aA
Vilniaus galerijoje „Arka“ iki birželio pabaigos lankytojus kviečia Lietuvos grafikų paroda „Kūnas“. Tarp parodų cikle pristatomų dailininkų – ir Egmonto Bžesko darbai, sukurti iki 2003 metų. Tačiau, kaip DELFI prisipažino pats menininkas, būsimoji tėvystė ir žmona Reda įkvėpė sugrįžti jį į meno pasaulį.
Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Paveikslai – ir pas Švedijos karalienę

„Aš esu viena iš tų, kuri jį labai stumia grįžti į ankstesnę veiklą ir aktyviai palaiko. Jis buvo tikrai labai geras menininkas. Ir ateityje dar tikrai sukurs ką nors įdomaus, nes turi didelį potencialą. Jis be meno negali gyventi. Giliai širdyje jis yra menininkas, ne dainininkas ar vadybininkas, kaip daugelis galvoja“, - DELFI pasakojo E. Bžesko žmona Reda.

Iš tiesų, ko gero, daugelis E. Bžeską žino kaip grupės „69 danguje” prodiuserį, atlikėją bei dainų kūrėją. Tačiau meno pasaulis šį vyrą pažino kur kas anksčiau, nei pramogų industrija. DELFI supažindina naujienų portalo skaitytojus su kita E. Bžesko gyvenimo puse.

Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
Egmontas Bžeskas ir Reda Bžeskienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Baigęs Dailės akademiją E. Bžeskas su savo darbų parodomis intensyviai keliavau po Europą ir vis pasaulį, dalyvavo parodose, bienalėse, trienalėse. Jo grafikos paveikslai būdavo laukiami didžiausiose galerijose, o darbus graibstė ryškūs Lietuvos ir pasaulio žmonės. Pavardžių minėti nenorintis vyras užsimena tik tiek, kad kelis jo paveikslus yra įsigijusi ir Švedijos karalienė.

E. Bžesko darbas agentūros „Factum“ yra įtrauktas į rekordų knygą kaip didžiausias grafikos raižinys “Labirintas” (311 x 449 cm) Lietuvoje.

Laužė standartus ir akiplėšiškai eksperimentavo

Darbai, eksponuojami „Arkoje“, yra apkeliavę daug pasaulio grafikos parodų. „Net nebeprisimenu, kokiose šalyse jie yra buvę, - neslepia E. Bžeskas. - Mažesni formatai apkeliavo daugiau kraštų – buvo eksponuojami ir Japonijoje.“

E. Bžeskas pasakoja, kad atrado savo formą ir estetiką, kuri buvo naujovė grafikos pasaulyje. „ Akademijoje laužiau grafikos tradicijas ir mano spausdinimas ant drobės buvo naujiena. Menotyrininkai nežinojo, kaip vertinti mano paveikslus - kaip grafiką ar, kaip tapybą. Nors visa technologija paimta iš grafikos, bet viską dariau ant drobės“, - kūrybos techniką atskleidė jis.

Laužyti standartų nebijojęs menininkas prisimena ir keistų istorijų. Kartą jis nutapė linksmą rožinę kiaulę su užrašu „I'm a horse“ („Aš esu žirgas“, - angl.). „Šį trijų metrų darbą nuvežiau į Brėmeno mieste vykusią parodą. Tą paveikslą per akimirką nusipirko vienas vokiečių bankininkas, kuriam ši idėja labai patriko. Ir, beje, nupirko gana brangiai“, - neslepia E. Bžeskas, kurio darbai rinkoje įvertinti 20-30 tūkst. litų ir netgi brangiau. Ypatingą paklausą lietuvio paveikslai turėjo Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje.

Egmontas Bžeskas
Egmontas Bžeskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasakodamas apie savo menininko kelią vyras pabrėžia, kad visada stengėsi kurti meną vardan meno. „Tačiau vėliau, kai mano darbai tapo ypatingai perkami, prasidėjo vidinė kova – ar tu kuri meną dėl meno, ar dėl to, kad jį pirktų. Jei menininkas pirmiausiai galvoja apie darbo pirkimą – viskas. Kai prasidėjo verslas, tai pradėjo kirstis su mano požiūriu. Nes kai menininkas kuria nuoširdžiai ir daro tai, kas jam patinka, žmogus tai jaučia. Tai galioja ir muzikai, ir teatrui. Aš pirkėjų netgi prašydavau pasiimti patikusį paveikslą į namus, su juo šiek tiek pagyventi. Ir jei nebenorės jo nukabinti, aš būsiu patenkintas – vadinasi, darbas ir skirtas tiems namams. Ar nebūdavo tokių, kurie taip ir pamiršdavo susimokėti? Visokių istorijų būdavo. Ir galerijos bankrutavo, ir dingdavo su paveikslais“, - nesureikšmina E. Bžeskas.

Pasitraukė, nes pasidarė nebeįdomu

Į neretai akiplėšiškus meninius eksperimentus nepabūgęs leistis E. Bžeskas pelnė akademijos dėstytojų ir menotyrininkų palankumą. Todėl jaunas menininkas dirbtuvėse drąsiai eksperimentavo ne tik su teptukais, bet į pagalbą pasitelkė grąžtus, statybines medžiagas, silikoną.

„Aš netgi sukūriau savo nepriklausomą teatrą, nes man jau nebeužteko tik to fakto, kad sukuriu paveikslą ir pakabinu jį ant sienos. Man reikėjo garso, judesio, kad išreikšti tai, ką sumaniau. Rengiau parodas-performansus galerijoje tapydamas ant nuogų moterų kūnų. Žiūrovai netilpo į galerijas, - šypsosi jis. - Tačiau atėjo laikas, kai nuo visko norėjosi pabėgti. Man reikėjo naujų impulsų gyvenime, nes buvau užsisėdėjęs. Reikėjo keistis. Mane pradėjo smaugti meno pasaulyje įsivyravęs falšas. Man nebebuvo įdomu.“

Egmontas Bžeskas
Egmontas Bžeskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Iš meno pasaulio E. Bžeskas pasitraukė prieš septynerius metus ir visą tą laiką į dirbtuves nebeužsuko. Tačiau tas tylos periodas mene, anot jo, buvo labai naudingas ir sveikas.

„Aš visą tą laiką gyvenimo potyrius siurbiau į save kaip kempinė. Galima sakyti, kad tas muzikinis periodas mano gyvenime taip pat buvo tam tikras performansas. Nesigailiu nei vienos per tą laiką išgyventos akimirkos. Manau, kad šis spalvingas gyvenimas, kurį gyvenau pastaruosius metus, man davė daug teigiamų dalykų. Jei to nebūtų, gal ir toliau sėdėčiau studijoje ir kurčiau tą patį per tą patį“, - mano žinomas vyras.

Naujas žingsnis

Tačiau pastaruoju metu E. Bžeskas vis dažniau pagalvoja apie sugrįžimą į meno pasaulį. „Galima sakyti, kad ne grįžtu į meno pasaulį, bet žengiu naują žingsnį“, - pasitaiso jis. Ir priduria, jog žmona ir būsimoji tėvystė įkvėpė naujiems planams ir idėjoms, kurias jis užsidegęs greitu metu įgyvendinti bei pakviesti į naujų savo darbų parodą.

Parodų ciklas "KŪNAS. Lietuvių grafika 1980–2013" - DELFI nuotraukų albume:

Apie E. Bžesko biografiją meno pasaulyje:

1998 metais Vilniaus dailės akademijoje įgijo menų magistro laipsnį. Tais pačiais metais agentūra “Factum” įtraukė jį į Lietuvos rekordų knygą už didžiausią grafikos kūrinį “Labirintas”(311 x 449 cm). 1999 metais pelnė Valstybės stipendiją jauniesiems menininkams. Po studijų porą metų stažavosi Švedijoje, Belgijoje.

Tapo tarptautinio grafikos meno centro nariu Grafikens Hus, Mariefred (Švedija), Lietuvos dailininkų sąjungos nariu.

2001 m. įkūrė nepriklausomą teatrą KARMAN. Surengė daugiau nei pusšimtį personalinių ir grupinių parodų įvairiuose šalyse: Lietuvoje, Švedijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Bulgarijoje, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, Slovakijoje.

Kartu su choreografais statė modernaus šokio ir kūno meno performansus, šokio spektaklius. 2003 m. pradėjo dirbti reklamos srityje.

Kūrė scenografiją televizijos laidoms, prodiusavo ir režisavo reklaminius filmus, dirbo scenografu, montažo režisieriumi, meno dalies vedėju, dailininku, prodiuseriu.

Egmontas Bžeskas
Egmontas Bžeskas
© DELFI / Tomas Vinickas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Neortodoksiškos“ autorė Deborah Feldman: knyga tapo kovos įrankiu, kuris pasitarnavo ne tik man

„Neturėjau kur trauktis – parašiau „Neortodoksišką“ ir būtent ši knyga padėjo iškovoti...

Vytautas Brėdikis. Kūryba įvairių mūzų prieglobstyje

Ši glausta esė skiriama nuo 1977 m. greta Algimanto Švėgždos paties artimiausio bičiulio, su...

Savivaldybių kultūros darbuotojų atlyginimams papildomai skirta 1,6 mln. eurų

Savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams valstybės biudžete...

Naują knygą vaikams išleidusi Jurga Baltrukonytė: žengiu į sudėtingą dukters jausmų pasaulį (1)

„Tą naktį, kai išėjo mama, sugalvojau planą – savo knygose jai tarsi dovaną palikti gyvas...

Vytautas Rumšas ir Regimantas Adomaitis: nėra lengva įveikti didžiąją sceną. Ir ne kiekvienam duota (1)

Lietuvos nacionalinis dramos teatras nuolat pildo skaitmeninį teatro archyvą Teatroteka.lt . Nuo...

Top naujienos

Iš baimės net nemiegojo naktimis: netoli Vilniaus siautėjusį nusikaltėlį sulaikė susivieniję kaimo gyventojai (225)

Net devynis kartus teistas ir teismo pavojingu recidyvistu pripažintas nuolatinės gyvenamosios...

Trumpui – ekspertų įspėjimas dėl beprecedenčio žingsnio: atsigręš prieš jį patį (244)

Bet kokios prezidento Donaldo Trumpo pastangos suteikti malonę pačiam sau paskutinėmis savo...

Savaitgalį įsiplieskęs gaisras pasiglemžė visą šeimos turtą: dukra spėjo pagriebti tik piniginę su dokumentais (52)

Savaitgalį visą Lietuvą sukaustęs šaltis sukėlė ir skaudžių pasekmių. Gaisrininkams netrūko...

Laukiama staigių temperatūros pokyčių: kai kur neliks ir sniego (6)

Trečiadienio dieną Lietuvos orus lems ciklono slėnis su šiltuoju atmosferos frontu. Šiltesnei...

Verslo nesėkmių 2020 metais buvo mažiau, bet tai neguodžia: problemos gali smogti šiemet (33)

Pasibaigę metai atnešė Lietuvos verslui mažiau bankrotų, turto areštų, ištuštėjo mažiau...

NASA legenda apie „7 minutes siaubo“ ir ateivius: Žemė nėra unikali, tad gyvybė egzistuoja ir už jos ribų (110)

„Aš manau, kad yra šansas, jog egzistuoja gyvybė už Žemės ribų, nes mūsų planetoje nėra...

Dėl COVID-19 bijojęs grįžti namo vyras tris mėnesius pragyveno oro uosto terminale (19)

Vyriškis iš Kalifornijos „dėl COVID-19 baiminosi sugrįžti namo“ ir tris mėnesius pragyveno...

Meistriškas Slouko tritaškis leido būsimiems varžovams pasivyti „Žalgirį“ (1)

Atidėtose Eurolygos rungtynėse antradienį Pirėjo „Olympiakos“ (11/9) svečiuose po pratęsimo...

JAV ruošiasi Bideno inauguracijai: kaip viskas vyks? (203)

Demokratas Joe Bidenas trečiadienį bus prisaikdintas 46-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu,...