L. Gutauskas garsėja kaip neprilygstamas pasakojimo meistras. Šiame rinkinyje – visa puokštė įtaigių, skirtinga stilistika parašytų kūrinių: romantiškas „Liūtų kraujas“ su šviesiomis fantazijų, egzotikos spalvomis, realistiška „Pražūtinga trauka“, sąlygiškumo poetika ir detektyvo elementais gausus „Mirties sodas“. O paskutinė apysaka „Kaizerio kulka“ eksponuoja pačias pasakojimo galimybes: tą pačią istoriją – kaip kaizerio kulka pašovė poną jo kambaryje – pasakoja aštuoni personažai, visi monologai žavi sava logika ir stiliumi.

Apysakos „Liūtų kraujas“ personažas – vaikas, jo fantazijos ir svajonės. Afrikiečių ir indėnų genčių „kare“ sužeidžiamas Kauno berniukas, karščiuojanti sąmonė jį nuneša į Afriką, kur jis išgyvena neįtikėtinas patirtis – inicijavimą į vyrus, gazelių medžioklę, akistatą su nuodinga gyvate; apysakos leitmotyvai – aklas asiliukas, tempiantis vandenį iš giliausio šulinio, ir berniuko svajonė pasiekti Raudonąją jūrą bei laivą baltomis burėmis.

Apysakoje „Mirties sodas“ suvedami du skirtingi veikėjai – muziejaus budėtoja Ieva, svajojanti apie šeimą, vaikus, ir iškamšų meistras ponas N. Ieva, suartėdama su meistru, atsiduria pamėklių – iškamšų – karalystėje, tampa mirties apologeto fantazijų ir beprotybės liudininke.

Apysaka „Pražūtinga trauka“ tarsi pratęsia ankstesnės knygos „Pravardės“ istorijas. Budėdamas prie pašarvotos žmonos Julijos, Juozapas prisimena nesantaikos graužiamą jųdviejų gyvenimą, žiaurius pokario įvykius. Julijos brolis, stribų vadas, praliejęs daug nekaltų žmonių kraujo, taip užkrėtė seserį proletariato idėjomis ir įtraukė seserį į naktines orgijas stribyne, kad kaimiečiai ją vadino Revoliucija. Dramatiškus istorijos momentus rašytojas meistriškai atskleidžia per ryškius, individualizuotus personažus.

Leonardas Gutauskas – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, beveik penkiasdešimties poezijos, prozos bei knygų vaikams autorius. Jo knyga „Pravardės“ buvo įtraukta į geriausių 2018 metų knygų penketuką. Rašytojas neabejotinai yra vienas įdomiausių ir talentingiausių šiandienos vyresniosios kartos literatų. Jo kūryba išsiskiria originalia, asociatyvia pasakojimo technika, spalvingais, personažais, lakia fantazija. Šis rašytojo kūrinys bus įdomus ir vyresniajai, ir jaunesniajai skaitytojų auditorijai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)