LAT Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Aurelijaus Gutausko teigimu, Teismas atmetė visus kasacinius skundus ir paliko galioti Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kuriuo aktoriai ir režisierius buvo nuteisti dėl baudžiamojo nusižengimo – trukdymo atlikti religines apeigas.

Ankstesniu sprendimu M. Papinigiui ir A. Storpirščiui buvo skirtos 1 tūkst. eurų baudos, E. Vėlyviui – 1,5 tūkst. eurų.

„Kadangi jie yra nuteisti už baudžiamąjį nusižengimą, jokių teisinių pasekmių jiems nekyla – už baudžiamąjį nusižengimą nelieka teistumo. Asmenys tiesiog nubausti piniginėmis bausmėmis“, – žurnalistams sakė A. Gutauskas.

Anot teisėjo, kasaciniame skunde nuteistieji teigė, kad jų veiksmai nebuvo įžūlūs, jais nebuvo siekta sutrikdyti apeigų ir jos net nebuvo sutrikdytos.

Vis dėlto, A. Gutauskas atkreipė dėmesį, kad jeigu aktoriai savo vaidinimą būtų atlikę viešoje vietoje, jų elgesiui būtų taikomi skirtingi standartai nei šiuo atveju.

„Jeigu tai daroma aikštėje, kažkokioje viešoje vietoje, tuomet toks elgesys gali būti pateisinamas, netgi ir provokuojantis toks elgesys gali būti pateisinamas, jei jis neužtraukia neapykantos. Visai kitaip elgesys turėtų būti vertinamas religinio kulto objekte, šiuo atveju – bažnyčioje, kuriame yra atliekamos apeigos“, – teigė LAT Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas.

Pasak jo, teismas taip pat konstatavo, kad apeigos buvo sutrikdytos, nes žmonės buvo atitraukti nuo privačių maldų, išpažinties atlikimo, giesmių klausymo. Taip pat pažymėtina, kad aktoriai imitavo įvairius sakralinius veiksmus ir demonstravo religinius objektus.

A. Gutauskas taip pat pabrėžė, kad saviraiškos laisvė yra ribojama tuomet, kai ji pažeidžia kitų asmenų konstitucines teises.

„Iš tikrųjų galima sakyti, kad tokie performanso veiksmai yra saviraiškos laisvė (...) tačiau pasirinkimo vieta ir laikas buvo neproporcinga kitų tikinčiųjų konstitucinių teisių pažeidimo atžvilgiu – buvo pažeista jų teisė klausyti, atlikti religines apeigas, dalyvauti tose apeigose, kas atitinka baudžiamojo nusižengimo sudėtį“, – pažymėjo jis.

Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmai 2019 metų spalį už reklamą aktoriams Vitalijui Cololo, M. Papinigiui ir A. Storpirščiui skyrė 1 tūkst. eurų baudas, o režisieriui E. Vėlyviui – 2 tūkst. eurų bauda.

Tų pačių metų gruodį V. Cololo mirė, tad jo atžvilgiu byla buvo nutraukta.

Pirmosios instancijos teismo sprendimą apskundę buvo tiek nuteistieji, tiek prokurorai. Aktoriai ir režisierius prašė juos išteisinti, o prokurorai ginčijo sprendimą pritaikyti mažareikšmiškumą bei atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.

Pernai kovą apeliacinius skundus nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas nepakeitė baudų M. Papinigiui ir A. Storpirščiui, o E. Vėlyviui – sumažino iki 1,5 tūkst. eurų.

Režisierius ir aktoriai buvo nuteisti dėl sąmoningo apeigų gausiai lenkų tautybės tikinčiųjų lankomoje Turgelių bažnyčioje sutrikdymo 2018 metais, per rugpjūčio mėnesį vykusią Žolinės šventę.

2018 metų rugpjūčio 15 dieną į Šalčininkų rajone, Turgelių miestelyje, esančią bažnyčią užėjo trys dvasininkais persirengę vyrai – aktoriai V. Cololo, M. Papinigis ir A. Storpirštis.

Jie lenkų kalba pasakojo apie „Siemens“ arenoje vyksiantį renginį „Zero live show“, į pamaldas susirinkusiems tikintiesiems siūlė ir dalijo netikras suktines.

Tuo metu bažnyčioje vyko bendra tikinčiųjų rožinio malda, išpažinčių klausymas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Top naujienos