aA
„Mokykla – pikčiausias šiuolaikinės visuomenės priešas“, – prieš mokyklą kaip instituciją aršiai pasisakė žymus austrų-kroatų istorikas, filosofas, kunigas Ivanas Illichius. Ne tik argumentuotai kritikavo, bet ir siūlė išeičių. Nors savo mintis I.Illichius paskelbė dar 1971 m., švietimo krizei Lietuvoje nesibaigiant, jos šiandien tik dar aktualesnės. Žinomiausią mąstytojo knygą „Išmokyklinti visuomenę“ (Deschooling society, iš anglų k. vertė Paulius Jevsejevas) pirmą kartą lietuviškai išleido leidykla „Kitos knygos“, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Išmokyklinti visuomenę
© Leidykla "Kitos knygos"

I. Illichius skelbia: „Mokykla – blogiau už kalėjimą“; „Mokykla – kaip reklamos agentūra, įpratinanti tikėti, kad tau reikalinga būtent tokia visuomenė, kokia yra dabar.“ Švietimo sistema dabar yra visiškai iškreipusi mokymosi prasmę bei žinių vertės suvokimą. Autoritetu laikomi mokytojai kala į mokinių galvas daugybę vargiai reikalingų faktų, o visi tie įtampos kupini metai, praleisti mokykloje, nejučia formuoja „teisingą“ požiūrį į gyvenimą. Tokį, kuris būtų patogus nusistovėjusiai tvarkai. Mokykla „muštruoja“, o ne suteikia kritinį laisvą mąstymą. Kitaip ir negali būti, nes ji yra tam, kad paruoštų mus tarnauti kitoms visuomenės institucijoms, kitaip tariant, gyventi paklusniai. Modernios švietimo sistemos pasekmė – mūsų dabartinė visuomenė, įsitikinusi, jog pažymiais ir diplomų skaičiumi galima nusakyti žmogaus išsilavinimą – ir kartu jo ekonominę naudą visuomenės gerovei. O tai ydinga. I. Illichius siūlo mąstyti apie mokymąsi be privalomų mokyklų.

Anot I. Illichiaus, viena labiausiai liūdinančių švietimo sistemos sudedamųjų dalių – neteisinga motyvacija. Mokymo ir mokymosi procesas apkarsta tiek mokytojams, tiek mokiniams, nes šie priversti įsiminti daugybę dalykų (kurių didžioji dalis jų visiškai nedomina). Sistema užmerkia akis prieš tikrąją mokymosi paskirtį – praplėsti akiratį, formuoti platų ir kritišką požiūrį į pasaulį, įgyti esminių gyvenimui būtinų įgūdžių. Vietoj to mokiniai nuolat patiria stresą konkuruodami dėl pažymių, kurie labai retai parodo, koks žinių bagažas iš tikrųjų sukauptas. Aklas kalimas padeda gauti „gerą“ įvertinimą, pradžiuginti tėvus bei tapti pranašesniam už bendraklasius. Kai kurie mokiniai neapsikenčia ir maištauja jausdami absurdą, bet daugelis pasiduoda ir susitaiko.

Autorius provokuoja: „Išmokyklinti visuomenę – vadinasi, panaikinti vieno žmogaus galią priversti kitą žmogų dalyvauti kokiame nors sambūryje.“ Jo manymu, vienintelė išeitis rezultatyviems pokyčiams – privalomų mokyklinių institucijų panaikinimas ir gyvo mokymosi tinklo sukūrimas, kai proceso dalyviai patys sprendžia, kokių žinių jiems reikia ir kur jų gauti. Tokiame tinkle mokytojo vaidmuo pasikeistų – iš perduodančio žinias mokytojas taptų nukreipiantis, padedantis mokiniui surasti žmones, galinčius pasidalinti reikalingomis žiniomis. Anot I.Illichiaus, tokia sistema atsigręžtų į tikrąją mokymosi paskirtį – praplėsti akiratį, formuoti platų ir kritišką požiūrį į pasaulį, įgyti esminių gyvenimui būtinų įgūdžių.

Kaip pavyzdį I. Illichius pateikia asmeninę patirtį, kai jo draugui kunigui prireikė kuo skubiau kelis šimtus Niujorko arkivyskupijos atstovų išmokyti ispanų kalbos pagrindų. Tam buvo pasirinktas neįprastas būdas. Per ispanakalbę radijo stotį paleistas skelbimas apie ispanų gimtakalbių iš Harlemo poreikį. Iš kelių šimtų savanorių paauglių buvo atrinkta keturiasdešimt, kurie per savaitę buvo išmokyti naudotis filologams skirtu ispanų kalbos vadovėliu. Kiekvienas savanoris gavo po keturis niujorkiečius ir per pusmetį 127-iose Niujorko arkivyskupijos parapijose atsirado bent po tris ispaniškai bendrauti gebančius niujorkiečius. Šis metodas pritaikytas 1965 m.

Leidyklos „Kitos knygos“ lietuvių kalba išleista klasikinė I. Illichiaus knyga „Išmokyklinti visuomenę“ ne tik išryškina vis nepanaikinamas modernios švietimo sistemos ydas, vis dar aktualias ir mūsų šalyje, bet ir pasiūlo alternatyvų nukarūnuotai mokyklos institucijai. Privaloma perskaityti pedagogams, pirmūnams, maištininkams ir tiems, kam žodis mokykla sukelia ne tik neigiamas asociacijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Lietuviai – „Grammy“ nominacijų sąraše: dėl apdovanojimų varžysis M. Gražinytė-Tyla ir Kauno simfoninis orkestras (6)

Prestižiniai muzikos apdovanojimai „Grammy“ trečiadienį paskelbė nominantų sąrašą....

Meno galerijoje „Kunstkamera“ – naujas dailininko Viktoro Paukštelio „serialas“

Lapkričio pradžioje paminėjus su Šv. Hubertu siejamą Medžiotojų dieną, meno galerija...

Politinių kalinių areštinėje atgims Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija (1)

Lietuvos nacionalinis muziejus , kurio archeologai ant Gedimino kalno surado 20-ties 1863–1864...

Ingmaras Bergmanas: aš tebegyvenu savo vaikystėje

Ingmaras Bergmanas (1918–2007) – garsus švedų kino ir teatro režisierius, scenaristas,...

Rolandas Kazlas kviečia į „Pamoką“ (2)

Švietimo, mokslo, kultūros ir sveikatos misterija, mokymo drama, komedija, tragedija, terapija ir...

Top naujienos

Orai: kasdien vis labiau vės (6)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems šalto arktinio anticiklono vakarinis...

Jaunuolis neįgaliojo vežimėlyje mokykloje krito nuo laiptų: mokykloje pradėtas tyrimas (24)

Cerebriniu paralyžiumi sergantis ir dar kaukolę susilaužęs devyniolikmetis ligoninėje, o...

Regionas, virš kurio neskrenda nė vienas lėktuvas: jokia aviacijos įmonė nenori tokių problemų (33)

Tibeto regionas yra pietinėje gausiai apgyvendintos Azijos dalyje. Čia susikerta Indijos ir...

Įvertinkite: Juozas Statkevičius pristatė fatališkai moteriai skirtą kolekciją (76)

Metų mados šou – kitaip talentingojo kutiurjė Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymo jau...

Lietuviai pelnė 34 taškus, „Lokomotiv“ atsitiesė Prancūzijoje (2)

Po keturių nesėkmių iš eilės Europos taurės varžybose į pergalių kelią grįžo su...

Metų mados šou: Statkevičiaus baltuoju kilimu žengė išsipusčiusios Lietuvos ir užsienio žvaigždės (122)

Metų renginys – taip dažnai pramogų pasaulio užkulisiuose yra įvardijamas kasmetinis dizainerio...

Politikams griebiantis paskutinio šiaudo, siūlo alternatyvą: padidinkime Seimo narių skaičių (384)

Seimas imasi siūlymų, kuriais rinkimų kartelė partijoms, patenkančioms į Seimą, siektų 4, o...

Katalonai sutriuškino „Fenerbahče“, baskai parklupdė CSKA

Septynis kartus paeiliui tarpusavio rungtynėse Stambulo „Fenerbahče“ skriausta „Barcelona“...

7 temos, labiausiai įaudrinančios seksualines fantazijas

Mokslininkai įvardijo temas, kuriomis žmonės dažniausiai fantazuoja. Kurią pasirenkate jūs, kai...