aA
Šiemet kartu su visu kino pasauliu Europos šalių kino forumas „Scanorama“ mini 100–ąsias švedų režisieriaus Ingmaro Bergmano gimimo metines. Dar pačiame vasaros įkarštyje „Scanoramos“ surengtame specialiame filmo „Vasara su Monika“ seanse festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė užsiminė, kad rudenį žiūrovai bus kviečiami į šio kūrėjo retrospektyvinę programą.
Kadras iš filmo "Prisilietimas"

„Pasaulio kino lauką sunku įsivaizduoti be iškiliausių šio kino filosofo darbų, tokių kaip „Septintasis antspaudas“ (1957 m.), „Žemuogių pievelė“ (1957–1958 m.), „Persona“ (1966 m.), „Veidu į veidą“ (1976 m.) ar „Scenos iš vedybinio gyvenimo“ (1973 m.). Tačiau be paties Ingmaro Bergmano – jo apskritai neįmanoma įsivaizduoti. Šalia garsiausių režisieriaus filmų yra ir nemažiau meistriškų, bet rečiau atrastų ir įvertintų darbų. „Scanoramoje“ pateiksime konceptualų šio iškilaus režisieriaus kūrybos paveikslą, kuriam papildomų potėpių suteiks du nauji dokumentiniai filmai apie patį režisierių, jo gyvenimą ir kūrybą“, – pranešime spaudai specialią programą pristato Gražina Arlickaitė.

Festivalio viešnia Margarethe Von Trotta: apie Bergmaną asmeniškai

„Scanorama“ kasmet sulaukia garbingų svečių, o šiemet jų gretose – ypatinga viešnia. Tai vokiečių režisierė Margarethe von Trotta, kuri festivalyje pristatys savo dokumentinį filmą „Ingmaro Bergmano beieškant“ (angl. Searching for Ingmar Bergman). Režisierė atvyksta ne viena – ją lydės sūnus, taip pat režisierius ir filmo bendraautorius Felix Moeller.

Filmo „Ingmaro Bergmano beieškant“ pasakojimas prasideda Paryžiuje, kur 1960 m. Margarethe von Trotta pirmą kartą pamatė Ingmaro Bergmano filmą – tai buvo „Septintasis antspaudas“ (angl. Seventh Seal). Vėliau siužetas nukelia į skirtingas filmavimo vietas ir miestus, istorijas sustiprina filmų scenos ir ypač atviri Ingmaro Bergmano kūrybos pakeleivių ir šeimos narių pasakojimai. Pati Margarethe von Trotta prisipažįsta, kad jos idėja kurti filmą apie Bergmaną ne iškart sulaukė palaikymo. Juk apie šį kūrėją jau visko tiek prirašyta ir parodyta! Vis dėlto režisierei pavyko atskleisti dar negirdėtų faktų, o didžiausią kino kritikų nuostabą filme sukėlė gausa nematytos medžiagos, kur repeticijų, filmavimų ar spaudos konferencijų metu užfiksuotas pats Bergmanas. Margarethe von Trotta filme kalbina 11-oje Bergmano filmų vaidinusią aktorę Liv Ullmann (ji „Scanoramoje“ lankėsi 2012 metais), režisierius Rubeną Ostlundą ir Olivierį Asayasą, sūnų Danielį ir kitus Bergmano gyvenimą bei kūrybą pažinojusius ryškius žmones.

Ne visus Ingmaro Bergmano filmus kritikai liaupsino

„Scanoramoje“ bus parodytas ir Margarethe von Trottos minimas „Septintasis antspaudas“ (angl. Seventh Seal, 1957), kuris įkvėpė ne tik ją, bet ir kitus kino kūrėjus, tokius kaip Deividas Lynchas ar Woody Allenas. Tai filosofinė, simboliais persmelkta misterija apie gyvenimą ir mirtį, apie Dievą ir Tikėjimą, apie didžiąsias gyvenimo paslaptis. Kaip savo mylimiausią Bergmano filmą „Septintąjį antspaudą“ yra įvardinęs ir šviesaus atminimo filosofas Leonidas Donskis.

Festivalyje žiūrovai pamatys ir mažiau žinomą, ilgus dešimtmečius primirštą filmą „Prisilietimas“ (angl. The Touch, 1971). Ne paslaptis, kad juo nebuvo patenkintas ir pats režisierius, o ir kritikams tuo metu filmas nepadarė didelio įspūdžio. Po pasirodymo britų televizijoje 1977 m. „Prisilietimas“ ilgam dingo iš didžiųjų ekranų. Šiemet jis buvo perkeltas į skaitmeninį formatą ir paruoštas naujiems kino gurmanų žvilgsniams. „Prisilietimas“ įdomus ne tik todėl, kad savo laiku liko nepelnęs rimtų įvertinimų, bet ir todėl, kad tai yra pirmas režisieriaus filmas anglų kalba ir pirmas, kurį kai kas galbūt gali vertinti kaip holivudinę meilės istoriją, tačiau negalima nuginčyti šio filmo bergmaniškumo.

Vedybinio gyvenimo diptikas: tada ir po 30 metų

„Scanoramoje“ žiūrovai bus kviečiami prisiminti mikroskopinę dviejų žmonių ryšio analizę filme „Scenos iš vedybinio gyvenimo“. Tai pasakojimas apie iš pažiūros tobulus vyro ir moters santykius. Jis – psichologas, ji – advokatė. Žmonių tarpusavio santykių specialistai, kasdien susiduriantys su probleminėmis situacijomis, tarpusavyje jų išspręsti nepajėgia. Tačiau net ir po skyrybų jų ryšiai nenutrūksta. „Dažnai taip ir nepavyksta iki galo suprasti savo partnerio ar panaudoti jo išgyvenimų kūrybiškai. Bet Bergmanui tai pavyko su manimi. Jis pavogė dalį mano gyvenimo ir panaudojo jį „Scenoms iš vedybinio gyvenimo“, – yra sakiusi aktorė Liv Ullmann, filme atlikusi pagrindinį vaidmenį.

Paskutiniame Bergmano kūrinyje „Sarabanda“ ši pora susitinka po trisdešimties metų nesimatymo. Šis, kaip ir ankstesni I. Bergmano filmai, sunkiai atskiriamas nuo jo alter ego, gyvenimo aktorės (ir moters) Liv Ullmann. Bergmano ir Liv Ullmann sukurtų herojų istorijos – tai ir jų pačių gyvenimo istorijos.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiais metais vyks lapkričio 8–25 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Poezijos pavasario“ šventėje Vilniaus mero premija įteikta poetui Artūrui Valioniui

Į Vilniaus rotušę šiandien rinkosi poezijos ir meno mylėtojai, „Poezijos pavasario“ laureatai...

Didžioji Britanija: mirė vaikų rašytoja Judith Kerr

Eidama 96-uosius metus, Didžiojoje Britanijoje mirė rašytoja ir dailininkė Judith Kerr. Tai...

M. K. Čiurlionio proanūkis: kultūros kelias leis prisiliesti prie jo gyvenimo ir palikimo

Nacionalinis kultūros kelias „Čiurlionio kelias“ suteikia galimybę prisiliesti prie Mikalojaus...

Oskaro Koršunovo teatras sezoną baigia festivaliu „Viskas apie ją“

„Moteriai niekada nebuvo suteikta teisė būti visapusišku žmogumi. Šią teisę uzurpavo vyrai....

Ričardo Jarmalavičiaus nuotraukos pelno pasaulio pripažinimą

Žinomas Lietuvos strateginės komunikacijos konsultantas, „Havas“ grupės Baltijos šalyse...

Top naujienos

Bakas praskleidė valstiečių sprendimų užkulisius: premjeras artimiausiu metu taip pat išreikš savo poziciją (18)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) per antrąjį prezidento...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (26)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (185)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Lietuvių Europarlamente laukia nelengva užduotis: ar pavyks perlaužti nedžiuginančias tendencijas (8)

Į mūsų studiją atvyko buvusi Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė bei...

Konfliktas įmonėje: vietoj atlyginimų gavo nurodymą imti pinigus iš kasos (25)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo nepasitenkinimo banga dėl kosmetikos kompanijos „Make Up...

Pratrūko dėl stovėjimo aikštelėse nubraižomų automobilių: kodėl policija nesiima veiksmų (91)

Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai...

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (53)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (217)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (165)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...

Ispanijos policijos paviešinti vaizdai: sulaikomas lietuvis – Europą šiurpinusios gaujos vadeiva (89)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...