aA
Fotografijų parodą „Vilniaus istorijos“ Samuelio Bako muziejuje atidaręs fotomenininkas Saulius Paukštys pasakojo jau keletą metų vystantis miesto temą, tad ilgainiui susidarė visai gražus Vilniaus vaizdų rinkinys, pasakojantis miesto istorijas, kurios vyko kažkada, vyksta ir dabar. „Atsiskleidė ir prieškario laikų fragmentai, kai Vilniuje gyveno didžiulė žydų bendruomenė, ir pokaris, yra istorijų iš dabartinio Vilniaus, jau daugmaž išsigydžiusio karo žaizdas, nuotykingo, turinčio visokių paslapčių“, – kalbėjo S. Paukštys, pristatydamas savo autorinę parodą, kurioje galima pamatyti literatūrinių, metaforinių ir kinetinių keliasluoksnių paveikslų su judančiomis plastmasinėmis gėlytėmis, pasakų herojais, slankiojančiais pirmyn atgal.
Saulius Paukštys (Rimvydo Šlepečio nuotr.)
Saulius Paukštys (Rimvydo Šlepečio nuotr.)

Laiko tėkmė išrausė naujas vagas

Anot S. Paukščio, Vilnius garsėja ne tik savo turtinga istorija, šis miestas turi ir būsimų istorijų užuomazgų: „Gali vaikščioti senamiesčio gatvelėmis, kurios vis dar išlaiko senojo miesto dvasią. Aišku, daug kas neišvengiamai pasikeitę, laiko tėkmė kažkokias naujas vagas išrausė, bet tai dar daugiau žavesio suteikia. Gyvename ir nuotykiaujame.“

Paklaustas, ar ruošiant darbus parodai teko pasijusti tarsi kokiu nors istorijos sekliu, S. Paukštys pasakojo, kad teko nemažai gilintis – kur, kokia bendruomenė gyveno, kur buvo žydų kultūriniai taškai, pramoniniai, mokslo ir religiniai objektai, kur vyko miesto gyvenimas prieškariu.

„Viskas kažkiek atsispindi monografijose. Galima netgi pamatyti ir senovines žydų parduotuvėles, kurios iš esmės nepasikeitė per šimtmečius, reklaminių užrašų fragmentus, kurie jau užtinkuoti, uždažyti, bet išlindę iš dabartinio turinio sluoksnio“, – sakė S. Paukštys.

Istorikai kalbėdami apie Vilnių visada pabrėžia, kad jis daugiasluoksnis, „sunkiai išlukštenamas“. Su šia nuomone sutiko ir fotomenininkas, sakydamas, kad miestas nėra labai didelis, tačiau viskas persipynę, persikloję.

„Istorija veda iš vieno kiemo į kitą. Vilniuje užaugę ir nugyvenę savo gyvenimą žmonės vis atranda kažkokių netikėtų praėjimų tarp kiemų, gatvių susijungimų, netgi senovinių pastatų rakursų, kurie netikėti, nematyti, stebina kiekvieną kartą. Po Vilnių gali vaikščioti ir vaikščioti“, – pažymėjo pašnekovas.

Sauliaus Paukščio fotografijų paroda  „Vilniaus istorijos“ Samuelio Bako  muziejuje
Sauliaus Paukščio fotografijų paroda „Vilniaus istorijos“ Samuelio Bako muziejuje


Leisti Vilniui laisvai alsuoti

Tačiau, S. Paukščio manymu, Vilniaus senamiestyje turėtų būti kuo mažiau naujų intervencijų. „Kai kuriems architektams norisi įkišti kažkokį „trigrašį“ – tai gatvę susiaurinti, tai žiedą sankryžoje padaryti... Man atrodo, kad reiktų palikti Vilnių laisvai alsuoti, nedaryti dirbtinių darinių, kurie miestą labiau darko negu harmonizuoja. Daugelį sprendimų nulemia pinigai – reikalaujama daugiau kvadratinių metrų, aukštų, ploto, bet to neturėtų būti, bent jau miesto centre, archaiškame senoviniame senamiestyje“, – įsitikinęs jis.

Kaip pastebėjo fotomenininkas, įdomu tai, kad senose fotografijose galima palyginti įvairias Vilniaus vietas, pamatyti, kaip viskas juda ir keičiasi, atpažinti išlikusius senovinio miesto fragmentus. Visa tai, anot jo, puikiai atsispindi Jano Bulhako nuotraukose, darytose 1930-1940-aisiais ar Antano Sutkaus 1970-aisiais užfiksuotuose vaizduose.

„Gali atrasti kažkada buvusius kvartalus, pastatus – dabar tai aikštės, laisvi plotai. Tie pastatai sovietiniais laikais buvo nugriauti, paliktos tuščios erdvės, kaip mano draugas architektas sako, tai „išmušti miesto dantys“. Būtų įdomu, jei tie „dantys“ būtų atstatyti iš naujo, yra daug ir vizualinės, ir projektinės medžiagos, fotografijų, brėžinių, planų... Visa tai būtų galima padaryti, tik trūksta politinės valios. Jei miestas įgautų tuos išmuštus karo fragmentus – turėtume pilną vaizdą, koks kažkada buvo Vilnius“, – samprotavo S. Paukštys.

Tokių vietų, pasak S. Paukščio, yra daugybė: „Žydų kvartalas išgriautas, Vokiečių gatvės kvartalas, Rūdininkų skveras, vadinamasis Prancūzparkis – ten gi buvo gražiausių namų kvartalai! Kažkokių atkūrimo žingsnių žadėta imtis, bet galiausiai politikai išsigando, kad galbūt bus blogai įvertinti ar ne taip suprasti... Politinė mažakraujystė kitą kartą daro bėdą – ir miestui, ir šaliai. Manau, kad laikui bėgant visa tai išsipildys.“

Kaip gerąjį pavyzdį S. Paukštys pateikė Varšuvą – karo metais miestas buvo visiškai sugriautas, bet jį ilgainiui atstatė. „Mažiau besigilinantys net nepastebi skirtumo, miestas atstatytas 1960-1970 metais. Atrodytų, viduramžių senamiestis! Tokie dalykai pilnai įvykdomi, senuosius miestų fragmentus galima atstatyti. Tad ši mano paroda turi ir gilesnę potekstę – Vilnius turėtų atgauti savo jėgas, kitaip tariant, atsiauginti savo nukirstas šakas, kaip koks nugenėtas medis“, – vaizdžiai palygino fotomenininkas.

Sauliaus Paukščio fotografijų paroda  „Vilniaus istorijos“ Samuelio Bako  muziejuje
Sauliaus Paukščio fotografijų paroda „Vilniaus istorijos“ Samuelio Bako muziejuje


Kinetinės kompozicijos su judančiais sluoksniais

Kalbėdamas apie kūrybinį procesą, S. Paukštys paminėjo, kad dauguma parodoje rodomų fotografijų yra atspausdintos senovine technologija, kuri buvo naudojama prieš šimtą metų – būtent ji suteikia archaišką faktūrą ir atspalvį, nenaudota jokio „fotošopo“.

„Kai kurie darbai paspalvinti pastele, pieštukais. Ant akvarelinio popieriaus atspausdintos nuotraukos tampa panašios į grafikos darbus. Patinka sugalvoti naujus derinius, vieni tokių – kinetinės kompozicijos su judančiais sluoksniais“, – pasakojo fotomenininkas.

Šią temą S. Paukštys ketina tęsti ir kurdamas portretines fotografijas: „Senamiestyje atidarėme portretų studiją, kurioje darome portretus, naudodami senovinę Van Dyke Brown technologiją (XIX a.). Tai rankų darbo fotografija, iš esmės, vienetinis atspaudas. Šiame skaitmeniniame pasaulyje, kur gali tiražuoti bet kokį atvaizdą dešimtimis ar šimtais – unikalus ir išskirtinis dalykas, turintis papildomą vertę. Beje, Vilnius nuo seno garsėjo savo fotografiniu judėjimu, buvo daugybė studijų. Įdomus atsikartojimas – įsikūrėme prie Aušros Vartų, ko gero, tame pačiame name, kur buvo fotografijos meistrų, brolių Čižų fotoateljė.“

Sauliaus Paukščio fotografijų paroda „Vilniaus istorijos“ Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko 10, Vilnius) vyks iki rugpjūčio 30 d.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.4444

BALTO vasaros naujienos: kai romaną įkvepia tikra istorija

Įdomiausius siužeto vingius siūlo pats gyvenimas – rašytojai tai žino ir ieškant idėjų...

Lietuvos rusų dramos teatras uždaro turiningą sezoną

Praėjusią savaitę dviejų dienų dramaturgijos festivalis „Mes – Ukraina‘22“ uždarė...

Sutaikyti Vilnių su Kaunu (ar Kauną su Vilniumi). Apie kalnus verčiančią parodą

Senoje tarpukario propagandinio laikraštėlio iškarpoje surašyta dešimt Vilniaus įsakymų...

Mindaugo karūnavimo dieną – ypatingas Vilhelmo Čepinskio ir „Camerata Solaris“ koncertas šiauliečiams

Liepos 6-ąją 14 val. Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje skambės ypatinga...

Nuo šelmiškų šokių iki egzotiškų ritualų: Nacionalinio Brno teatro baletas Vilniuje

Pirmadienį festivalyje „ LNOBT Open“ viešėjo Nacionalinio Brno teatro baleto trupė. Aksominį...

Top naujienos

Taivanas – kaip ant parako statinės: mano, kad Kinija seka Rusijos taktiką (2)

Prasidėjus karui Ukrainoje, taivaniečiai pajuto, kad Kinija gali užpulti Taivaną, pasinaudodama...

Dalis verslo jau stebi nuosmukį: situacija keičiasi radikaliai (2)

Pramonės atstovai sako kelis mėnesius jaučiantys užsakymų mažėjimą ir perspėja, kad...

Šventinę nuotaiką drums lietus: džiugesnė situacija tik viename Lietuvos regione

Trečiadienio dieną Lietuvoje numatomi gana kontrastingi orai. Pietrytinę šalies pusę nuo pat...

Delfi PliusAinis Gurevičius

Ragina atsisakyti rusų primestų titulų: Mindaugas nebuvo vienintelis Lietuvos karalius (57)

Grupė Lietuvos intelektualų (istorikų, menininkų ir kt.) neseniai atviru laišku kreipėsi į...

Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas (4)

Anot britų leidinio „The Daily Mail “, neaiškiomis aplinkybėmis mirė dar vienas rusų...

Niekuo dėtam kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: dėl sutapusių vardo ir pavardės jis laikomas karo nusikaltėliu (7)

Kaunietis mokytojas sužinojo, kad tapo įtariamu karo nusikaltėliu ir pinigų plovėju. Jo...

Žygį Europoje „Žalgiris“ pradėjo lygiosiomis su Kosovo čempionais įvarčių vaizdo įrašai

Lietuvos čempionas Vilniaus „Žalgiris“ antradienį vakare UEFA Čempionų lygos pirmo atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos smūgiavo Slovjanskui, žuvo mažiausiai du žmonės  Zelenskio patarėjas: Lysyčansko užėmimas yra paskutinė Rusijos pergalė (3)

Nuo karo pradžios vasario 24-ąją Rusijos kariuomenė Ukrainoje sunaikino maždaug 80 tūkst....

Siaubingas užpuolimas buvo tik košmaro pradžia: klaipėdietis negali patikėti, ką teko išgyventi po to (6)

„Pabuvęs šalia mirties net nebežinau, ko dabar bijočiau. Gyvenu antrą kartą ir dabar tiesiog...

Rusija toliau kelia bangas: dėl bilietų į Kaliningradą trūkumo suskubo apkaltinti Lietuvą (3)

Dėl Lietuvos taikomų apribojimų rusams iškilo rimtų sunkumų ieškant bilietų į tolimojo...