aA
Ką galvojame išgirdę žodį „dizainas“? Apie aukštosios mados kolekcijas, spalvas, formas ar interjerą? Jis gali nepalyginamai daugiau – pasitelkdamos dizaino mąstymą verslo įmonės ieško ateities investicijų krypčių, organizacijoms ir valdžios institucijoms padeda permąstyti infrastruktūrą, kuri būtų pritaikyta įvairių poreikių žmonėms, mažintų socialinę atskirtį ar spręstų opias socialines ir psichinės sveikatos problemas.
„Urban Greening“ programa „Daza Module“ (Keretaras, Meksika)
„Urban Greening“ programa „Daza Module“ (Keretaras, Meksika)
© Organizacijos archyvas

Jau rytoj, spalio 23 d. Kaune debiutuos visą savaitę truksiantis „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ organizuojamas tarptautinis Kauno dizaino įvykis. Šiais metais jo tema, dabarties ateities miestas, atkreipia dėmesį, kad rytojaus miestus kuriame šiandien. 2050 m. planetoje gyvens net trečdaliu daugiau žmonių nei šiandien. Iš 9,2 milijardo 70 proc. jų įsikurs miestuose. Augant gyventojų skaičiui, tankėjant miestams viso pasaulio architektai, urbanistai, dizaineriai, kūrėjai ieško atsakymų, kokie bus ateities miestai: kaip juos reikia planuoti šiandien, kad juose darniai ir tvariai galėtume gyventi rytoj. Šios temos bus sprendžiamos ir tarptautiniame dizaino įvykyje.

Vizionieriai, dizaino lauko ir politikos atstovai, kūrėjai bei architektai susitiks idėjų varžytuvėse, dirbtuvėse, gyvuose pokalbiuose ir diskusijose, kur įvairiais aspektais aptars dizaino reikšmę bei įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui. Daugelį dizaino įvykio renginių lankytojai galės pamatyti transliuojant tiesiogiai „Kaunas 2022“ Facebook paskyroje.

Vienas ryškiausių renginių – dizaino artefaktų ir idėjų iš skirtingų pasaulio miestų paroda „Pandemijos vaizduotė“ viešosiose Kauno erdvėse: kavinėse, muziejuose, gatvėse. Paroda truks visą savaitę ir supažindins tiek su praktiškais, tiek utopiniais sprendimais, kurie buvo sukurti dizainerių iš Prancūzijos, Šveicarijos, Vokietijos, Švedijos, Lietuvos bei kitų šalių. Daugelis jų buvo inspiruoti susidūrus su pandemijos iššūkiais mūsų socialiniam gyvenimui. Ar gali dizaino sprendimai mums padėti laikytis socialinės distancijos gatvėje, saugiai lankytis kavinėje ar sporto klube? Ar gali dizainas esantiems izoliacijoje padėti pajausti artimo žmogaus buvimą šalia? Artefaktų eksponavimo vietas bus galima rasti svetainėje www.dizainaskaune.lt.

Renginio organizatoriai pristatys ir Katrynos Čiurlionis parodą „Genetinis rezonansas“. Joje menininkė, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vaikaitė, pažvelgė į mūsų genų kombinacijas ne kaip mokslininkė, bet kaip erdvės dizainerė ir linijinę genų struktūrą perkėlė į erdvinį vaizdą. Jos kūrinius miesto gyventojai ir svečiai galės išvysti ant Mykolo Žilinsko dailės galerijos sienos spalio 23–26 dienomis nuo 18 val.

Tuo tarpu mokslinio prototipavimo seminare „Kauno ateitys“, Lietuvos dizaino politikos krypčių svarstybose „Dizaino kava“ bei tarptautinėje diskusijoje „Dizaino tribūna“ ekspertai spręs ateities miestų ir visuomenės iššūkius: kas yra miestas kaip geras užsakovas, viešojo intereso viešojoje erdvėje galimybės, kaip turėtų būti planuojami dabarties ateities miestai, kaip kurti aplinką, kad ji būtų pritaikyta bendruomenėms ir mažintų socialinę atskirtį bei daugelį kitų. Susirinkusieji kels klausimą, ar Lietuva gali tapti dizaino šalimi, o dizaino profesionalai iš įvairių pasaulio šalių dalinsis įžvalgomis ir patirtimi, kaip, pavyzdžiui, pakeitus tilto dizainą, gali sumažėti savižudybių skaičius mieste.

Dar vienas įvykio taškas – kūrybinių idėjų dirbtuvės ir varžytuvės „Adaptyvi kapsulė“, kuriose dalyviai kurs mobilias struktūras/objektus, kurie suteiktų apsaugą nuo nepageidaujamų oro sąlygų ir/ar viruso ir užtikrintų saugų bendravimą uždaroje erdvėje. Pandemijos sąlygomis išlieka poreikis kuo daugiau veiklų vykdyti erdvėse, kur būtų užtikrintas žmonių saugumas. Susirinkę įvairių sričių kūrėjai turės sukurti modulines struktūras, kurios galėtų būti pritaikomi kavinėse, turguose, įmonėse ar renginiams.

Koks būtų dizaino įvykis, be dizainerio žvilgsnio į mūsų spintas? Ragindama „pakeisti kailį“ tvarios mados iniciatyva Upcycled by LT „uždarys“ Kauno dizaino įvykį ir pristatys galutinius projekto #TvarinkSpintą įvaizdžius: dešimčiai žmonių specialiai iš naujam gyvenimui prikeltų daiktų ar vartojimo grandinės „likučių“ sukurtą kolekciją. #TvarinkSpintą įsiklausė į kiekvieno žmogaus poreikį ir sukūrė aprangos modelius ilgalaikiam dėvėjimui.

UNESCO dizaino kūrybinių miestų tinklui priklausančiame Kaune vyksiančio renginio programą galima rasti čia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prasideda Klaipėdos pilies džiazo festivalis: organizatoriai prašo žiūrovų būti atsakingais ir sąmoningais (3)

Šiandien prasideda XXVII Klaipėdos pilies džiazo festivalis . Didžiausias šio, nuo 1994 metų...

Nidoje startavo festivalis „Suspaustas laikas“ – laukia turininga eksperimentinio meno programa (1)

Po sėkmingo starto sostinėje, eksperimentinio kino ir meno festivalis „Suspaustas laikas“...

Scenos meno virtuozas Claudio Stellato: pavojus kūrybiškumui kyla nustojus dirbti Lietuvoje – kūrinys, šiemet Avinjono festivalio įtrauktas į 10 rekomenduojamų pamatyti spektaklių sąrašą

Tarptautiniame scenos menų festivalyje „Contempo“ rugpjūčio 22-23 dienomis pristatomas...

Rasa Antanavičiūtė: galime džiaugtis, kad Laisvės tema Lukiškių aikštėje mums vis dar aktuali (1)

Praėjęs amžius buvo ypatingas režimų kaitos intensyvumu. Jo metu oficiali valdžia keitėsi net...

Top naujienos

Krizė su Baltarusija jau krypsta neišvengiamos eskalacijos keliu: jei nuaidės šūviai – kas vyks toliau (110)

Jeigu jūs mums taip, tai mes jums šitaip. Tokia Lietuvos santykių padėtis su Baltarusija primena...

Gyventojai sukilo prieš planuojamą projektą Žirmūnuose: bijo, kad daugiabutis taps „pastatu vaiduokliu“ (1)

NT rinkoje atsiranda naujų, negirdėtų vystytojų, kurie ketina plėtoti gyvenamąjį turtą....

JK kenčia dėl darbuotojų trūkumo: jų reikia įvairiuose sektoriuose, darbdaviai gali būti priversti didinti algas (3)

Škotijos Kerkoldžio (Kirkcaldy) miesto pakraštyje pridygę naujų baigiamų statyti namų. Prie...

Vaida Kurpienė | D+

Ką valgyti? Su Vaida Kurpiene: kas penkta moteris kenčia nuo policistinių kiaušidžių sindromo – štai kaip reikėtų maitintis

Kas penkta moteris turi policistinių kiaušidžių sindromą. Šio sindromo sukeliamus simptomus...

Kavinė, kurioje niekada nebuvo alkoholio ar rūkoma: čia keičiasi žmonių likimai

Vilniaus senamiestyje įsikūrusi kavinė „ Mano guru “ ne tik maitina svečius, bet ir turi...

Pažeidėjai skaičiuojame ne šimtais, o dešimtimis tūkstančių: pražūtingas įprotis Lietuvoje – itin gajus (2)

Šiuolaikinis žmogus dieną dažniausiai pradeda ir baigia su telefonu rankoje. Skambučiai, el....

Jungtinė Karalystė tiesia greitųjų traukinių liniją, kurios geležinkelis bus kitoks, nei visi iki šiol buvę

„High Speed 2“ geležinkelis sujungs Londoną, Birmingemą, Mančesterį ir Lidsą. Tai -...

Paskutinis vasaros mėnuo: sodo ir daržo darbų kalendorius rugpjūčiui

Paskutinis vasaros mėnuo gali atnešti labai skirtingus orus - vienais metais gali būti karšta kaip...

Pirma tokia Indijoje: pretenduoja tapti milijardiere

Daugelį metų Falguni Nayar padėjo Indijos kompanijų steigėjams, siekiantiems prasibrauti į...

Pinigų medis augs ir klestės, jei laikysitės šių pagrindinių jo priežiūros sąlygų

Daug kas namuose augina „pinigų medį“. Tikima, kad jis namų šeimininkams pritraukia daugiau...