aA
Sunkmetis didina Europos meno muziejų pajamas – Luvro muziejus Paryžiuje sulaukė net rekordinio lankytojų skaičiaus. Tuo metu Lietuvoje stūksančių muziejų vadovai pripažįsta, kad mūsų šalyje nėra susidariusi tokia muziejų lankymo tradicija kaip kitose šalyse. Kai kuriuose šalies muziejuose lankytojų sumažėjo perpus. Šių kultūros įstaigų lankymo gaivinimui 2012-ieji skelbiami Muziejų metais.
Per krizę šalies muziejų duris varsto mažiau lankytojų
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nėra tokios tradicijos

Luvro muziejus Paryžiuje, kuriame saugomas Leonardo da Vinci paveikslas „Mona Lisa“, 2011-aisiais buvo lankomiausias pasaulyje – jo lankomumas buvo 5 proc. didesnis palyginus su ankstesniais trejais metais. Šie rūmai pernai priėmė rekordinį – 8,8 milijono –skaičių žmonių.


Londone leidžiamo laikraščio „The Art Newspaper“ duomenimis, antras pagal lankomumą muziejus praėjusiais metais buvo Britų muziejus (5,8 mln. lankytojų), trečias – Niujorko Metropoliteno meno muziejus (5,2 mln. lankytojų).

„Pas mus turbūt nėra susidariusi tokia pramogavimo tradicija. Muziejai nėra taip lankomi kaip Anglijoje, nes tradicija vesti vaikus į muziejus per pamokas čia yra labai nesena. Anglijoje tai pradėta daryti dar prieš Antrąjį pasaulinį karą“, – lrt.lt samprotavo Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė.

Direktorės teigimu, darbo dienomis muziejus pritraukia moksleivių, savaitgaliais čia dažnesnės šeimos. „Pavyzdžiui, galerijoje daugiau meno mylėtojų sutiksit. Manyčiau, kad tokio aklo ėjimo nėra, kiekvienas muziejus turi savo lankytoją“, – mano B. Kulnytė.

Lankytojų sumažėjo perpus

Sunkmetis itin skaudžiai atsiliepė Europos parkui – 2009–2010-aisiais šio muziejaus lankytojų skaičius krito perpus. Pasak šio parko įkūrėjo ir vadovo Gintaro Karoso, lankytojų skaičiaus atsigavimas pastebimas tik nuo praėjusių metų vasaros.

„Kadangi apie pusę lankytojų – užsienio svečiai, tai krizė jų srautams daro mažiau įtakos. Vietiniai lankytojai labiau atsižvelgia į finansinę situaciją. Žiūrint, kiek žmonės išleidžia kitoms reikmėms ir kiek skiriama kultūrai, tai nėra dideli kaštai [nusipirki bilietą į muziejų] – pasitaupius galima dvasinio peno sau suteikti, tai nėra kasdienės išlaidos“, – pajamas skaičiavo G. Karosas.
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Vytenio Radžiūno (lrt.lt) nuotr.

Didžiulį lankytojų nuosmukį 2009-aisiais išgyveno ir Trakų istorijos muziejus. Jo direktorius Virgilijus Poviliūnas LRT interneto tarnybai sakė, jog 2008-aisiais muziejų aplankė daugiau kaip 350 tūkst. lankytojų. 2010-aisiais skaičius nukrito iki 285 tūkst., o 2011-aisias vėl šiek tiek atsigavo – į Trakų istorijos muziejų atvyko daugiau kaip 305 tūkst. lankytojų.

„Įtaką daro daug kas: dalis turistų negali atvykti dėl tiesioginių skrydžių nebuvimo ar kitų priežasčių. Bet visa tai bandoma kompensuoti turistais iš kaimyninių šalių“, – lrt.lt teigė V. Poviliūnas.

2012-ieji – Muziejų metai

Seimas 2012-uosius metus paskelbė Muziejų metais. Šiais metais švenčiamas ir pirmojo viešo Lietuvos muziejaus – Dionizo Poškos Baublių – 200 metų jubiliejus. Kultūros ministro Arūno Gelūno vadovaujama darbo grupė parengė ir patvirtino Muziejų metų programą.

Kaip praneša Kultūros ministerija, ši programa skirta stiprinti muziejų ir visuomenės bendradarbiavimą, atkreipti dėmesį į muziejų atliekamą sociokultūrinę misiją šiuolaikinėje visuomenėje. Preliminarus Muziejų metų programos lėšų poreikis – 3,5 mln. Lt. Programa finansuojama iš valstybės biudžeto, muziejų ir savivaldybių turimų lėšų bei kt.

Pasak B. Kulnytės, visi šalies muziejai turėtų stengtis surengti įdomesnių parodų, bet tai nėra kažkuo išskirtiniai metai. „Aš, sena muziejininkė, realiai žiūriu ir manau, kad stipriai kas nors pasikeisti gali tik turint lėšų ekspozicijoms. Šiemet esame numatę daugiau skirti savų lėšų. Vasarį startuojam su metų parodomis“, –apibendrino B. Kulnytė.

V. Poviliūno nuomone, Muziejų metais lankomumas turėtų padidėti, tačiau, anot Trakų istorijos muziejaus direktoriaus, patys muziejai dėl to turi dirbti ir galvoti, ką patrauklaus, naujo ir unikalaus parodyti ne tik saviems, bet ir pasaulio turistams.

„Mūsų didžiausia svajonė – kad tais Muziejų metais atkreiptume Kultūros ministerijos, kitų valdžios institucijų, atsakingų už kultūrą, dėmesį, kad sunku tą veiklą išlaikyti neskriant valstybei pinigų. Mes esame priversti turėti gerokai aukštesnes [bilietų] kainas, o tai mažina lankytojų skaičių“, – skaičiavo G. Karosas.

Statistika: muziejų lankytojų vis mažėja

Statistikos departamento duomenimis, 2010-aisiais Lietuvoje veikė 106 muziejai, iš kurių 5 nevalstybiniai. Populiariausi nevalstybiniai – Grūto ir Europos parkai.

Praėjusiais metais Lietuvos muziejuose apsilankė 2,7 mln. lankytojų. 2009-aisiais – 2,8 mln. ir tai yra 342 tūkst. arba 10 proc. mažiau nei 2008-aisiais. 100-ui gyventojų praėjusiais metais vidutiniškai teko 84 apsilankymai.

Didžiausią lankytojų susidomėjimą kėlė Vilniaus apskrities muziejai – čia apsilankė virš 1 mln. lankytojų, Kauno apskrities (536 tūkst.) bei Klaipėdos apskrities (352 tūkst.).

2009-aisiais Lietuvos muziejų rinkiniuose buvo saugoma 6,2 mln. eksponatų, o 2010-aisiais – 6,3 mln.

Vienas lankomiausių išlieka Lietuvos jūrų muziejus, kuriame kasmet apsilanko daugiau kaip 400 tūkst. lankytojų per metus.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Berlyno muziejai tapo mįslingų vandalų atakų taikiniu

Keliuose iš garsiausių Berlyno muziejų vandalai per tikslinę ataką, apie kurią ilgiau nei dvi...

Paroda „Šiandien yra vakar“: močiučių siuvinėti darbai – siekis atkreipti dėmesį į opią socialinės atskirties problemą (5)

Sostinės Arkangelo meno centre (Maironio g. 11), spalio 21-ąją bus atidaryta paroda simboliniu...

„Scanoramos“ programose – nuo atminties perspektyvų iki pasakiškų vizijų

Šiais metais Europos šalių kino forumo „Scanorama“ programose „Neišgalvotas gyvenimas“,...

Mirė aktorius Michailas Makarovas (3)

Spalio 20-ąją, eidamas 83-iuosius gyvenimo metus, mirė ilgametis Lietuvos rusų dramos teatro...

Festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ – Lietuvos džiazo titanų susidūrimas (1)

Džiazas – tai žanras, kuris nemiršta. Net pačiais tragiškiausiais ir atšiauriausiais laikais...

Top naujienos

Užkalnis: nugriaukime daugiau Kauno lūšnų (199)

Man neverta tikėtis, kad po šio straipsnio gimtasis Kaunas suteiks man garbės piliečio vardą....

Vakarienė su kanibalu: išpažintis apie valgytus žmones ir pasiūlymas parduoti dukrą už 4 kiaules (39)

Leidęsis į ekspediciją po Papua salą Algirdas Morkūnas apsilankė korovajų ( korowai )...

Kubilius apie tai, kas gali nutikti po rinkimų: Tėvynės sąjunga ir liberalai skiriasi nuo valstiečių (572)

Nors pirmasis Seimo rinkimų turas Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams buvo...

Sėkmės istorija vadinta valstybė tapo daugiausiai infekcijų milijonui gyventojų turinti šalis pasaulyje. Kas atsitiko? (38)

Šiuo metu Čekijoje milijonui gyventojų tenka daugiau naujų COVID-19 atvejų nei bet kurioje...

Legendinės Palangos vilos laukia permainos: gali tapti muziejumi ar senelių namais (44)

Prezidentine vila vadinama „ Auska “ netukus gali tapti Palangos nuosavybe. Palangos miesto meras...

Orijaus kelionės. Nakvynė tikrame kalėjime – ne už nusikaltimą, o už pinigus (4)

Suomijoje viešėjęs Orijus savo noru pateko į kalėjimą. Kaip tai nutiko? Pasirodo, buvusiame...

Nugriautos vilos istorijoje naujas posūkis: dėl smurtinių veiksmų pradėtas ikiteisminis tyrimas (373)

Kaune, Perkūno alėjos 11 numeriu pažymėto namo griovimo istorija pakrypo nauja linkme. Gavus...

EP ragina atsistatydinti Lukašenką, reikalauja atidėti Astravo AE startą (124)

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį priėmė rekomendacijas Europos Sąjungos (ES) Tarybai, kuriose...

Eugenija Grižibauskienė | D+ nariams

Į NT vystymo rinką kaip vėjas įsiveržusi Dominienė: statybų versle ko nors pasiekti gali tik gera komanda

Diana Dominienė – viena paslaptingiausių verslo moterų. Ji nedalija interviu, nesisukinėja...

Masiulio karjeros rungtynėse – sunki „Lietkabelio“ pergalė prieš belgų „milžinus“ (12)

Europos taurės turnyro C grupės autsaiderių akistatoje Panevėžio „Lietkabelis“ namuose...

|Maža didelių žinių kaina