aA
Kanų šokio festivalyje Lietuvos vardą garsins Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ – bus pristatytas choreografės Airidos Gudaitės naujausias šokio darbas „Savoj krūvoj“, rašoma pranešime spaudai.
LOW AIR, Savoj Krūvoj
LOW AIR, Savoj Krūvoj
© Vismantė Ruzgaitė

2021 metų Kanų šokio festivalyje „Festival de Danse de Cannes“ Lietuvai atstovaus Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ – bus pristatytas teatro choreografės Airidos Gudaitės naujausias šokio darbas „Savoj krūvoj“ (angl. We, The Clique).

Vieno didžiausių tarptautinių šokio festivalių fokusas šiais metais – moterys choreografės, tarp kurių tokie garsūs vardai kaip Marta Graham Dance Company, Louise Lecavalier, Jerome Bel, Isadora Duncan, Wang Ramirez, Damien Jalet, Kohei Nawa, CCN – Ballet de Lorraine, Bintou Bemele ir kt.

Jau daugiau nei du dešimtmečius ne tik kurianti, bet ir užsiimanti vaikų bei paauglių pedagogika, A. Gudaitė festivalyje pristatys spektaklį, kuriame paauglystės patirtis šokiu ir kitomis meninėmis priemonės pasakos 12 jaunuolių.

Tai bus jau antrasis Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ pasirodymas nuo 1985 metų organizuojamame šokio festivalyje – matomas festivalio prodiuserių pasitikėjimas ir kuriamų darbų konkurencingumas Europos šokio scenoje.

Airida Gudaitė
Airida Gudaitė
© Vaidas Jokubauskas


Choreografė A. Gudaitė, kurdama saugią terpę paaugliams diskutuoti aktualiomis šių dienų pasaulio ir asmeninėmis temomis, išryškina individualias jaunystės istorijas ir problematiką, kuri spektaklyje „Savoj krūvoj“ pinasi į kolektyvinę patirtį, bent kiek viešai praveriančią jaunų žmonių pasaulėjautą.

Ilgamečiai šokio mokyklos ir A. Gudaitės kuruojami auklėtiniai, jaunieji „Low Air“ trupės šokėjai 15 mėnesių įvairiais etapais dirbo spektaklio kūrybos procese, paremtame savistaba ir stebėjimu, dokumentavo savo mintis ir kaupė judesių bagažą.

„Su kiekviena atkelta premjera skleidėsi vis daugiau temų – išryškinusių, kiek daug nepatogių temų yra nutylima, ir kaip nedrąsu apie jas kalbėti. Šiandien man atrodo, kad šis spektaklis yra tarsi paauglių balsas, kurio taip trūko karantino metu, kai jauno žmogaus problemos pranyko informacijos sraute. Mes siekiame juos įgalinti kalbėti”, – dalijasi A. Gudaitė.

Spektaklis bus rodomas „Festival de Danse de Cannes“ specialioje, inovatyvius Europos choreografus pristatančioje „Plateforme Studiotrade” festivalio programoje, kurios meno vadovas ir kuratorius, choreografas Éricas Oberdorffas seka „Low Air“ kūrybinę veiklą ir organizacijos brendimą jau nuo 2011-ųjų.

E. Oberdorffo palaikomas pirmasis „Low Air“ urbanistinio šokio spektaklis „Feel-Link“ 2012 m. buvo atrinktas pristatyti šokio mugėje „Internationale Tanzmesse NRW“ Vokietijoje. Šis pasirodymas tapo lietuvių kūrėjų ir vienos iš plačiausiai veikiančių šokio organizacijų „Low Air“ įsitinklinimo tarptautiniame šokio tinkle pradžia.

Vertinant, kiek užtrunka pasirodymų užsitikrinimas tarptautiniuose festivaliuose, nuolat tęsiamas bendradarbiavimas su partneriais.

2018 m. „Internationale Tanzmesse NRW“ mugės metu buvo pristatytas ir dar vienas, Auksiniu scenos kryžiumi įvertintas, „Low Air“ spektaklis „Žaidimas baigtas“.

Šis pasirodymas garantavo patekimą į Kanų šokio festivalio programą pirmą kartą – 2019 m. lietuvių kūrėjai susilaukė didelio susidomėjimo, kuris sistemingai vystosi į koprodukcijų su Prancūzijos kūrėjais radimąsi.

Po 10 veiklos metų „Studiotrade Plateforme“ Europos šokio organizacijų tinklas auga ir į jo narių gretas nuo 2021 m. pakviestas prisijungti ir Lietuvos partneris Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“, kuris nuo pat tinklo pradžios yra stebimas ir kuruojamas tinklo kuratorių, o teatro prodiuseris Laurynas Žakevičius nuosekliai vysto tarptautinių galimybių „Low Air“ trupei ir Lietuvos kūrėjams žemėlapį.

„Kalbant apie galimybių tarptautiniuose festivaliuose užsitikrinimą, labai svarbu pastebėti tai, kad iki tarptautinių pasirodymų įgyvendinimo dirbama už uždangos. Pats pasirodymas yra tik mažas nemažos prodiuserinės ir vadybinės dėlionės elementas, o kad susidėtų visa dėlionė, kartais vienais metais reikia pralaimėti, kad kitais metais pasiektum strategiškai svarbesnį tikslą. Aš tikiu, kad labai svarbus įsitinklinimas ir buvimas proaktyviu „žaidėju“, ne vien laukiančiu, kol būsi pakviestas.

Svarbu paminėti ir tai, kad labai svarbus ekspertų, vertinančių finansavimo paraiškas Lietuvoje, fiksavimas, kaip organizacijos strategiškai keliauja iki ilgalaikio tikslo: kaip, pavyzdžiui, eigoje įgyvendinami tinklaveikos projektai ir vizitai, tiriamosios kelionės, partnerių vizitai į Lietuvą tam, kad po 2-3 metų lietuvių kūrėjai gautų pasiūlymą gastrolėms po Prancūziją, Vokietiją ar Kiniją.

Su „Low Air“ kartu kuruojame ir kitus jaunus šokėjus, kurių šokio darbus, jaučiame, kad galime parekomenduoti užsienio partneriams, nes yra susiformavęs profesionalus pasitikėjimas ir partnerystė. Džiugina ir tai, kad spektaklio „Savoj krūvoj“ atranka vyko per nuotolį stebint gimstančio spektaklio repeticijų įrašus, o pats šokio spektaklis dar tik laukia savo gyvos premjeros Lietuvoje”, – dalijasi L. Žakevičius.

Šokėjų ir choreografų Airidos Gudaitės ir Lauryno Žakevičiaus 2012 m. įkurtas pirmasis Lietuvoje urbanistinio šokio teatras siekia atskleisti meninį praplėstojo urbanistinio šokio potencialą ir pristatyti jį scenos menų profesionalams ir mylėtojams.

Eksperimentuodami ir jungdami skirtingus šokio stilius, performanso ir fizinio teatro elementus, rinkdamiesi kūrinių temas pastatymams, talpindami juos į socialinius kontekstus bendruomenėse, „Low Air“ inovatyviai kuria naujas tarpdisciplinines sintezes. Trupė apdovanojimais įvertinta tiek už savo menines išraiškas scenoje, tiek už Lietuvos šiuolaikinio šokio veidą keičiančią pedagoginę veiklą.

Kurdami ir scenoje ugdydami jaunuosius šokėjus aplink save buria profesionalų bendruomenę. Kanų šokio festivalyje rodomas choreografės A. Gudaitės spektaklis „Sava krūva“ bus viena iš premjerų, kurią „Low Air“ pristatys savo kūrybinio dešimtmečio minėjimo renginių periodu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Lietuvos nacionalinio muziejaus parodoje – neeilinis eksponatas: keturiasdešimt metų pragulėjo užkastas po bijūno krūmu (9)

Besiruošdamas trėmimų pradžios 80-ųjų metinių minėjimui, Lietuvos nacionalinis muziejus ( LNM...

Laiko nusikaltimus naujoje knygoje skaičiuojantis Sigitas Parulskis: skaitytojui neįdomu, kas tu esi, kaip ir kuo gyveni knygos ištrauka (13)

„Retai rašau tokias knygas, bet man buvo smagu ją rašyti“, – nėra lengva išgauti tokį...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Greta Bernotaitė? (3)

„Studijų metais galėjau iki nukritimo maltis Luvre ar nacionaliniuose Anglijos karalienių...

Šiemetinė „Poezijos pavasario“ laureatė – Dovilė Zelčiūtė (1)

Šiemet Maironio premiją ketinama skirti poetei Dovilei Zelčiūtei už poezijos knygą „Šokiai...

Mirė pasaulinio bestselerio „Septynios seserys“ autorė Lucinda Riley Vienas paskutiniųjų, specialus interviu Lietuvos skaitytojams

Pasiekė liūdna žinia, kad po ketverių metų kovos su vėžiu mirė viso pasaulio skaitytojų...

Top naujienos

Šimašius apie vaivorykščių karus: būna, kad pavagia kažkam dviratį, bet tai nereiškia, kad mes esame vagių tauta (72)

Po poros nepavykusių bandymų Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius dar kartą pabrėžia, kad...

Koronaviruso pažinimo kelyje – netikėtas posūkis: stebisi net virusologai (32)

Daugiausiai pasaulyje gyventojų paskiepijusioje šalyje daugėja infekcijos atvejų, tad mokslininkai...

Palangoje poilsiaujanti kauniečių šeimynėlė: savaitgaliui atsidėjome 500 eurų, bet jau matome, kad neužteks (483)

Dar vienas savaitgalis, kai vasaros sostine vadinamas kurortas Palanga banguoja nuo žmonių minios:...

Rimvydas Valatka. Juokingi politikai (68)

Prieš kelis mėnesius komikas O. Šurajevas, apsimetęs Rusijos portalo žurnalistu, paskambino...

Euro 2020: anglai švaistė progas, bet vis tiek įveikė pasaulio vicečempionus (67)

Sekmadienio popietę legendiniame Londono „Wembley“ stadione buvo žaidžiamos centrinės Europos...

23-jų „TikTok“ žvaigždė susitikinėja 60-mete: troliai juokiasi iš jos išvaizdos, bet aš ją myliu (18)

Pora, kurią skiria 37 metų skirtumas, gynė savo santykius, kai socialinėje žiniasklaidoje...

Po pasaulį sukrėtusios Danijos dramos – atkovėpis, bet herojai neliks pamiršti patyrė širdies smūgį (51)

Danijos rinktinės žvaigždė Christianas Eriksenas , dėl kurio gyvybės šeštadienio vakarą...

Po pandemijos lietuviai užplūdo psichoterapeutų kabinetus: vienas nusiskundimas – itin dažnas (9)

Šalį sukausčius pandemijai, dažnas Lietuvos gyventojas ėmė jausti nerimą. „Spinter“ dusyk...

Kaune automobilis pakibo ant metalinio eismo juostų atitvaro (7)

Kaune vairuotojui nepavykus suvaldyti automobilio, šis atsidūrė ant metalinio atitvaro, skiriančio...