aA
Festivalis, kuriame lankėsi pats Antanas Smetona. Taip apie prieš Antrąjį pasaulinį karą vykusias Senovės dienas kalba Merkinės miestelio gyventojai. Dar tarpukariu organizuota šventė grįžta su nauju ir simboliniu pavadinimu „SAMANOS“. Rugpjūčio 19-21 dienomis Merkinės fabrike viecinių ir užeivių lauks paskaitos, koncertai, ekskursijos, dangaus skliauto tyrinėjimai ir pagal archeologinius duomenis atkurti senoviniai patiekalai, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
Merkinės pliakalnis (Algimanto Roko Černiausko nuotr.)
Merkinės pliakalnis (Algimanto Roko Černiausko nuotr.)

Senovės dienos Merkinėje organizuotos dar tarpukariu, kai 1935 metais, Dzūkų kraštotyros draugija, pasitelkusi papročius, istoriją, dainas ir šokius atkreipė Lietuvos dėmesį į šio krašto kultūrą. Šiandien festivalis atgimsta simboliniu pavadinimu „SAMANOS“. Senieji, iki šių dienų išlikę augalai, kaip ir mūsų senovės tradicijos, prisitaiko prie aplinkos, kviečia pajusti gilesnį žmogaus ir gamtos.

Apie festivalio pavadinimo simboliką taip kalba ir Merkinės fabriko direktorius, žurnalistas keliautojas, kulinaras Vytaras Radzevičius: „Tai, kas sẽna, yra apsamanoję: miškai, pievos, mūrai, keliai, tiltai, literatūra, amatai, papročiai... Tuo pačiu – kaip gera atsigulti ant sausų samanų pušyne ir visu kūnu pajusti, įsiklausyti į tai, kas tave supa aplinkui. Prisiminti tai, kas yra užmiršta“.

Žinomi šalies istorikai festivalyje istorijos entuziastus kvies į įdomias diskusijas – pasidomėti Merkinės seniūno Antano Kazimiero Sapiegos dienoraštyje užfiksuotais prisiminimais, šio krašto istorine kartografija, patyrinėti Lietuvos, o ypač Dzūkijos regiono senovės gyventojų mitybą, remiantis bioarcheologiniais duomenimis bei persikelti į XIII-XV amžiaus piliakalnių virtuves.

Merkinėje šiandien dažniau nei Vilniuje sutinkamas V. Radzevičius pasakojo, kad ir pats yra bandęs atkurti patiekalą pagal Kernavės archeologinius duomenis: „Sudėjau į puodą tai, kas buvo surasta. Vietoj druskos – pelenai. Žirniai – pilkieji. Kai viskas suvirė, supratau, kad ragaujame senovę. Esu atradęs ir labai gerų memuarų apie senąją dzūkų virtuvę – šios virtuvės patiekalus irgi išmėginsime per festivalį. Bus labai įdomu tai gaminti pačiam, o svečiams, tikiuosi, ragauti, ką pagaminau“.

Festivalio programa intriguoja ir šiek tiek klajokliška, keliautojų dvasia. Upinio Nemuno laivo vytinės ir senųjų luotų ekspozicija buvusiame Merkinės uoste atkreips dėmesį į judėjimą vandeniu, juk laivyba Nemune kadaise buvo intensyvi. O kvietimas leistis į trumpą ekspediciją link mistiškos Janonių akmenų teritorijos praturtins istorijomis apie etnokosmologijos ir šios vietovės ryšius.

Dar kitokia kelionė atvykusiųjų į festivalį laukia kartu su Etnokosmologijos muziejumi. Muziejus į Merkinę atgabens du teleskopus, kuriais bus galima stebėti Saulę ir naktinį dangaus skliautą. Kol žvilgsniu festivalio dalyviai judės dangaus skliautu, lektoriai pasakos apie charakteringus žvaigždynus, jų tautosakinę kosmologiją, navigacinius šviesulius ir meteorų srautus. Muziejaus lektorius Martynas Juocevičius sako, kad kalvota ir plačius horizontus aprėpianti Merkinė – nepamainoma vieta stebėti rugpjūčio metu dar matomus perseidus.

Penktadienio ir šeštadienio vakarais aksominiais samanų kilimais į sceną kils šiuolaikinės folk grupės Žalvarinis, Atalyja, Andaja ir Sidabro. Muzikinėse kompozicijose susijungs folkloras, rokas, Indijos skambesys. Šios muzikos atlikėjai teigia, kad lietuviškų dainų tradicijos, nuoširdus ir nesuvaidintas senovės dvelksmas jų kūryboje sukuria ypatingų, širdį paliečiančių garsų sintezę.

Simbolinis ne tik festivalio pavadinimas, bet ir data, šiais metais sutapusi su Merkinę nuo seno garsinančiais Šv. Roko atlaidais. Vietiniai kalba, kad stebuklinga gydomąja galia epideminių ligų akivaizdoje pasižymėjęs šventasis kiekvieną rugpjūtį po obelimis ar prie Nemuno ne vienerius metus suburia ištisas gimines. Šiemet įspūdingoje Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje gimines ir svečius sukvies profesionalios smuikininkės Barboros Valiukevičiūtės bei choro „Merkinė“ pasirodymas.

„SAMANOS“ ragina prisiminti, kas užmiršta: lėtą keliavimą gamtoje, tarp žvaigždžių klaidžiojantį žvilgsnį, astronomijos ir gastronomijos suartėjimą. 1935 metais Merkinės dvarvietėje, kur dabar įsikūrusi vasaros terasa „Pasaulio puodai“, per Senovės dienas pietavo tuometinis Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. V. Radzevičius juokauja, kad nors kol kas ir nepavyko sužinoti, kuo jis buvo vaišinamas, tačiau pagal Prezidento skonį ir tai, ką jis mėgo, bus galima kažką ypatingo pagaminti. „Ir jei ne patiekalą, tai smagią senovės kultūros, kuri Merkinės fabrike atsiveria iš šių dienų perspektyvos, lėkštę“, – teigia „SAMANOS“ sumanytojas ir organizatorius.

Renginys nemokamas, o su visa festivalio programa detaliau galima susipažinti Merkinės fabriko facebook paskyroje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Festivalis „Open books“: rekordinis lankytojų skaičius, įkvepiantys pokalbiai apie Ukrainą, Svetlanos Aleksijevič vizitas

Rugsėjo 23-24 dienomis literatūros mėgėjus Vilniuje subūrė ketvirtasis festivalis „Open...

Muzikiniame performanse „Sporto grupė“ atlikėjai kūnus puoselės vargonais-treniruokliais

Spalio 14 dieną, 18 ir 20 val., „ Menų spaustuvės “ Juodojoje salėje muzikinio performanso...

Kairys patvirtino naują Lietuvos rusų dramos teatro pavadinimą

Kultūros ministras Simonas Kairys patvirtino naują Lietuvos rusų dramos teatro pavadinimą, jis...

Kūrybinių ir kultūrinių industrijų sektorius: esame ant išlikimo ribos

Nevyriausybinės organizacijos, veikiančios kūrybinių ir kultūrinių industrijų (KKI) sektoriuje,...

Top naujienos

Mobilizacija Rusijoje virsta girta ir kruvina tragedija: o kaip viskas atrodytų Lietuvoje?

Dalinė mobilizacija . Taip vadinamas procesas Rusijoje, kurį įsakė Vladimiras Putinas...

Verslas Plius„Delfi TV“ laida „Iš esmės“

Kuodis apie gąsdinančias elektros kainas: niekas nenori spręsti pagrindinės problemos (2)

Šią savaitę paskelbta, kad Vyriausybė skaičiuoja, jog dujų ir elektros kainos Lietuvos...

Perspėja: Putinas ruošia dar vieną skubų kreipimąsi į tautą (3)

Pasibaigus vadinamiems referendumams Rusijos okupuotose Ukrainos dalyse Vladimiras Putinas...

Apžvalgininkas Feiginas: jeigu perversmas Kinijoje būtų įvykęs, mes apie tai žinotume

Jau kuris laikas sklando prielaida, jog Kinijoje galėjo būti įvykdytas perversmas. Esą...

Dėl naujų reikalavimų odontologai žada kelti kainas

Kelių minučių konsultacija – 30 eurų. Toks nepigus malonumas rūpintis dantimis. Registratūros...

Toma Miknevičienė

Šeimos psichologas pastebi besikartojantį skyrybų scenarijų: norintiems jo išvengti pataria sau atsakyti į vieną klausimą

Tuokdamiesi žmonės vienas kitam prisiekia amžiną meilę , bet žiūrėk – po metų kitų ar net...

Konservatoriai pasirinko: jau turi kandidatą į Vilniaus merus (2)

Konservatoriai į sostinės merus kelia dabartinio Vilniaus miesto savivaldybės vicemero Valdo...

Išgirdusi Morganos Danielės idėją susiėmė už galvos: tokiais tempais tuoj į WC be raštų negalėsime nueiti

Po „genialaus“ Seimo narės Morganos Danielės pasiūlymo dėl sutikimo lytiškai...

Pas Putiną atvykęs Lukašenka žarstė patarimus dėl iš šalies bėgančių rusų (12)

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pirmadienį prieš derybų...

Karas Ukrainoje. Dėl „referendumų“ rezultatų jau dabar kelios šalys pasiuntė Rusijai žinią Rusija mobilizuotus šauktinius siunčia tiesiai į frontą

Volodymyras Zelenskis per savo kasdienį vakarinį kreipimąsi paragino rusus priešintis...