aA
Kol skirtingų sričių ekspertai sprendžia Covid-19 sukeltus iššūkius, „Zabolis Art Prize“ konkurso organizatoriai pakvietė dalininkus pasidalinti savo tapybos darbais, atspindinčiais pandemijos nuotaikas ir įvaizdžius. Konkursui pateikta rekordiškai daug – beveik 500 darbų, o geriausiųjų autoriai bus paskatinti piniginiais prizais, – rašoma pranešime spaudai.
3 Vieta, Yana Siletskaya, „Just in case“
3 Vieta, Yana Siletskaya, „Just in case“
© Organizatoriai

„Zabolis Art Prize“ socialinė iniciatyva įvairių sričių menininkų kūrybinę veiklą skatina nuo pat 2009-ųjų. Šiemet konkurse dalyvauti pakviesti dailininkai tapytojai. Jų prašyta pateikti darbus temai „Pandemveiksmis“ – orientuotus į išskirtinį pandemijos reiškinį, kaip visuomenės gyvenimo būseną ir jos veikimo faktorių.

„Šiuo konkursu išreiškėme solidarumą su menininkais, kurių kūrybos reikšmę galime nesunkiai pamiršti susikoncentravę tik į pandemijos statistiką, ar laukdami stebuklingų vyriausybių sprendimų ir vakcinos gelbėtojos“, – sakė konkursą surengusios investicinės grupės „Žabolis ir partneriai“ vadovas Alvydas Žabolis.

Pasak jo, artimiausią dešimtmetį apspręs ne tik medicinos pasiekimai ar vyriausybių spausdinimo mašinos – didelę įtaką darys menas, kuris visuomenę nukreips į aukos arba vilties kultūros kelią.

2 Vieta, Viltė Kirlytė, „Savisauga 1“
2 Vieta, Viltė Kirlytė, „Savisauga 1“
© Organizatoriai


Sulaukė beveik 500 tapybos darbų

Nors tapybos darbams pateikti dalyviai turėjo vos 10 dienų, tačiau jų aktyvumas maloniai nustebino konkurso organizatorius.

„Šiemet sulaukėme rekordinio skaičiaus, beveik 500 kūrinių. Tai didžiulė paskata šią socialinę iniciatyvą tęsti ir plėsi toliau“, – sakė A. Žabolis.

Konkursui pateiktus tapybos darbus vertino „Žabolis ir partneriai“ grupės bendruomenė, o ją konsultavo tapytojas Petras Lincevičius, 2015 m. išrinktas geriausiu mugės „ArtVilnius“ jaunuoju menininku.

Pasak P. Lincevičiaus, „Zabolis Art Prize“ konkurso dalyvių darbuose pandemijos tema buvo perteikiama pasitelkiant skirtingas stilistikas: sulaukta tiek abstrakčių, tiek ir realistinių kūrinių.

„Finalistai bei laimėtojai rinkosi nūdienos aktualijas atvaizduoti tiesioginėmis ir perkeltinėmis formomis, pasitelkdami tamsias nuotaikas, ironišką požiūrį. Konkursas parodė, kad pandemija įamžinta bus ne tik istorijoje, bet ir tapyboje kaip medijoje“, – teigė P. Lincevičius.

Geriausiųjų pasaulėvaizdyje – atskirtis, vienatvė ir viltis

„Žabolis ir partneriai“ grupės sudaryta komisija slapto balsavimo būdu iš visų konkursui pateiktų tapybos darbų atrinko 10 labiausiai patikusių ir pandemijos tematiką geriausiai atspindėjusių kūrinių ar jų ciklų.

Atrinkti tapybos darbai slaptam vertinimui buvo pateikti antrą kartą – juos jau vertino visas „Žabolis ir partneriai“ grupės kolektyvas, o susumavus balsus paaiškėjo ir nugalėtojai.

Pirmoji vieta atiteko 21 m. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto taikomosios grafikos studentei Gintarei Perepečai, už darbą „Linksma, kol nesupranta“. Jame tapytoja vaizduoja džiunglėse su kaukėmis dūkstančias beždžiones, kurių fone matomos kapinės.
Pasak G. Perepečai, toks vaizdinys ir veiksmas atspindi esamoje kritinėje situacijoje gyvenančius žmones.

„Žmonės apeidinėja karantino reikalavimus: susitikinėja didelėmis grupėmis švęsti nereikšmingų ir reikšmingų švenčių, netaisyklingai ir „dėl vaizdo“ dėvi apsaugines kaukes, pirštines. Žmonėms yra linksma, kol jie nesupranta, kokia rimta yra situacija. Ją suvokia tik tuomet, kai miršta artimas žmogus“, – pažymėjo G. Perepečai.

1 vieta, Gintarė Perececai, „Linksma, kol nesupranta“
1 vieta, Gintarė Perececai, „Linksma, kol nesupranta“
© Organizatoriai

Antrąją vietą „Žabolis ir partneriai“ grupės bendruomenė skyrė 21 m. Viltei Kirlytei, trečio kurso VDA tapybos studentei, už ciklą „Savisauga“.

Menininkė teigia, kad darbus kūrė pandemijos metu, stebėdama, kaip kinta jos draugai ir juos siejantis ryšys. Pasak V. Kirlytės, cikle yra vaizduojamos figūros, dengiančios savo veidus ir tokiu gestu parodančios pasirinkimą atsiriboti nuo žiūrovo bei aplink esančio pasaulio.

„Pasaulinė pandemija leido mums pajusti slogios vienatvės jėgą, kuomet ne tik fizinės, bet ir dvasinės erdvės atrodo ištuštėjusios ir spaudžiančios. Izoliuotis pradėjome ne tik likdami namuose, bet ir paskęsdami savo mintyse. Fizinis bei psichologinis išsekimas dažnai priveda žmogų prie užsidarymo ir slėpimosi tiek nuo pasaulio, tiek nuo savęs paties, o pandemija šį reiškinį dar labiau išryškino“, – teigė V. Kirlytė.

Trečiąją vietą pelnė 18-metė Yana Siletskaya už tapybos kūrinį „Just in case“ („Dėl viso pikto“). Mergina į Lietuvą atvyko iš Kazachstano ir šiuo metu VDA Kauno fakultete studijuoja taikomąją grafiką.

„Pagyvenusios moters vyrą dėl ūminio plaučių uždegimo išsiveža greitoji pagalba. Ji prašo gydytojų kartu paimti ir ikoną su šventojo atvaizdu – tik dėl viso pikto, jei jų gydymo metodai nepadės. Net tokiais laikais žmonės vis tiek labiau pasikliauja tikėjimu, nei šiuolaikine medicina“, – taip savo darbą pristato Y. Siletskaya.

2 Vieta, Viltė Kirlytė, „Savisauga 2“
2 Vieta, Viltė Kirlytė, „Savisauga 2“
© Organizatoriai


Apdovanos prizais ir įsigis darbus

Guido Wolf, vienas iš „Žabolis ir partneriai“ grupės ir konkurso komisijos narių, teigė, kad socialinė iniciatyva „Zabolis Art Prize“ prisideda prie įmonės kultūros ugdymo bei skatina darbuotojų sąmoningumą remti skirtingas menines iniciatyvas.

„Konkursui pateiktų meno kūrinių apimtis ir kokybė – imponuoja. Akivaizdu, kad praėjusių metų apribojimai ne tik netrukdė žmonėms kurti, tačiau net suteikė naują impulsą jų idėjoms. Esame dėkingi, kad tiek daug menininkų ėmėsi mūsų iššūkio“, – sakė G. Wolf.

Konkurso nugalėtojos G. Perepečai, V. Kirlytė ir Y. Siletskaya bus apdovanotos piniginiais prizais: už pirmąją vietą bus skiriamas 1000, už antrąją – 800, o už trečiąją – 500 eurų.

Pasak G. Wolf, džiugina tai, kad konkursą laimėjo trys jaunos menininkės, savo darbų paveikumu pavergusios vertintojų širdis. Jo teigimu, tiek su konkurso laimėtojomis, tiek su nemaža dalimi kitų dalyvių bus tariamasi dėl galimybių įsigyti jų kūrinius.

„Viskas priklausys nuo autorių noro ir kolektyvo finansinių galimybių. Tikiu, kad sprendimų rasime ir tai taps papildoma paskata menininkams“, – pažymėjo G. Wolf.

Konkurso laimėtojų ir finalininkų darbus galima pamatyti „Zabolis Art Prize“ Instagram paskyroje ir svetainėje art.zabolis.com

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Kviečiama į viešą diskusiją dėl Kauno centrinio pašto pastato

Kultūros ministerija ir Kauno centrinio pašto pastato galimybių studijos rengėjai kviečia...

Kristina Sabaliauskaitė: praktiškai juk į gentis skirstėmės pagal tai, kas kokios muzikos klausė Moksleivius kviečia dalyvauti rašinių konkurse (2)

Septintą kartą vykstančio rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės vardo rašinio konkurso tema...

„Scanorama“ surengs mažąjį festivalį Alytuje (1)

Europos šalių kino forumas „ Scanorama “ kviečia į europietiško kino atostogas ir tęsia...

„Nelly Paltinienė. Tu ateik į pasimatymą“: scenos legenda kviečia susitikti paskutinį kartą (2)

„Ne kartą iš Nelly girdėjau, kad neskubėčiau rašyti, tada ir ji neskubės mirti. Tačiau vis...

Knygos įdomesnėms atostogoms: ne tik pramoginė literatūra

Kokias knygas pasirinkti įdomesnėms atostogoms? Laidoje „Delfi rytas“ keturias vertas dėmesio...

Top naujienos

Ginčas dėl neišmokėtų algų priedų – vėl dėmesio centre: kai kurie darbuotojai pateko į absurdišką situaciją (7)

Daugiau kaip šimtas Panevėžio ligoninės medikų ir personalo daugiau nei metus ginčijasi su...

Ekspertai įspėja: gamintojai žioja didelį kąsnį, bet ne visi jį sukramtys (17)

Daugelio įmonių pašto dėžutės net kaista nuo laiškų, kuriuose dažniausiai siunčiamos...

Po kvietimo į vestuves Joninių išvakarėse – nusivylimas: gauti COVID-19 testo nepavyko (111)

Atlaisvinus karantiną ir įvedus galimybių pasą, Lietuvoje ir vėl suaktyvėjo įvairių švenčių...

Vėl duris atvėrę alaus barai į neviltį varo kaimynus: visą dieną klausosi keiksmų verslininkė: juk namie prieš veidrodį negers (99)

Nors rudenį stojus karantinui uždarytų alaus barų savininkai Panevėžyje piktinosi tokio...

Dėl dujų nuotėkio Vilniuje uždarytos 4 gatvės: pranešama apie įvykį degalinėje

Trečiadienį Vilniuje, Subačiaus g., įvyko incidentas - degalinėje nustatytas duju nuotėkis.

Maisto technologas atskleidė, ką būtina žinoti kepantiems vištieną ir koks vištienos marinatas yra šio sezono „bomba“ (8)

Ar žinote, į kokius esminius dalykus reikia atkreipti dėmesį ruošiant vištieną? „Vilniaus...

Euro 2020: atsitraukimo kelių nebeturinti Ispanija – prie slovakiškos užkardos gyvai (15)

Tituluotoji Ispanijos futbolo rinktinė paskutinę Europos čempionato grupių etapo dieną priversta...

Slušnys: manau, kad kaukes galbūt jau laikas karštyje pamiršti kritikuoja sprendimus dėl Joninių (138)

Vyriausybė antradienį nusprendė, kad birželio 23–24 dienomis atvirose erdvėse vyksiančiuose...

Granatų suplėšytos galūnės ir aidintys riksmai: taip prasidėjęs sukilimas prieš 80 metų paneigė pagrindinį sovietų mitą (13)

1941 metų birželio sukilimui – 80 metų. Šiomis dienomis švenčiame jo jubiliejų. 1941 m....