aA
Lietuvos ir Prancūzijos kūrybinės komandos darbas – manipuliacijos temą nagrinėjantis objektų ir kaukių teatro spektaklis „Spąstai“ šią vasarą turėjo būti rodomas viename didžiausių scenos menų festivalyje Izraelio pietuose „International Fringe Festival Beer Sheva (IFF)“. Dėl staiga pablogėjusios Izraelio epidemiologinės situacijos ir įvestų reikalavimų netgi skiepų pažymėjimus ir neigiamus testus turinčių kūrybinių grupių priverstinei izoliacijai, vasarą suplanuotos gastrolės buvo atšauktos ir pakeistos spektaklio parodymais Lietuvoje.
Spektaklis "Spąstai"
Spektaklis "Spąstai"
© Veronique Lesperat-Hequet

Spalio 22 ir lapkričio 11 dienomis objektų ir kaukių teatro spektaklis „Spąstai“ grįžta į Menų spaustuvės sceną Vilniuje, gruodžio 30 dieną „Spąstai“ bus paspęsti Klaipėdos dramos teatro žiūrovams. Apie naują teatro kūrėjų realybę kalbamės su bendro lietuvių-prancūzų spektaklio idėjos bendraautore, aktore ir įstaigos „Teatro istorijos“ vadove Kristina Mauruševičiūte.

Kas pasikeitė nuo šio spektaklio premjeros 2019-aisiais Lietuvoje? Kaip reaguojate į nuolatinius trukdžius pasirodyti tarptautinėse scenose?

Džiaugiamės, kad priešpandeminiais 2019-aisiais spėjome aplankyti nemažai užsienio šalių. Spektaklis „Spąstai“ rodytas Italijoje, Prancūzijoje ir Ukrainoje. Pernai metais atliktas scenos meno kritikų asociacijos tyrimas „Lietuvos teatras skaičiais“ atskleidė, kad priešpandeminiais 2019-aisiais „Spąstai“ yra daugiausiai užsienio valstybių aplankęs šalies teatro spektaklis. Kadangi per pandemiją daug gastroliuoti nebuvo galimybių, tebesidžiaugiame šiuo titulu (šypsosi).

Kuo užsienio teatro festivalius patraukia šis neįprastas objektų teatro žanras?

Daugiausia komplimentų sulaukiame už originalią vizualią spektaklio kalbą. Spektaklyje nėra teksto, veikėjai kalba ir artikuliuoja idėjas pasitelkdami ne žodžius, bet objektus, kaukes ir judesį. Taip pat žiūrovams ir kritikams patrauklus siurrealistinis, groteskiškas mūsų kaukėmis apsilipdžiusios visuomenės atspindys. Kurdami šį spektaklį, ieškodami kaip parodyti žmogaus dvilypumą, komplikuotus tarpusavio santykius, atsispyrėme nuo lietuvių grafiko Stasio Eidrigevič̌iaus ir čekų filmų kūrėjo siurrealisto Jano Švankmajerio darbų. Taigi vizualinė išraiška, praturtinta prancūzų teatro dailininkės Cerise Guyon, kuri pasitelkusi kasdienius biuro daiktus sukūrė originalias kaukes, ir šviesų dailininko Felix Bataillou, kuria tarsi pažįstamą, bet ir labai iškreiptą, deformuotą, netgi (tragi)komišką pasaulį. Tam, kad spektaklis būtų pakviestas į tarptautinius festivalius, jų atrankos komisija arba būna mačiusi ir vertina šį darbą, arba ankstesniuosius kūrėjų darbus, taigi itin džiaugiamės, kad „Spąstai“ buvo pristatyti aukšta menine verte pasižyminčiuose tarptautiniuose festivaliuose „Pup.pet“ Ukrainoje, „Immagini dell’Interno“ Italijoje ir „Nuit de la marionette“ Prancūzijoje.

Spektaklis "Spąstai"
Spektaklis "Spąstai"
© Veronique Lesperat-Hequet

Ar pandeminė pertrauka užsienio gastrolėms smarkiai sujaukė jūsų kortas?

Džiugu, kad po premjeros ir užsienio festivalių, spektaklį dar spėjome parodyti Istorinio Saint-Riquier vienuolyno teatre Prancūzijoje. Deja, gastroles Izraelyje dėl pandeminės situacijos teko atšaukti tiek pernai, tiek šiemet, o iš trijų spektakliu susidomėjusių ir repertuare rodyti pakvietusių Prancūzijos teatrų bendradarbiauti kol kas galėjome tik su vienu.

Kaip sugalvojote kalbėti apie manipuliaciją?

Atsispyrėme nuo asmeninių patirčių darbe, šeimoje, draugystėse. Pradėjus dirbti su prancūzų komanda, pamatėme, kad visi trupės nariai yra patekę į vienokius ar kitokius manipuliatyvius tinklus: išnaudojimo scenarijus darbo rinkoje, statuso, įsivaizduojamų nusikaltimų, visuomenės normų, asmeninių baimių ir nerealių svajonių spąstus. Tema neapsiriboja nacionalinėmis sienomis, dėl ko spektaklis ir yra patrauklus tiek vietos, tiek užsienio žiūrovui. Kaip sakė prancūzų literatūros kritikas, istorikas ir filosofas Rene Girardas, „kaukė tuo pat metu ir uždengia, ir atidengia, kuria ir yra kuriama, naikina ir saugo – ne veltui jos istorija siekia žmonijos priešistorę“. Objektų teatras leidžia žmonijos priešistorę sujungti su šiuolaikine kasdienybe.

Kas smagiausia grįžus į gyvas teatro repeticijas?

Šio spektaklio repeticijų metu žaidžiame su objektais, iš kurių ir kuriamos mūsų kaukės. Segtuvais, dokumentų lapais, kavos puodeliais ar tiesiog cukrumi, simbolizuojančiu labai saldų, visiems įtikti norintį žmogų. Man visuomet įdomu tyrinėti, kaip daiktai virsta personažais, metaforomis, įvaizdžiais, kaip per juos galime atskleisti prisiminimus ir žmonių likimus.

Kokius pokyčius išvys Vilniaus žiūrovai?

Kaip aktorė prie spektaklio prisijungia itin didelę patirtį turinti Vilma Raubaitė. Ji kūrė vaidmenis tokiuose darbuose kaip „#Protestas“ (rež. Žilvinas Vingelis, „Kosmos Theatre“, 2020), „Terapijos“ (rež. Kirilas Glušajevas, OKT, 2017), Cezario Graužinio režisuotuose „cezario grupės“ kūriniuose „Viskas arba nieko“ (2009), „Drąsi šalis“ (2007), „Arabiška naktis“ (2003) ir kiti. Vilma yra apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“ kartu su „cezario grupe“ (2003, 2010) ir „Kosmos Theatre“ (2020), taip pat už vaidmenis spektakliuose „Dr. Faustas“ (rež. Graužinis, „cezario grupė“, 2014) ir „Kaligula“ (rež. Vidas Bareikis, „No Theatre“, 2014). Tikime, kad kartu įnešime ir įvairių naujų atspalvių. Taip pat spektaklis tampa itin aktualus normalybėje, kurioje kasdien privalome dėvėti kaukes – darbe, ugdymo įstaigose, parduotuvėje. Kaukė per porą metų iš idėjos tapo kasdienybe. O po medicinine kauke – dar daugiau kaukių ir mūsų vaidmenų visuomenėje.

Spektaklio „Spąstai“ sukūrimą ir sklaidą rėmė Lietuvos kultūros taryba. Bilietus platina Tiketa.lt

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Trečias kartas nemeluos: dėl pandemijos ne kartą atšauktas Rybakovo spektaklis „Vapsvos“ kviečia žiūrovus į gyvą akistatą

Jauno aktoriaus ir režisieriaus, Oskaro Koršunovo mokinio Artiomo Rybakovo spektaklis „Vapsvos“...

Vilniaus knygų mugė 2022: atvykstantys užsienio autoriai, valdomi lankytojų srautai ir kaip visada gausi renginių programa

Tarptautinės Vilniaus knygų mugės rengėjai vieną po kito gauna užsienio svečių patvirtinimus...

Kultūros paveldo ateitis regionuose. Kokia ji?

Savivaldybės paveldo apsaugoje yra itin svarbūs žaidėjai. Ataskaitiniais metais (iki 2020 m.)...

Poetas Dominykas Norkūnas debiutinėje knygoje kviečia apčiuopti savosios tapatybės pulsą

Pasirodė debiutinė talentingo, savitą poetinį braižą turinčio poeto Dominyko Norkūno...

Mirė choreografė, baleto pedagogė Jolanta Vymerytė

Eidama 57-uosius metus mirė choreografė, baleto pedagogė Jolanta Vymerytė, pranešė Lietuvos...

Top naujienos

Seimui sprendžiant dėl privalomų skiepų daliai darbuotojų – opozicijos pasipiktinimas: tai nepateisinama

Seimas antradienį svarstymo stadijoje sprendžia dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos...

Daugybė pandemijos valdymo pokyčių privertė suklusti – lieka galioti išimčių (13)

Pirmadienį įsigaliojo daug pakeitimų dėl pandemijos. Vietoj dešimties dienų izoliacijos –...

NYT: Rusija savo diplomatams Ukrainoje nurodė ruoštis evakuacijai (92)

Rusijos atstovybių Ukrainoje diplomatams buvo įsakyta ruoštis išvykti iš šalies. Šią...

Pranešta, kad Vilniaus centre užminuotas Teisingumo ministerijos pastatas (4)

Antradienį, 12.08 val., Vilniaus policija iš Teisingumo ministerijos susilaukė skambučio:...

Po prezidentūros kritikos dėl galimybių paso – Šimonytės atsakas: yra paskelbti tyrimai papildyta (271)

Premjerė Ingrida Šimonytė sako nenustebusi prezidentūros kritika dėl galimybių paso. Jos...

Seimas įteisino „x“, „w“ ir „q“ raides asmens dokumentuose (129)

Seimas antradienį įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo...

Dėl stabdomo trąšų tranzito Klaipėdoje – nerimas dėl naujų bedarbių ir krovos mažėjimo (10)

Lietuvai nutraukiant baltarusiškų kalio trąšų tranzitą per jos teritoriją ir Klaipėdos uostą,...

Susirgimų kreivė toliau šauna į viršų: visa Lietuva – jau prasčiausioje zonoje (105)

Susirgimų koronavirusu kreivė toliau šauna į viršų ir prasčiausioje epidemiologinėje zonoje...

Transliacija / Delfi tema. Starkevičius VS Svitojus – apie strateginį planą ir milijardines Karbauskio investicijas

Ūkininkų bendruomenė kalba apie kelias svarbias naujienas – ką tik ES pateiktas Strateginis...

Europos Parlamentas naująja pirmininke išrinko Robertą Metsolą

Europos Parlamentas antradienį išrinko naująją pirmininkę. Ja tapo konservatorė Maltos...