„Besibaigianti didžioji paroda „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ leido skirtingais pjūviais geriau pažinti miestus, suprasti juos siejančius ryšius, per pasakojimą apie pagrindinius Lietuvos miestus dar vienu rakursu permąstyti ir istoriją, kvietė įvairioms diskusijoms ir pokalbiams“, – sako MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė. – Paroda „Opartiniai atspindžiai“ bus ne tik vizualinis džiaugsmas, bet ir supažindins su iki šiol mažai žinomais kūrėjais, kurie dėl savo pasirinkimo buvo nustumti į oficialiojo dailės gyvenimo paraštes, keitė darbo lauką ar emigravo. Tikiu, kad abi parodos praturtina ir atveria naujas plotmes pažinimui bei tyrinėjimui. Kviečiu šią savaitę vienu metu aplankyti jas abi – vieną jau išeinančią, kitą – tik prasidedančią.“

„Opartinių atspindžių“ atidaryme – pasakojimai apie to meto op(ar)tinius eksperimentus

Oparto terminas pirmą kartą buvo pavartotas 1964 m. amerikiečių žurnale „Time“, aptariant naują Europos ir JAV vaizduojamojo meno tendenciją kurti abstrakčius, optinėmis iliuzijomis grįstus darbus. Stilius ypač oponavo abstrakčiojo ekspresionizmo kūrėjams, kurie dailės kūriniuose siekė atskleisti savo vidinį pasaulį. Lietuvoje kūrę menininkai opartu susidomėjo pamatę reprodukcijas kultūrinėje spaudoje arba apsilankę grafikos parodose Lenkijoje ir kitose socialistinėse valstybėse. Vis dėlto tai nebuvo vienintelis lietuvių žvilgsnį į opartą nukreipęs veiksnys – apie įvairias vietines įtakas bei iš jų atsiradusius kūrinius ir pasakojama parodoje „Opartiniai atspindžiai“.

Opartiniai atspindžiai.  Eugenijus Cukermanas. Raudonasis dvynys

Daugiau apie ją ir jos atsiradimo aplinkybes bus galima išgirsti atidarymo vakarą, rugpjūčio 25 d., 18.30 val., kur vyks parodos kuratorės Deimos Žuklytės-Gasperaitienės ir vieno iš parodos menininkų, Vladislovo Žiliaus, dukros Rasos Bačiulienės pokalbis apie tuo metu kūrusių lietuvių menininkų darbuose ryškėjusius drąsius eksperimentus bei (ne)drąsą viešai kalbėti apie kūrybinius suvaržymus. Pokalbį moderuos Zigmas Pakštaitis.

Paskutinės „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ patirtys

Rugpjūčio 28 dieną uždaroma Vilniuje ir Kaune veikusi didžioji paroda „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“. Ta proga MO muziejuje rugpjūčio 26 d., 18.30 val., visi norintieji galės geriau susipažinti su joje eksponuojamų kūrinių „Mis(s)apropriacija“ ir „Emancipacijos vėliava – balkonas“ autorėmis Cooltūristėmis Laima Kreivyte ir Ineta Armanavičiūte, kurios savo kūrybine veikla kritiškai analizuoja viešumos diskursus. Pokalbio metu menininkės išsamiau papasakos apie kūrybinę strategiją bei projektus.

Gera žinia mėgstantiems parodą papildantį patyrimą – rugpjūčio 27 d., šeštadienį, 12, 14 ir 16 val., bei rugpjūčio 28 d., sekmadienį, 14 ir 16 val., paskutinį kartą po „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ vyks MO gido savanorio ekskursijos, atveriančios parodą pasakojančiojo žvilgsniu. Gido savanorio ekskursija yra nemokama, tačiau lankytojui reikia įsigyti tos dienos muziejaus bilietą.

Sekmadienį tradiciškai MO lauks šeimų – čia rugpjūčio 28 d. įvyks paskutinis parodos Šeimų sekmadienis, kuriame mažieji lankytojai kartu su teatro vaikams „Pradžia“ aktoriais žaisdami tiek aktyvius, tiek kūrybinius žaidimus, galės sužinoti, kas yra miestas, iš ko jis susideda ir ko reikia, kad miestas egzistuotų. Prisijungti į veiklas bus galima bet kuriuo metu nuo 11 iki 13 val.

Daugiau informacijos apie parodos „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ uždarymo savaitgalį galima rasti čia.

Paroda „Opartiniai atspindžiai“ – tai galimybė susipažinti su pirmą kartą Lietuvoje pristatomu optinio meno poveikiu Lietuvos dailei XX a. 7–8 dešimtmečiais bei tuo metu oficialiojo dailės gyvenimo paraštėse kūrusių lietuvių menininkų – grafikų, restauratorių, scenografų – darbuose ryškėjusiais drąsiais eksperimentais. Paroda veiks iki 2023 metų vasario 19 dienos. Daugiau apie ją čia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos