aA
Skaitytojai jau pamilo Ginos Viliūnės istorinius detektyvus „Žmogžudystė batsiuvio dirbtuvėje“ ir „Spąstai pirklio žudikui“. Ką tik pasirodė trečia budelio mokinio Ado byla – „Mirtinas arkebuzos šūvis“, kurią spalio 27 dieną 18 val. G. Viliūnė drauge su gide, rašytoja Gabija Lunevičiūte pristatys ypatingoje vietoje – Vokiečių gatvėje esančiame Vilniaus muziejuje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Gina Viliūnė
Gina Viliūnė
© Guoda Kavaliauskaitė

Naujausiame romane „Mirtinas arkebuzos šūvis“ G. Viliūnė vėl meistriškai supina Vilniaus istoriją, mažiau žinomus, netikėtus faktus, įdomius personažus ir detektyvinę liniją. Šįkart rašytojos akiratyje – bajorai ir lemtingi istoriniai įvykiai. Egzistavo tokia svečių apgyvendinimo prievolė, kai į Seimą susirinkusius bajorus apnakvindyti turėjo miestiečiai, nepriklausomai nuo jų noro. Yra išlikusių šaltinių, kad visokių tų bajorų buvo ir visko tuose namuose atsitikdavo. Čia ir prasideda detektyvas.

Tą lietingą vasarą į Vilnių bajorai renkasi neeilinėmis aplinkybėmis – valstybė rengiasi karui Livonijoje ir karalius Žygimantas Augustas tikisi jų paramos. Pro šalį dardančias prašmatnias bajorų karietas budelio mokinys Adas stebi abejingai: nors vilniečiams atvykėliai kelia nemenkų rūpesčių, bet budelio namus visi kaip vienas aplenkia. Be to, jis turi savų rūpesčių, nes budelienė laukiasi, o nuo būsimo kūdikio priklauso jo paties likimas.

Vis dėlto Adas nuobodžiauja neilgai ir netrukus net graužačiai laiko nelieka. Jį pasiekia nerami vaito žinia: arkebuza nušautas į Vilniaus seimą atvykęs bajoras, ir ne bet kur, o pačiame Vilniaus parapinės bažnyčios šventoriuje. Sekdami painiais nelaimėlio bajoro takais, įtardami net sąmokslą, sekliai neria į slaptą miesto ir miestiečių gyvenimą, o prieš mūsų akis skleidžiasi gyvas, judrus, triukšmingas, sklidinas pribloškiančių paslapčių ir nerimastingų prieškario nuotaikų, bet didingas ir spalvingas XVI amžiaus Vilnius.

Šiose trijose knygose G. Viliūnė į literatūrinį siužetą meistriškai įpina Vilniaus istorinių įdomybių, kurios padeda suprasti XVI amžiaus miesto panoramą. Keletu jų dalijamės romano „Mirtinas arkebuzos šūvis“ pasirodymo proga.

Mirtinas arkebuzos šūvis
Mirtinas arkebuzos šūvis
© Guoda Kavaliauskaitė

Budelis. XVI amžiaus Vilnius, kaip kiti Europos miestai, turėjo savo budelį. Tiesa, apie Vilniaus budelį išlikę labai nedaug žinių. Nors jis buvo labai reikalingas vykdant teisingumą, tačiau miestiečiai jo nepriėmė į kasdienį miestiečių gyvenimą, šalinosi, tad budelis gyveno miesto paribiuose – šalia arba pačiuose Subačiaus vartuose.

Kankinimas. Vienas iš budelio darbų – įtariamųjų kankinimas specialiais prietaisais, skirtas išgauti tiesą. Kai kalbame apie budelius, įsivaizduojame gūdžius viduramžius, tačiau kankinimai teisėje praktikuoti iki pat Apšvietos epochos.

Juodasis vaistininkas. Taip vadinamas žmogus vos sužinojęs, kad mieste bus atliekama mirties bausmė, keliaudavo pas budelį ir tardavosi, kad nužudytojo kraują ir kitas kūno dalis galėtų panaudoti vaistams.

Juodoji rinka. Tikriausiai ji mieste egzistavo visais laikais. Ir XVI amžiuje tai turėjo būti labai spalvinga vieta – turgus, kur miestiečiai galėjo įsigyti daiktų iš tolimiausių kraštų ar veikiau jų padirbinių.

Apgyvendinimo prievolė. XVI-XVII amžiuje Vilniuje egzistavo apgyvendinimo prievolė. Pagal ją miestiečiai privalėjo savo namuose apgyvendinti į miestą atvykusius svečius: valdovo svitą ar bajorus. Į Vilniaus seimą atvykstantys nariai apsigyvendavo vilniečių namuose. Tiesa, privilegijuotieji išsirūpindavo iš valdovo atleidimą nuo šios varginančios prievolės.

Skudurai. Užupio priemiestyje veikė popieriaus malūnas, o popierius jame gamintas ne iš medžio, bet iš senų skudurų. Mieste buvo net tokia profesija – skudurininkai, kurie parūpindavo malūnui reikalingos žaliavos.

Peckeliai. Miesto amatininkai nuo XV amžiaus pabaigos būrėsi į cechus. Nepriklausantys cechui amatininkai būdavo vadinami peckeliais ir be ceremonijų išvejami iš miesto.

Kalėjimas. Miestiečiams teisingumą užtikrino vaito ir burmistrų teismai, nuteistieji buvo laikomi viename iš rotušės kalėjimų – aukštutiniame arba žemutiniame. Šiandieninės Vilniaus rotušės rūsyje galima pamatyti senojo kalėjimo vietą.

Sveikata. XVI amžiuje Vilniuje veikė kelios špitolės – visiems prieinamos globos ir gydymo įstaigos. Švč.Trejybės špitolė buvo išlaikoma iš mūrinio tilto per Nerį pajamų.

Uostas. Vilniuje, Lukiškių priemiestyje, veikė svarbus uostas, kur švartavosi pirklių vytinės ir kiti upiniai laivai.

Patrankos. Šalia pilių teritorijos, kitapus senosios Vilnios vagos, buvo Puškarnios priemiestis, o jame veikė tuo metu labai svarbi Žygimanto Augusto patrankų liejykla.

Paskvilis. Renesansiniame Vilniuje buvo populiarūs paskviliai – įžeidžiantys satyriniai eiliuoti kūriniai, kritikuojantys valdovus ar didžiūnus. Juos rašydavo ranka ir klijuodavo ant miesto sienų ar vartų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Ant LNOBT eglutės – kojinės ir siūlai, kviečiantys dalintis šiluma su ukrainiečiais

Kalėdos LNOBT šįmet dvelkia namų šiluma: šventinė eglutė teatro fojė padabinta virbalais,...

Rinktiniai Leonido Donskio tekstai sugulė į knygą: ne tik nepaseno, bet tapo pranašiškais

Trečiadienį, gruodžio 7 d., MO muziejuje pristatyta šviesaus atminimo filosofo prof. Leonido...

Lietuvos nacionalinis dramos teatras paskelbė atsaką Koršunovui: apgailestaujame dėl jautrios režisieriaus reakcijos

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT), reaguodamas į vakar daug dėmesio sulaukusį...

Pasaulinė Marijos Kavtaradzės filmo premjera – prestižiniame Sandanso festivalyje

Lietuvių režisierės Marijos Kavtaradzės filmo „Tu man nieko neprimeni“ (angl. „Slow“)...

Mirė legendinės kapelos „Gegužio žiedai“ vadovas Vincentas Kazimieras Svitojus

Skaudi netektis liaudiškos muzikos gerbėjams ir visiems Kalvarijos krašto gyventojams – šiandien...

Top naujienos

Pateikė prognozę, kas jau netrukus laukia Rusijos: pasikartos senas scenarijus, tik viskas bus dar baisiau (14)

Tik Rusijos istorijai būdinga bevaldystės ir anarchijos periodas, vadinamas sumaištimi (rus. –...

SuTaupyk

Norintiems Kalėdas pasitikti ne prie puodų: kiek šiemet kainuoja šventinis meniu į namus ir ko tikėtis

Kai kada taupome pinigus, o kartais juk norisi sutaupyti tokio neįkainojamo laiko. Tai tampa ypač...

Kremlius nurodė savo versiją dėl karo pabaigos: iškėlė sąlygas (26)

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, jog tai, kada pasibaigs karinis konfliktas Ukrainoje , priklauso...

Lietuva be branduolinės energetikos gali neišsiversti: diskutuojama apie naujos kartos reaktorius (7)

Lietuvoje ir visame pasaulyje plintant atsinaujinantiems energijos ištekliams, Seimo narys fizikas...

Toma Miknevičienė

Kaip dažnai vyrui išeiti pasibūti su draugais normalu? Psichologas pasakė, ką praranda vyrų neišleidžiančios žmonos (1)

Vargais negalais ištrūkęs iš namų skundžiatės draugams, kad žmona vis neišleidžia, barasi,...

Po Ronaldo pastabos žurnalistui sureagavo FIFA

Po grupių etapo Portugalijos ir Ganos dvikovos, kurią 3:2 laimėjo Fernando Santoso auklėtiniai,...

Indonezija uždraudė nesantuokinius lytinius santykius: ar naujieji įstatymai turės įtakos ir turistams vykstantiems į Balį? (4)

Pagal naujus Indonezijoje priimtus įstatymus, sužinojus apie nesusituokusių žmonių poros...

Štai kas būtų, jei į Lietuvos vidurį smogtų milžiniškas asteroidas: pateiktas dramatiškas scenarijus parodė tragedijos mastą (1)

Simuliacijų kūrėjai pristatė interakvyvią „pramogą“, kurios metu galima sužinoti, kas...

Psichoterapeutas Jakučionis paaiškino: ką reiškia, jei viešose vietose jaučiate nerimą (1)

Pandemijos laikotarpiu nemažai žmonių ėmė pastebėti sau neįprastus jausmus, pavyzdžiui,...

Piruetas ant 16 metų stingusio ledo: komentatorius imasi vadovauti čiuožimui (1)

Kone dailiojo čiuožimo sinonimu virtusi Lilija Vanagienė šią savaitę paliko Lietuvos...