Į albumą sutilpo keturių šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių kūriniai, atliepiantys monochrominius balsų ir stygų atspalvius, virštonius ir rezonansus, vos pastebimas vibracijas. Sukurti juos šiai netikėtai muzikinei sudėčiai buvo pakviesti kompozitoriai Žibuoklė Martinaitytė, Albertas Navickas, Egidija Medekšaitė ir Mykolas Natalevičius.

„Mums „Monochrome“ kūriniai pirmiausia yra apie įsiklausymą, susikaupimą, po kurių seka daugybė atspalvių ir jausmų. Su dideliu džiaugsmu pasitikome pirmas kompozitorių siųstas partitūrų versijas. Kaipmat pasijautė absoliučiai skirtingos koncepcijos, muzikinės idėjos ir atlikimo būdai, o griežta atlikėjų sudėtis, sakyčiau, nesuvaržė kompozitorių užmojų, bet kaip tik leido išsikristalizuoti originalioms idee fixe. Jos išties sukausto ne tik klausytoją, bet ir mus pačias, atliekant šiuos kūrinius“, – pasakoja ansamblio „Melos“ vadovė Karolina Ramonė.

Du monochrominio pobūdžio ansambliai – vokalinis „Melos“ ir violončelių „Cello Club“ šiame albume suskamba lygiavertiškai, tarsi nebūtų vieno dominuojančio balso ar instrumento, o per subtilius keturių kūrinių mikropasaulius atlikėjus sėkmingai vedė dirigentas Karolis Variakojis.

„Cello Club“

Kolektyvas „Melos“ bei „Cello Club“ nariai Arnas Kmieliauskas, Rokas Vaitkevičius, Evaldas Petkus, Domas Jakštas ir Povilas Jacunskas klausytojus albume supažindina su Mykolo Natalevičiaus „Cold“, Egidijos Medekšaitės „Amithāba“, Alberto Navicko „Out of the Rolling Ocean the Crowd“ bei Žibuoklės Martinaitytės „Densité de présence“.

Įrašytuose kūriniuose vokalai ir violončelės savitai keliauja per kompozicijas: pradedant sanskritiška „amžino gyvenimo” idėja E. Medekšaitės kūrinyje, gilinantis į būties tankio filosofiją Ž. Martinaitytės kūrinyje, pasineriant į poetiškas Walto Whitmano meilės eiles, kur vienišumas ištirpsta masėje A. Navicko kūrinyje ir išgyvenant hipotetinę branduolinės žiemos realybę M. Natalevičiaus kūrinyje.

Naujosios muzikos komunikacijos centro išleistas „Monochrome“ nuo šiandien pasiekiamas visose skaitmeninėse muzikos klausymosi platformose. Už paramą albumo įrašams ir leidybai „Melos“ dėkoja asociacijoms LATGA, AGATA bei Lietuvos Kultūros Tarybai.

Albumo viršelį puošia dailininko Vytenio Buroko darbas, kuris, pasak paties menininko, gimė besiklausant albumo. „Atlikau šiek tiek bandymų tušu ir pakeliui pradėjo ryškėti vaizdas, ko norėčiau pasiekti piešiniu – nenutolstant nuo abstraktumo norėjosi sukurti šiokią tokią aliuziją į tankų, intensyvų, varvantį bei besiskleidžiantį mišką su ritmiškais tarpais tarp medžių kamienų ir tarp jų sklindančia šviesa“, – pasakoja V. Burokas.

„Monochrome“ albumo viršelis. Vytenis Burokas

Menininko vizualinė ekspresija, santykis tarp aiškumo ir detalumo, pereinančio į abstrakciją ar išsiliejusius potėpius pasirodė itin artimi monochrominės muzikos albumo idėjai.

„Išleisdamos šį albumą esame laimingos ir šis džiaugsmas labai įvairiapusiškas. Labai smagu pristatyti antrąjį albumą, kuriame „Melos“ suskamba naujai, savitai, su kiek kitokiomis muzikinėmis išraiškomis. Labai norisi atskleisti klausytojams kolektyvo įvairiapusiškumą ir atvirumą naujovėms būtent aktualios muzikos kontekste“, – sako K. Ramonė.

Artimiausiuose „Melos“ planuose – gegužės mėnesio pasirodymai Londone, Sonorities/Space21 festivalyje bei Lietuvoje, Druskomanijos festivalyje.

2022 m. kolektyvas „Melos“ buvo apdovanotas Kultūros ministerijos jaunojo kūrėjo premija. Jame šiuo metu dainuoja Augustė Andrijauskaitė, Ūla Zemeckytė, Justina Leinartaitė, Gabrielė Bilevičiūtė, Karolina Ramonė, Karolina Macytė, Ona Aleksiūnaitė ir Neringa Kaminskaitė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją