijos/JK, Vokietijos ir Italijos. Beje, italų delegacija, kurios narius subūrė Lietuvos kultūros atašė Laura Gabrielaitytė-Kazulėnienė, sieks atrinkti lietuviškus spektaklius jų turui Italijoje“, – teigė Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Užupyje įsikūręs šokio teatras „Okarukas“ pristato projektą tik Jungtinės Karalystės auditorijai

2017 m. šokio teatrą „Okarukas“ Vilniuje įkūrę gyvenimo ir kūrybos partneriai,...

„Kine po žvaigždėmis“ – garsiausi maestro Wong Kar-wai darbai (1)

Rugpjūčio 2 dieną prasidėsiantis kino po atviru dangumi festivalis „Kinas po žvaigždėmis“...

Šią savaitę prasidedantis „Kaunas Piano Fest“ vėl vyks gyvai įvairiose erdvėse

Liepos 16–24 dienomis jau ketvirtą kartą vyksiantis festivalis ir meistriškumo kursai „Kaunas...

Skaitytojai kviečiami į susitikimus su Kristina Sabaliauskaite

Skaitytojai, kantriai laukę dar vasario mėnesį pasirodžiusios romano „ Petro imperatorė “...

Festivalyje „Suspaustas laikas“: nuo šiuolaikinių kino eksperimentų iki specialios programos filmams iš juostų

Liepos 21 d. Vilniuje, MO muziejaus kino salėje, prasidės šeštasis eksperimentinio kino ir meno...

Top naujienos

Feisbuke žaibišku greičiu pasipuikuoti norėjusiam BMW vairuotojui – skaudi pamoka (41)

Vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas chuliganiškas vairavimas, demonstravęs tauragiškis nebuvo...

Ekspertų dokumente – rimti pavojaus signalai dėl delta atmainos: karas pasikeitė (290)

Koronaviruso delta atmaina sukelia sunkesnę ligos formą ir plinta taip pat lengvai, kaip...

Krauju pasruvęs berniuko – krabo gyvenimas: kai kas net lygino jį su šėtonu (1)

1937 metais Pensilvanijos Pitsburgo mieste gimęs Grady Stilesas jaunesnysis, dar vadintas berniuku...

Pateikė išsamią neteisėtų migrantų Lietuvoje statistiką: iš kokių šalių, kokio amžiaus (256)

Statistikos departamentas pradeda skelbti išsamius duomenis, susijusius su neteisėtų migrantų...

Andrius Užkalnis | D+

Iššifruoti Rusiją. Nevzorovas lietuvius už kvailą naivumą nubaudė šaltu ir intensyviu mėšlo dušu

Šie propagandos pavyzdžiai yra tokie pamatiniai, tokie būtini mokantis Rusijos propagandos...

Į mažą avariją patekusį „CityBee“ automobilio vairuotoją ištiko didelės problemos – paaiškėjo, kad jis girtutėlis (5)

Penktadienio vakarą, kiek po 20 val., Vilniuje dideli nemalonumai ištiko „ CityBee “ automobilį...

Toks geras, kad pamėginsite pasigaminti ir patys: legendinis gruziniškas Sandros chačapuri (5)

Norite savaitgalį išsikepti kažką naujo ir skanaus? Savaitgalio kepiniams – gruzinišku...

Milijardieriai, pakilę į kosmosą – dar ne astronautai: yra dalykų, kurių už pinigus nenusipirksi, tad kas tai?

Žmonės, atlikę komercinį kosminį skrydį, įprastų astronautų sparnų negaus. Milijardieriams...

Vitalija Guobė | D+

Septyniasdešimtmečio pagalbos šauksmas: mano penkiasdešimties metų žmona vietoje sekso nori dvasingų pokalbių

Šis straipsnis nėra skirtas dvidešimtmečiams ar trisdešimtmečiams, nors, kita vertus, skaitykite...

LVŽS perspėja: jei rudenį kas nors palaikys partnerystę, bus šalinami iš frakcijos (701)

Penktadienį posėdžiavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) taryba ne tik...