Po filmų rodymo vyko pokalbis apie J. Meko ir A. Warholo tarpusavio santykius, eksperimentinį kiną bei įtaką Kinijos menui. Pokalbyje dalyvavo UCCA kino programų kuratorė Li Lin, šiuolaikinio meno kuratorius Dong Bingfeng ir Lietuvos kultūros atašė Kinijoje Tomas Ivanauskas. Projektą inicijavo kultūros atašė, jis vykdomas kartu su UCCA ir Lietuvos kultūros institutu.

Diskusijos metu kuratorius Dong Bingfeng atskleidė iki šiol negirdėtų faktų apie J. Meko ir Kinijos ryšius. Pasirodo, dar XX a. 7-ajame dešimtmetyje Kinijoje leidžiamame „Film Art Journal“ buvo spausdinami J. Meko straipsniai apie Amerikos eksperimentinį kiną.

Kuratorius, šiuo metu tyrinėjantis šį svarbų ir įdomų faktą, pažadėjo netrukus apie tai paruošti publikaciją. Dong Bingfeng taip pat pridūrė, kad eksperimentinis kinas ilgai nebuvo įtraukiamas į moderniojo meno istoriją.

Jo teigimu, Kinijos meno laukas tai privalo ištaisyti ir permąstyti istorinę realybę šiandienos kontekste, pasitelkiant tiek J. Meko, tiek A. Warholo ar kitų kūrėjų eksperimentinius filmus.

Būtent Dong Bingfeng bus pagrindinis ambasadorius ir patarėjas rengiant kitų metų J. Meko šimtmečio programą Kinijoje.
Jonas Mekas with his archives   Photo Ludo Segers

Kaip pabrėžė Lietuvos kultūros atašė Kinijoje Tomas Ivanauskas, labai svarbu ir džiugu, kad J. Meko vardas nuskambėjo tokios parodos kontekste.

„Neabejotinai ši A. Warholo paroda yra svarbiausias metų kultūrinis įvykis Kinijoje, vykstantis vienoje svarbiausių meno institucijų. Ir tas faktas, kurį labai stengiausi pabrėžti pokalbio metu, kad J. Mekas buvo ne tik geras Warholo bičiulis, bet ir jo įkvėpėjas, tik parodo, kad tokie mūsų kūrėjai kaip J. Mekas ar Jurgis Mačiūnas reikšmingai prisidėjo prie meno istorijos kūrimo. Buvo smagu matyti beveik pilną salę ir tai, kad dauguma žmonių pasiliko pasiklausyti pokalbio. Labai džiaugiuosi, kad filmai dar du kartus bus rodomi UCCA Pekine, o lapkričio mėnesį kartu su paroda keliaus į UCCA Edge meno centrą Šanchajuje.“

J. Mekas ir A. Warholas buvo geri bičiuliai nuo 1962 m. iki pat A. Warholo mirties 1987 metais. A. Warholas buvo vienas pagrindinių žiūrovų eksperimentinių filmų peržiūrose, kurios vyko J. Meko lofte.

Būtent J. Mekas padrąsino A. Warholą griebtis kino kameros. Kartu jie yra nufilmavę ne vieną bendrą projektą, tarp kurių – žymiausias aštuonias valandas trunkantis A. Warholo filmas „Empire“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt