„Kaip dar 1934-aisiais rašė filosofas Johnas Dewey savo knygoje „Menas kaip patirtis“ (Art as Experience), menas yra neatskiriamas nuo kasdienybės ir jos patirčių, todėl jis ir turi būti vertinamas neatsietai nuo gyvenimo. Kitaip sakant menas turi būti nukeltas nuo pjedestalo ir išlaisvintas vien nuo materialumo ir atvertas visuomenei bei jos patirtims. Taip, kaip menininkai perteikia savo patirtis kūriniuose, lygiai taip per patirtis jie turi būti suvokiami.

Per šią prizmę galima apibūdinti intensyvaus KUNO seminaro dalyvių vizualias ir gyvenimiškas patirtis. Savaitę (03.14-19) susirinkę jauni ir patyrę menininkai (studentai ir profesoriai) iš viso pasaulio VDA Mizarų bazėje diskutavo, mąstė ir kūrė tema „Paribys kaip erdvė“.

Pirmųjų karo savaičių akivaizdoje dalyviai išdrįso atvykti į ES ir NATO pasienio regioną ir čia praleisti intensyvią savaitę taip parodydami, kad sienos yra labiau mentalinės nei fizinės ir nerimas gali būti išsklaidytas tik veikiant ir pažįstant.

Gyvendami, pietaudami ir keliaudami kartu jie suformavo laikiną patirčių bendruomenę, kuri ne tik suprato koks ES paribys yra Lietuva ir kaip tai netrukdo šiuolaikiniam gyvenimui, bet ir turėjo progą suformuoti savo pozicijas ir jas viešai pristatyti.

Seminaras „Paribys kaip erdvė 2022“

Savaitės pabaigoje jie atidarė improvizuotą parodą ir performansų seriją Druskininkų miesto muziejaus galerijoje. Šis renginys tapo dar viena atveriančia patirtimi ne tik lankytojams iš miesto, bet ir patiems menininkams.

Kūriniuose menininkai „išjudino“ iš paribių mūsų sustabarėjusias sampratas apie sienas, tapatybes ir tautybes, periferijas, paraštes ir pakraščius, migraciją ir bendradarbiavimą. Taip pat menininkai praplėtė suvokimo ribas apie protestą, tvarumą, disciplinas ir žanrus bei laikiškumą. Nors seminare dalyvavo studentai iš Šiaurės ir Baltijos šalių akademijų, tačiau kultūrinės patirtys buvo žymiai platesnės, nes vieni iš jų buvo kilę iš Sirijos, kiti iš Brazilijos ar Baltarusijos“, – pasakojo doc. dr. Vytautas Michelkevičius, vienas iš seminaro dėstytojų.

Seminaras „Paribys kaip erdvė 2022“ (angl. Borderland as a place) yra tęstinis KUNO tinklo tarptautinis renginys, kuriame dalyvauja Lietuvos, Estijos, Norvegijos ir Islandijos dailės akademijos. Pirmasis seminaras įvyko 2019 m. rugpjūtį Estijoje, kuriame dailės akademijų studentai ir dėstytojai nagrinėjo vietos klausimus, paribių erdvę politikos kontekste.

Šių metų renginyje, kuris vyksta Druskininkų savivaldybėje esančiuose Mizaruose, buvo gilinamasi į gyvenimą ir kūrybą pasienio ir periferijų natūraliose, politinėse ir įsivaizduojamose erdvėse. „Mizarai yra netoli sienos su Lenkija ir Baltarusija, o buvimas prie sienos, ypač šiuo sudėtingu laikotarpiu, dar labiau stimuliuoja diskusijas, kai vos už keliolikos kilometrų Baltarusijos poligone, girdime griaudėjančius sprogimus, o Lietuvos - Lenkijos sieną kerta nuo karo siaubo bėgantys Ukrainos žmonės “, – sakė Vilniaus dailės akademijos dėstytojas ir vienas seminaro organizatorių dr. Marius Daraškevičius, pažymėdamas, kad šiuo metu vykstantis karas Ukrainoje išryškina dar daugiau temų, kurias menininkai aptaria ir reflektuoja savo kūryboje.

Savaitę truksiantis seminaras subūrė 18 studentų ir 7 dėstytojus, tarp kurių yra ir garsių menininkų, ir meno ekspertų (prof. Henrik Bjoern Andersen, dr. Vytautas Michelkevičius, doc. Bjarki Bragason, prof. Hekla Dögg Jónsdóttira, doc. Dirkjan van der Linde ir prof. Kirke Kangro). Taip pat seminare dalyvavo kviestiniai lektoriai Sandra Adomavičiūtė iš Atvirosios Lietuvos Fondo ir Krzysztof Czyżewski iš Borderland Foundation, Poland, tyrinėjantys pasienių temas, naratyvus ir kylančias problemas. Seminare „Paribys kaip erdvė 2022“ buvo skaitomos paskaitos, vyko diskusijos, išvykos bei susitikimai su vietos gyventojais.

Šio susitikimo pabaigoje visi dalyviai surengė bendrą, seminaro temų inspiruotos kūrybos parodą.

KUNO – tai gyvas ir ambicingas Nordplus tinklas, vienijantis 18 Šiaurės ir Baltijos šalių dailės akademijas. Pagrindinis tinklo tikslas - kurti vieną meno akademiją be sienų. Glaudžiai bendradarbiaudamos įvairiose veiklose, Šiaurės šalių dailės akademijos siekia populiarinti universitetines meno studijas ir laisvą, nepriklausomą požiūrį į kūrybą. Vilniaus dailės akademija yra seniausia dailės akademija Baltijos šalyse ir aktyvi KUNO tinklo narė. Visi Vilniaus dailės akademijos studentai ir dėstytojai turi privilegiją naudotis unikalia 18 Šiaurės ir Baltijos šalių dailės akademijų žinija ir bendradarbiavimo sinergija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt