aA
Pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) išvadas, kultūros ir kūrybinis sektorius išskiriamas kaip vienas labiausiai nukentėjusių ir paveiktų ekonomikos sektorių COVID-19 pandemijos metu. Lietuvoje sektoriaus atstovai, ypatingai festivalių, spektaklių, koncertų, konferencijų ir parodų organizatoriai, vis dar neturi aiškumo dėl laipsniško karantino atlaisvinimo priemonių bei veiklos atnaujinimo perspektyvų, todėl susivienijusios net 10 organizacijų kreipėsi į valdžią su siūlymu bendradarbiauti ir greičiau priimti sprendimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
M. Tyla, Ž. Diawara, V. Petreikis
M. Tyla, Ž. Diawara, V. Petreikis
© DELFI montažas

Kultūros ir kūrybinio sektoriaus atstovai atkreipia dėmesį, kad iki šiol nėra parengtų sektoriaus palaikymui bei atsigavimui būtinų ir tinkamų paramos priemonių, o Vyriausybės pateiktas renginių atlaisvinimo planas susietas su naujų susirgimo atvejų skaičiumi, t. y. renginių ribojimų atšaukimas galimas tada, kai bus pasiekta mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Tokiu atveju renginių industrija neturi jokių galimybių atnaujinti veiklas ne tik artimiausiais mėnesiais, bet apskritai artimiausiais metais. Rinkos atstovai sako, kad nėra aiškios komunikacijos, pagrįstumo ir argumentavimo dėl tokio rodiklio algoritmo pasirinkimo ir taikymo kultūros renginiams.

„Dabar svarbiausia yra aiškių sprendimų priėmimo greitis, nes siekiant išvengti mūsų sektoriaus nemokumo, jų mums reikia čia ir dabar, tad prašome Vyriausybės ne vėliau kaip iki kovo 15 d. parengti aiškų laipsniško renginių atlaisvinimo planą nuo vasaros ir pridėjome savo siūlymus ir įžvalgas diskusijoms“, – sako viena iš kreipimosi iniciatorių Živilė Diawara, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė.

Ji pabrėžia, kad jau kurį laiką visi organizatoriai ir vienijančios asociacijos pavieniui kreipėsi ir ieškojo atsakymų valdžios koridoriuose, bet jokio aiškumo negavo, tad tiki, kad susivieniję drauge bus išgirsti labiau.

Renginių industrijos dalyviai kreipimesi pateikė kitų šalių pavyzdžius ir siūlo atsižvelgiant į tarptautinę praktiką parengti ir taikyti renginių sektoriaus palaikymui skirtas priemones, pvz. garantiniai fondai, skiepų pasai ir kt. Vertinant tai, kad pernai metais beveik 100 proc. kultūrinių ir kitų renginių organizatorių puikiai suvaldė procesus ir užtikrino maksimalias saugumo priemones savo renginiuose, dabar visi yra nusiteikę padaryti ir dar daugiau, kad galėtų dirbti ir padėti atsigauti Lietuvos ekonomikai bei pagerinti žmonių psichinę ir emocinę būklę.

Pernai metais COVID-19 valdymo priemonės bei taikomi apribojimai kultūrinėms veikloms turėjo didelę įtaką kultūros sektoriui ir sukėlė neigiamus padarinius veiklai bei apyvartai. Lietuvoje šis sektorius negavo daugiau nei 70 proc. pajamų lyginant su 2019 metais. Labiausiai paveiktos sritys – scenos menai (2020 m. pajamos, lyginant su 2019 m., mažesnės 90 proc.), muzikos industrija (76 proc.), parodų organizavimo veikla (75 proc.).

„Jei LR Vyriausybė nesuteiks finansinės pagalbos priemonių ir neatlaisvinus ribojimų veiklos organizavimui, didelė dalis kultūros ir kūrybos sektoriaus įmonių jau 2021 m. vasarą taps nemokios“, – pabrėžia Asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas Martynas Tyla.

Kreipimąsi į LR Vyriausybę, LR Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, LR Sveikatos ir Kultūros ministerijas pasirašė 10 organizacijų – festivalių, spektaklių, koncertų, konferencijų ir parodų organizatoriai: Asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas Martynas Tyla, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė Živilė Diavara, Renginių industrijos asociacijos pirmininkas Valdas Petreikis, Lietuvos festivalių aljanso atstovas Algirdas Barniškis, Lietuvos parodų ir kongresų centro Litexpo direktorius Justinas Bortkevičius , UAB „Delfi“ direktorius Vytautas Benokraitis, UAB „Confinn“ direktorius Dainius Baltrušaitis, Lietuvos gretutinių teisių asociacijos (AGATA) direktorė Agnė Begetė, Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas Vaidotas Stackevičius, UAB „Verslo žinios“ generalinis direktorius Ugnius Jankauskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.7143

Marius Ivaškevičius surengė provokuojantį knygai „Tomas Mūras“ skirtą vakarą: grįžimas į normalumą irgi yra pasipriešinimas karui

Žinomas rašytojas, dramaturgas Marius Ivaškevičius šių metų pradžioje po dvidešimties metų...

Ant LNOBT eglutės – kojinės ir siūlai, kviečiantys dalintis šiluma su ukrainiečiais

Kalėdos LNOBT šįmet dvelkia namų šiluma: šventinė eglutė teatro fojė padabinta virbalais,...

Rinktiniai Leonido Donskio tekstai sugulė į knygą: ne tik nepaseno, bet tapo pranašiškais

Trečiadienį, gruodžio 7 d., MO muziejuje pristatyta šviesaus atminimo filosofo prof. Leonido...

Lietuvos nacionalinis dramos teatras paskelbė atsaką Koršunovui: apgailestaujame dėl jautrios režisieriaus reakcijos

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT), reaguodamas į vakar daug dėmesio sulaukusį...

Pasaulinė Marijos Kavtaradzės filmo premjera – prestižiniame Sandanso festivalyje

Lietuvių režisierės Marijos Kavtaradzės filmo „Tu man nieko neprimeni“ (angl. „Slow“)...

Top naujienos

Pateikė prognozę, kas jau netrukus laukia Rusijos: pasikartos senas scenarijus, tik viskas bus dar baisiau (30)

Tik Rusijos istorijai būdinga bevaldystės ir anarchijos periodas, vadinamas sumaištimi (rus. –...

Pietinis ciklonas užgrius visa jėga – sinoptikai perspėja, kada sulauksime stiprios pūgos

Šiandien, penktadienį, sulauksime orų permainos. Nedidelis, naktį mums sniegą atnešęs ciklonas...

SuTaupyk

Norintiems Kalėdas pasitikti ne prie puodų: kiek šiemet kainuoja šventinis meniu į namus ir ko tikėtis

Kai kada taupome pinigus, o kartais juk norisi sutaupyti tokio neįkainojamo laiko. Tai tampa ypač...

Kremlius nurodė savo versiją dėl karo pabaigos: iškėlė sąlygas (43)

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, jog tai, kada pasibaigs karinis konfliktas Ukrainoje , priklauso...

Lietuva be branduolinės energetikos gali neišsiversti: diskutuojama apie naujos kartos reaktorius (8)

Lietuvoje ir visame pasaulyje plintant atsinaujinantiems energijos ištekliams, Seimo narys fizikas...

Ant parketo liejosi kraujas, „Monaco“ po pratęsimo patiesė „Real“ ekipą

Eurolygos 12-o turo rungtynėse Madride prireikė pratęsimo, o jame šeimininkai „Real“ (8/4)...

Toma Miknevičienė

Kaip dažnai vyrui išeiti pasibūti su draugais normalu? Psichologas pasakė, ką praranda vyrų neišleidžiančios žmonos (2)

Vargais negalais ištrūkęs iš namų skundžiatės draugams, kad žmona vis neišleidžia, barasi,...

Po Ronaldo pastabos žurnalistui sureagavo FIFA (2)

Po grupių etapo Portugalijos ir Ganos dvikovos, kurią 3:2 laimėjo Fernando Santoso auklėtiniai,...

Indonezija uždraudė nesantuokinius lytinius santykius: ar naujieji įstatymai turės įtakos ir turistams vykstantiems į Balį? (6)

Pagal naujus Indonezijoje priimtus įstatymus, sužinojus apie nesusituokusių žmonių poros...

Marius Ivaškevičius surengė provokuojantį knygai „Tomas Mūras“ skirtą vakarą: grįžimas į normalumą irgi yra pasipriešinimas karui

Žinomas rašytojas, dramaturgas Marius Ivaškevičius šių metų pradžioje po dvidešimties metų...