aA
Vilniuje planuojamas statyti Modernaus meno centras išskirtinis privačia iniciatyva – kolekciją centrui dovanoti ruošiasi verslininkai V. ir D. Butkai.
Neries krantinę užsimota paversti meno krantine
© A.Didžgalvio nuotr.

Kolekcija turėtų pristatyti lietuvių modernųjį meną nuo 1960-ųjų ir eksponuoti kūrinius, kurie, anot meno ekspertų, yra verti žiūrovo, tačiau ilgą laiką buvo neprieinami. O iškilti centras turėtų dešiniajame Neries krante, visai šalia Nacionalinės dailės galerijos, turint viziją krantinę paversti meno krantine.

Dešiniajame Neries krante, kiek toliau nuo Baltojo tilto ir jaunimo taip pamėgtos „Swedbank“ terasos, už Nacionalinės dailės galerijos, prie kurios žydi japoniškos sakuros, galbūt už trejų metų atsiras naujas kultūros objektas – Modernaus meno centras.

Jeigu viskas pasiseks ir bus kaip suplanuota, jame atras vietą lietuvių meno kūriniai nuo 1960-ųjų iki pat šių dienų. Tapyba, grafika, fotografija, skulptūra, video menas – visa tai yra kolekcininkų Viktoro ir Danguolės Butkų sukauptoje kolekcijoje, kurią verslininkai nori dovanoti Vilniaus miestui.

„Kolekcija unikali tuo, kad ja mums pavyksta pašalinti pačias didžiausias mūsų kultūroje susidariusias spragas.

Sovietmečiu muziejai komplektavo darbus be kažkokio aiškaus plano, dalis labai gerų darbų dėl cenzūros, įvairių kompromisų tiesiog negalėjo tuo metu patekti į oficialias kolekcijas, o po nepriklausomybės ta spraga buvo neužpildyta“, – pasakoja kolekciją sudaryti padėjusi dailėtyrininkė profesorė Raminta Jurėnaitė.

Anot profesorės, ši kolekcija sudarytų bendrą lietuviško meno vaizdą nuo 1960-ųjų ir puikiai papildytų jau esamas kolekcijas.

Paklausta, kuo Modernaus meno centras skirtųsi nuo Šiuolaikinio meno centro, jau kelis dešimtmečius veikiančio Vokiečių gatvėje, profesorė aiškina, kad pastarasis – tik parodinė erdvė, kurioje nėra kaupiama jokia kolekcija. Tuo metu naujajame meno centre būtų nuolatinė ekspozicija, kurią papildytų ir besikeičiančios laikinos parodos.

Taip pat siekiama, kad Modernaus meno centras nebūtų vien meno kūrinius eksponuojanti galerija, tačiau analogiškų centrų užsienyje pavyzdžiu jame vyktų nedideli spektakliai, koncertai, paskaitos, konferencijos, užsiėmimai vaikams ir suaugusiems, būtų galima ir kavos išgerti.

„Tai būtų muziejų krantinė, toks naujas modelis, galbūt atsirastų ir daugiau privačių iniciatyvų praturtinti Lietuvą naujais muziejais. Yra tikrai daug dailės kūrinių, kurie nusipelno žiūrovo“, – tvirtina centro meno direktorė R. Jurėnaitė.

„Pasaulyje dažnai taip būna, kad muziejai, parodų institucijos, koncertinės organizacijos yra sutelkiamos arba į vieną liniją, arba į tam tikrą muziejų, arba tam tikrą apibrėžtą lokaciją. Turint omenyje, kad žmonės skuba, jie iš tikrųjų atvykę nori pamatyti ne vieną, bet daugiau dalykų. Tai, kad dešinioji Neries krantinė galėtų būti skirta kultūrai, manau, labai pozityvu“, – sako Neries krantinėje jau porą metų veikiančios rekonstruotos Nacionalinės dailės galerijos vadovė Jolita Jablonskienė.

Jos teigimu, Nacionalinė dailės galerija pristato XX ir XXI a. Lietuvos dailę, todėl jų kolekcija yra kiek platesnė nei meno centro. Galerijos vadovė taip pat sako, kad konkurencija egzistuoja visur, netgi mene, todėl gali būti, kad dviem objektams reikės kolegiškai pasiderinti, o galbūt ir pakonkuruoti dėl žiūrovų dėmesio. Tai galerija priima kaip iššūkį, turėsiantį teigiamos įtakos šalies kultūrai.

„Žinot, aš labai norėčiau, kad ta krantine nuolat judėtų susidomėjusių žmonių srautas. Kokie pastatai, kokios institucijos besikurtų dešiniojoje Neries krantinėje, jeigu mums pavyks matyti pro langus nuolat judančius į tas institucijas žmones, tai ir bus tas pagrindinis rezultatas“, – sakė J. Jablonskienė.

Anot Architektų sąjungos pirmininko Tado Balčiūno, dėl sklypo, kuriame būtų statomas Modernaus meno centras, kainos sutarta, o šiuo metu vyksta centro architektūros idėjų konkursas. Iš daugiau nei 60 pateiktų projektų į finalą atrinkti 6.

Susirūpinusius, ar naujas statinys nepanaikins dešiniajame upės krante besidriekiančios pievos, architektas T. Balčiūnas ramina sakydamas, kad pievos išsaugojimas yra vienas iš svarbių kriterijų renkantis tinkamiausią projektą.

„Specialiai rašėme kuo mažiau apribojimų, kad būtų kuo įvairesnių idėjų. Vienas iš užsakovų pageidavimų – kad sklypas būtų Šiaurės vakarinėje dalyje, t. y. kuo arčiau Konstitucijos prospekto. Gavome gana įvairių variantų, iš kurių pamatėme, kad vis dėlto ta pieva yra vertybė – ir didelė“, – sakė pašnekovas.

Tačiau ar Neris netampa takoskyra tarp senojo ir modernaus Vilniaus?

„Toks klaidingas įspūdis susidaro, kad čia jau ir tas naujasis centras atsirado, ir modernaus meno. Iš esmės jie čia atsirado dėl gana paprastos priežasties – čia yra vietos. Senamiestyje vietos nėra, nėra kur statyti.

Ir pagal miesto planavimą čia jau senai buvo numatytas naujasis Vilniaus centras, tai jis savaime vystosi, traukia aplink save kitus objektus – tiesiog turime naują centrą“, – dėstė architektas T. Balčiūnas.

Nors kolekcija sudaryta, pastato architektūros idėjų konkursas vyksta, tačiau garantijų, kad Modernaus meno centras Vilniuje atsiras, nėra. Savivaldybė turi parengti detalųjį planą, tuomet bus rengiamas techninis projektas, renkami rangovai, tada jau gal ir statybos. Sėkmės atveju centras duris atvers 2014 m. pabaigoje.

Pasakojimas transliuotas Lietuvos radijo laidoje „Ryto garsai“

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Specialiai „Delfi“ iš Berlyno: italų viduriniosios klasės tarakonai

Brolių D'Innocenzo „Blogos pasakos“ („Favolacce“) – vienas ambicingiausių Berlynalės...

Jonas Vaitkus palieka Lietuvos rusų dramos teatro vyr. režisieriaus pareigas (3)

Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) vyriausiasis režisierius Jonas Vaitkus palieka šias pareigas,...

Norvegijos valdžia leido nugriauti pastatą su Picasso raižiniais betone (3)

Norvegijos pareigūnai davė leidimą nugriauti sprogdinimo apgriautą pastatą, kurio sienas puošia...

Romanas Polanski baimindamasis „linčo“ nedalyvaus Prancūzijos kino apdovanojimų ceremonijoje

Prieštaringai vertinamas kino režisierius Romanas Polanski ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP...

JAV mirė rašytojas ir nuskendusių laivų ieškotojas Clive`as Cussleris

Didelio pasisekimo sulaukęs JAV rašytojas Clive'as Cussleris, taip pat pagarsėjęs kaip...

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (124)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (91)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (12)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (670)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (41)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (2)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (614)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina