aA
Jau antrą dešimtmetį Prancūzijos gyventojai ir prancūzakalbiai kitose šalyse kasmet dalyvauja Nacionalinio diktanto konkurse. Šiemet toks rengiamas ir Lietuvoje.
Dokumentai, popierius, ofisas, ranka
© Corbis/Scanpix
1985 metais asmenine prancūzų literatūrinio žurnalo "Lire" steigėjo ir tuometinio vyriausiojo redaktoriaus Berdnard'o Pivot, dabar laisvo žurnalisto ir TV prodiuserio, iniciatyva Prancūzijoje pradėtas rengti Nacionalinio diktanto konkursas. Būtent Bernard'ui Pivot bendraujant su belgų kalbininkais kilo idėja palyginti paprastu būdu, be didelės pompastikos ir apeliacijų į patriotizmą ar tautinę savigarbą sužadinti piliečių domėjimąsi gimtąja kalba, paskatinti prancūzus siekti didesnio raštingumo. Dabar Nacionaliniu diktantu Prancūzijoje ir užsienyje domisi milijonai, o įvairiuose jo etapuose tiesiogiai dalyvauja šimtai tūkstančių prancūzų.

Vienas iš Nacionalinio diktanto organizatorių, dabartinis žurnalas "Lire" vyriausiasis redaktorius Pierre'as Assouline'as taip pat nelinkęs patetiškai vertinti grupės entuziastų veiklos: "Sunku pervertinti Bernard'o Pivot nuopelnus ir pasišventimą (prancūzai konkursą vadina tiesiog "Pivo diktantu".-S.K.past.), tačiau taip pat reikia pabrėžti tikrai vykusią konkurso rengimo schemą ir puikius partnerius. Visa kita - populiarumas, autoritetas, efektas - atėjo lyg savaime". Pasak Pierre'o Assouline'o, prancūzai visada domėjosi gimtąja kalba, o galimybė pasitikrinti sugebėjimą taisyklingai rašyti dalyvaujant šalies masto konkurse buvo sutikta entuziastingai.

Itin reikšmingai prie Nacionalinio diktanto rengimo kasmet prisideda Credit Agricole bankas, kurio visoje šalyje išsidėsčiusiuose skyriuose platinami įžanginiai konkurso testai - anketos. Jų paskirtis - sudaryti galimybę visiems norintiems pasitikrinti savo kalbos išmanymą ir, jei gerai sekasi, užsiregistruoti dalyvauti regioniniuose atrankiniuose konkurso etapuose. Čia svarbus vaidmuo tenka dviem Prancūzijos visuomeninės televizijos kanalams - France 2 ir France 3 (regioninis kanalas), taip pat privačiai radijo stočiai RTL. Žurnalas "Lire" imasi renginio koordinavimo, skelbia visą konkurso medžiagą, publikuoja straipsnius kalbos temomis.

Regioniniuose atrankos turuose išaiškinami konkurso finalininkai - keli šimtai dalyvių.

"Kadangi visų dalyvių raštingumo lygis priklauso ir nuo tam tikrų objektyvių aplinkybių,- aiškina Pierre'as Assouline'as,- tai konkursantai skirstomi į tris atskiras kategorijas. Pirmoji - profesionalų (kalbininkai, kalbos mokytojai, prancūzų filologijos studentai ir pan.), antroji - mėgėjų senjorų ir trečioji - mėgėjų juniorų. Taip visiems užtikrinamos vienodos galimybės.

Nacionalinio diktanto finalą kasmet tiesiogiai transliuoja televizija, įskaitant ir retransliaciją internete. Visi finalininkai surenkami kokioje nors itin garbingoje vietoje, pavyzdžiui, Nacionalinės asamblėjos posėdžių salėje ar Versalio rūmuose. Jubiliejiniai renginiai įgauna dar didesnį mastą - dešimtojo konkurso dalyviai diktantą rašė pagrindinėje JTO būstinės Niujorko salėje, o šiemetinis finalas vyks Aleksandrijos Naujojoje bibliotekoje Egipte (!). TV transliaciją stebi milijoninė auditorija. Štai vien tiesioginę finalo transliaciją internete 2001-aisiais stebėjo daugiau kaio 300 000 žiūrovų. Diktanto tekstas visuomenėje gyvai aptarinėjamas. Konkurso laureatai, be prizų, pelno didžiulę pagarbą.

"Tradiciškai nugalėtojus apdovanoja vienas iš konkurso partnerių - Larusse enciklopedijų ir žodynų leidykla - savo visų metų geriausiais leidiniais,- sako Pierre'as Assouline'as,- tačiau iš tikrųjų nugalėtojams svarbiausias moralinis aspektas".

Konkurso žiuri sudaro dvylika narių - kalbos ekspertai, žodyno specialistai ir, būtinai, advokatas, prižiūrintis, kaip laikomasi relgamento. Žiuri ir visai procedūrai vadovauja pats Bernard'as Pivot. Pierre'as Assouline'as pabrėžia, kad bene pats svarbiausias renginio aspektas - praktinis: "Vargu ar įmanoma sugalvoti geresnį būdą atkreipti visuomenės dėmesį į kalbos grynumo, rašto kalbos taisyklingumo problemas, apsieinant be astumiančios didaktikos".

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vertėja Gabija Enciūtė: „persirgau“ Murakamiu labai sunkia forma

„ Haruki Murakami yra kiek apgaulingas, dviprasmiškas. Lietuvoje jis dažnai pakliūva į...

„Mano likimo broliai“ – naujas „Vogti arklius“ autoriaus romanas lietuviškai

Vienas skaitomiausių Norvegijos rašytojų Peras Pettersonas Lietuvos skaitytojams geriausiai...

Remio Rančio naujas albumas „Pavėjui“ – nuo šiaurietiško džiazo iki pietietiškos kumbijos

Vienas ryškiausių šalies džiazo muzikantų, multiinstrumentininkas Remis Rančys pristato...

LNOBT orkestro koncertmeisteriu tapęs Dainius Peseckas: pirmuosius spektaklius mačiau iš orkestro ložės kampučio

Didžiausio šalies teatro simfoninio orkestro koncertmeisterio konkursą laimėjo 37-erių metų...

Namų kino ekranuose – magiškas Federico Fellinio kinas, kuriam specialios progos nereikia

Sausio 20-oji – kino menui ir istorijai svarbaus autoriaus Federico Fellinio gimimo diena...

Top naujienos

Įvertino naujos Baltųjų rūmų ponios įvaizdį: Jill Biden ir Melania Trump – nesulyginamos (325)

Trečiadienio vakarą JAV įvyko vienas svarbiausių šių metų įvykių – išrinktojo prezidento...

Trumpas sugrįžo namo – jį sutiko ir ašaromis, ir keiksmais išlydėtuvės ne tokios, kokių norėjo (179)

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį sugrįžo į savo namus privačiame kurorte...

„Žalgirio“ komandoje – COVID-19 atvejis (22)

Kauno „Žalgirį“ pasiekė žinios, kad Mareko Blaževičiaus COVID-19 testo atsakymas yra...

Bidenas po inauguracijos pirmąkart atvyko į Baltuosius rūmus (46)

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį atvyko į Baltuosius rūmus, paskutiniąją...

Pakliuvęs į biurokratines pinkles verslas jaučiasi bejėgis: tenka skaičiuoti tūkstančius siekiančius nuostolius svarsto keltis iš Lietuvos (91)

Per pandemiją atradusi nišą ir naujus eksporto partnerius ikrais prekiaujanti įmonė susidūrė su...

Beprecedentėmis sąlygomis 46-uoju JAV prezidentu inauguruotas Joe Bidenas (1021)

Po pirmojo mėginimo tapti prezidentu praėjus 34 metams, Joe Bidenas trečiadienį 19 valandą...

Orai nustebins pokyčiais: sniegą keis šlapdriba, staigiai šils (5)

Trečiadienio dieną Lietuvos orus lems ciklono slėnis su šiltuoju atmosferos frontu. Šiltesnei oro...

Klaipėdos centre užsisakė dviejų rūšių cepelinų išsinešti – atidarius vienkartinę pakuotę, tokio vaizdo pamatyti nesitikėjo (234)

Prieš pradėdama pasakoti apie kulinarinę patirtį uostamiestyje, visų pirma prisipažįstu, kad...

Agnė Keizikienė | D+

Aukso vertės patarimai pervargusiems tėvams: kaip išmokyti vaiką žaisti savarankiškai Ciklas „Vaiko psichologija“

Šiandien, kai daugelis tėvų su vaikais praleidžia 24 valandas per parą, namuose kyla daugiau...