„Nors Toronto kino festivalis rugsėjo viduryje turėjusią įvykti premjerą atšaukė, filmas buvo parodytas praėjusį savaitgalį kitame svarbiame kino festivalyje – San Sebastiane. Jo rengėjai neatšaukė premjeros, nes jokie kaltinimai nėra patvirtinti. Kadangi rodome kitą šio režisieriaus filmą „Riminis“, kuris yra savotiškas „Spartos“ filmas-brolis, nusprendėme filmą parodyti“, – sprendimą įtraukti į savo programą komentuoja Giedrė Krikščiūnaitė, „Lokio, liūto ir šakelės“ organizatorė.

Toronto kino festivalis atšaukė „Spartą“ po to, kai rugsėjo 2 d. Vokietijos žurnalas „Der Spiegel“ paskelbė atliktą žurnalistinį tyrimą. Jame teigiama, kad režisierius U. Seidlas prieš filmavimus neatskleidė nei neprofesionaliems aktoriams-vaikams (9-16 metų), nei jų globėjams, kad filmo tema – pedofilija.

Tikrais įvykiais paremto filmo centre – Austrijoje gimęs Evaldas, jau seniai gyvenąs Rumunijoje. Sulaukęs keturiasdešimties jis ima ieškoti naujos pradžios: palieka merginą ir persikelia į provinciją. Čia kartu su būriu vaikų jie paverčia griūvančią kaimo mokyklą spartietiška tvirtove, kurios atmosfera labiau primena stovyklą. Visgi greitai apylinkės gyventojams atvykėlis ima kelti įtarimų, o pats Evaldas priverčiamas stoti akis į akį su seniai slopintais vidiniais demonais. Paties režisieriaus žodžiais – „Sparta“ yra filmo „Riminis“ brolis-dvynys. „Riminis“ pasakoja apie Evaldo brolį, kuris uždarbiauja dainuodamas ne sezono metu Italijos kurorto estradoje.

Kaltinimus U. Seidlas atmeta. „Mano filmai nėra mano manipuliavimo aktoriais, neteisingo filmo jiems pateikimo, juo labiau piktnaudžiavimo jais rezultatas“, – jis rašė savo savo svetainėje paskelbtame pareiškime. „Priešingai: be abipusio pasitikėjimo, kurį kartu sukuriame per kelias savaites ir mėnesius, mano filmams reikalingi ilgi filmavimo laikotarpiai būtų neįmanomi. Labiausiai gerbiu visus savo aktorius ir niekada nepriimčiau sprendimo, kuris galėtų kelti pavojų jų fizinei ir psichologinei gerovei.“

San Sebastiano festivalis stojo į režisieriaus pusę ir oficialiame pareiškime nurodė, kad festivalis „neturi galimybės įvertinti, kaip buvo nufilmuotas filmas, ir ar filmavimo metu buvo įvykdyti nusižengimai. Jei kas nors turi kokių nors nusikaltimo įrodymų, turėtų apie tai pranešti teisėjui.“
Pareiškime daroma išvada: „Tik teismo įsakymas leistų mums sustabdyti suplanuotą filmo peržiūrą.“

Režisierius U. Seidlas vertinamas dėl savo specifinio stiliaus, kuris apjungia dokumentiką ir vaizduotę. Režisierius dažnai imasi nepatogių temų, tačiau ne kritikuoja jas, o bando suprasti platesnį kontekstą.

Spalio 4–9 d. vyksianti kino programa „Lokys, liūtas ir šakelė“ bus parodyta septyniuose Lietuvos miestuose. Filmą „Sparta“ žiūrovai galės pamatyti Kaune ir Vilniuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją