aA
Gruodžio 2 d. Kauno valstybinio dramos teatro Didžiojoje scenoje pasirodys režisierės, dramaturgės ir aktorės Inesos Paliulytės premjera mažiems ir dideliems „Astrida”.
Spektaklis "Astrida"
© Organizatorių archyvas

Visiems pasaulio vaikams pažįstamų pasakų autorės Astridos Lindgren biografijos ir kūrybos motyvais pastatytas spektaklis kvies žiūrovus pabūvoti ne tik tikruoju nuoširdumu ir draugyste spinduliuojančioje vaikų šalyje, bet taip pat prisiminti mūsų visuomenėje dažnai primirštą pagarbą senatvei.

Kūrėjo biografija yra neatsiejama nuo jo kūrybos. Tai patvirtina ir vaikų rašytoja Astrida Lindgren, visą kūrybą kildinanti iš savo šviesios vaikystės įspūdžių. Net veiksmo vieta beveik visada yra gimtoji sodyba Nesu ir jos apylinkės. Koks rašytojos herojus bebūtų – Pepė, Emilis, Ronja ar Karlsonas –, visi jie yra Astridos Lindgren vaikystės bičiuliai, broliai ir kaimynai, o veikėjų nuotykiai, žaidimai yra pačios autorės išgyventi.

Pristatinėti žymios švedų vaikų rašytojos Astridos Lindgren nereikia – jos kūrybą pažįsta visas pasaulis. Didžioji dauguma jos knygų išverstos į 85 pasaulio kalbas ir išspausdintos daugiau nei 100 valstybių. Humanistinis rašytojos požiūris į vaiką, pašėlęs humoras, išdaigos, neišsenkanti fantazija nepaliauja dominti skaitytojų nuo pat jos kūrybos pasirodymo XX a. penktajame dešimtmetyje iki šių dienų.

Per visą savo gyvenimą A. Lindgren buvo apdovanota 59 įvairiais apdovanojimais. Garbės daktaro laipsnį jai suteikė Lilčiopingo, Leičesterio, Varšuvos universitetai. Tačiau svarbiausia, jog rašytoja savo kūryba ir pasisakymais aktyviai dalyvavo socialiniame gyvenime – kaip drąsi kovotoja už vaikų ir gyvūnų teises. Taip pat dosniai aukodavo pagalbą teikiančioms organizacijoms ar konkretiems asmenims. Astridą visuomet jaudino laikui nepavaldus, tačiau ypač svarbus klausimas – kaip gyventi pasaulyje, kuriame egzistuoja blogis?

Spektaklyje A. Lindgren gyvenimas atgimsta lydimas garsiausių jos sukurtų herojų – priverčiančių suklusti, atidžiau pasižvalgyti bei suvokti, jog žaidimas yra puikus pasirinkimas gyvenimo kelionėje. Lakstyti, kad net ausyse švilptų, valgyti karamelę nuo gerklės skausmo, žaisti su puodu sriubos, šokinėti, karstytis medžiais, ridentis kulversčiais – viską verta išbandyti!

Ir amžius čia nesvarbus, nes žaisti galime visi, nors mūsų visuomenė yra dažnai suklaidinama tam tikrų laisvumo normų. Tad spektaklio didiesiems žiūrovams „Astrida” mielai primins, kaip išspręsti neišsprendžiamą – tereikia pasitelkti paprastumą, vaizduotę ir kūrybą. Ir jokiu būdu vaikystės šėlsmai nesibaigia brandžiame amžiuje, netgi priešingai – jie gali tęstis visą gyvenimą.

Gilios senatvės sulaukusi Astrida Lindgren teatro scenoje pristatoma tokia, kokia ji ir buvo iš tiesų, – vis dar vaikiška savo siela, šmaikšti, pilna idėjų, su viltimi žvelgianti į pasaulį. „Astrida yra ne vien tik močiutė Padaužų kaime, bet ir Padaužų kaimo Dostojevskis. Ji kelia reikalavimus savo skaitytojams... egzistencinius, moralinius, politinius.”, - teigia premjeros autorė Inesa Paliulytė, siekianti, jog šis spektaklis padėtų vaikams iš tiesų suvokti ir išgyventi sudėtingą Astridos tapsmą pasauline rašytoja.

„Astrida“ – ne vienintelis Inesos Paliulytės spektaklis vaikams, kuriame nagrinėjama kūrėjo asmenybė ir biografija. Prieš tai Kauno dramos teatro scenoje gimė H. Ch. Anderseno pasakų ir biografijos motyvais paremtas spektaklis „Anderseno gatvė“ bei „Liūdnas Dievas“, skirtas žymaus humanisto, gydytojo, pedagogo–novatoriaus Janušo Korčako asmenybei ir gyvenimui holokausto metais Varšuvos gete atminti. Šiuose spektakliuose, kaip ir „Astridoje“, drauge su teatro profesionalais į personažus persikūnija teatro mokyklėlės „Mano teatras“ auklėtiniai.

Spektaklio originalios dramaturgijos autorė bei režisierė – Inesa Paliulytė, dailininkė – Kotryna Daujotaitė, kompozitorius – Raigardas Tautkus, choreografė – Rasa Magilaitė. Vaidina: Doloresa Kazragytė, Sigitas Šidlauskas, Henrikas Savickis, Saulius Čiučelis, Daiva Rudokaitė, Nijolė Lepeškaitė, Artūras Sužiedėlis, Inesa Paliulytė, Audronė Paškonytė, Liucija Rukšnaitytė, Milė Šablauskaitė, Rimantas Štaras.

Premjera – gruodžio 2, 9, 18 ir 20 d. Didžiojoje scenoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Skirtingi meno muziejų likimai: kodėl dėmesio užtenka ne visiems? (2)

Tokie skirtingi meno muziejų likimai. Kodėl vienų menininkų kūryba eksponuojama ir po jų...

Lankytojai liko be žado: alkanas menininkas suvalgė 120 tūkst. dolerių įkainotą bananą papildyta (78)

Vienas menininkas šeštadienį be žado paliko Majami Bičo „Art Basel“ meno galerijoje...

Rėzos premija – profesorei Leiserowitz

Neringos savivaldybės teikiama Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija šiemet skirta...

Išdalinti Europos kino apdovanojimai: triumfavo „Favoritė“ (1)

Berlyne vykusioje Europos kino apdovanojimų ceremonijoje pagerbti geriausi praėjusių metų kino...

Paryžiuje atidaryta unikali šiuolaikinių Lietuvos menininkų paroda (4)

Pažymint Lietuvos ir Prancūzijos diplomatinių santykių šimtmetį, Paryžiuje šeštadienį...

Top naujienos

Ant branduolinio karo slenksčio: kodėl 2020-ieji gali tapti lemtingi (299)

Netikėtai kilus didelei tarptautinei krizei kurį laiką trunka apsižodžiavimai, raginimų sėsti...

Savaitės orai: pirmadienį gresia rekordas, vėliau bus blogiau (6)

Pirmadienį Lietuva pateks į galingo ciklono pietvakarinę šiltąją dalį. Dangumi plaukiantys...

Žydų gydytojas parodė dar nepažįstamą Aušvico pusę (109)

„ Aušvicas neturi pasikartoti – šis troškimas, atsiradęs tėvo širdyje, vokiečiams palikus...

Išskirtinį Europoje karaliavusios dinastijos atstovų veido bruožą nulėmė kraujomaiša: išnyko visa giminė (32)

Daugeliui karalių ir karalienių, priklausiusių Austrijos Habsburgų dinastijai, valdžiusiai...

Miestas, kadaise tituluotas prekybos sostine: prasiautęs pirmasis pasaulinis karas paliko tik apokaliptinius vaizdus (12)

Prieš pirmąjį pasaulinį karą Tauragė turėjo beveik trylika tūkstančių gyventojų,...

Derbis, kurio galėjo ir nebūti: LKL lyderių galvose kirba kitokie klausimai (8)

Kalbant juokais, Kauno „Žalgirio“ tritaškių pataikymo procentas nemeluoja. Žvelgiant į jį,...

Hobį darbu pavertęs panevėžietis: veikla prasidėjo todėl, kad valgyti norėjosi (27)

Panevėžio rajone gyvenantis menininkas Erikas Hincas jau trisdešimt metų užsiima keramika ir...

Kaip geriau nepakuoti dovanų, jei nenorite nuvilti (1)

Kuklios dovanos, supakuotos į prašmatnias, daug žadančias pakuotes, sukuria apgaulingų...

Atėjus šeimyniniams džiaugsmams, išėjo vyriški: viskas dėl to prakeikto sekso... (254)

Rašau, nes nebeturiu ko prarasti. Tegu perskaito kas tik nori, tegu tai būna šauksmas į tyrus, bet...