„Parodoje „Gyvūnas – žmogus – robotas“ kėlėme klausimus ir analizavome mūsų santykį su kitomis gyvybės formomis. Taigi ir paskutines parodos savaites – iki rugsėjo 1 dienos – kviečiame atvykti į MO muziejų, kelti klausimus ir galbūt netgi naujai pažinti save. Paskutinįjį parodos savaitgalį siūlome ir parodos uždarymo programą. Ne tik savaitgalio festivaliu atidarome didžiąsias parodas pavasarį ir rudenį, bet ir išlydime jas su specialia programa“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.

Ir Venecijos bienalėje, ir Lietuvoje

„Gyvūnas – žmogus – robotas“ yra paroda, kurioje MO muziejus pirmą kartą pristatė užsienio menininkus ir pasaulinio lygio žvaigždes. Parodos lankytojai turi išskirtinę galimybę pamatyto meno pasaulio žvaigžde vadinamos Hito Steyerl darbą „Takumo korporacija“ (angl. „Liquidity Inc”). 2017 m. vienas žinomiausių meno pasaulio reitingų ArtReview „Power 100“ H. Steyerl pripažino didžiausią poveikį šiuolaikiniam menui darančia menininke. Šiemet net 2 menininkės instaliacijos taip pat rodomos Venecijos bienalėje.

MO muziejuje pristatoma H. Steyerl video projekcija, kurią galima stebėti sėdint ant įspūdingos bangą primenančios rampos. Kūrinyje menininkė vadovaujasi aktoriaus ir kovotojo Bruce Lee moto „būk beformis – kaip vanduo“ (angl. „be shapeless, formless, like water“), pristato tikro žmogaus istoriją ir metaforiškai sujungia įvairias skirtingas takumo formas – vandens judėjimą, duomenų sklaidą virtualioje erdvėje, globalinę migraciją.

Tarp šiuo metu MO muziejuje eksponuojamų kūrinių galima pamatyti šiemet Latvijai Venecijos bienalėje atstovaujančios menininkės Daigos Grantinos kūrinius. Iš pirmo žvilgsnio jos kūriniai primena lyg keistus gyvius, nužengusius iš distopijos, kurioje technologijos persmelkusios visas gyvenimo sritis.

Kaip teigia pati D. Grantina: „Menas gali išplėsti įprastą realybę. Viena koja gali remtis į iliuziją, o kita – į tvirtą materialų čia ir dabar faktą. Menas pats gali kurti savo laiko pojūtį.“

Kitos užsienio žvaigždės

Be jau minėtų garsių pasaulio menininkų MO muziejuje taip pat galima pamatyti Katjos Novitskovos, instaliacijų kūrėjos iš Estijos, vienos iš post-internetinio meno pradininkių, kūrybą. Parodoje pristatomas ir Mikelis Fišers – latvių menininkas su gana niūria mūsų ateities planetos vizijos versija.

Filmų mėgėjai, o ypatingai mačiusieji filmą „Kvadratas“ parodoje gali pamatyti ukrainiečių kilmės menininko Olego Kuliko, garsėjančio radikaliais performansais, kuriuose jis persikūnydavo į pasiutusį šunį, darbus. Būtent O. Kulikas buvo vienas iš įkvėpimo šaltinių režisieriui Ruben Ostlund kuriant garsiąją filmo „Kvadratas“ vakarienės sceną. MO muziejuje eksponuojamos O. Kuliko nuotraukos, kuriose jis siūlo persvarstyti žmonių ir gyvūnų lygių teisių klausimus.

Garsiausi lietuviai

Parodoje beveik 170 kūrinių, tarp kurių ir žymūs lietuviai menininkai – Šarūnas Sauka, Vincas Kisarauskas, Valentinas Antanavičiaus, Mindaugas Navakas, Romualdas Rakauskas. Jų gretas papildo ir jaunieji talentai. Lankytojai gali pamatyti Emilijos Škarnulytės, šiemet laimėjusios prestižinį jaunųjų menininkų „Future Generation Art Prize“ konkursą, video darbą „Sirenomelia“, balansuojantį tarp fikcijos ir dokumentikos.

Taip pat parodoje galima daugiau sužinoti apie menininkų Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos („Pakui Hardware“) kūrybą ir gyvai pamatyti jų kūrinį „Extrakorporal“, kuris buvo pasirinktas pagrindiniu vizualiniu parodos identitetu.

Bene populiariausias socialiniuose tinkluose buvo Donato Jankausko-Duonio kūrinys „Karalių pasaka“ – šio kūrinio nuotraukų daugiausia socialiniame tinkle Instagram. Visgi jis nėra vienintelis menininko kūrinys parodoje. Kitą D. Jankausko-Duonio kūrinį „Viktoras ar Viktorija“ galima pamatyti ir MO muziejaus skulptūrų sode. Iš laikino parodos eksponato kūrinys tapo nuolatiniu MO skulptūrų sodo elementu. „Gyvūnas – žmogus – robotas“ uždarymo savaitgalį muziejus kviečia į susitikimą su D. Jankausku-Duoniu. Jis įvyks šeštadienį 17 val.

Specialūs renginiai ir staigmenos

Parodos uždarymo savaitgalį muziejaus lankytojams ruošiama speciali programa. Ją pradės penktadienį 18:30 MO terasoje įvyksiantis piknikas. Visą savaitgalį muziejaus lankytojai kviečiami pasimėgauti menu, MO skulptūrų sodu, kokybišku maistu ir augintinių kompanija. Aplankę parodą, lankytojai kviečiami užsukti į MO skulptūrų sodą, kur jų lauks kava ir ledai, o augintinių – skanėstai.

Sekmadienį organizuojami ir užsiėmimai šeimoms – 11 val. ir 12 val. vyks ekskursijos šeimai, kurių metu aktoriai mokys, kaip papasakoti ir suvaidinti išgalvotas istorijas. Joms sukurti ir atsirasti padės parodoje esantys eksponatai.

Parodos temą sekmadienį 16 val. pratęs specialus filmas „Medaus šalis“. Po jo peržiūros lankytojai kviečiami į MO bistro, kur vyks filmo aptarimas.

Vyks ir jau tradicija tapusios bei lankytojų pamėgtos gidų savanorių ekskursijos – šeštadienį ir sekmadienį 14 val. ir 16 val. Šeštadienį 15 val. užsienio svečiai ir turistai taip pat galės dalyvauti gido savanorio ekskursijoje anglų kalba.

Lankytojai parodą aplankyti kviečiami iki rugsėjo 1 d., parodos uždarymo renginiai planuojami rugpjūčio 30 – rugsėjo 1 dienomis. Daugiau informacijos apie uždarymo savaitgalio programą: „Gyvūnas – žmogus – robotas“ uždarymo savaitgalis. Visuose renginiuose galima dalyvauti su tos dienos muziejaus bilietu. Atskirus bilietus įsigyti reikia, jei norite dalyvauti piknike arba kine. Pikniko bilietai: ČIA. Kino bilietai: ČIA.

Apie MO

MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Per pirmąjį muziejaus veiklos pusmetį jame apsilankė maždaug 150 000 lankytojų.

MO muziejus – gero laisvalaikio vieta, pasakojanti istorijas apie mus. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos