aA
Skaitytojų arba knygų klubai šiuo metu išgyvena tikrą renesansą. Aptarti perskaitytų knygų žmonės renkasi ne tik bibliotekose, knygynuose, bet ir kavinėse ar tiesiog buriasi namuose. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje Skaitytojų klubas veikia nuo 2005 metų, rašoma pranešime žiniasklaidai. Pokalbis apie jį – su vyriausiąja bibliotekininke Odeta Maziliauskiene.
Adomo Mickevičiaus biblioteka
Adomo Mickevičiaus biblioteka
© Organizacijos nuotr.

Tai, kad visame pasaulyje daugėja įvairiausio formato knygų ar skaitytojų klubų, tendencija pastebima jau ne pirmus metus. Aptarti perskaitytą knygą žmonės renkasi ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažesniuose miesteliuose. Socialiniuose tinkluose veikia neformalios skaitytojų grupės, kur diskusijos apie knygas dažnai būna audringos, o įvertinimai svyruoja nuo „nuostabi“ iki „visiškai neverta dėmesio“.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje Skaitytojų klubas veikia nuo 2005 metų ir jo susitikimai vyksta kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Skaitytojų klubo pirmtakas buvo renginių ciklas „Vakaras su knyga“, jo metu buvo aptariamos įdomios, atgarsį visuomenėje sukėlusios knygos. Tačiau tąsyk susitikimuose dalyvavo ne tik skaitytojai, bet ir rašytojai, vertėjai, literatūros kritikai. Šių vakarų metu ir buvo pastebėta, kad yra žmonių, kurie skaitė knygą, norėtų apie ją pasikalbėti, tačiau nedrįsta išsakyti savo minčių didelei auditorijai ar girdint literatūrologams. Taip ir gimė idėja susirinkti mažesniame rate, pasakoja Odeta Maziliauskienė.

Pasak jos, knygas aptarimams siūlo patys skaitytojai, sudaromas sąrašas visiems metams ar bent ketvirčiui į priekį – tam, kad žmonės susiplanuotų ir spėtų perskaityti. Aptariamos įvairios knygos –grožinės ir ne.

Išskirtiniai svečiai pakeičia požiūrį į perskaitytą knygą

„Jeigu matome, kad tema įdomi ir mes negalime vieni jos išgvildenti, kviečiamės svečių, pavyzdžiui, knygos vertėją. Kartą, kai aptarėme Dinos Rubinos „Baltoji Kordobos balandė“, Skaitytojų klube dalyvavo ir jos vertėja Irena Aleksaitė. Sužinojom, kad vieno žodžio vertimas gali užtrukti net tris dienas! Knygoje buvo epizodas apie paveikslų padirbinėtojus ir norint tiksliai išversti mintį, teko apklausti ne vieną dailininką. Pasitaiko ir taip, kad žodis lieka neišverstas, nes nerandamas lietuviškas atitikmuo, telieka jį aprašyti“, – pasakoja bibliotekininkė.

Odeta Maziliauskienė
Odeta Maziliauskienė
© Gerdos Putnaitės nuotr.

Tokie kviestiniai svečiai Skaitytojų klube dalyvauja ne kiekvieną kartą, tačiau, pasak pašnekovės, jie padeda visai kitu žvilgsniu pažiūrėti į knygą, kuri, galbūt, skaitytojui pasirodė neaktuali ar neįdomi. Roko Flick romano „Emma, pastoriaus duktė“ aptarime dalyvavo protestantų pastorius. O štai Gremo Simsiono knyga „Projektas „Rožė“, kurioje pasakojama apie vaikiną, negalintį susirasti merginos, kai kam galėjo pasirodyti paprasta, „lengva“ knyga. Tačiau tąkart Skaitytojų klube dalyvavusi psichologė papasakojo apie žmones, turinčius autizmo spektro sutrikimus bei jų elgseną – knyga nušvito visai kitomis spalvomis.

Intravertai ir ekstravertai

Kaip atrodo Skaitytojų klubo susitikimai? Paprastai tariant, tai atviras pokalbis apie tai, kas patiko ar nepatiko perskaičius knygą. Gilių literatūrinių įžvalgų čia paprastai nebūna, tačiau yra daug jaukių pašnekesių. „Kartais kalbame apie knygos temą ir nuklystame į savo patyrimus ir išgyvenimus. Tai – žmogiška ir neišvengiama“, – sako vyriausioji bibliotekininkė Odeta Maziliauskienė. Pasak jos, Skaitytojų klubas turi savo „branduolį“ – maždaug septynias skaitytojas, kurios dalyvauja nuolat, kiti ateina nereguliariai, tad klubas yra atviras visiems. Vienintelė dalyvavimo sąlyga – perskaityti aptariamą knygą. Perskaičius įdomiau dalyvauti – tada gali prieštarauti išsakytai nuomonei, sutikti, diskutuoti. Nors ir čia pasitaiko išimčių – būna, kad skaitai knygą ir po 40 lapų supranti, kad neįveiksi, ji tiesiog „ne mano“.

Skaitykla "Po skliautu"
Skaitykla "Po skliautu"
© Organizacijos nuotr.

„Stengiamės, kad aptariama knyga nebūtų pernelyg nauja knyga, kurią labai sunku gauti norint paskaityti. Itin storų taip pat stengiamės neimti, nes tarp susitikimų būna mėnuo laiko, reikia spėti perskaityti. Aš pati į Skaitytojų klubą prieš ketverius metus atėjau kaip eilinė dalyvė, o dabar pavaduoju kolegę ir moderuoju susitikimus“, – sako bibliotekininkė.

O kaip yra su ekstravertais ir intravertais? Pastarieji juk ne visada nori ir išdrįsta pasisakyti? Pašnekovė patikina, kad klube laukiami visi – ir daug kalbantieji, ir labiau tylintieji. Čia niekas pirštu nebaksnoja ir neliepia kalbėti. Galima ir patylėti. Odeta Maziliauskienė patikina, kad Skaitytojų klube yra žmonių, kurie retai pasisako, tačiau jie labai aktyviai ateina į susitikimus ir vos vienam pasibaigus jau laukia kito.

Vienam — geriausia, kitam – prasta

Tai, kad vienam žmogui knyga palieka didžiulį įspūdį, o kitas ją pavadina „nesąmone“, yra natūralu ir išties dažnai pasitaiko: „Būna, ateina skaitytojas, jau nurašęs tą knygą, o išgirdęs kitų žmonių įžvalgas visai kitaip pažiūri į ją, grįžęs namo nori imti iš naujo ją perskaityti. Kartą aš perskaičiau lietuvių rašytojo istorinį romaną ir buvau gana kritiškai nusiteikusi, o Skaitytojų klube daug kas buvo sužavėti juo. Išgirdau daug detalių apie knygą, kurių skaitydami ne visi pastebime. Klube atrandam knygų, kurios būna nepelnytai paskendusios knygų gausoj. Taip nutiko su knyga Grahamo Swifto knyga „Vandenų žemė“. Ji buvo anksčiau išleista, neišvaizdus viršelis... Tačiau klube aptarus ir knygos vertėjui akcentavus svarbiausias vietas paaiškėjo, kad tai puiki knyga“.

Panašūs skaitytojų klubai paskutiniuoju metu sparčiai populiarėja, tai vyriausiąją bibliotekininkę Odetą Maziliauskienę labai džiugina: „Žmonėms svarbus pasibuvimas kartu, jo šiandien labai trūksta. Tai tarsi stabtelėjimas prie arbatos puodelio, bendra veikla, kuri suvienija. Pagaliau pokalbiai apie knygas yra daugiau nei literatūrinės diskusijos – skaitytojai nuklysta į prisiminimus bei aliuzijas į kitus dalykus“.

Pašnekovė sako, kad panašius skaitytojų klubus galima „kurti“ ir namuose – vyrui aptarti knygą su žmona ar vaikais. Jeigu auginate mažų vaikų, patariama jiems garsiai skaityti nuo gimimo, o kai vaikas paauga ir skaito pats, rekomenduojama skaityti tas pačias knygas ir tėvams, vėliau jas aptariant. „Kartais tenka bibliotekoje matyti tėvelius, daugiau dėmesio skiriančius informacijai telefone, negu vaikų rodomoms knygoms. „Ne, ji per stora/per lengva/neįdomi“, – replikuoja tėtis ar mama. Net akių nepakeldami! Tėvai turi skaityti vaikų knygas, kad suprastų, kuo gyvena šiuolaikiniai vaikai. Tėvelių siūloma jų jaunystės vaikiška knyga ne visada įdomi šių dienų vaikui“, – sako pašnekovė. Vaikystėje išlavintas įprotis skaityti ir aptarti perskaitytas knygas ugdo vaiko kalbinius gebėjimus, kritinį mąstymą. Tad užaugęs jis, tikėtina, ateis į knygų ar skaitytoju klubus.

Skaitytojų klube – Motinos pienas

A. Mickevičiaus bibliotekoje artimiausias Skaitytojų klubas renkasi spalio 29 dieną 17.30 val. Jeigu skaitėte populiariąją Noros Ikstenos knygą „Motinos pienas“, klubo organizatoriai kviečia prisijungti ir jus. Susitikime dalyvaus rašytoja ir eseistė Danutė Kalinauskaitė, kuri daug bendravo su latvių rašytoja, tad bus ne tik kalbama, kokį įspūdį paliko knyga, bet ir bus galimybė išgirsti įdomybių apie romano sukūrimą. Pokalbiai apie knygas vyksta jaukioje salėje „Po skliautu“, kuri įsikūrusi Vaikų bibliotekoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.2500

Knyga ir serialu „Neortodoksiška“ virtusi asmeninė istorija atkreipė dėmesį į chasidų bendruomenę: kokia ji realybėje? (2)

Moterys plikas galvas slepia po perukais, net per karščius mūvi storas kojines su siūle ir nuo...

Selemonas Paltanavičius: mes gyvename taip, kad skrajūnams nebelieka vietos (31)

„Visą gyvenimą man neduoda ramybės profesoriaus Tado Ivanausko priesakai, galvoju, kaip vaikus, o...

Romualdas Požerskis parodai atvėrė autobiografinį archyvą: įamžino, kaip laisvės ieškojo jo kartos jaunimas (9)

Tądien, kai kalbinome fotografą Romualdą Požerskį, dėl karantino švelninimo buvo atlaisvintas...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Rodionas Petrovas? (2)

Klaipėdietis tapytojas Rodionas Petrovas pasakojo šiuo metu gyvenantis pasiruošimo personalinei...

Šiaurės Korėjoje prasidėjo grafito piešinių ir kaligrafijos (2)

Pchenjane laikantis koronaviruso saugumo reikalavimų vakar prasidėjo grafito piešinių ir...

Top naujienos

Pakliuvo į sudėtingą sukčiavimo schemą ir to nesuprato: kaip už svetimus pinigus aferistai gauna prekes (37)

Per pandemiją sukčiai dar labiau įsigudrino ir kuria naujas sudėtingas sukčiavimo schemas....

Dailius Dargis | D+

Byla, dėl kurios tyrėjas nusprendė mesti darbą: visą Lietuvą kraupinusį serijinį žudiką išdavė kvepalų buteliukas

2000 metais iki gegužės 9-osios be žinios dingo trys 20 – 25 metų merginos. Tomis dienomis...

Kaip vieno ekonomisto protestas ant plauko pakabino 740 mlrd. Europos atsigavimo fondą (69)

Berndas Lucke privertė Vokietijoje stabdyti 750 mlrd. eurų vertės koronaviruso pandemijos...

„Depo“ pirkėjui – įspūdinga bauda: klouno kaukė neapsaugo nuo koronaviruso (538)

Klouno kaukė neišgelbėjo nuo atsakomybės – į Vilniaus Ukmergės gatvėje esantį prekybos...

Šiluma pasidžiaugėme, o dabar laukia snaigės, o kai kur – net ir plikledis (1)

Pirmadienio dieną šalies vakaruose bus debesuota su pragiedruliais. Šiame regione daug kur palis,...

Prabangieji turizmo perlai: 10 įspūdingiausių viešbučių grandinių pasaulyje (2)

Jau daug metų pasaulio viešbučiai veikia grandinėmis, ir dėl to keliautojai skirtingose šalyse...

Tarp Europos galingųjų bręsta naujas konfliktas: netikėtos galimybės gali atsiverti ir Lietuvai (411)

Prancūzija ir Vokietija. Jei reikėtų įvardyti dvi šalis, aplink kurias sukosi didieji XIX ir XX...

Vaistininkų pagyros grilio mėgėjams – vis dažniau kepamos daržovės, vis rečiau maistas virsta angliuku (1)

Vienas ryškiausių pavasario rodiklių – galimybė maistą gaminti lauke. Artėjant savaitgaliui...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Gydytoja papasakojo, kaip atrodo priklausomybės pradžia: po 20 metų tokie pacientai atvyksta į jos kabinetą (4)

„Klasikinis pacientas yra tas, kuris ateina ir pasako, kad problemų su alkoholiu pradėjo turėti...

Tyrimas rodo, kad „afrikinė“ COVID-19 atmaina geba lengviau įveikti „Pfizer“ vakcinos sukurtą „gynybą“ (68)

Pietų Afrikos Respublikoje ( PAR ) aptiktoji koronaviruso atmaina geba lengviau „pralaužti“ „...