aA
Maršai, šokių muzika, electronic jazz-fusion, klasika ir džiazo liepsnos festivalio scenoje. Ar dar reikia įtikinėti, kad šis koncertas geros muzikos išsiilgusioms ausims – tiesiog būtinas? Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ žada pateisinti visus klausytojų lūkesčius. Skamba kaip iššūkis? Per šiuos devyniolika metų festivalis įrodė – iššūkiai jam ne kliūtis, o stimulas eiti į priekį.
Vilnius Mama Jazz
Vilnius Mama Jazz
© Organizacijos archyvas

„Keistų garsų šį vakarą tikrai išgirsite daug. Bet „keisti“ šį sykį yra komplimentas. Gaivus originalumo pliūpsnis – tai tik dalis to, ko tikrai galite tikėtis iš šios dienos intriguojančių koncertų“, – pranešime žiniasklaidai cituojama organizatorė Judita Bartoševičienė.

Antrąją festivalio „Vilnius Mama Jazz“ dieną pradės pirmoji ir kol kas vienintelė tradicinės sudėties pučiamųjų instrumentų grupė Lietuvoje, atliekanti Naujojo Orleano stiliaus muziką.

The Honkin’ Dudes Brass Band subūrė vienas ryškiausių jaunosios kartos saksofonininkų Dovydas Stalmokas. Grupės muzikoje girdime ir laidotuvių maršus, ir siautulingą šokių muziką, ir Karibų bei Afrikos ritmus, ir, galiausiai, roko melodijas. Kartais, vaikščiodami sostinės gatvėmis, galime netikėtai sutikti tiesiog gatvėse marširuojantį ansamblį, o šįkart Naujojo Orleano ritmu talentingų muzikantų oktetas gegužės 28 d. įžygiuos į „Vilnius Mama Jazz“ sceną Rusų dramos teatre.

Po jų į sceną žengs „SynthEtika“ – jaunų džiazo muzikantų grupė, siekianti griauti nusistovėjusius akademinius stereotipus ir į muziką pažvelgti daug plačiau. Grupės nariai kuria naują, savitą bei aktualų muzikos skambesį, gimstantį iš įvairiausių kitų žanrų muzikos įtakų. Kaip pavadinti šios grupės kūrybą? Jos negirdėjusiems reikia žinoti – jokie apibūdinimai nepadės, reikia pasiklausyti patiems.

Muzikos pasaulyje gaji klasikinės ir džiazo muzikos skirtis. Aiškinama, kad klasikai negeba improvizuoti, o džiazo muzikantams sunkokai sekasi groti akylai sekant partitūroje sugulusias natas. „Vilnius Mama Jazz“ scenoje šie mitai grius – ir juos griaus vienas ryškiausių improvizacinės ir džiazo muzikos kūrėjų Liudas Mockūnas bei įstabaus talento pianistas Petras Geniušas.

„Tas gyvas grojimas – tai visai kita komunikacija. Klausytojo indėlis į muzikavimo procesą yra didžiulis, užfiksuotai gaidai jis įpučia gyvybę. Juk muzikantas bendrauja su tais žmonėmis, kurie būtent šiandien atėjo į jo koncertą. Pasiilgau šio dialogo“, – džiaugėsi artėjančiu koncertu P. Geniušas.

L. Mockūnas – įvairių tipų saksofonais ir klarnetais grojantis muzikantas, klausytojus stebinantis ne tik įspūdinga instrumentų valdymo technika, bet ir išradingumu. Šiam kūrėjui nebeįdomūs įprasti instrumento garsai. Liudas ieško naujų būdų, kaip prakalbinti pučiamuosius instrumentus. Išleidęs įspūdingą diptiką „Hydro“, kuriame saksofonus preparavo vandeniu, jis nesirengia sustoti.

Kiekvienas jo pasirodymas scenoje – tai intymus kūrėjo dialogas su garsu, suteikiantis klausytojui galimybę pasinerti į unikalią muzikinę patirtį. Liudas scenoje žaižaruoja pačiomis ryškiausiomis spalvomis. Iš jo saksofono taurės pilasi ne tik trapūs tarsi pirmosios snaigės pianissimo, bet viską tarsi taifūnas nušluojantys fortissimo.

Liudo kūrybai būdingas atidumas detalėms, plati nuotaikų amplitudė bei improvizacijos ir disciplinos dermė. Per savo karjerą L. Mockūnas grojo su tokiomis asmenybėmis, kaip Barry Guy, Mats Gustafsson, Andrew Hill, Marc Ducret, Evan Parker, Agustí Fernández, Paul Lytton, William Hooker, Jacob Anderskov, Stefan Pasborg ir kt. L. Mockūnas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, dėsto Šiuolaikinės muzikos studijų programos studentams.

P. Geniušas iš Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjų išsiskiria plačiu interesų lauku ir drąsa imtis pa
ių netikėčiausių idėjų. Meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, jis rengia rečitalius ir koncertuoja kaip solistas su simfoniniais orkestrais ir kameriniais ansambliais. Jo scenos partneriais yra buvęs Mstislavas Rostropovičius, Yehudi Menuchinas, Aleksandras Kniazevas, David Gering, Raimundas Katilius, Virgilijus Noreika, Vladimiras Čekasinas.

Tačiau klasikinio pianisto amplua P. Geniušui gerokai per ankštas. Jis dažnai akompanuoja spektakliams, baletams ar įvairiems skirtingas muzikines kryptis apjungiantiems projektams. Antai šio pianisto partijas galima išgirsti Jurgos Šeduikytės albume „+37° (Goal Of Science)“ ar Marijaus Adomaičio („Ten Walls“) albume „Queen“. Pianisto kelyje klasiką darniai papildo kiti muzikiniai stiliai.

Už koncertinę ir kūrybinę veiklą Petras Geniušas buvo įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija bei Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) premija. Taip pat menininkas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi ir Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

L. Mockūnas ir P. Geniušas – ilgamečiai scenos partneriai. Dar 2013-aisiais pristatė debiutinį jųdviejų albumą „Jūra Miške“, kuriame sugrotos šešios fantazijos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos motyvais. Tąsyk tai buvo naujais meniniais ieškojimais ir atradimais pulsuojantis sumanymas, kuriame puikiai derėjo dviejų itin savitų atlikėjų patirtys.

Šįmet „Vilnius Mama Jazz“ klausytojams duetas pristatys antrąjį savo albumą. Kaip ir ankstesniajame įraše, pagrindu muzikantams išlieka klasikinės muzikos kūrėjų darbai. Šįkart ne tik M. K. Čiurlionis, bet ir Bela Bartokas, Aleksandras Skriabinas bei Bronius Kutavičius.

„Šiame albume mes dar kartą leidžiamės į kelionę po klasikinės muzikos pasaulį, iš naujo dekonstruodami ir konstruodami savo mėgstamus kūrinius. Tai – tarsi romanas tarp džiazo ir klasikinės muzikos“, – apie „Vers la Flamme“ kalba L. Mockūnas.

„Mūsų antrojoje kompaktinėje plokštelėje ir toliau kuriame savo žaidimo taisyklių variantą, kaip gali vykti romanas tarp parašytos ir improvizuotos muzikos, arba tarp „klasikos“ ir „džiazo“. Puikiai visiems pažįstamų kompozitorių kūrinius dekonstruojame ir sukonstruojame iš naujo, naudodami jau egzistuojančias arba spontaniškai atrastas muzikines technologijas, ilgai kauptas pasąmonines bibliotekas“, – apie naująjį savo darbą pasakoja dueto nariai.

„Įsigyti jį po šio koncerto kils noras ne vienam „Vilnius Mama Jazz“ klausytojui – galime drąsiai teigti, kad daugeliui žiūrovų šis koncertas taps viena didžiausių šio džiazo sezono staigmenų.
Intriga, kuri atsiskleis tik koncerto vakarą. Tačiau tokią margą ir įvairią patirtį sukaupę muzikantai tikrai ras kuo nustebinti“, – teigia organizatoriai.

L. Mockūno ir P. Geniušo tandemas ribas tarp klasikos ir džiazo trins ne vieni. Epizodiškai duetui talkins žinomi Lietuvos džiazo muzikantai: Mindaugas Vadoklis (trimitas), Povilas Jurkša (trombonas), Simonas Kaupinis (tūba) ir Domantas Razmus (mušamieji).

Idėjų šviežumas, nestandartinis mąstymas ir virtuoziškas atlikimas – malonumai, kuriuos šio kolektyvo nariai garantuoja be išlygų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Tvano nebus“ premjeroje ovacijomis sutiktas Valentinas Masalskis: šis filmas – tai istorija apie mūsų realybę

Antradienio vakarą kino centre „Forum Cinemas Vingis“ pirmiesiems Lietuvos žiūrovams ir filmo...

In memoriam. Gražina Marija Martinaitienė – pirmoji Lietuvos dailės istorikė, kuri ėmėsi sistemingai katalogizuoti sakralinį paveldą

2022 m. rugpjūčio 16 d. ryte Lietuvos kultūros ir mokslo visuomenę pasiekė skaudi žinia. Į...

Rushdie ligoninėje atsakė į tyrėjų klausimus

Po pasikėsinimo į Salmaną Rushdie rašytojas, anot žiniasklaidos, jau kalbėjosi su tyrėjais apie...

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose – net penkios naujos parodos

Rugpjūčio 19 d., penktadienį, nuo 17 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų...

Pianistė Onutė Gražinytė: išgryninta muzika yra tarsi iki baltumo įkaitintas plienas

Šiuolaikinio estų kompozitoriaus Arvo Pärto „Lamentate“ rugpjūčio 20 d. suskambės Pažaislio...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (23)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (41)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Žiniasklaida: po Blinkeno klausimo Lavrovas tylomis paliko salę JAV perspėjimais patikėjo tik Baltijos šalys ir JK

JAV politinė vadovybė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino planus pulti Ukrainą sužinojo...

Ilgąjį savaitgalį pajūryje – sunkiai suvokiami skaičiai: ten buvo daugiau kaip pusė Lietuvos (1)

Daugiau nei pusė Lietuvos – skaičiuojama, kad tiek Ilgąjį Žolinės savaitgalį praleido...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Dėl Via Baltica kelio saugumo sunerimęs kaunietis: tikiuosi, kad kažkas pasikeis kol neįvyko skaudi nelaimė (1)

Keliai visoje Lietuvoje yra atnaujinami siekiant pagerinti susisiekimo sąlygas. Tačiau pasitaiko...

Mirė garsus dainininkas Darius Campbellas Daneshas: jautrią žinutę paskelbė ir jį pažinojęs Danielius Bunkus

Eidamas 41-uosius metus, mirė dainininkas ir aktorius Darius Campbellas Daneshas.

Po pralaimėjimo lietuviams Scariolo atvirai bedė pirštu į silpniausią ispanų vietą

Po nesėkmės Gran Kanarijoje Ispanijos krepšinio rinktinės strategas Sergio Scariolo , nepaisant...

Gediminas Kirkilas. Ar ir Lietuvai Baltija taps vidine aljanso jūra?

Kol mūsų šalies politikai svarsto fortifikacinius įtvirtinimus, kitokius inžinierinius bei...

Aistros dėl kone brangiausio NT Lietuvoje: už tualeto būdelę – 2 milijonai eurų (2)

NT karštinė pajūryje blėsta, tačiau išskirtinės teritorijos visuomet išliks patrauklios....