aA
Pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) išvadas, kultūros ir kūrybinis sektorius išskiriamas kaip vienas labiausiai nukentėjusių ir paveiktų ekonomikos sektorių COVID-19 pandemijos metu. Lietuvoje sektoriaus atstovai, ypatingai festivalių, spektaklių, koncertų, konferencijų ir parodų organizatoriai, vis dar neturi aiškumo dėl laipsniško karantino atlaisvinimo priemonių bei veiklos atnaujinimo perspektyvų, todėl susivienijusios net 10 organizacijų kreipėsi į valdžią su siūlymu bendradarbiauti ir greičiau priimti sprendimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
M. Tyla, Ž. Diawara, V. Petreikis
M. Tyla, Ž. Diawara, V. Petreikis
© DELFI montažas

Kultūros ir kūrybinio sektoriaus atstovai atkreipia dėmesį, kad iki šiol nėra parengtų sektoriaus palaikymui bei atsigavimui būtinų ir tinkamų paramos priemonių, o Vyriausybės pateiktas renginių atlaisvinimo planas susietas su naujų susirgimo atvejų skaičiumi, t. y. renginių ribojimų atšaukimas galimas tada, kai bus pasiekta mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Tokiu atveju renginių industrija neturi jokių galimybių atnaujinti veiklas ne tik artimiausiais mėnesiais, bet apskritai artimiausiais metais. Rinkos atstovai sako, kad nėra aiškios komunikacijos, pagrįstumo ir argumentavimo dėl tokio rodiklio algoritmo pasirinkimo ir taikymo kultūros renginiams.

„Dabar svarbiausia yra aiškių sprendimų priėmimo greitis, nes siekiant išvengti mūsų sektoriaus nemokumo, jų mums reikia čia ir dabar, tad prašome Vyriausybės ne vėliau kaip iki kovo 15 d. parengti aiškų laipsniško renginių atlaisvinimo planą nuo vasaros ir pridėjome savo siūlymus ir įžvalgas diskusijoms“, – sako viena iš kreipimosi iniciatorių Živilė Diawara, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė.

Ji pabrėžia, kad jau kurį laiką visi organizatoriai ir vienijančios asociacijos pavieniui kreipėsi ir ieškojo atsakymų valdžios koridoriuose, bet jokio aiškumo negavo, tad tiki, kad susivieniję drauge bus išgirsti labiau.

Renginių industrijos dalyviai kreipimesi pateikė kitų šalių pavyzdžius ir siūlo atsižvelgiant į tarptautinę praktiką parengti ir taikyti renginių sektoriaus palaikymui skirtas priemones, pvz. garantiniai fondai, skiepų pasai ir kt. Vertinant tai, kad pernai metais beveik 100 proc. kultūrinių ir kitų renginių organizatorių puikiai suvaldė procesus ir užtikrino maksimalias saugumo priemones savo renginiuose, dabar visi yra nusiteikę padaryti ir dar daugiau, kad galėtų dirbti ir padėti atsigauti Lietuvos ekonomikai bei pagerinti žmonių psichinę ir emocinę būklę.

Pernai metais COVID-19 valdymo priemonės bei taikomi apribojimai kultūrinėms veikloms turėjo didelę įtaką kultūros sektoriui ir sukėlė neigiamus padarinius veiklai bei apyvartai. Lietuvoje šis sektorius negavo daugiau nei 70 proc. pajamų lyginant su 2019 metais. Labiausiai paveiktos sritys – scenos menai (2020 m. pajamos, lyginant su 2019 m., mažesnės 90 proc.), muzikos industrija (76 proc.), parodų organizavimo veikla (75 proc.).

„Jei LR Vyriausybė nesuteiks finansinės pagalbos priemonių ir neatlaisvinus ribojimų veiklos organizavimui, didelė dalis kultūros ir kūrybos sektoriaus įmonių jau 2021 m. vasarą taps nemokios“, – pabrėžia Asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas Martynas Tyla.

Kreipimąsi į LR Vyriausybę, LR Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, LR Sveikatos ir Kultūros ministerijas pasirašė 10 organizacijų – festivalių, spektaklių, koncertų, konferencijų ir parodų organizatoriai: Asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas Martynas Tyla, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė Živilė Diavara, Renginių industrijos asociacijos pirmininkas Valdas Petreikis, Lietuvos festivalių aljanso atstovas Algirdas Barniškis, Lietuvos parodų ir kongresų centro Litexpo direktorius Justinas Bortkevičius , UAB „Delfi“ direktorius Vytautas Benokraitis, UAB „Confinn“ direktorius Dainius Baltrušaitis, Lietuvos gretutinių teisių asociacijos (AGATA) direktorė Agnė Begetė, Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas Vaidotas Stackevičius, UAB „Verslo žinios“ generalinis direktorius Ugnius Jankauskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.7143

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (24)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...

Aleksandras Vozbinas sekmadienį atguls amžinojo poilsio Menininkų kalnelyje Atminimui įsteigtas jo vardo fondas (2)

Sekmadienį Vilniuje, Antakalnio kapinėse esančiame Menininkų kalnelyje amžinojo poilsio atguls...

Virtualiame Berlyno kino festivalyje debiutuos filmas apie Tinos Turner gyvenimą (3)

Dokumentinio filmo apie legendinę dainininkę Tiną Turner pasaulinė premjera ir „įspūdinga“...

Moišė Kulbakas – kankinys poetas, kurio kūryba įkvėpė vieną populiariausių skulptūrų Vilniuje (53)

Moišė Kulbakas gimė 1896 m. kovo 20 d. Smurgainyse (dab. Baltarusija). Augo religingoje šeimoje,...

Buvęs CŽV agentas Snowdenas knygoje atgailauja už savo veiksmus knygos ištrauka (17)

Buvęs Centrinės žvalgybos valdybos ( CŽV ) ir Nacionalinio saugumo agentūros ( NSA ) darbuotojas...

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

„Amžiaus projektas“ visą regioną pakeis neatpažįstamai: klaidos atveju Europos laukia beprecedentis pabėgėlių antplūdis (3)

Kol viso pasaulio ir Europos dėmesį kausto koronaviruso pandemija bei neblėstanti geopolitinė...

Moterį nustebino duomenų dalybos: nepaskolinus vienai kreditų įmonei, kita paskambino pati (38)

Jei norėdami pasiskolinti kreipsitės į „Finbee“, bet išgirsite neigiamą atsakymą,...

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (130)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (84)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (135)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (446)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai (209)

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (13)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (24)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...