aA
Medininkų pilis
© "Lietuvos žinios"
Jei Medininkų pilyje lankėtės prieš kelias dešimtis metų, prisimenate nuo 1974-ųjų jos kieme stovėjusį medinį muziejaus namelį, ten veikusią ekspoziciją. Ekskursijų vadovė aiškino, kad Medininkų pilis - labai svarbi XIIIXIV amžiaus gynybinės sistemos dalis, saugojusi Lietuvą nuo priešų iš pietų ir pietryčių.

Tai kvadrato formos didžiausio ploto - 1,85 hektaro - Lietuvos pilis. Statyta iš lauko akmenų ir plytų baltiškuoju rišimo būdu, mažiausiai perstatinėta. Iki mūsų dienų išsaugotas antžeminis plytų mūras. Vertingiausias - seniausias Lietuvoje architektūros paminklas - Medininkų pilies bokštas. Jis vadinamas donžonu. 5 aukštų bokštas buvo skirtas gyvenamosioms ir ūkinėms patalpoms.

Naujieji pilies šeimininkai

Saulėtą birželio popietę vešliuose Medininkų pilies kiemo žolynuose ganėsi karvė, dūzgė bitės, o virš beržų ir lizdo, sukrauto ant aukščiausio bokšto, suko ratus gandras. Greta šių paukščių apgyvento bokšto po atstatytais gotikiniais skliautais ratu sėdėjo sunkiai įžiūrimi žmonės. Staiga iš po arkos išslinko du vyrai. Vienas, į nieką nekreipdamas dėmesio, nusišlapino ant istorinių mūrų. Kitas svirduliuodamas praplaukė pro šalį iškiūtino pro pilies vartus.

Šalia vartų iš tolo boluoja lenta. Raidės labai kruopščiai nuzulintos - nepavyksta perskaityti nė vieno žodžio. Lenta labiau primena siaubo filmo kadrą, o ne valstybės saugomo paveldo objekto informacinį skydą. Aštrių pojūčių mėgėjus sudomins muziejaus namelis. Žiojėjančios langų ir durų kiaurymės, išlaužytas prieangis - tarsi įvadas į koktų vidaus vaizdą.

Laukuose verda gyvenimas

Laukuose aplink pilį verda gyvenimas. Už kelių žingsnių - buvusio "Jaunosios gvardijos" kolūkio valdos. Dabar čia darbuojasi kiti šeimininkai. Kiek tolėliau 3 hektarus savo žemės turi ir Leonidas Bojarovas. Jis didžiuojasi, kad augina rugius, miežius, bulves ir avižas. Viską, ko reikia šeimai išgyventi. Didžiausias vyro galvos skausmas - šalta vasara.

Kol šnekučiuojamės su Leonidu, iš pievos ateina Ivanas Guščia. Mikliai įsiropščia į kaimyno vežimą - pavėžės iki namų. "Atvykau garsiosios Medininkų pilies pažiūrėti", - kreipiu kalbą apie istorinę vietą. "Daug kas atvažiuoja, bet nelabai ką pamato, - numoja ranka Leonidas. - Muziejus suniokotas, visas vidus ištaškytas". Kas taip žiauriai siautėjo? "Ar supaisysi, kas buvo beveik pieš 10 metų. Kai tik atkūrė nepriklausomą Lietuvą, ir išdraskė muziejų, - prisimena Ivanas. - Gerai, kad kai kuriuos vertingus daiktus spėjo pernešti į mokyklos muziejų".

Vyrai pasakoja, jog Medininkų kaime yra apie 400 namų. Veikia vidurinė mokykla, vaikai joje mokosi lietuvių ir lenkų kalbomis. Daug žmonių važiuoja dirbti į Vilnių - kasdien yra 4 mikroautobusų reisai, kursuoja ir pigesnis autobusas. Vyrai toliau džiaugiasi savo Medininkais, kuriuose veikia net kelios kavinės. Ar dažnai jose lankosi? "Tai jaunimas kavinėse iki ryto linksminasi. Ne mūsų amžiuje po kabaretus vaikščioti, - sukikena Leonidas. - Mes į bažnyčią einame. Sekmadienį ypač daug parapijiečių susirenka. Tik jaunimas retai ateina, užtat kunigas kartais supyksta ir pabara".

Domisi užsieniečiai

Šalia bažnyčios - kavinė "Medininkai". Čia šeimininkauja Dana. Sparčiai sukasi, tik lankytojų mažoka... "Labai tikėjomės, kad prieš Valstybės dieną, gražų Mindaugo karūnavimo jubiliejų, atgims ir mūsų Medininkai, - sako Dana. - Juk prieš keletą metų buvo daug valdžios iš Vilniaus. Visi kalbėjo apie pilies atstatymą. Ir paminklą Medininkuose žadėjo pastatyti". Nėra pilies, nėra paminklo, nėra žmonių ir nėra verslo. Moteris nenori pasiduoti nevilčiai: "Gal dar sulauksime permainų?"

Medininkų žmonės teigia, jog pilies pažiūrėti atvažiuoja užsieniečių - šeimomis ir grupelėmis vaikšto, informacijos apie pilį randa savo knygose. Kavinės šeimininkė labiausiai įsiminė svečius iš Didžiosios Britanijos ir Čekijos. Pastarieji net dviračiais į Medininkus atriedėjo. "Kitokie žmonės iš Amerikos - juos dažniausiai lietuviai giminaičiai lydi, - sako moteris, vis šluostydama ir taip blizgantį prekystalį. - Jei Medininkų pilis rūpi net užsieniečiams, nejaugi mums ji mažiau brangi?"

Gražios viltys ir planai

Prieš dvejus metus, 2001-ųjų birželio 12 dieną, Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus išreiškė viltį, kad seniausio Lietuvoje architektūros paminklo - Medininkų pilies bokšto - atstatymo darbai bus baigti iki 2003 metų, Mindaugo karūnavimo 750-ųjų metinių. Tai Prezidentas pasakė, kai jau buvo supažindintas su Medininkų pilies konservavimo ir bokšto atstatymo projektu. Jį Lietuvos vadovui pristatė mokslinis vadovas, Vilniaus dailės akademijos docentas Jonas Glemža (šiais metais išrinktas Lietuvos valstybinės paminklosaugos komisijos pirmininku).

Pokalbyje apie Medininkų pilies reikšmę, jos saugojimo, tvarkymo ir pritaikymo problemas dalyvavo tuometinis kultūros ministras Gintautas Kėvišas, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas (vėl perrinktas į šias pareigas) profesorius Vytautas Dičius, Amerikos lietuvių inžinierių ir architektų sąjungos centro valdybos pirmininkas Albertas Kerelis ir kiti.

Tąkart Kerelis informavo Prezidentą, jog jo vadovaujamos sąjungos iniciatyva 1992 metais įsteigtas Medininkų pilies atstatymo fondas. Taip pat jis atvežė 50 tūkstančių JAV dolerių čekį, skirtą Medininkų pilies atstatymo darbus organizuojančiai įstaigai "Lietuvos paminklai".

Lietuvos Vyriausybė irgi skiria lėšų, kad būtų išsaugotas šis kultūros paveldo objektas. Tačiau dėl pinigų stygiaus dar 1960 metais pradėti pilies liekanų tvarkymo darbai nebaigti iki šiol. Atlikti archeologiniai tyrimai, konservuotos apgriuvusios sienos, dalis jų uždengta apsauginiais čerpių stogeliais. Šis tas nuveikta ir pačiame donžone. 1990 metais iškelta donžono - svarbiausio pilies bokšto atstatymo idėja. Jo viršuje numatyta įrengti apžvalgos aikštelę, o aukštuose - muziejinę ekspoziciją.

Šiandien virš donžono šlama beržai, čia lizdą susisukę gandrai dairosi po Medininkų apylinkes ir džiaugiasi jau išsiritusiais gandriukais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ar „Lietuvos vartai į jūras“ sugrįš į gimtuosius namus? (10)

Kilnojamųjų kultūros ir meno vertybių grąžinimas teisėtiems jų šeimininkams – nelengvai...

Menininkių Eglės Grėbliauskaitės ir Aurelijos Bulaukaitės pareiškimas – apie makabriškus dalykus, vykstančius dienos šviesoje

Spalio mėnesį projektų erdvėje „Autarkia“ atidaryta Aurelijos Bulaukaitės ir Eglės...

Mirė rašytojas Vytautas Girdzijauskas (1)

Spalio 18-ąją po sunkios ligos mirė rašytojas Vytautas Girdzijauskas , su liūdesiu pranešė...

Teatro olimpiadoje Japonijoje triumfavę Koršunovo „Apvalytieji“ sugrįžta į Vilniaus sceną (1)

„Tik tokioje vietoje kaip Togos teatras Japonijoje dar galima pajusti tikrą katarsį“, – taip...

Talino kino festivalyje – debiutinio Jurgio Matulevičiaus filmo „Izaokas“ premjera

Debiutinio Jurgio Matulevičiaus filmo „Izaokas“ premjera įvyks Tarptautiniame Talino „Juodų...

Top naujienos

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (3)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Kokia išeitis laukia Pranckiečio situacijoje – ekspertai įvardijo vienintelį būdą išsikapanoti (105)

„Mano manymu, šią situaciją galima išspręsti vieninteliu būdu – Seimas turėtų susėsti ir...

Rimvydas Valatka. Kolchozas „Karbauskio keliu“ žengia į dangų (6)

Kartą seniai seniai prie Naisių pilkalnio iš po nakties išdygo žalias kolchozas, o gal taboras...

Aistros greta parketo: įžūlus „Žalgirio“ sirgalių sumanymas įaudrino „Ryto“ gerbėjus (77)

Prasidėjus „Ryto“ ir „Žalgirio“ rungtynių trečiam kėliniui būrys „Žalgirio“...

Užkalnis: po tokio maisto Neptūnas eina mylėti undinių (66)

Geriausias jausmas, valgant Lietuvoje, būna tada, kai pasijunti esąs ne Lietuvoje, o kur nors kitur....

Tragiška avarija Širvintų rajone: įvykio vietoje žuvo jaunas motociklininkas (34)

Sekmadienį Širvintų rajone įvyko tragiška avarija. Policija pranešė, kad žuvo...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines (114)

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Dviejuose Lietuvos miestuose sekmadienį užfiksuota padidėjusi oro tarša (7)

Šiandien, sekmadienį, oro tarša Vilniuje ir Kaune buvo padidėjusi. Tokie duomenys pateikiami...