aA
Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje (NMK) su vasara prasideda ir piemenų rezidencija, truksianti iki 2021 m. spalio mėnesio. Projektas vykdomas kaip „NERINGA - Lietuvos Kultūros Sostinė 2021“ programos dalis.
Dovilė Lapinskaitė
Dovilė Lapinskaitė
© Sallie Tyszko nuotr.

Bendradarbiaudama su Kuršių Nerijos nacionaliniu parku ir menininkų kuruojama rezidencijų bei projektų erdve Dzūkijos kaime, „Verpėjomis“, NMK iš Dzūkijos į Nidą atvežė 30-ies Škudų veislės avių bandą, priklausančią menininkei Laurai Garbštienei („Verpėjos“), skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Surengti piemenų rezidenciją paskatino NMK vykdomas projektas „Neringos miško architektūra“, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į Kuršių Nerijos miškų medžiagų ciklą. Šis kultūrinis kraštovaizdis analizuojamas kaip atvejo studija Baltijos ir Skandinavijos miškų kontekste – kaip erdvė, kurioje susipina ekologiniai, rekreaciniai, reprezentaciniai ir industriniai naratyvai.

Vykdydama šį projektą NMK siekia atrasti tinkamus įrankius ir inicijuoti procesus, kuriais būtų galima nuodugniai nagrinėti ir plėtoti visuomenės santykį ir bendradarbiavimą su šiuo ypatingu žmonių veiklos suformuotu kraštovaizdžiu. Neringoje plytinčios Tylos slėnio ir Grobšto pievos kaip itin vertingos pievų augalų buveinės yra saugomos nuo apaugimo, tuo tarpu čia įkurdinta avių banda – ypač tinkama kraštovaizdį formuojančiam ir saugančiam ganymui.

Projekte bendradarbiaujant apjungiami keli skirtingų institucijų tikslai. Pasitelkiant Kuršių Nerijos Nacionalinio parko avių panaudojimo poreikį gamtotvarkos tikslais vystoma piemenavimo rezidencija – kūrybinio darbo miške su avimis kaip bendrabūvio sampratos tyrimai. Piemenavimas rezidencijos metu taps gyva kūrybine patirtimi, o avys – galimybe gilintis į kraštovaizdžio, erdvės ir gamtos formavimą – pievose, kuriose nebus atsodintas miškas įkurdintos avys apgyvendins kraštovaizdį, ganysis ir taps naujomis bendragyventojomis šioje saugomoje rekreacijos, miškų ūkio ir kultūros praktikų struktūroje.

Siekiant bendradarbiauti su vietos savivalda ir Kuršių Nerijos nacionaliniu parku inicijuojant kultūros projektus kurie pabrėžia būtinybę kurti naujus santykius su aplinka buvo paskelbtas atviras šaukimas piemenų rezidencijai. Kviečiamos penkios rezidentės, kurios, vykdydamos kūrybinį tiriamąjį darbą, prižiūrės avis, taip pat – užsiims skirtingomis veiklomis, skirtomis viešajai Neringos miško architektūros programai plėtoti.

Pirmoji rezidentė Milda Laužikaitė gyvena ir dirba tarp Vilniaus ir Margionių kaimo Varėnos rajone. Menininkė yra dirbusi keliuose ūkiuose ir vilkų rezervate, kur įgijo pagrindinių žinių apie naminių bei laukinių gyvūnų gyvenimą ir poreikius. Tiek performansuose ir instaliacijose, tiek muzikinėje kūryboje Laužikaitei itin svarbi gyva improvizacija – nuoseklus planas jai tampa tarsi bauginančia siena, stabdančia spontaniškus kūrybinius procesus. Matyt todėl menininkės kūriniai įprastai randasi bendradarbiaujant su žmonėmis, gyvūnais, augalais ar upėmis – tuo, kas nuolatos juda. Rezidencijos metu Laužikaitė ketina susitelkti į bendrą buvimą su avimis, ieškodama būdų integruoti savo kūrybinius procesus į kasdienę piemenišką rutiną.

Avys Nidoje
Avys Nidoje
© Mildos Laužikaitės nuotr.

Kita avių rezidencijos dalyvė Kathryn Wood gyvena ir dirba „Peak District“ nacionaliniame parke Jungtinėje Karalystėje. Menininkė užaugo kalvose įsikūrusiame ūkyje, kur jos šeima augina vietines avis ir naminius paukščius. Savo darbuose menininkė daugiausia dėmesio skiria kaimo kaip kultūrinės produkcijos vietos supratimui, taip pat pasitelkdama šalutinius žemės ūkio produktus iš veikiančių ūkių tyrinėja tradicinius gamybos metodus. Šią rezidencija Wood mato kaip galimybę įsitraukti į kritinį piemenavimo dialogą unikaliame Neringos miško fone, sulėtinti tempą ir užfiksuoti bei dokumentuoti tarp gyvūno ir žmogaus kraštovaizdyje užsimezgantį globos ryšį.

Dovilė Lapinskaitė gyvena ir kuria tarp Vakarinių Salų (Škotija), Niukastlo (JK), Londono (JK) ir Lietuvos. Pastaruosius du metus menininkė yra įsitraukusi į 25-ių avių bandos, kurios priklauso menininkei ir verpėjai Sally Tyszko, ganymą ir priežiūrą atokioje Luiso saloje Išoriniuose Hebriduose. Nepriklausoma rašytoja savo darbuose nagrinėja LGBTQ+ archyvus, Queer diasporą, seksualumą ir aistrą. Piemenų rezidencija, pasak pačios menininkės, yra neįkainojama proga nagrinėti savo pačios ryšį su piemenavimu, susipynusiu su šeimos patirtimis bei klajoklišku gyvenimu Išoriniuose Hebriduose, taip pat – pakviesti žmones prisijungti prie šio pasvajojimo kažkur tarp realybės ir fikcijos.

Pirma aviganio diena. Šklėriai. 2021
Pirma aviganio diena. Šklėriai. 2021
© Mildos Laužikaitės nuotr.

Meksikoje įsikūrusios colectivo amasijo / CDMX piemenavimo patirtį pradėjo kaupti Kapuline, kur atliko tyrimus apie bendruomenines žemes ir autonomiją. Šias dvi menininkes domina galimybė įsitraukti į projektus, kuriuose atskleidžiamas ryšys tarp kasdienės praktikos, teritorijos regeneravimo ir rūpinimosi ja.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Arūnas Matelis atsisako „Kaunas 2022 “ ambasadoriaus vardo: negaliu būti ten, kur neigiamos elementarios lygios teisės (9)

Vienas garsiausių Lietuvos režisierių Arūnas Matelis pranešė atsisakantis „Kaunas- Europos...

Tyrimas: per atostogas iš rankų nepaleidžia ir istorinių knygų, ir profesinės literatūros

Istorinė literatūra, detektyvai, klasika – tokias knygas Lietuvos gyventojai dažniausiai renkasi...

Liepą Palangoje – pasaulinio garso muzikos žvaigždžių lietus

„Tikriausiai ne veltui lietuvių mėgstama patarlė sako, kad nėra to blogo, kas neišeitų į...

Scenografė Lauryna Liepaitė: galimybė žiūrovui pamatyti savo atspindį dekoracijoje – labai svarbi spektaklio dalis

Liepos 14, 15 dienomis Lietuvos nacionalinio dramos teatras kviečia į premjerą – spektaklį pagal...

Sekmadienį – galimybė nemokamai aplankyti naujausias šalies muziejų parodas (1)

Sekmadienį, birželio 27 d., Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai...

Top naujienos

Lietuvis papasako apie Čekiją nusiaubusią stichiją: krito įspūdingo dydžio ledo gabalai, yra žuvusių

Ketvirtadienio vakarą galingas viesulas nusiaubė Čekijos pasienio regioną su Austrija ir...

Ūkininkai – spekuliantai šluoja žemes: rado būdą, kaip apeiti svarbias nuostatas (23)

Nors teisės aktai numato, kad fizinis ar juridinis asmuo negali nuosavybės teise valdyti daugiau...

Šimonytė: nuo liepos karantino gali nebebūti, tačiau ribojimai liks papildyta (99)

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad, nors nuo liepos mėnesio karantino režimo šalyje...

13 Europos šalių ir septynios salos yra išbraukiamos iš paveiktų šalių sąrašo (19)

Trylika Europos šalių ir septynios salos yra išbraukiamos iš paveiktų šalių sąrašo....

Įvertino staigų Lukašenkos sprendimą: laiko sutapimas – akivaizdus (274)

BBC Rusijos tarnyba penktadienį pranešė, kad prieš mėnesį Minske sulaikytiems Ramanui...

Pasitikrinkite: skelbiami preliminarūs 2021 m. istorijos egzamino atsakymai (1)

Penktadienį apie 8,5 tūkst. abiturientų laikė valstybinį istorijos egzaminą. Pasak...

Keliaujantiems į užsienį – labai svarbus perspėjimas: ragina atsinaujinti ES COVID pažymėjimą kai kurie pažymėjimai gali būti negaliojantys (17)

Registrų centras, Sveikatos apsaugos ministerijos pavedimu vykdydamas Europos Sąjungos Skaitmeninio...

Baltarusijos opozicionierius po žinios apie Pratasevičių: netikėkite nė vienu žodžiu! (23)

Vilniuje gyvenančios Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos artimas...

Šimonytė: brangstanti elektra ir dujos yra ekonomikos atsigavimo kaina (74)

Nuo liepos brangsianti elektra ir dujos yra ekonomikos atsigavimo kaina, kurios Vyriausybė...