aA
Vilniaus galerijoje „Arka“ iki birželio pabaigos lankytojus kviečia Lietuvos grafikų paroda „Kūnas“. Tarp parodų cikle pristatomų dailininkų – ir Egmonto Bžesko darbai, sukurti iki 2003 metų. Tačiau, kaip DELFI prisipažino pats menininkas, būsimoji tėvystė ir žmona Reda įkvėpė sugrįžti jį į meno pasaulį.
Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Paveikslai – ir pas Švedijos karalienę

„Aš esu viena iš tų, kuri jį labai stumia grįžti į ankstesnę veiklą ir aktyviai palaiko. Jis buvo tikrai labai geras menininkas. Ir ateityje dar tikrai sukurs ką nors įdomaus, nes turi didelį potencialą. Jis be meno negali gyventi. Giliai širdyje jis yra menininkas, ne dainininkas ar vadybininkas, kaip daugelis galvoja“, - DELFI pasakojo E. Bžesko žmona Reda.

Iš tiesų, ko gero, daugelis E. Bžeską žino kaip grupės „69 danguje” prodiuserį, atlikėją bei dainų kūrėją. Tačiau meno pasaulis šį vyrą pažino kur kas anksčiau, nei pramogų industrija. DELFI supažindina naujienų portalo skaitytojus su kita E. Bžesko gyvenimo puse.

Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Baigęs Dailės akademiją E. Bžeskas su savo darbų parodomis intensyviai keliavau po Europą ir vis pasaulį, dalyvavo parodose, bienalėse, trienalėse. Jo grafikos paveikslai būdavo laukiami didžiausiose galerijose, o darbus graibstė ryškūs Lietuvos ir pasaulio žmonės. Pavardžių minėti nenorintis vyras užsimena tik tiek, kad kelis jo paveikslus yra įsigijusi ir Švedijos karalienė.

E. Bžesko darbas agentūros „Factum“ yra įtrauktas į rekordų knygą kaip didžiausias grafikos raižinys “Labirintas” (311 x 449 cm) Lietuvoje.

Laužė standartus ir akiplėšiškai eksperimentavo

Darbai, eksponuojami „Arkoje“, yra apkeliavę daug pasaulio grafikos parodų. „Net nebeprisimenu, kokiose šalyse jie yra buvę, - neslepia E. Bžeskas. - Mažesni formatai apkeliavo daugiau kraštų – buvo eksponuojami ir Japonijoje.“

E. Bžeskas pasakoja, kad atrado savo formą ir estetiką, kuri buvo naujovė grafikos pasaulyje. „ Akademijoje laužiau grafikos tradicijas ir mano spausdinimas ant drobės buvo naujiena. Menotyrininkai nežinojo, kaip vertinti mano paveikslus - kaip grafiką ar, kaip tapybą. Nors visa technologija paimta iš grafikos, bet viską dariau ant drobės“, - kūrybos techniką atskleidė jis.

Laužyti standartų nebijojęs menininkas prisimena ir keistų istorijų. Kartą jis nutapė linksmą rožinę kiaulę su užrašu „I'm a horse“ („Aš esu žirgas“, - angl.). „Šį trijų metrų darbą nuvežiau į Brėmeno mieste vykusią parodą. Tą paveikslą per akimirką nusipirko vienas vokiečių bankininkas, kuriam ši idėja labai patriko. Ir, beje, nupirko gana brangiai“, - neslepia E. Bžeskas, kurio darbai rinkoje įvertinti 20-30 tūkst. litų ir netgi brangiau. Ypatingą paklausą lietuvio paveikslai turėjo Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje.

Egmontas Bžeskas
Egmontas Bžeskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasakodamas apie savo menininko kelią vyras pabrėžia, kad visada stengėsi kurti meną vardan meno. „Tačiau vėliau, kai mano darbai tapo ypatingai perkami, prasidėjo vidinė kova – ar tu kuri meną dėl meno, ar dėl to, kad jį pirktų. Jei menininkas pirmiausiai galvoja apie darbo pirkimą – viskas. Kai prasidėjo verslas, tai pradėjo kirstis su mano požiūriu. Nes kai menininkas kuria nuoširdžiai ir daro tai, kas jam patinka, žmogus tai jaučia. Tai galioja ir muzikai, ir teatrui. Aš pirkėjų netgi prašydavau pasiimti patikusį paveikslą į namus, su juo šiek tiek pagyventi. Ir jei nebenorės jo nukabinti, aš būsiu patenkintas – vadinasi, darbas ir skirtas tiems namams. Ar nebūdavo tokių, kurie taip ir pamiršdavo susimokėti? Visokių istorijų būdavo. Ir galerijos bankrutavo, ir dingdavo su paveikslais“, - nesureikšmina E. Bžeskas.

Pasitraukė, nes pasidarė nebeįdomu

Į neretai akiplėšiškus meninius eksperimentus nepabūgęs leistis E. Bžeskas pelnė akademijos dėstytojų ir menotyrininkų palankumą. Todėl jaunas menininkas dirbtuvėse drąsiai eksperimentavo ne tik su teptukais, bet į pagalbą pasitelkė grąžtus, statybines medžiagas, silikoną.

„Aš netgi sukūriau savo nepriklausomą teatrą, nes man jau nebeužteko tik to fakto, kad sukuriu paveikslą ir pakabinu jį ant sienos. Man reikėjo garso, judesio, kad išreikšti tai, ką sumaniau. Rengiau parodas-performansus galerijoje tapydamas ant nuogų moterų kūnų. Žiūrovai netilpo į galerijas, - šypsosi jis. - Tačiau atėjo laikas, kai nuo visko norėjosi pabėgti. Man reikėjo naujų impulsų gyvenime, nes buvau užsisėdėjęs. Reikėjo keistis. Mane pradėjo smaugti meno pasaulyje įsivyravęs falšas. Man nebebuvo įdomu.“

Egmontas Bžeskas
Egmontas Bžeskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Iš meno pasaulio E. Bžeskas pasitraukė prieš septynerius metus ir visą tą laiką į dirbtuves nebeužsuko. Tačiau tas tylos periodas mene, anot jo, buvo labai naudingas ir sveikas.

„Aš visą tą laiką gyvenimo potyrius siurbiau į save kaip kempinė. Galima sakyti, kad tas muzikinis periodas mano gyvenime taip pat buvo tam tikras performansas. Nesigailiu nei vienos per tą laiką išgyventos akimirkos. Manau, kad šis spalvingas gyvenimas, kurį gyvenau pastaruosius metus, man davė daug teigiamų dalykų. Jei to nebūtų, gal ir toliau sėdėčiau studijoje ir kurčiau tą patį per tą patį“, - mano žinomas vyras.

Naujas žingsnis

Tačiau pastaruoju metu E. Bžeskas vis dažniau pagalvoja apie sugrįžimą į meno pasaulį. „Galima sakyti, kad ne grįžtu į meno pasaulį, bet žengiu naują žingsnį“, - pasitaiso jis. Ir priduria, jog žmona ir būsimoji tėvystė įkvėpė naujiems planams ir idėjoms, kurias jis užsidegęs greitu metu įgyvendinti bei pakviesti į naujų savo darbų parodą.

Parodų ciklas "KŪNAS. Lietuvių grafika 1980–2013" - DELFI nuotraukų albume:

Apie E. Bžesko biografiją meno pasaulyje:

1998 metais Vilniaus dailės akademijoje įgijo menų magistro laipsnį. Tais pačiais metais agentūra “Factum” įtraukė jį į Lietuvos rekordų knygą už didžiausią grafikos kūrinį “Labirintas”(311 x 449 cm). 1999 metais pelnė Valstybės stipendiją jauniesiems menininkams. Po studijų porą metų stažavosi Švedijoje, Belgijoje.

Tapo tarptautinio grafikos meno centro nariu Grafikens Hus, Mariefred (Švedija), Lietuvos dailininkų sąjungos nariu.

2001 m. įkūrė nepriklausomą teatrą KARMAN. Surengė daugiau nei pusšimtį personalinių ir grupinių parodų įvairiuose šalyse: Lietuvoje, Švedijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Bulgarijoje, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, Slovakijoje.

Kartu su choreografais statė modernaus šokio ir kūno meno performansus, šokio spektaklius. 2003 m. pradėjo dirbti reklamos srityje.

Kūrė scenografiją televizijos laidoms, prodiusavo ir režisavo reklaminius filmus, dirbo scenografu, montažo režisieriumi, meno dalies vedėju, dailininku, prodiuseriu.

Egmontas Bžeskas
Egmontas Bžeskas
© DELFI / Tomas Vinickas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vytautas Anužis per karantiną vaidmenų bado nepatyrė: pasidarai teatrą pats sau, su įsivaizduojamu žiūrovu (4)

Aktorius Vytautas Anužis , kalbėdamas apie didžiuosius vaidmenis ir įkūnytus personažus tikino,...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Neringa Žukauskaitė? (3)

Savo pirmąją parodą po griežto karantino sostinės „AP galerijoje“ pristatanti šiuolaikinės...

Ieva Narkutė: nesutinku, kad mano dainos skambėtų „Didžiajame šeimos gynimo marše“ (374)

„Didysis šeimos gynimo maršas“ privertė sukrusti ir atlikėjus – teko kovoti už tai, kad jų...

Fokuse – moterys: knyga, į lietuvišką kiną pirmą kartą žvelgianti iš feministinės perspektyvos (1)

Kaip Lietuvoje atrodo moterų kelias į kiną? Kokius moters įvaizdžius kuria autoriniai bei...

Laimingiausias žmogus Žemėje: Aušvicą išgyvenusio šimtamečio atsiminimai knygos ištrauka

Eddie Jaku, tikr. Abraham Salomon Jakubowicz, gimė 1920 m. Vokietijoje, Leipcige. Visada save laikė...

Top naujienos

Išvydę rezultatus gyventojai liko sukrėsti: kas nutiko daugiausiai žmonių paskiepijusioje pasaulio šalyje? (271)

Seišeliuose, kur gyventojų nuo COVID-19 paskiepyta daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje,...

Nuosavas būstas – tolstanti svajonė net regionuose: prognozuoja amžinų nuomininkų erą (262)

Jaunoms šeimoms svajonė turėti namus darosi panaši į tolstantį miražą. Per pastarąjį...

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviai piktinosi valdžia: vardino skirtingas priežastis, prieš ką reikia kovoti renginyje dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių (7227)

Nuo pat ryto šalyje vykstantis „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio dalyvių automobilių...

Vaidas Saldžiūnas | D+

Branduolinis karas su Rusija: ko nesuprato Holivudas, bet užčiuopė Užkalnis (28)

Keistas pavadinimas, tiesa? Atrodo, kas galėtų visus juos sieti, neįmanoma. Bet įsitikinti...

Po šiltesnio savaitgalio laukia audringi orai: liūčių išvengti nepavyks nė vienam regionui (8)

Sekmadienio dieną iš pietvakarių artės atmosferos frontas. Į šalį plūs vis tankesni debesys,...

Italijos princas monarcho titulą perdavė paauglei anūkei – instagramo ir vakarėlių divai: toks ėjimas sukėlė pasipiktinimą

84-erių Neapolio princas ir Savojos kunigaikštis Vittorio Emanuele, nuo sosto nušalinto...

Europos kosmoso agentūros astronautų atrankoje siektų dalyvauti dešimtys lietuvių

Seimui ruošiantis kitą savaitę skubos tvarka ratifikuoti narystę Europos kosmoso agentūroje...

Sulaikytas vienas iš kalėjimo bėglių papildyta (109)

Sulaikytas vienas iš Pravieniškių pataisos namų pabėgusių nuteistųjų. Apie tai feisbuke...

Vilniaus r. automobilis pražudė dviratininką: į pagalbą sustojęs vyras išaiškino kaltininkę papildyta (108)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko skaudus įvykis.

ACB lygoje užsiautęs Kulboka nukalė Bilbao klubui žūtbūtinę pergalę (9)

Reikalingą kaip oras pergalę Ispanijos ACB lygoje iškovojo Bilbao „RETAbet Basket“ (8/25)...