aA
Nuo 1773 metų rašytiniuose šaltiniuose minimam Vilkaviškio dvarui teko garbė trumpam pabūti ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Mykolo Oginskio, ir Prancūzijos imperatoriaus Napoleono rezidencija. Tačiau dabar dvaras šaukte šaukiasi rekonstrukcijos ir istorinio įvertinimo.
Napoleonas Bonapartas
© Corbis
Žinomas karvedžio vardu

Vilkaviškis didžiuojasi ne tik Paežerių rūmais, bet ir Vilkaviškio centre esančiu vadinamuoju Napoleono dvaru. Nors Paežerių dvarą žino kone kiekvienas suvalkietis, tačiau jog yra dar vienas Vilkaviškio dvaras – atsakytų retas.

Kokio tiksliai amžiaus yra Vilkaviškio dvaras, sunku pasakyti. Rašytiniuose dokumentuose jis yra užfiksuotas nuo 1773 metų. Tuo laiku jis buvo žinomas kaip Mykolo Oginskio – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono, Vilkaviškio seniūno namas. Vėliau, XIX amžiuje, jis priklausė rusų generolui.

Labiausiai dvarą išgarsino Napoleono ir jo armijos apsilankymas 1812 metais. Nuo 1926 iki 1940 metų dvare buvo įkurtas Vilkaviškio vyskupijos centras. „Kodėl buvo pasirinktas Vilkaviškis, o ne už jį didesnė Marijampolė, neaišku“, – „Mano Suvalkijai“ sako Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius Antanas Žilinskas.

Svarbu visai Suvalkiojai

Napoleono apsistojimas Vilkaviškio dvare yra itin reikšmingas ne tik šiam miestui, bet ir visam Suvalkijos kraštui. Napoleonas su 250 tūkst. prancūzų armija Suvalkijoje buvo apsistojęs 4 dienas. Manoma, kad tai buvo didžiausias kada nors dabartinėje Lietuvos teritorijoje, vienoje vietoje, buvęs kariuomenės susitelkimas.

Per tas dienas Napoleonas ne tik priiminėjo žymiausius to meto savo ir kitų šalių veikėjus, bet ir įvedė savo tvarką. Suvalkija – pirmasis Lietuvos regionas, kuriame Napoleono dėka buvo panaikinta baudžiava. Taip pat imperatorius ėmė taikyti savo civilinį kodeksą, kuris lėmė ir ekonominį viso krašto suklestėjimą. Išlaisvėję valstiečiai ne tik turtingiau gyveno, bet ir sėmėsi mokslo žinių.

Napoleonui tarnavę žmonės paliko Lietuvoje įvairų palikimą: daugybę paveikslų, kitų vertybių. Napoleono kariuomenei traukiantis Suvalkijoje liko ir žymių žmonių.

„Pasak istoriko Totoraičio, Kudirkos yra kilę iš Prancūzijos Provanso. Ir jų pavardė yra grynai prancūziška. Kudirkos iš pradžių įsikūrė rytų Prūsijoje, o vėliau atsikėlė į Šakių kraštą. Viena šaka iš Šakių persikėlė gyventi į Vilkaviškį. Taigi Napoleonui turime būti dėkingi už Vincą Kudirką“, – pasakojo A. Žilinskas.

Be Napoleono dvaro, išgarsėjo ir jo teritorijoje stovėjęs akmeninis stalas, prie kurio, prieš pradėdamas karą su Rusija, posėdžiavo Napoleonas ir jo armijos štabas. Taip pat – šimtametė liepa ir po ja buvusi akmeninė girnapusė. Ją dabar galima išvysti tik 1934 metais darytoje fotografijoje. O akmeninis stalas dingo.

Dvaras – avarinės būklės

A. Karoso gatvėje stovintis Napoleono dvaras yra klasicizmo stiliaus pastatas, kurio fasadas išsiskiria trikampiu frontonu ir 4 kolonomis. Didelė jo dalis yra mūrinė, o kita – medinė. Šiuo metu dviaukštis dvaras yra privatizuotas, jame gyvena 20 šeimų.

„Būtų vienas savininkas – galėtų kreiptis remontui gauti lėšų. O dabar reikia visiems savininkams priimti sprendimą, sudaryti namo komitetą. Tik tada jie gali tikėtis lėšų iš savivaldybės ar iš kitur. O kol kas namas yra darkomas, praranda savo veidą ir vertę. Sudėtinga pastatą restauruoti. Tam reikėtų iškelti visus ten gyvenančius žmones“, – teigė A. Žilinskas.

Vis dėlto aktyvūs vilkaviškiečiai susibūrė į iniciatyvinę grupę. Jos pirmininkas Petras Žilionis ir paminklotvarkininkas Vytautas Lekešius planuoja ne tik restauruoti Vilkaviškio dvarą, bet ir paversti jį muziejumi. O 2012 metais ketina surengti 200 metų prancūzų armijos žygio minėjimą.

„Pirmas žingsnis jau žengtas. Savivaldybė skyrė lėšų, už kurias bus restauruota dvaro priekinė dalis – frontonas su kolonomis“, – pasakojo A. Žilinskas.

Po to planuojama sutvarkyti aikštę prie dvaro, kur stovėjo Napoleono stalas ir girnapusė, taip pat tą vietą, kur auga trijų kamienų liepa. Iniciatyvinė grupė nusprendė, jog reikia atstatyti Napoleono akmenį ir pastatyti paminklinį ženklą, nurodant Napoleono sustojimo toje vietovėje reikšmę. Be to, vilkaviškiečiai bendradarbiauja su M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondu, kuris prie dvaro jau surengė du koncertus.

„Šiuo metu dvaras yra avarinės būklės, jis nėra paskelbtas valstybės kultūros paminklu. Taigi ir nefinansuojamas valstybės. Tai nesuprantama. Buvo atvykę prancūzai, sakė, jog turime tokį unikalų kraštą. Teigė, jog ir kiti prancūzai čia mielai lankytųsi, jei dar šalia kur būtų prancūziškų valgių restoranėlis“, – kalbėjo Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Menininkių Eglės Grėbliauskaitės ir Aurelijos Bulaukaitės pareiškimas – apie makabriškus dalykus, vykstančius dienos šviesoje

Spalio mėnesį projektų erdvėje „Autarkia“ atidaryta Aurelijos Bulaukaitės ir Eglės...

Mirė rašytojas Vytautas Girdzijauskas (1)

Spalio 18-ąją po sunkios ligos mirė rašytojas Vytautas Girdzijauskas , su liūdesiu pranešė...

Teatro olimpiadoje Japonijoje triumfavę Koršunovo „Apvalytieji“ sugrįžta į Vilniaus sceną (1)

„Tik tokioje vietoje kaip Togos teatras Japonijoje dar galima pajusti tikrą katarsį“, – taip...

Talino kino festivalyje – debiutinio Jurgio Matulevičiaus filmo „Izaokas“ premjera

Debiutinio Jurgio Matulevičiaus filmo „Izaokas“ premjera įvyks Tarptautiniame Talino „Juodų...

„Depeche Mode“ įpėdiniai „Lea Porcelain“ Vilniuje: kaip skamba bobų vasara

Juos apšildyti publiką kvietė „Depeche Mode“ , jie keliavo gastrolių kartu su „ALT-J“ ir...

Top naujienos

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (10)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (155)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (116)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (53)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (14)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (181)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“ (13)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai (39)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (10)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Viktorija Siegel su dukra Nicole sužibėjo vestuvinių suknelių pristatyme (3)

Penktadienio vakarą Vilniuje įvyko vestuvinių suknelių pristatymo renginys „Wedding Fashion...