Lietuvių kultūros centro J. Baltrušaičio namų bibliotekoje radęs ploną, bet pagardintą K. Binkio gyvenimo faktais knygelę iškarto susidomėjo neįprasta poeto asmenybe: „Mane žavi jo tikėjimas, kad lietuviai yra kunigaikščių tauta, pateptųjų linija, kuri išliks istorijoje. Binkis buvo patriotas, tačiau jo patriotizmas buvo netrafaretiškas ir nestandartiškas“, – teigia režisierius. Dar praėjusių metų rudenį Jaunimo teatras geranoriškai priemė jauną režisierių išbandyti savo jėgas kuriant būsimo spektaklio eskizą su teatro aktoriais. Nors intensyvus darbas buvo laikinai sustabdytas dėl režisieriaus magistro studijų užbaigimo Rusijoje, žiemos pabaigoje repeticijos vėl sėkmingai atsinaujino.

Premjerinis spektaklis „Keturiais vėjais“ su humoro, jaunatviška energija ir ironija atskleidžią tarpukario Lietuvos neramų ir įvairialypį gyvenimą bei pasakoja apie Kazį Binkį ir kariniais šūkiais apsiginklavusius jo draugus keturvėjininkus. Pasak režisieriaus „iš esmės tai yra paprasti vaikinai, sugebėję patikėti idėja apie perversmą. Bet ne bet kokį, ne su ginklu rankoje, o kultūrinį perversmą“.
„Iš tikrųjų reta rasti žmogų, taip labai įsimylėjusį pavasarį, kaip Kazys Binkis. Ši pavasarėta, audringa, vėjus pamilusi siela, sakytum, įkūnija savyje jaunąją mūsų poeziją, visą gaivališką atgimusios Lietuvos jaunatvę“ - taip apie žymųjį lietuvių literatūros avangardistą buvo kalbėta dar prieš 70 metų.

Kazys Binkis (1893 – 1942) – neabejotinai viena ryškiausių asmenybių Lietuvos kultūros istorijoje. Talentingo poeto kūrybos kelias buvo šakotas ir vingiuotas, kaip ir visas jo gyvenimas. Nedaugelis žino apie šio rašytojo audringą, neramų ir veržlų būdą, apie jo siekius išjudinti lietuvių literatūros ir meno dirvonus, šviesti ir kultūrinti tautą. Kazys Binkis maištingas poetas: rašė nemažai humoristinių poemų ir eiliuotų feljetonų vien tam, kad kaimo žmones įprastų skaityti. Jis taip pat buvo pasipriešinimo okupantams organizatorius ir ne kartą bėgo nuo bolševikų persekiojimo, o kuriantis Lietuvos nepriklausomybei, kurį laiką tarnavo „Geležinio vilko“ savanoriu. Žinoma, labiausiai Kazį Binkį išgarsino daug triukšmo sukėlęs keturvėjininkų sąjūdis.

Spektaklyje vaidina aktoriai: Nerijus Gadliauskas, Dalia Morozovaitė, Ignas Ciplijauskas, Aleksas Kazanavičius, Lukas Petrauskas, Saulius Sipaitis ir Simonas Storpirštis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos