aA
Šiemet Nobelio literatūros premijos laureate tapo Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) poetė Louise Glück už savo „neabejotiną poetinį balsą, kuris su griežtu grožiu paverčia individualų egzistavimą universaliu“. Rašytoja yra 4-oji moteris, šia premija apdovanota per pastarąjį dešimtmetį, ir vos 16-oji per visą jos skyrimo laikotarpį. L. Glück taip pat yra pelniusi prestižinę Pulicerio premiją ir daugelį kitų svarbių apdovanojimų.
Louise Gluck, Barack Obama 2016 m. įteikiant Nacionalinį humanitarinį medalį
Louise Gluck, Barack Obama 2016 m. įteikiant Nacionalinį humanitarinį medalį
© Scanpix

Apie tai, kuo ypatinga L. Glück kūryba, kalbamės su VU Filologijos fakulteto dėstytoju, Amerikos lietuviu, vertėju ir poetu dr. Rimu E. Užgiriu.

Pastaraisiais metais Nobelio literatūros premiją lydėjo skandalai: 2016 m. apdovanojimas skirtas ne rašytojui, o JAV roko žvaigždei Bobui Dylanui, 2018 m. apdovanojimus skiriančioje Švedijos akademijoje kilo priekabiavimo skandalas, todėl literatūros premijos skyrimas buvo atidėtas, o 2019 m. pasipiktinimo bangą sukėlė Peterio Handke’s, kuris kritikavo NATO antskrydžių kampaniją prieš Serbiją per 10-ojo dešimtmečio pabaigoje kilusį Kosovo karą, apdovanojimas. Kaip vertinate komisijos sprendimą šiemet premiją skirti JAV poetei L. Glück?

Labai džiaugiuosi, kad JAV poetė gavo šią premiją. Tiesa, to nesitikėjau, nes JAV kūrėjui ji atiteko prieš 4 metus, kai buvo skirta roko žvaigždei Bobui Dylanui. Kai jis gavo Nobelio premiją, pamaniau, kad komisija tikrai nebevertina JAV literatūros – joks šios šalies rašytojas nepasirodė vertas apdovanojimo. L. Glück jau seniai vertinau kaip vieną geriausių JAV poetų, todėl nenustebau, kad komisija pasirinko ją, tačiau nesitikėjau, kad apdovanojimas jai bus skirtas būtent šiemet.

Kuo ypatinga rašytojos kūryba?

L. Glück poezija yra pakankamai prieinama, tačiau turi gilumo, kuris perskaičius jos tekstus ir toliau kalbasi su skaitytoju. Sunku apibūdinti šios poetės kūrybą, nes kiekvienoje savo knygoje ji rašo iš labai skirtingų perspektyvų, skirtingą tematiką naudoja kaip būdą prieiti prie universalių žmonijos problemų, tokių kaip tarpusavio santykiai, jų trapumas, griūtis, romantinės bei tėvų ir vaikų meilės problemos.

Kadangi visi santykiai turi trapumo, poetės kūryboje svarbią vietą užima santykis su Dievu. Vienoje žymiausių savo knygų „The Wild Iris“ L. Glück personažus kuria sode, jame vaizduoja sodininkę ir gėles, kurios dažniausiai kalbasi tarpusavyje. Visi personažai kalba ne tik vienas kitam, bet ir Dievui, jaučiama, kad mirtis yra ir ji ateis, todėl nuolat ieškoma prasmės ir atsakymų, kodėl gyvename ir ką veikiame šiame pasaulyje.

Kitose poetės knygose, pavyzdžiui, „Meadowlands“ arba „Averno“, aptinkami mitologijos motyvai. „Meadowlands“ vyrų ir moterų santykiai analizuojami per Odisėjo ir jo žmonos Penelopės santykius. Tuo tarpu „Averno“ daug kalbama apie motinos ir dukros tarpusavio ryšį. Kartais L. Glück rašo ir tiesiogiai iš savo gyvenimo, todėl kai kuriuos jos kūrinius galima vadinti išpažintinės literatūros kūriniais. Taigi ši rašytoja naudoja 3 pagrindinius būdus, kuriais prieina prie universalių žmonijos problemų: išpažintinį, mitologinį ir įvairiausių personažų, pavyzdžiui, tokių kaip gėlės ar kaimiečiai iš Viduržemio jūros apylinkių (knygoje „A Village Life“), pasakojimus.

Ar Nobelio literatūros premija įprasta apdovanoti poetus? Kokias šio apdovanojimo skyrimo tendencijas įžvelgiate?

Pastaruoju metu egzistuoja savotiška tendencija premiją skirti prozininkams. Tačiau jei komisija išrenka poezijos atstovą, jis tikrai ne avangardistas. JAV jau seniai buvo vertinamas John Ashbery, tačiau buvo aišku, kad Nobelio premijos jis negaus. Taip yra todėl, kad jo kūrybą sunku suprasti, ji nėra lengvai prieinama, ją skaityti – didelis iššūkis. Ši premija skiriama poetams, kurie yra stiprūs, tačiau prieinami. L. Glück yra būtent tokia – jos poeziją galima išgirsti, suprasti pagrindinę mintį ir jausmą, tačiau ji meistriškai suvaldo skirtingus balsus ir vaidmenis, poetinę kalbą, todėl jos kūrinius verta skaityti vėl ir vėl, kad galėtum įsigilinti ir atrasti naujų minčių. Jos knygas verta skaityti kaip visumą, nes skirtingi eilėraščiai susikalba. Pavyzdžiui, skirtingos gėlės turi skirtingą požiūrį į gyvenimą, Dievą ar sodininką, kurio balsas atsiliepia kitiems personažams, tad autorės kūryba – lyg lyrinė simfonija. Jos knygų visuma yra netgi paveikesnė nei atskiri eilėraščiai.

Ne vienerius metus kalbama, kad Nobelio literatūros premija turėtų atitekti daugeliui lietuvių skaitytojų puikiai pažįstamam Haruki Murakami. Ar sutinkate su šia nuomone ir kaip vertinate šio rašytojo šansus gauti Nobelio premiją?

Manęs nestebina, kad šis rašytojas nėra apdovanojamas, ir abejoju, kad kada nors šią premiją gaus. Žinoma, niekada negali būti užtikrintas, nes komisija neretai pateikia siurprizų. Nesakyčiau, kad jis yra vienas iš tų, kuriems apdovanojimas turėtų būti skirtas, tačiau, nepaisant to, jis yra tikrai rimtas autorius.

Nors tikslūs kriterijai, į kuriuos atsižvelgiant skiriamos Nobelio premijos, nėra žinomi, kaip manote, kokie motyvai svarbūs skiriant Nobelio literatūros premiją?

Komisija mėgsta prieinamą literatūrą, iš autoriaus kūrybos tikimasi rimtų temų nagrinėjimo ir ieškoma originalumo. Šia premija apdovanoti autoriai rašo tokius kūrinius, be kurių mums būtų sunku gyventi.

naujienos.vu.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 36-jį kūrybinį sezoną pradeda išskirtiniu koncertu

Tradiciškai sezonas atsivers simfoninės muzikos koncertu „Vivat musica!“ – spalio 1 dieną...

Osamu Dazai romanas „Besileidžianti saulė“ tęsia pažintį su garsaus japonų rašytojo kūryba knygos ištrauka

Osamu Dazai romanas „Besileidžianti saulė“, išleistas Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos...

Sugrįžtančio spektaklio „Pamišėlis“ aktorius Eimantas Pakalka: pamišėlius sieja tai, kad iš pažiūros jie normalūs

„Tai, kas dabar vyksta, yra paskatinta didžiulio valdžios troškulio, noro kažką atstatyti,...

Jonathanas Littellas. Mes jau dabar kariaujame su Rusija

Prancūzų rašytojas Jonathanas Littellas pasaulyje pagarsėjo savo gigantišku istoriniu romanu...

Mirė Londone gyvenęs lietuvių kilmės skulptorius Antanas Braždys

Rugsėjo 27 d. mirė Londone gyvenęs lietuvių kilmės skulptorius Antanas Braždys, pranešė...

Top naujienos

Nebaudžiama paauglių gauja kelia siaubą: ginkluoti peiliais gąsdina žmones, o policininkus siunčia ant trijų raidžių (12)

Nė 1000 gyventojų neturintys Smalininkai neranda sprendimų, kaip susitvarkyti su miestą...

Karo ekspertai: sprendžiasi dviejų svarbių miestų likimas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusija sieks mobilizuoti 1,2 mln. karių karas su Ukraina gali būti ne paskutinis (15)

Rusija turi pakankamai resursų karui Ukrainoje tęsti, dar nuo SSRS laikų kariniuose...

Patikslino sienos kirtimo tvarką: nurodė, kurie Rusijos piliečiai bus įleidžiami į Lietuvą

Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės vadovaujamas Nepaprastosios padėties valdymo...

Šimonytė atsakė prezidentui: nelabai etiška mokėti tik piršteliu parodyti į kitus (2)

Atsinaujinus ginčams dėl tolesnės Lietuvos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje (EVT) tvarkos,...

Pranas Šarpnickis

Kinas, kuris prisistatė lietuviu Petru: kovėsi už Lietuvos nepriklausomybę ir apgavo lenkus bei jų spaudą

1923 m. Lietuvoje gyveno 2 serbai, 2 danai, 3 graikai, 3 rumunai ir 3 turkai, 4 armėnai, 6 gruzinai,...

Paskelbta karalienės Elžbietos II mirties priežastis (2)

Paviešintas karalienės mirties liudijimo išrašas, kuriame nurodyta jos mirties priežastis.

Transliacija / Iš esmės. Baudos už greitį pasieks greičiau. Ar ne per daug greičio matuoklių keliuose?

Seimas trumpina laiką per kurį pažeidėją už greičio viršijimą pasieks bauda. Policija...

Nusivylęs Kurtinaitis: galvojau, viskas bus kitaip, pergalė prieš „Aris“ žadėjo gerą ateitį

Naujai suburtai „BC Wolves“ komandai nepavyko įveikti FIBA Europos taurės atrankos turnyro...

Šimonytė: nežinau kodėl prezidentas toks rūstus, gal netyčiom prasidėjo rinkimų kampanija (1)

Premjerė Ingrida Šimonytė reaguodama į prezidento Gitano Nausėdos kritiką, kad Vyriausybė...