Šią savaitę 70 metų jubiliejų švenčiantis Regimantas Adomaitis sulaukė daugybės sveikinimų, telegramą atsiuntė Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, tačiau Lietuvos Prezidentas aktoriui neparodė jokio dėmesio.

Panašiai prieš kelerius metus jautėsi ir Donatas Banionis. Po susitikimo su Rusijos prezidentu jis apgailestavo, kad Lietuvoje jo jubiliejus nėra šventė, kuri galėtų prilygti įstojimui į NATO ar Europos Sąjungą. Labiau vertinami kaimyninėje šalyje jaučiasi ir kiti lietuviškosios scenos grandai.

Nesistebi, kad neatkreipė dėmesio

“Nesijaučiu, kad būčiau priėjęs kokią nors ribą ir jau turėčiau pagrindo sakyti - būkite malonūs, pagerbkite mane, sakykite man ditirambus. Nieko panašaus. Metai, data man visiškai nėra reikšminga, - kuklus vienas garsiausių šalies aktorių R.Adomaitis. - Neturiu teisės kitus kviesti į mane atkreipti dėmesį.”

Jis nerengia jokios pompastiškos šventės teatro scenoje - kolegos galbūt pasveikins be ceremonijų, į namus susirinks draugai.

Šią savaitę plūdo sveikinimai. Aktoriui kūrybinės sėkmės linkėjo kolegos, politikai, žymūs visuomenės veikėjai, jis sulaukė ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino sveikinimo.

“Jūs priklausote ryškiausių kinematografijos žvaigždžių plejadai, kurių populiarumas neturi ribų. Rusijos kino gerbėjai žino ir vertina Jūsų puikius darbus ir reiškia nuoširdžią pagarbą Jūsų talentui bei dideliam profesiniam meistriškumui”, - sveikinimo telegramoje pažymėjo V.Putinas. Tuo metu Lietuvos vadovas ilsėjosi Meksikoje.

“Nenoriu skųstis. Malonu, jei pasveikintų. Nieko nuostabaus, jei į mane ir neatkreipia dėmesio. Neturiu jokių ambicijų ar pretenzijų. Rusai labiau reiškia emocijas, jausmus. Kaip žinote, savam krašte pranašu nebūsi... Nesame linkę pastebėti, greičiau sumenkinti...”, - sako aktorius. Viešai jis nenori vertinti šalies vadovo požiūrio į Lietuvą garsinusius ir tebegarsinančius aktorius.

D.Banionis: “Manęs niekas nežino”

Prieš kelerius metus 80-ąjį jubiliejų šventęs aktoriaus Donatas Banionis buvo gerokai kategoriškesnis. Tuomet šalies vadovo pareigas laikinai ėjęs Artūras Paulauskas garsiam aktoriui neparodė jokio dėmesio. Tuo tarpu Rusijos prezidentas aktoriui buvo surengęs specialų priėmimą.

Susitikime Kremliuje V.Putinas asmeniškai papasakojo aktoriui apie jo įtaką pasirenkant profesiją. V.Putinas iki politinės karjeros pradžios buvo KGB žvalgas.

“Mano jubiliejus visai kito lygio įvykis. Visi myli NATO ir ES. O manęs nemyli. Daugelis net nežino, kas aš toks. NATO visi žino, o Banionio - ne”, - tuomet nuoskaudas liejo aktorius.

Rusijoje lietuvių aktoriaus jubiliejus švęstas įspūdingai. Siužetai apie jį transliuoti per pagrindinius televizijos kanalus, straipsniai spausdinami daugelyje leidinių. Rodytos filmų su D.Banioniu retrospektyvos.

D.Banionis apgailestauja, kad aktoriaus profesija atsidūrė paribyje. “Teatras - ne asmenybių, o pravažiuojančių režisierių meka”, - mano garsusis aktorius. Jis neslepia nuoskaudą dėl abejingumo jaučiantis iki šiol.

Jautėsi užmirštas apdovanojimų ceremonijoje

Rusijoje labiau vertinamas jaučiasi ir Vladas Bagdonas. Praėjusių metų pabaigoje jam įteikta prestižinė Konstantino Stanislavskio premija “Už indėlį plėtojant pasaulinio teatro meną”.

Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo ne vienas kitų šalių ambasadorius, valdžios atstovas, tačiau Lietuvos pasiuntinių nebuvo. “Nenorėjau kviesti, girtis, kaip yra, taip yra”, - nusivylimą jaučia garsus menininkas.

“Be manęs, apdovanotas ir švedų režisierius Ingmaras Bergmanas. Renginyje dalyvavo Švedijos valdžios atstovai. Jei ne jis, gal apie tą premiją Lietuvoje niekas ir nešnekėtų”, - mano aktorius.

Kodėl Lietuvoje nusigręžiama nuo scenos grandų?” “Tie, kurie rodosi televizijoje, yra ir žvaigždės, ir artistai. Kitu atveju tavęs nepažįsta. Nesu nusiteikęs prieš darbą televizijoje, tiesiog negaunu įdomių kvietimų. Nemanau, kad sutikčiau dalyvauti kokiame šou, bet įdomų pasiūlymą visuomet apsvarstyčiau. O teatras - atskira erdvė, kitoks gyvenimo būdas. Negalime skųstis, salės vis pilnėja, realybė gerokai optimistiškesnė”, - vertino V.Bagdonas.

Žada ištaisyti nesusipratimą

Prezidento patarėja Irena Vaišvilaitė sako, kad R.Adomaitis nebus pamirštas. “Kitą antradienį Teatro ir muzikos muziejuje vyks Adomaičio vakaras. Būtent tuomet jam perduosime Prezidento sveikinimą”, - padėtį ėmėsi taisyti Prezidento patarėja. Ji akcentavo, kad dažnai V.Adamkus sveikina privačiai, tačiau dažniausiai Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus.

“Putinas negali atsiųsti savo atstovo, todėl sveikino gimtadienio dieną, - lygino I.Vaišvilaitė. - Noriu atkreipti dėmesį, kad vien per pastaruosius kelis mėnesius Prezidentas pasveikino kelis aktorius.”

I.Vaišvilaitė sako, kad nesusipratimas kilo todėl, kad Lietuvoje neaiški jubiliejaus sąvoka. “Visame pasaulyje švenčiamas 75-erių metų jubiliejus, todėl neaišku, kuri proga reikšmingesnė”, - svarstė ji.

Spaudos tarnybos konsultantas Juozas Ruzgys sako, kad nėra aiškių kriterijų, kuriuos menininkus pagerbti, kuriuos - ne. “Siūlymus pateikia atskiros patarėjų grupės, o apsisprendžia Prezidentas”, - aiškino konsultantas.

Teigiama, kad Prezidentas sveikina įvairiomis formomis - siunčia puokštę, paskambina, priima Prezidentūroje ar perduoda sveikinimą.

Atvyksta į Kauną

Kauniečiai taip pat turės galimybę pasveikinti R.Adomaitį. Kitą savaitę, trečiadienį, kino teatre “Romuva” įvyks susitikimas su jubiliejų švenčiančiu aktoriumi. Septyniasdešimtmečio proga garsus aktorius bendraus su kauniečiais, o po to bus rodoma legendinė “Velnio nuotaka”.

Simboliška, kad Regimantas Adomaitis jubiliejinėmis dienomis sugrįžta į Kauną, kur prasidėjo jo rimta teatrinė karjera ir kur įvyko susitikimas su Henriku Vancevičiumi. Šio režisieriaus Kaune statytuose spektakliuose aktorius subrendo, o vėliau Henriko Vancevičiaus spektakliuose jau Vilniaus akademinio dramos teatro scenoje suvaidino bene svarbiausius savo teatrinius vaidmenis istorinėse Justino Marcinkevičiaus dramose - Mindaugą ir Mažvydą.

“Žinoma, pirmuosius spektaklius ir filmus, kuriuose vaidinau, prisimenu su tam tikra nostalgija, nes tai buvo jaunystė be jokio patyrimo, be jokio meistriškumo. O kuo toliau, tuo žinai vis daugiau, lyg ir meistriškumas atsiranda, bet tai lazda su dviem galais. Meistriškumas dažnai atsisuka prieš patį tave, prieš tavo gyvybinę apraišką, jis darosi per daug apgalvotas, nudailintas. Jaunatviško nuoširdumo, puolimo į nežinią nebelieka”, - sakė R.Adomaitis.

Pasak aktoriaus, vienas reikšmingiausių įvykių jo karjeroje - pažintis su režisieriumi Vytautu Žalakevičiumi, kurio režisuotame filme “Niekas nenorėjo mirti” R. Adomaitis vaidino Donatą Lokį.

R.Adomaitis iki šiol kuria vaidmenis. Mažajame teatre jis vaidina garsų avantiūristą Džakomą Kazanovą Sakalo Uždavinio režisuotame spektaklyje pagal Karlo Gasauero pjesę “Kazanova Dukso pilyje”. Dar vienas spektaklis su R.Adomaičiu - “Susitikimas” pagal Polio Barco pjesę. Tai istorija apie dviejų klasikinės muzikos genijų - Johano Sebastiano Bacho ir Georgo Frydricho Hendelio susitikimą, kurio... niekada nebuvo, nors abu menininkai gyveno tuo pat metu. Su šiuo kameriniu spektakliu trupė dažnai vyksta gastrolių į Rusiją ar buvusias Sovietų Sąjungos šalis, kur lietuvių aktoriai vis dar žinomi ir mylimi.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės