Mus nusakantys kūnai

„With Us“ (liet. su mumis) – tai choreografės Silke Z. ir jos trupės „Die Metabolisten“ (liet. metabolistai) bendras šiuolaikinio šokio darbas. Spektaklio metu scenoje pasirodo ir veikia skirtingu amžiumi ar fiziniais gebėjimais pasižymintys atlikėjų duetai. Rugpjūčio 17 d. scenoje susitiks ir šokio duetus kurs Davidas Winkingas (25 m.) bei Karelas Vaněkas (65 m.), o rugpjūčio 18 d. į šią dueto akistatą su Karel stos Hanna Held (27 m.).

Šokėjai per judesį ir santykį vienas su kitu, tyrinėja žmogaus kūno, kaip būdo komunikuoti su išoriniu pasauliu, ypatumus ir stereotipus. Šokėjų duetai tarytum mėgina „įsijausti į vienas kito odą“. Ji tampa riba su pasauliu, kuri atlikėjams sukuria tiek atsivėrimo ir bendravimo, tiek pasipriešinimo ir atsitraukimo galimybes.

„With Us“ idėjos autorė Silke Z. kurdama choreografiją, kartu su šokėjais imasi analizuoti, kaip žmogaus odos atspalvis, pigmentacija, plaukų struktūra, randai ir kitos kūno savybės ne tik formuoja tarpusavio santykius ar požiūrį į kitą, bet ir apie mus aplinkai nusako kur kas anksčiau nei apie save spėjame papasakoti. Kodėl visuomenėje kategorizavimas pagal amžių, išvaizdą, gebėjimus išlieka gajus, kas tiksliausiai nusako tikrąjį žmogaus identitetą ir kaip pastaroji fiziškumo problematika paliečia pačių šokėjų tarpusavio santykį ir buvimą scenoje.

Ryšys su Lietuva

Kelno mieste gyvenančios ir kuriančios choreografės Silke Z. įkurta trupė „Die Metabolisten“ save apibūdina kaip tarpgeneratyvinę, tarpkultūriškumu ir įtrauktimi pasižyminčia atlikėjų grupe, tarp kurių – kelių dešimčių amžiaus skirtumu pasižymintys ar Dauno sindromą turintys šokėjai. Jų darbai remiasi tarpdiscipliniškumu, tyrimais grįstu metodu, somatinių bei sociokultūrinių reiškinių sąsajomis. Choreografės Silke Z. ilgametėje veiklos praktikoje – darbas su įvairaus amžiaus, fizinių galimybių, negalia turinčiais žmonėmis.

„Die Metabolisten“ seka taip vadinamos „realistinių kūnų koncepcijos“ idėja – požiūriu, kuris yra sąmoningai nukreiptas prieš normatyvinę-estetinę fizinio grožio sampratą. Choreografei ir jos trupės nariams svarbus tarpdiscipliniškumas, kuriuo paremta didžioji dalis jų šokio pastatymų. Tokiu būdu jie kuria ir plėtoja ne tik XXI a. atspindintį, bet ir pranokstantį šiuolaikinio šokio teatrą.

Įdomu yra tai, kad Silkę Z. ir jos šokėjus su lietuviams puikiai žinomu Vilniaus miesto šokio teatru „Low Air“ sieja nevienerių metų ryšys. Tiek Silke Z., tiek „Low Air“ yra svarbaus Europos šokio tinklo „Studiotrade“ nariai. Jo dėka sėkmingai vystoma kūrybinė partnerystė – dalyvaujama bendrose rezidencijose Vokietijoje ir Lietuvoje. „Low Air“ kasmet organizuojamo įvairiapusės šokio edukacijos ir tinklaveikos festivalio „Kolonija – žiemos šokio susitikimas“ šiųmetėje programoje choreografė Silke Z. vedė seminarus, o gegužę Kelne vykusiame šokio festivalyje „Sharing Across Borders“ (organizuojamo Ehrenfeldstudios, kurio meno vadovė yra Silke Z.) „Low Air“ tarptautinei publikai pristatė spektaklį „Me two / Savoj krūvoj“, „Tiesa-drąsa“ eskizą bei vedė šokio dirbtuves profesionalams.

Apie troškimus ir geismą – naujojo „Low Air“ sezono premjeroje

Šokio trupės iš Vokietijos apsilankymas Vilniuje neapsiribos tik spektaklio „With Us“ rodymais. Choreografė Silke Z. ir „Die Metabolisten“ kartu su Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ įkūrėjais, choreografais, šokėjais Airida Gudaite bei Laurynu Žakevičiumi jau rugpjūti pradės kurti bendrą, spektaklį „LUSTopia“ troškimų ir utopijos tema.

Tiek Menų spaustuvėje vyksiantys šokio rodymai, tiek būsima premjera taps ne vien tik besitęsiančios kūrybinės partnerystės tąsa, bet ir artėjančio jau dvyliktojo „Low Air“ teatro sezono įžanga.

„Šokis jungia, nepaisant mūsų skirtumų, esame labiau panašūs, nei skirtingi. Komunikavimo įgūdžiai, jų stoka, kartais užsklendžia mus siaurame kelyje, o menas, šokis gali išlaisvinti pokalbiui. Pati tai esu patyrusi ne vienoje kasdienybės situacijoje. Kad ir šiuo metu, apie šokį pradėtas pokalbis, mane atvedė į spektaklio „LUSTopia“ procesą, bendradarbiavimą su skirtingų kultūrų, galių, amžiaus, patirčių žmonėmis. Tikiu, dar labai daug vieni iš kitų išmoksime. Su nekantrumu laukiu, mintyse smalsauju, kur tai nuves. Šios ir panašios jungtys, bendrystės, man yra įdomioji kūrybos ir gyvenimo dalis“, – apie būsimą premjerą mintimis dalinasi A. Gudaitė.

Šokis iš tiesų jungia. Pastarąją Airidos mintį pratęsia L. Žakevičius: „Šokis mus sujungė su daug kūrybingų žmonių visoje Europoje. Ateinantys metai bus pilni naujo: premjeros, užsienio spektakliai Vilniuje, festivaliai ir kvietimas per šokį kurti tvarias ir kūrybines jungtis savo kūnais, norinčiais patirti šokį pamokose. Nekantraujų Vilniaus publikai pristatyti spektaklius „With Us“ ir bendrą būsimą darbą „LUSTopia“, kuriais tirsime empatijos fenomeną.“

„LUSTopijoje“ šokėjai kels klausimus, kaip geismas yra susietas su tam tikru amžiumi, lytimi, kūnu ar negalia ir kaip jo išgyvenimas priklauso nuo individualios socializacijos? Kas nutinka, kai šokėjai tampa prieinami savo troškimui ir pažįsta jį nepriklausomai nuo savo lyties ir kartų skirtumų? Kokias troškimų formas pažįsta šokėjai? Kokiems tabu jie paklūsta? Kodėl vyriškam ir jaunam troškimui leidžiama daugiau nei moteriškam ar senam? Spektaklio premjera bus ne tik siūloma didžiausiems scenos menų festivaliams Lietuvoje, bet ir ieškoma partnerystės su visais scenos menų renginiais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt