Pridedama, kad šis projektas yra dviejų etapų, jo metu įgyvendinami du tikslai: LLVS kviestų ekspertų komisijos pateikia per praėjusius metus pirmą kartą išleistų geriausių verstinių knygų sąrašus, o tuomet skaitytojai renka Metų verstinę knygą.

Šiais metais, kaip ir pernai, skaitytojams siūloma rinkti net trijų kategorijų knygas: grožinės, negrožinės ir vaikų bei jaunimo literatūros. Geriausios verstinės grožinės literatūros dešimtuką sudaro šiuolaikiniai ir literatūros klasikos kūriniai (klasika laikomas veikalas, kuris buvo išleistas originalo kalba prieš penkis dešimtmečius ar seniau). Kitose dviejose kategorijose – penketukai. Taigi trumpuosiuose sąrašuose – 20 knygų, kovojančių dėl skaitytojų simpatijų ir Metų verstinės knygos titulo, o keturiuose ilguosiuose sąrašuose – net 97 verstinės knygos, kurias drąsiai galima pavadinti labai geromis.

Pranešama, kad šį konkursą įrėmina dvi simbolinės datos: ekspertų sudaryti sąrašai skelbiami ir balsavimas pradedamas kovo 16 – Knygnešio dieną, o balsavimas baigiamas ir Metų verstinės knygos rinkimų rezultatai visose kategorijose paskelbiami balandžio 23 – Pasaulinę knygos dieną.

„Šie Knygnešio dieną skelbiami geriausių verstinių knygų penketukai ir ilgieji sąrašai priverčia susimąstyti, kas šiais laikais, pasižyminčiais knygų gausa ir įvairove, yra knygnešystė, ar ši sąvoka tik istorinė, ar įgijo mūsų laikams aktualią prasmę, – sako ekspertų komisijos narė, literatūros apžvalgininkė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė. – Mano galva, tikrai įgijo! Šiuolaikiniai knygnešiai yra tie, kurie nepaliaujamai skaito, analizuoja, diskutuoja, vertina ir savo žinias bei kompetencijas panaudoja tam, kad būtų pastebėtos vertingiausios knygos, kad jos pasiektų skaitytoją. Tikrai nesunku pasiklysti knygų vaikams ir paaugliams labirintuose, ypač jeigu jau seniai nebesi vaikas. Tikiu, kad šie sąrašai bus kaip orientyras, kaip rekomendacija ir kaip geras patarimas tėvams, mokytojams ir bibliotekininkams.“

„2022 m. pradžioje pasaulį sukrėtė siaubingas kraugeriškas Rusijos karas Ukrainoje, o invazija prasidėjo vos kelios savaitės iki Metų verstinės knygos rinkimų pradžios. Turbūt nieko nestebina, kad tada mažai kam rūpėjo ir Knygų mugės renginiai, ir knygų rinkimai, ir apskritai knygos, – teigia Metų verstinės knygos projekto koordinatorius Paulius Garbačiauskas. – Tačiau galima pasidžiaugti bent tuo, kad per tuos metus Lietuvos leidėjai iš esmės atrado ukrainiečių autorius ir literatūrą visuose literatūros segmentuose – tai atspindi ekspertų sudaryti sąrašai, – išaugo susidomėjimas ir ukrainiečių kalba. Dar labai džiugina lūkesčius su kaupu pateisinęs pernykštis sumanymas į Metų verstinės knygos rinkimus įtraukti vaikų ir jaunimo literatūros kategoriją – po truputį ryškėja vaikų verstinės literatūros žemėlapio kontūrai.“

Šių metų grožinės ir negrožinės literatūros ekspertai: Vytautas Bikulčius, Lina Buividavičiūtė, Jūratė Čerškutė, Dovilė Kuzminskaitė ir Donatas Puslys. Vaikų ir jaunimo literatūros: Eglė Baliutavičiūtė, Aigustė Vykantė Bartkutė ir Inga Mitunevičiūtė.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės