aA
Liepos 12-19 d. Nidoje vyks XII-asis tarptautinis Thomo Manno festivalis, tapęs neatsiejama vasaros Kuršių nerijoje dalimi. Šių metų festivalio tema – „Kultūros kraštovaizdžiai. Mare Balticum“. Tai – trečioji 2006 m. pradėto temų ciklo „Kultūros kraštovaizdžiai“ dalis, rašoma organizatorių pranešime spaudai.
Nida, kopos
© K.Šatūno nuotr.

Pirmosios dvi ciklo temos – „Miestai po lūžio: Klaipėda, Kaliningradas, Gdanskas“ ir „Baltijos sostinės: Vilnius, Ryga, Talinas“ – pristatė tris Baltijos uostus bei tris Baltijos šalių sostines.

„Nagrinėti kultūros kraštovaizdžių temą festivalis pradėjo po truputį – iš pradžių buvo kalbama apie uostus, kurių geografinė padėtis istorijoje lėmė jų kultūrinį – arba daugiakultūrinį – vaidmenį, vėliau buvo pereita prie sostinių – miestų, laikomų kultūros epicentrais. Trečiaisiais metais mes apibendriname temą – ne tik grįžtame prie jos ištakų, t.y. Baltijos jūros ir jos reikšmės mūsų kultūrai, tačiau ieškome, ką naujo mums gali atnešti aktualus žvilgsnis į ją. Taip keliame ir esminius regiono gamtos išlikimo, ir kultūrinių jo ribų klausimus – užuot regioną traktavę tik kaip tris Baltijos šalis, mes drąsiau imame kalbėti, kad priklausome tai pačiai kultūros erdvei, kaip ir, tarkim, Skandinavijos šalys. Dėl šios priežasties šiemet didesnį nei kada anksčiau dėmesį skyrėme supažindinimui su Skandinavijos šalių menu, kultūra“, – sako vienas festivalio organizatorių, Thomo Manno kultūros centro direktorius Laurynas Katkus.

Vienas svarbiausių festivalio bruožų – jo daugiadalykiškumas. Festivalio tema savaip yra nagrinėjama keturiose programose – Muzikos, Žodžio, Kino ir Šiuolaikinio meno. Tai – vienas nedaugelio festivalių Lietuvoje, kurie vienodai stipriai plėtoja keturių meno sričių programas.

„Sukurti šį festivalį prieš daugiau nei dešimtmetį įkvėpė Thomo Manno asmenybė, tačiau jis neturėjo tapti negyvu ir šaltu paminklu didžiam kūrėjui. Siekėme gyvo festivalio, kuriame būtų vystomi pačiam rašytojui rūpėję skirtingų menų, kultūrų, istorijos dialogai“, – sako Thomo Manno memorialinio muziejaus direktorė, festivalio koordinatorė Vitalija Jonušienė.

Šiemet festivalyje ypatinga pagarba Nobelio premijos laureatui bus atiduodama Žodžio programoje – rašytojo vaikaitis Frido Mannas pristatys savo autobiografinę knygą. Festivalis tradiciškai vyks dviem kalbom – lietuvių ir vokiečių.

Žodžio programoje, kuruojamoje Antano Gailiaus, svečiuosis ir Vokietijos politikas Björnas Engholmas. Liepos 14 d. jis skaitys pranešimą „Kultūra Baltijos regione – tapatybės pagrindas“. Šią temą pratęs svečias iš Vokietijos Arndo Helingas. Pranešimą apie Baltijos jūrą liepos 18 d. pristatys ir prof. Vytautas Landsbergis.

Kasmet festivalis lietuvių kompozitoriui užsako sukurti muzikinį kūrinį. Šiemet tai – jaunos kompozitorės Justės Janulytės sukurta „Aria I“, kurios premjera įvyks liepos 12 d., Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčioje, festivalio atidarymo koncerto metu. Muzikos programoje, kurią kuruoja muzikologai Vytautė Markeliūnienė ir Edmundas Gedgaudas, taip pat bus pristatomi ne tik lietuvių, tačiau ir Skandinavų kompozitorių kūriniai. Be to, festivalis suteiks progą išgirsti ir prancūzų bei tradicinę indų muziką.

Kino ir Šiuolaikinio meno programos, kuruojamos atininkamai Dainiaus Makūno („Meno Avilys“) ir Tautvydo Bajarkevičiaus (Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinės galerijos informacijos centras), pastaruosius kelerius metus yra laikomos platforma inovatyvioms, drąsioms, įvairioms idėjoms ir jas siūlantiems menininkams. Abi programos bus atviros tiek simboline, tiek tiesiogine prasme. Jose festivalio tema bus interpretuojama priartėjus prie gamtos – menininkų instaliacijos kuriamos ne uždarose patalpose, o atvirose erdvėse.

„Sudarant programą ieškojome tų meno formų, kurios atspindėtų Nidos kraštovaizdžio, ir paties festivalio specifiką. Tai turėjo būti kūriniai, kurie ne tik idėjiškai, bet ir fiziškai įsilietų į aplinką ir būtų patrauklūs lankytojams“,– sako Tautvydas Bajarkevičius. Kino vakarai bus rengiami po atviru dangumi, ant Urbo kalno, prie Nidos švyturio. Kaip įprasta, šie vakarai bus nemokami.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ankstyvojo kino festivalyje „Pirmoji banga“ – vienas pirmųjų kino pasakojimų apie moterų meilę (4)

Praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio pradžios Berlynas buvo nuodėmių sostinė. Tačiau...

Ypatingas seansas „Baltijos bangoje“ Juodkrantėje primins dokumentinio kino misiją

Sekmadienį, rugpjūčio 25 d. Juodkrantėje prasidės 11-asis kasmetinis festivalis „ Baltijos...

Viktorijos Prėskienytės-Diawaros „Džiaugsmo ašaros“ – pokario laikų istorijos

Antroji Viktorijos Prėskienytės-Diawaros knyga – apsakymų rinkinys „Džiaugsmo ašaros“...

Paliesiaus dvaro fenomenas: nedaugeliui žinoma vieta, priviliojanti pasaulines žvaigždes (1)

Paliesiaus dvaras , įsikūręs atokiame Lietuvos kampelyje, pritraukia net pasaulinio lygio...

Naują knygą išleidusi Agnė Žagrakalytė – apie buitį ir kardais užkapotus priešus (1)

Kai skaitote šį tekstą, rašytoja Agnė Žagrakalytė laiką leidžia Druskininkuose, kovos menų...

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (161)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (7)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (328)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai (225)

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (105)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (224)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (14)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (20)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (84)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...