aA
Dar nespėjusieji pamatyti Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose eksponuojamo Viduramžių papuošalo – mįslingojo Vytauto Didžiojo epochos diržo – turėtų paskubėti čia apsilankyti. Šių metų balandžio mėnesį į Valdovų rūmų muziejų atkeliavusia unikalia vertybe bus galima pasigėrėti jau paskutinę savaitę – iki liepos 12 dienos.
Mįslingasis Vytauto Didžiojo epochos diržas
© Organizatorių nuotr.

„Visi, orintys pamatyti įdomų, paslaptingomis istorijomis apipintą diržo segmentų rinkinį, turėtų paskubėti tai padaryti artimiausiu metu, nes jis vyksta atgal „namo“ į Baltarusiją. Ypatingą statusą turinti viena brangiausių ir reikšmingiausių vertybių Baltarusijos Respublikos kultūros paveldo registre greičiausiai bus eksponuojama kituose pasaulio muziejuose, bet vargu ar ji vėl kada greitai atkeliaus į Lietuvą. Tad ši savaitė – paskutinė galimybė pamatyti vertingą meno ir istorijos kūrinį, kuris mena jei ne patį Vytautą Didįjį, tai bent jau jo didingą epochą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Kartu su Baltarusijos Respublikos nacionaliniu istorijos muziejumi surengta keletą mėnesių trukusi tarptautinė paroda „Viduramžių papuošalas. Mįslingasis Vytauto Didžiojo epochos diržas“ buvo puiki proga dar kartą prisiminti Lietuvos valstybingumo puoselėtoją ir ryškiausią Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovą Vytautą Didįjį. Pristatomas įdomus, greičiausiai XIV a. pab.–XV a. I p. Genujos meistrų, dirbusių Krymo pusiasalyje, Kafos mieste (Krymo chanatas, dab. Feodosija, Krymas, Ukraina), sukurtas diržo segmentų rinkinys, turintis rytietiškos ornamentikos bruožų. Diržo segmentų rinkinį sudaro 11 apskritų plokštelių, sagtis, antgaliai ir du stačiakampiai apkalai. Visos diržo detalės pagamintos iš aukštos prabos sidabro, dauguma elementų paauksuota ir juodinta. Gotikinės sagties formos ir puošyba būdinga Lombardijos ir Venecijos meistrų mokyklai (Kryme ilgą laiką buvo Venecijos ir Genujos miestų faktorijos), o apskritos plokštelės liudija apie vietinę, tiurkišką įtaką.

Diržas rastas 1990 m. su didžiuliu monetų lobiu Minsko srities Molodečno rajone, kaime simboliniu pavadinimu Litva (Lietuva). Daugiau kaip 10 metų diržas priklausė privatiems kolekcininkams. 2006 m. Baltarusijos valstybinio universiteto profesoriaus Valentino Riabcevičiaus dėka jis buvo perduotas į valstybės nuosavybę, o po metų pateko į Baltarusijos Respublikos nacionalinio istorijos muziejaus rinkinius.

Kai tik diržas pateko į viešumą, atsirado daugybė spėlionių ir interpretacijų dėl jo kilmės bei priklausomybės. Dalis istorikų ir visuomenės veikėjų šią vertybę siejo su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto asmeniu, kūrė gražią istoriją apie Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje gimusio chano Chadži Girėjaus 1428–1429 m. įteiktą dovaną Lietuvos valdovui.

Tačiau būtina pabrėžti, kad jokių tiesioginių ir neginčijamų įrodymų, leidžiančių teigti, kad eksponuojama vertybė priklausė didžiajam kunigaikščiui Vytautui, nėra. Tačiau galima daryti prielaidą, kad šis diržas mena šio Lietuvos valdovo laikus. Tačiau tai, be jokios abejonės, įdomus ir dėmesio vertas meno kūrinys, slepiantis daug neįmintų mįslių. Tikėtina, kad tolesni tyrimai bent truputį praskleis šios išskirtinės vertybės paslaptingumo šydą.

„Šis kelis mėnesius Rūmų reprezentacinių interjerų ekspozicijoje rodytas unikalus papuošalas lankytojams leido pajusti Vytauto Didžiojo epochos dvasią, taip pat įtvirtino glaudų ir rezultatyvų šiandieninį dviejų valstybių kultūros institucijų bendradarbiavimą. Už ilgametį bendradarbiavimą, muziejinį bičiuliškumą, išskirtinius kolegiškus santykius esame dėkingi muziejininkams iš Baltarusijos ir tikimės, kad ir toliau įgyvendinsime bendrus muziejinius projektus, primenančius bendrą mūsų praeitį. Vertingo ir paslaptingo eksponato, siejamo su Vytauto vardu, rodymas Vilniuje tapo ir gera proga prisiminti šį valdovą bei jo epochą. Labai džiaugiamės, kad pavyko surengti net 11 kultūrinių renginių ciklą, kurio metu dažniausiai paskaitų forma buvo aktualinami įvairūs Vytauto aspekto Lietuvos valstybės, valdovo dvaro, kultūros paveldo, tarptautinių ryšių istorijos aspektai“, – teigia V. Dolinskas.

Valdovų rūmų muziejaus antrojo aukšto Gotikinėje antikameroje eksponuojamas Baltarusijos Respublikos nacionaliniam istorijos muziejui priklausantis diržas į Minską bus išgabentas vos pasibaigus parodai. Per beveik tris mėnesius šią parodą ir Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas aplankė daugiau kaip 41 tūkst. žmonių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Teatro olimpiadoje Japonijoje triumfavę Koršunovo „Apvalytieji“ sugrįžta į Vilniaus sceną

„Tik tokioje vietoje kaip Togos teatras Japonijoje dar galima pajusti tikrą katarsį“, – taip...

Talino kino festivalyje – debiutinio Jurgio Matulevičiaus filmo „Izaokas“ premjera

Debiutinio Jurgio Matulevičiaus filmo „Izaokas“ premjera įvyks Tarptautiniame Talino „Juodų...

„Depeche Mode“ įpėdiniai „Lea Porcelain“ Vilniuje: kaip skamba bobų vasara

Juos apšildyti publiką kvietė „Depeche Mode“ , jie keliavo gastrolių kartu su „ALT-J“ ir...

Pravieniškių pataisos namuose atvirojoje kolonijoje – klasikinės muzikos projektas

Klasikinės muzikos kūriniai, atliekami profesionalių muzikantų ir pokalbiai apie muziką bei...

Spektaklio „Žuvėdra (remix)“ režisierius tikisi į teatrą sugrąžinti svajonę

Kaip ir daugelis jaunų kūrėjų, aktorius Gediminas Rimeika nekantriai laukia savo artėjančio...

Top naujienos

Melaginga naujiena apie Nausėdą ir branduolinius ginklus – tik pradžia: taikiniu galite tapti ir jūs (123)

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo sveikina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Lietuvoje...

Lietuviai švęsti pradėjo per anksti: išleidžia daugiau nei uždirba (34)

„Taigi turime labai įdomią situaciją, kai žmonės išleidžia daugiau negu uždirba, o...

Nausėdos krikštas ES vadovų susitikime: ką suprato ir ko išmoko? (9)

„Tikrai labai įdomu, tikrai labai įvairūs žmonės, labai įvairūs stiliai, įvairūs...

Lukašenka perspėjo apie pavojus Baltarusijos suverenitetui (8)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pabrėžė, kad jo šalis nori likti...

Rudenį eismo įvykių sumažėja atėjus žieminių padangų sezonui – siūlo jas keisti anksčiau (20)

Nors žiemines padangas vairuotojai turėtų susimontuoti iki lapkričio 9-osios, tačiau dargana bei...

Nustebinusi „Žalgirio“ pergalė, po kurios pulti į euforiją būtų klaida laida „Krepšinio zona“

Aštuoniomis pergalėmis iš eilės visuose frontuose šį sezoną atidaręs Madrido „Real“...

Lietuvos darbdaviai – šykščiausi Europoje: patys darbuotojai kalti, kad nėra gerų algų (383)

Lietuvos darbdavių nenorą ženkliau pasidalinti uždirbamu pelnu specialistai paaiškina derybų...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai? (4)

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

5 priežastys, kodėl Briuselis patenkintas nauju susitarimu su Johnsonu (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) pasiekė susitarimą, kuriam pritarė Europos...

Gaisro Alytuje pasekmės: reabilitacijos centro patalpose aptikta sveikatai ypač pavojingų medžiagų (45)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( NVSC ) teikia...