„Šio filmo idėja gimė gan netikėtai, planavau surengti didelę parodą apie laikotarpį, kai kūriau savo namuose, bet peržiūrinėdamas video medžiagos archyvą, supratau, kad apie visa tai geriausia būtų papasakoti filmo formatu. Šį filmą matau kaip vizualų pasakojimą apie kūrybinę erdvę. Siužetas sukonstruotas remiantis mano sukurtais taip vadinamais home video filmais ir dokumentine medžiaga, apimančia 10 metų kūrybinį laikotarpį. Filme pasakoju apie savo butą kaip gyvybinę erdvę, kurioje įtraukdamas visą šeimą, kuriu gyvenamosios erdvės mikro-socialinį modelį ir veikiu pagal vidines taisykles“, – pasakoja Dainius Liškevičius, filme žiūrovus drąsiai kviečiantis į savo privačią erdvę – butą Vilniaus senamiestyje.

„Moderniame bute“ trinasi ribos tarp kasdienybės ir kūrybos. Skirtingais būdais ir laikais nufilmuoti kadrai sudaro filmo audinį, kuriame menininko butas tampa pagrindiniu veikėju. Jame skleidžiasi ne vien kūrėjo, bet ir jo šeimos kasdienybės pasaulis: eglutės nupuošimo ritualas, vakarėliai, buto perstatymas, piešinių atranka, arbatos gėrimas – visa tai ima transformuotis į performansus, privati erdvė virsta scena, o šeimos nariai – filmo veikėjais. Šalia menininko kūrybos istorijos plėtojasi ir paslaptinga paties buto istorija.

Filmo anonsas: https://youtu.be/1Z67-ngLKCw?si=TsbmpggbUXLGK14h

Dainius Liškevičius priklauso menininkų kartai, ženkliai prisidėjusiai prie dailės raiškos atsinaujinimo po nepriklausomybės atkūrimo. Jis mėgsta provokuoti, jo kūrybai būdingas socialinis angažuotumas, ironija, visuomenės kritika. Gvildendamas kultūrinius kontekstus autorius neretai meta iššūkį publikai. Būtent už kultūrinių stereotipų kritiką Dainius Liškevičius 2021 m. pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją. Autorius yra surengęs virš 20 personalinių parodų Lietuvoje, Italijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, JAV, Švedijoje. Apdovanotas Antano Mončio premija.

2015 m. Dainius Liškevičius atstovavo Lietuvai 56-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, kurioje pristatė projektą „Muziejus“. Šio projekto afiša dažnai matoma ir filme „Modernus butas“, tarsi siūlant pasvarstyti: ar kiekvieni namai nėra mažas muziejus.

Dokumentinis filmas „Modernus butas“ lapkričio 14 d. bus rodomas Šiauliuose (Šiaulių dailės galerijoje), lapkričio 21 d. – Alytuje (kino teatre „Dainava“, lapkričio 22 d. – Klaipėdoje (kino teatre „Arlekinas“), lapkričio 27 d. – Panevėžyje (kino teatre „Garsas“), lapkričio 28 d. – Kaune (kino teatre „Romuva“), lapkričio 29 d. – Vilniuje („Skalvijos“ kino centre). Po visų seansų vyks susitikimai su filmo režisieriumi Dainiumi Liškevičiumi.

Filmą kartu su Dainiumi Liškevičiumi kūrė operatorius Vilius Mačiulskis, kompozitorius Linas Rimša, montažo režisieriai Gintautas Smilga ir Dominykas Kilčiauskas, garso režisierius Julius Grigelionis, koloristas Jonas Zagorskas ir prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.

Filmo gamintoja – studija „Just a moment“. Tarp paskutiniais metais studijoje sukurtų filmų – Deimanto Narkevičiaus „Čiulbanti siela“, Lino Žiūros „1991“, Emilijos Škarnulytės „Kapinynas“, Tomo Smulkio „Žmonės, kuriuos pažįstam“, Martos Dauliūtės ir Viktorijos Šiaulytės „Geras gyvenimas“, kultūros žurnalas „Fokusas“ bei daug kitų audiovizualinių projektų. Filmo gamybą dalinai finansavo Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus dailės akademija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt