aA
„Raganiukės teatro“ kūrybinė trupė kovo mėnesio pabaigoje mažiesiems žiūrovams ir jų tėveliams padovanos nepaprastą premjerą – „Stebuklingą spanguolę“.
Jurga Ivanauskaitė
Jurga Ivanauskaitė
© DELFI

Spektaklis yra išskirtinis tuo, kad tai ne tik lietuviškos pasaulėjautos gairėmis ekologinę tematiką apgaubiantis kūrinys, bet ir kūrinio, pagal kurį statomas spektaklis, autorė yra Nacionalinės premijos laureatė Jurga Ivanauskaitė.

Turbūt ne visi žino, kad pripažinta Lietuvos rašytoja kūrė ir vaikams.

„Stebuklingą spanguolę“ J. Ivanauskaitė parašė pačioje savo kūrybos pusiaukelėje. Visą savo gyvenimą pasaulio ir žmogaus gelmės ieškojusi rašytoja pokalbio su žmogaus ir pasaulio amžinąją paslaptimi akimirkas paliko ir vaikams, jiems skirtoje kūryboje.

Nuostabos ir susimąstymo akimirkas J. Ivanauskaitė sugebėjo perteikti jausmingu, drąsiu, mūsų pojūčius pasiekusiu žodžiu. „Stebuklinga spanguolė“ yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip žodis gali talpinti savyje kūną – jaučiantį, lytintį, kvėpuojantį, regintį pačius keisčiausius, pačių smulkiausių pasaulio dalelių santykius, kurie persipina ir būdami kartu sukuria poetinio pokalbio su pasauliu akimirkas.

„Stebuklingoje spanguolėje“ kalba gamta, ji kreipiasi į žmogų – vaiką, ir atranda jo dar savęs beieškančioje, žinojimo nesugadintoje sieloje didžiausią jautrumą ir galimybę nustebti jį supančiai aplinkai. Atrodo žmogus savęs ieškojimo kelyje atranda niekada jį nepaliekantį, o gal net pačios gamtos arba prigimties apsaugotą, jame glūdintį vaiką.

„Stebuklingos spanguolės“ pagrindinis herojus Algiukas yra šiek tiek pačioje J. Ivanauskaitėje glūdintis vaikas, kuris net sunkiausiomis rašytojos gyvenimo akimirkomis suteikė jai to gerąja prasme naivaus žvilgsnio į pasaulį.

Šiame nepaprastame naivume stebuklai atsiveria žmogui, o pats pasaulis tampa žmogaus neišsemiamu stebuklu arba dovana. Spektaklyje „Stebuklinga spanguolė“ „Raganiukės teatras“ perduoda J. Ivanauskaitės talentą vaikams. „Stebuklingoje spanguolėje“ kalbama apie pažinimą kaip apie dovaną, kurią gauna ne bet kas, bet tas, kieno rankos žemę liečia jautriai, žvilgsnis keliauna horizontu ilgai, kūnas įkvėpia oro iš aukštai ir juo dalinasi su tuo, kam saulės spinduliai reikalingiausi.

Kūrinyje kalbama apie draugystę tarp žmogaus ir gamtos. Draugystei arba buvimui kartu reikalingas pokalbis, gebėjimas matyti vienas kitą, todėl gamta kūrinyje yra sužmoginama, o žmogus sugamtinamas. Ir čia nėra nieko nepaprasto, juk ta pati kalba mus išskaido į žmones, augalus, gyvūnus...ir ta pati kalba kūrėjo rankose jungia tai, ką yra išskaidžiusi. Taip „Stebuklingoje spanguolėje“ pasirodo ir prašneka keisčiausi, fantastiniai gamtos veikėjai.

Nematomas gamtos kuždesys įgyja regimą kūną, girdimą balsą paukščių sparnais, gėlių vainikais pasipuošusiuose veikėjuose. Jie gyvena kvepiančių čiobrelių kilimais apklotose pilyse, vėjuotame gamtos būtybių balse ir svarbiausia Lietuvos rubinais – spanguolėmis, nusėtame raiste. Spanguolė J. Ivanauskaitės kūrinyje yra Lietuvos gamtinę pasaulėjautą simbolizuojanti uoga.

Ši uoga yra taip pat dovana, o jos istorija nusidriekia link senojo lietuviško pasakojimo, pagoniškos atminties. Tai pasakojimas apie dangumi skriejančių laumių pažertus rubininius karolius žemei, iš kurių išdygo spanguolės – švariausios Lietuvos uogos. Dangaus dovanotos spanguolės, savotiškos žemės žvaigždės, žėri tik ten, kur vanduo, žemė, žolė dalinasi savo galiomis.

Šios galios maitina spanguoles, o spanguolės joms atsidėkodamos kuria stebuklus žmogaus kūne – stiprina jį ir saugo nuo žalingos aplinkos. Simboliai kuria nekasdienius pasaulio ryšius, parodo dangišką žemės prigimtį, leidžia geriau suprasti, kodėl dangus byloja žmogui apie jo dvasią, o žemė rūpinasi ta dvasia. Žemė primena žmogui, kad gamta yra daugiau, nei maistas, pastogė arba kalbant šiuolaikine kalba – vartojimas, o laumės prižiūri savo rubinus, primena žmogui apie saiką gamtos atžvilgiu. Šiuolaikinė ekologinė tematika J. Ivanauskaitės kūrinyje atsiskleidžia iš lietuviškos pasaulėjautos.

Spanguolė kūrinyje yra visur, ji atveria ir užbaigia jo siužetą. Paragavęs stebuklingos spanguolės kūrinio pagrindinis herojus Algiukas pakliūna į Lietuvos motinos gamtos karalystę, kurioje sutinka žvėrių, paukščių, augalų, vėjo, vandens, ugnies galiomis apdovanotus personažus. Fantastiniai pasakos personažai, netikėtas jais apipintos erdvės ir laiko šokis sukuria pasakos pasaulį, išlaisvinantį vaiko vaizduotę ir sukuriantį kitą tikrovės dimensiją – gelmę. Kūrinys yra šiuolaikiškas, nes be minėtos lietuviškos pasaulėjautos ir ekologinės tematikos, jame atsiskleidžia ir savotiškas autorės dialogas su kitais taikos, pagarbos gamtai šaukliais – Dž. Lennonu, L. Carrollu.

„Stebuklingoje spanguolėje“ pasirodo L. Carrollo Alisą iš Stebuklų šalies primenanti, lietuviškos gamtos drabužiais apsivilkusi veikėja, o taikos muziką groja Dž. Lennoną atspindintis fantastinis herojus. Taigi „Stebuklinga spanguolė“ yra gamtos žodis ne tik Lietuvos vaikui, bet ir Lietuvos gamtos žodis tiems, kas nėra abejingas gamtai, buvimo ir kūrimo kartu vertybėms.

Kaip buvo minėta, J. Ivanauskaitės kūryba vaikams yra kur kas mažiau žinoma, nei jos suaugusiųjų auditorijai parašytos knygos. Šiai estetiškai ir tematiškai turtingai pasakai tiesia ranką teatras ir neatsitiktinai. „Stebuklingos spanguolės“ alegorinė, simbolinė kalba yra tarsi tapyba žodžiais, talpinančiais savyje į skonį, garsą, lytėjimą, kvapą pereinantį juslumą. Šiam pasakos daugiasluoksniškumui garsą suteiks teatras, kurio rankos rodos pati pasaka jau laukė senai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Paryžiuje paminėtos Gimbutienės 100-osios gimimo metinės

Paryžiuje įsikūrusioje Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos ( UNESCO )...

Klaipėdos pašte siūloma kurti F. W. Argelanderio meno ir mokslo centrą (1)

Klaipėdos pašto rūmuose galima įkurti garsaus astronomo Friedricho Wilhelmo Argelanderio menų ir...

Nacionalinis Kauno dramos teatras sezoną pradeda moderniu „Pero Giunto“ pastatymu

Norvegų dramaturgo Henriko Ibseno (1828–1906) poetinė drama „Peras Giuntas“ – bene...

Žymiausias japonų rašytojo Osamu Dazai „romanas apie save“ arba žmogaus kelias į savidestrukciją

Viena didžiausių pastarojo metų verstinės literatūros naujienų – Lietuvos knygynus neseniai...

Dariaus Gumausko premjeroje „Detoksikacija“ – priklausomybių paliestų gyvenimų lūžiai

„Darbas šiame spektaklyje man suteikė galimybę sugrįžti į savo praeitį, ne pačius...

Top naujienos

Vladimiras Laučius | D+

Alvydas Jokubaitis: negalima reikalauti atsakomybės iš vergo (73)

Filosofo Alvydo Jokubaičio nuomone, Konstitucijos 53 straipsnis, įpareigojantis valstybę rūpintis...

Vieno patraukliausių Vilniaus mikrorajono tvarkymą savivaldybė vadina renesansu, o gyventojai – absurdu (109)

Pastaraisiais metais Žirmūnai Vilniuje išgyvena tikrą perversmą: čia rekonstruojamos gatvės,...

Naują būsto nuomos modelį pasiūliusio startuolio įkūrėjas Germanavičius jau žvalgosi už Lietuvos ribų (26)

Lietuvių startuolis „InRento“ , teikiantis galimybę investuoti į nekilnojamojo turto (NT)...

Į prekybos centrą bandė patekti su svetimu Galimybių pasu: gresia bauda ar net areštas (139)

Į prekybos centrą sostinėje norėjęs patekti vyras įtariamas pateikęs ne savo galimybių pasą.

Alytiškis pensininkas Senegale rado merginą, kuri už pinigus jam pagimdytų vaiką (39)

Meilė iš išskaičiavimo. Kaip oreivis iš Alytaus Gintaras Šiurkus nusipirko Senegale žmoną. Jam...

| D+

Gydytojas Morozovas atsako į klausimus: ar yra būdų sumažinti cholesterolį be vaistų

Nuo šiol kiekvieną savaitę – nuotolinė šeimos gydytojo Valerijaus Morozovo konsultacija...

Krepšinio arenoje – kaip Las Vegase: merai raukosi, bet vertinimai – skirtingi (6)

Savaitgalį prasidedančiame Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) sezone žiūrovams prisistatys...

Bitininkė išplėtė verslą – ne tik suka medų (6)

Panevėžio bitininkų draugijoje iš 199 narių moterys tesudaro vos penktadalį. Draugijai...

Po ginčo dėl naujo saugumo aljanso – JAV žinutė įsiutusiai Prancūzijai Prancūzijos ambasada atšaukė renginį Vašingtone (65)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį pavadino Prancūziją gyvybiškai...