aA
Šie metai rašytojai Jurgai Tumasonytei vaisingi: praėjusią žiemą už apsakymų knygą „Undinės“ įteikta Jurgos Ivanauskaitės premija, pavasarį išleido pirmąjį savo romaną „Remontas“, o vasarą – tapo Antano Vaičiulaičio literatūrinės premijos, kitaip dar vadinamos lietuvių novelės nobeliu, laureate už novelę „Karalystė“. „Delfi“ pasidomėjo, kaip per karantiną pasikeitė kultūros gurmanės J. Tumasonytės laisvalaikis, kokias knygas skaito, kur ieško naujų filmų ar serialų.
Jurga Tumasonytė
Jurga Tumasonytė
© Monikos Penkutės nuotr.

Kadangi keletą dienų per savaitę J. Tumasonytė dirba „Eureka!“ knygyne, dažnai būtent ten susiduria su gyvomis, dar karštomis rekomendacijomis – jas teikia užsukantys bičiuliai, rašytojai, ar kiti su kultūra susiję žmonės. Įkvėpimas apima ir pasisukiojus tarp knygų lentynų, nes naujas knygas anglų kalba dėžėmis vis siunčia jos kolega Benas Arvydas Grigas (neseniai įkūręs ir savo leidyklą).

Mėgsta atrasti naujus, neskaitytus autorius

„Rekomendacijų atrandu ir sklaidydama kultūrinę spaudą, prenumeruoju „7md“, nes noriu sekti dailės ir teatro lauke vykstančias aktualijas. Veikia ir patarimai socialiniuose tinkluose. Kartais tai pradeda nervinti, kadangi supranti, kad visko aprėpti vis tiek nesuspėsi. Kartais norėčiau, kad daugėtų ne rekomendacijų, o antirekomendacijų – kam tikrai neverta gaišti laiko“, – šypsodamasi sakė ji.

Šiuo metu kaip ir J. Tumasonytės romano veikėja, rašytoja įnikusi į remontus ir persikraustymus, tad skaitomų knygų bokštelis vis dar senajame bute. Sakėsi vieno ar dviejų mėgstamiausių rašytojų neturinti, tad mėgstanti atrasti naujus, dar neskaitytus autorius.

Paminėjus gyvenimiškas, įvairias gyvenimo filosofijas diktuojančias knygas, J. Tumasonytė tikino, iš tokio žanro knygų skaitanti nebent apie vaikų auklėjimą. „Bet ir tai supratau, kad jų sukaupėme visą eilę lentynoje, o perskaitėme mažiau negu pusę. Ta proga šiandien kurią nors iš jų paskaitysiu. O mėgstamiausio fikcijos žanro neturiu – visgi dažniausiai turbūt skaitau romanus“, – kalbėjo rašytoja.

Ji prisipažino, nesanti uoli skaitomų knygų braukytoja ar citatų perrašinėtoja, ir apskritai, nelabai mėgstanti kalbėti citatomis. „Skaitau arba anksti ryte, prieš pradedant dirbti savo rašto darbus arba vėlai vakare, sumigus namiškiams, kai įsivyrauja tyla“, – nusistovėjusius įpročius atskleidė Jurga.

Po pavasario karantino nenorėjo jokių fikcijų

Paklausta, ką pavyko atrasti per pavasario karantiną, J. Tumasonytė prisipažino, pavasarį nebenorėjusi fikcijų – pakako nežinomybės dėl ateities ir paslaptingojo viruso įvarytos baimės, sklandžiusios ore. „Pavasarį buvo atšaukti visi literatūriniai renginiai, mes įsikraustėme į per žiemą įšalusį vasarnamį, šlavėm muses, valėm dulkes, vaikščiojom po miškus, kantriai sodinau įvairių augalų sėklas ir laukiau kol nežinomybė pasibaigs“, – į pirmojo karantino laiką mintimis nusikėlė ji.

Prisiminė, kad iš tuo laiku skaitytų knygų įsiminė Olgos Tarkaczuk „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“, Chimamanda Ngozi Adichie „Amerikana“.

Iš karantino laiku skaitytų knygų susižavėjo Virginie Despentes romanu „Vernonas Subutexas“, pradėjo domėtis ir kitais jos kūriniais.

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Jurga Tumasonytė
© Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos iliustr.

Į naujai suvaržyto gyvenimo ritmą įsivažiavo lengviau

„Vasarop vėl viskas atgijo, karantinas atrodė kaip blogas sapnas – lankiausi renginiuose, susibūrimuose su draugais, vėl su fotografe Laura Vansevičiene važiavome kalbinti rašytojų jų namuose, daugelis kalbintųjų patvirtino mano patirtį sakydami, jog nesinorėjo knygų bei filmų. Dabar, nors situacija kur kas rimtesnė, manau, kad į tokį suvaržyto gyvenimo ritmą įsivažiavome lengviau“, – pastebėjo literatė.

Iš knygų lietuvių kalba J. Tumasonytė sakė nekantraujanti perskaityti naująjį Rimanto Kmitos romaną „Remyga“, taip pat Mathias Enard „Vagių gatvė“.

Karantino metu atsirado gan nemažai virtualių renginių. Prabilta ir apie virtualų teatrą, tiesa, tai jokia naujovė – interneto platybėse galima atrasti daug filmuotų spektaklių.

J. Tumasonytė pasakojo, kad paauglystėje, kai neturėjo galimybės kai kuriuos spektaklius pamatyti gyvai, žiūrėdavusi filmuotą medžiagą. „Patirdavau ne ką mažesnį katarsį. Seniai tą dariau, gal reikės pamėginti ir vėl“, – prisiminti pamirštą veiklą žadėjo ji.

Paskutinį spektaklį rašytoja žiūrėjo prieš pat pavasario karantiną ir jis padarė neblogą įspūdį: Kamilės Gudmonaitės ir Teklės Kavtaradzės „Sapnavau, sapnavau“.

Labai norėtų, bet dar nematė „Austerlico“ „Vienos miško pasakų“, „12 gramų į šiaurę“, Areimos „Už geresnį pasaulį“, „Respublikos“, „Žmogaus iš žuvies“, „Remygą“, „Nakties rašytoją“.

Remyga
Remyga
© S.Jankausko nuotr.

Nežiūri serialų, nes taupo laiką sau

Serialai per karantiną išgyvena savotišką atgimimą. Virtualios platformos net stringa nuo žiūrovų kiekio. Tačiau pašnekovė tikino pastaraisiais mėnesiais žiūrėjusi tik vieną serialą. Jų, taupydama trumpas savo malonumui skirtas valandas, sąmoningai vengia.

„Pažiūrėjau paskutinį sezoną „Dark“ – visai patiko. Na, o iš filmų mane labiausiai nustebino ir sukrėtė DAU projektas, pradėjau nuo „Natašos“, kurį pamačiau per „Scanoramą“ ir nekantrauju pasižiūrėti kitus, kurie laisvai prieinami DAU projekto platformoje“, – dalijosi įspūdžiais ji.

Savo draugams būtinai patartų pažiūrėti minėtojo projekto filmus, taip pat Laureen Greenfield filmą „Diktatorienė“, Thomas Vinterberg „Dar po vieną“.

Per karantiną kino festivaliai tapo virtualiomis platformomis. J. Tumasonytei tai visai patinka – negali atsidžiaugti šia galimybe.

Atrado miškų grožį

Prieš kultūros įstaigas uždarant karantinui J. Tumasonytė dar spėjo apsilankyti Aurelijos Maknytės parodoje „Gamtos kabinetai“. „Nuėjome su vaiku ten parodos uždarymo dieną, buvo ir pati autorė, papasakojo apie kai kuriuos eksponatus. Didžiausią įspūdį padarė maža šuniuko kaukolė ir nuotrauka greta – maža mergaitė, kuri ir yra A. Maknytė, pozuoja su šuneliu. Kai šunelis iškeliavo į dausas, ji nusipjovė jo galvą ir išsivirė kaukolę, nes jau vaikystėje domėjosi taksidermija“, – perpasakojo Jurga, ką išgirdusi.

Į daugelio gyvenimus karantinas įnešė ne vien izoliaciją, bet ir naujų užsiėmimų. J. Tumasonytei – persikraustymo ir remonto aktualijų, taip pat naujų, dar neišvaikščiotų takelių, kiemų ir miškų grožį bei netikėtumus.

Paklausta, ką norėtų pamatyti ir patirti pasibaigus karantinui rašytoja nė neatsikvėpusi greitakalbe išdėstė svajonę: „Žiauriai norėčiau atsisėsti į lėktuvą ir išskristi į nuostabią tropikų šalį. Nors taip seniai kažkur keliavau, kad iš bėdos tiktų ir Varšuva.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Virginija Cibarauskė? (6)

Literatūros kritikė Virginija Kulvinskaitė ( Cibarauskė ) daugeliui labiau atpažįstama kaip...

Dailininkas Ričardas Bartkevičius: kol žmonės gyvi, tol bus gyva ir tapyba (5)

Sostinėje, Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2) vyksta Ričardo Bartkevičiaus...

Naujasis Vilniaus mažojo teatro vadovas Simonas Keblas: suvokiu iššūkius, tačiau į ateinančius penkerius metus žvelgiu labai viltingai

Naujai paskirtas Valstybinio Vilniaus mažojo teatro vadovas Simonas Keblas apie darbą teatre kalba...

Ričardo Gavelio prozos konkurso laureatė Ieva Marija Sokolovaitė atrado sąsajų su žymiuoju rašytoju (2)

„Ir keistas, ir smagus jausmas, va, taip išlįsti, kaip Pilypui iš kanapių – nei kieno...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Jurga Tumasonytė (14)

Šie metai rašytojai Jurgai Tumasonytei vaisingi: praėjusią žiemą už apsakymų knygą...

Top naujienos

Siunčia viltingą žinią: pirmasis miestas Europoje įgijo bandos imunitetą? (44)

Kovo mėnesį pasaulį apskriejo vaizdai iš šiaurės Italijos: kariniai sunkvežimiai, prikrauti...

Kova dėl elektros vartotojų: du nauji tiekėjai ir siūlomų kainų palyginimas (27)

Lapkritį nepriklausomų elektros tiekėjų būrys pasipildė dviem naujais vardais, o Valstybinė...

Orai: pamažu mėgins įsitvirtinti žiema (2)

Šiandien Lietuvos orus lems nelabai aktyvaus ciklono vakarinė dalis.

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (167)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (367)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Šio verslo gamyklos Lietuvoje išbando išskirtines inovacijas: štai kaip viskas atrodo iš vidaus (5)

Skirtingose pramonės šakose įdiegiama vis daugiau aplinką tausojančių sprendimų, ne išimtis ir...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (483)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (658)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (44)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

18 taškų pranašumą iššvaistę ispanai pralaimėjo Izraeliui estai neprilygo rusams (11)

FIBA atrankos į Europos krepšinio čempionatą staigmenos nesibaigia. Šeštadienio vakarą...

|Maža didelių žinių kaina