aA
Europos festivalių laureatas, festivalis „Gaida“ šių metų programoje pateikia publikai vieną ypatingą naujovę. Bendradarbiaujant su Lietuvos dailės muziejumi, Nacionalinėje dailės galerijoje bus įgyvendinta speciali naujų audiovizualinių kūrinių programa, kurioje du projektus pristatys tarptautinės šiuolaikinio meno žvaigždės – Niujorke gyvenantis vizualiųjų menų kūrėjas Žilvinas Kempinas ir Milane gyvenanti kompozitorė Justė Janulytė. Nacionaline premija įvertinti menininkai parengė bendros kūrybos audiovizualinius kūrinius „SKYCITY“ ir „WAVES“ – festivalyje „Gaida 2019“ įvyks jų pasaulinės premjeros.
Vaclovas Nevčesauskas ir Vytautas V. Jurgutis- Metroscan
© Dmitrij Matvejev

Plataus tarptautinio pripažinimo sulaukę menininkai Žilvinas Kempinas ir Justė Janulytė bendradarbiauja pirmą kartą. Tačiau abu turi nemažos patirties kuriant tarpžanrinius, skirtingų meno sričių projektus: Ž. Kempinas karjeros pradžioje yra nemažai dirbęs teatro pastatymuose, su režisieriumi Oskaru Koršunovu (įskaitant net ir operą „Skrajojantis olandas“), o J. Janulytė yra tokių žinomų audiovizualinių kompozicijų autorė, kaip plačiai pasaulyje nuskambėję „Smėlio laikrodžiai“, „Kvėpuojanti muzika“ ir kt., rašoma pranešime žiniasklaidai.

Naujųjų Ž. Kempino ir J. Janulytės kūrinių „SKYCITY“ ir „WAVES“ įgyvendinimui Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) bus įrengta speciali erdvė. Autoriams bendradarbiaujant su architektais ir vaizdo bei garso inžinieriais kuriama muzikos ir vaizdo simbiozė, pasiūlysianti ypač stiprias vaizdines ir garsines patirtis. „SKYCITY“ – tai kontempliatyvi kelionė skaitmeninėje šviesos ir garsų tėkmėje, provokuojanti platų emocinį diapazoną, nuo įtampos ir nerimo iki meditatyvios rimties ir užsisvajojimų. Čia nėra siekiama griežto garso ir vaizdo sinchronizavimo, o labiau akcentuojama dviejų, tarsi paralelinių, garsinio ir vizualaus pasaulių polifonija su netikėtais ritmo/tempo bei metaforinių poteksčių sutapimais.

„WAVES“, anot autorių, tai siekis sugrįžti prie pamatinių šviesos ir garso kuriamų patirčių. „Persiklodamos šviesos bei garso bangos kuria daugiasluoksnį audiovizualinį spektrą, kuris taip pat leidžia pažvelgti į save ir kitus kaip į skirtingo dažnio ir ilgio bangas: persipinančias ar išsisklaidančias“, – sako Žilvinas Kempinas ir Justė Janulytė.

Žilvinas Kempinas
Žilvinas Kempinas
© Organizatorių nuotr.


Kūrinių „SKYCITY“ ir „WAVES“ parodymai vyks NDG pietinėje erdvėje visą festivalio „Gaida 2019“ laikotarpį, nuo spalio 5 iki 19 d., išskyrus pirmadienius.

Būtina atkreipti dėmesį, jog visus šiuos audiovizualinius projektus vienu metu galės stebėti labai ribotas ir itin mažas žiūrovų kiekis, tik apie 20 žmonių, tad visi norintys pamatyti šiuos išskirtinius kūrinius turėtų nedelsti ir rezervuotis bilietus į tuos parodymus, kuriuose dar yra likę vietų.

Spalio 5-osios vakarą festivalyje įvyks dar vieno audiovizualinio projekto premjera: video menininkas Vaclovas Nevčesauskas ir kompozitorius Vytautas V. Jurgutis sukūrė naują bendros kūrybos darbą „Quantonom“. Autoriai pirmiausia pristatys šio kūrinio gyvą atlikimą koncerte, kuris rengiamas prieš britų elektronikos garsenybės Andy Stott pasirodymą NDG Didžiojoje salėje. O jau nuo kitos dienos „Quantonom“ bus rodomas specialiai įrengtoje NDG Auditorijoje kasdien spalio 6–19 d., išskyrus pirmadienius.

Justė Janulytė
Justė Janulytė
© Gedmantas Kropis


„Quantonom“ yra naujas tęstinio V. Nevčesausko ir V. V. Jurgučio bendradarbiavimo projektas. Apie šį garso ir vaizdo savybes jungiantį audiovizualinį kūrinį autoriai sako: „Tai novatoriškas multimedijos kūrinys su robotizuotais mechatroniniais objektais. Choreografiškai judėdami erdvėje, objektai reflektuoja ant jų projektuojamus vaizdus – įsivaizduojamą nepažintų dalelių mediją. Šie vaizdiniai, inspiruoti ankstyvųjų kvantinės mechanikos tyrimų, tarsi dulkės nusėda ant švytinčių, judančių taškų erdvėje.“

Ankstesnis V. V. Jurgučio ir V. Nevčesausko projektas „Metroscan“ yra sulaukęs plataus tarptautinio pripažinimo ir didžiulio dėmesio visame pasaulyje bei laikomas vienu sėkmingiausių lietuviškų multimedijos meno kūrinių. „Metroscan“ buvo atliekamas daugelio žemynų festivaliuose ir koncertų salėse, tokiuose kaip „Frischzelle“ Kelne (Vokietija), „Stereolux“ Nante (Prancūzija), „MADATAC“ Madride (Ispanija), „Experimental Intermedia“ Niujorke (JAV), „Osmosis“ Taipėjuje (Taivanas), „WeSA“ Seule (Pietų Korėja), Honkonge, Šendžene (Kinija), Tokijuje, Osakoje (Japonija) ir kt.

Tarptautinės šiuolaikinio meno žvaigždės Žilvinas Kempinas ir Justė Janulytė pristatys Vilniuje naujų bendrų kūrinių premjeras
© Žilvinas Kempinas


Žilvino Kempino ir Justės Janulytės „SKYCITY“ ir „WAVES“ bei Vaclovo Nevčesausko ir Vytauto V. Jurgučio „Quantonom“ premjeros – nuo spalio 5 d. Nacionalinėje dailės galerijoje. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, festivalio „Gaida“ partneris šiame projekte – Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija. Visą festivalio programą galima rasti čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pirmoji repeticija: „Ąžuoliukas“ prieš 60 metų ir dabar

Šeštadienį, rugsėjo 28 d. 18 val. didžiojoje Muzikos ir teatro akademijos salėje įvyks...

Į „Vilnius Jazz“ festivalį grįžta didžiojo novatoriaus Johno Zorno kūrybos perlai

Pernai tarptautiniame šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos festivalyje „Vilnius Jazz“...

Lietuvos legendos klajoja po pasaulį ir lietuviui menininkui pelnė šlovę (1)

Stasio Povilaičio, Vytauto Kernagio ir Vytauto Šapranausko portretus jau nutapęs lietuvis...

Į Vilnių atvykstanti Tanya Tagaq skelbia: niekas neturi teisės primesti jums savo moralės (5)

Spalio 12 d. pirmą kartą Lietuvoje koncertuosianti „ Polaris Music Prize “ laimėtoja, unikalaus...

Kvietkauskas įteikė svarbiausius Kultūros ministerijos apdovanojimus

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas penktadienį įteikė svarbiausius ministerijos...

Top naujienos

Trumpas kiša pagalius Zelenskiui (46)

Galbūt naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis manė, kad didžiausias jam teksiantis...

Medicinos banką perėmęs jaunasis Konstantinas Karosas svarsto apie pardavimą banko turtas – 339 mln. eurų (49)

Pagrindinis Medicinos banko akcininkas velionio Sauliaus Karoso sūnus Konstantinas kartu su...

Aistė susirgo vėžiu, kai laukėsi: moteris jau 15 metų kovoja su liga ir augina tris vaikus

Kaunietė Aistė į asociacijos „ Kraujas “ įgyvendinamo projekto „Drąsos ambasadoriai“...

Janutienės reakcija po pralaimėtų rinkimų: mane Dievulis nuo pergalės apsaugojo (190)

Sekmadienio vakaras Rūtai Janutienei neturėjo būti džiugus. Žiemgalos rinkiminėje apygardoje ji...

Priešiškai sutiktas Barselonos eksperimentas pasiteisino: gyventojai mažiau serga ir tapo laimingesni (1)

Jei keliautojas, vaikščiodamas po Barseloną, šalutinėmis gatvelėmis užsuktų į Hostafrancs...

Įmonė bando sulaikyti išeinančią darbuotoją originaliu būdu (11)

Ką dėl gero darbuotojo gali padaryti įmonė? Dažnas, matyt, atsakytų, kad turėtų pasiūlyti...

Švedija svarsto bankams įvesti naują mokestį, o pinigus skirti gynybai nuo Rusijos (83)

Švedijos vyriausybė planuoja įvesti naują mokestį finansų pramonei, skirtą finansuoti...

Kuriozas Vilniuje: plakatai kvietė švęsti komunistinės Kinijos įkūrimą, valdžia apie tai nieko nežinojo (12)

Vilniaus savivaldybė žada pirmadienį pašalinti reklamas, kuriomis kviečiama švęsti...

Maskvoje čempionams neliko vietos: CSKA dvejas Eurolygos rungtynes žais Kaliningrade (22)

Maskvos CSKA klubas informavo, kad dvejas Eurolygos reguliariojo sezono rungtynes žiemą žais ne...

„Tvarkiečių“ problemos Šilalėje nesibaigia: savaitgalį neblaivus sukėlė avariją (10)

Šilalėje partijai „Tvarkos teisingumas“ frakcijai priklausantiems politikams nesibaigia...