aA
„Tą naktį, kai išėjo mama, sugalvojau planą – savo knygose jai tarsi dovaną palikti gyvas visas močiutes ir jų kasdienybės stebuklus“, – savo pirmosios knygos atsiradimo istoriją pasakoja žurnalistė, leidėja ir populiarių knygų vaikams autorė Jurga Baltrukonytė. Žiemos pradžioje pasirodė leidyklos „Alma littera“ išleista nauja Jurgos knyga „Dvynukai sekliai pavojuje“, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Jurga Baltrukonytė
Jurga Baltrukonytė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pasakojimas apie nepaprastus dvynukus Paulą ir Nojų, kurie ieško slapto fabriko ir ten auginamų mirtinų bakterijų, skiriamas 7-12 metų vaikams. Kartu su Paula ir Nojumi tirdami nusikaltimą, vaikai ne tik susipažins su keisčiausia mokytoja Leoparde, blogiausia pasaulyje virėja Grendalinda ir siaubą varančiu sargu Lopeta bei kate Kruopa, bet ir įsigilins į tokio amžiaus vaikams itin svarbią patyčių temą.

„Mes tai patyrėme asmeniškai, – pasakoja Ispanijoje, Fuerteventuros saloje jau keletą metų gyvenanti Jurga. – Mano dukra Paula trejus metus kentėjo patyčias ir bandė pritapti klasėje. Vis laukiau, kol vaikai išaugs, stengiausi susidraugauti su nedraugiškomis mergaitėmis, jų mamomis. Man atrodė, kad sekasi... Mergaitės mielai su mumis važiavo į linksmybes vandens parkuose, bet mokykloje, vos manęs nelikdavo, elgdavosi priešingai. Juokdavosi iš Paulos gebėjimų piešti, iš geltonų plaukų, elgdavosi labai negražiai, apie tai net nenoriu kalbėti, kaip skaudu... Tai rodo, kad vaikai darosi dviveidžiais – jie moka manipuliuoti, elgtis kaip angelai ir velniai, yra pamiršę apie dalykus, kurie turėtų plakti kiekvienoje mažoje širdelėje: neįskaudink draugo, nes jam skauda taip, tarsi į ugnį pirštą įkištum.“

„Dvynukai sekliai pavojuje“
„Dvynukai sekliai pavojuje“
© Knygos viršelis

Jurgos dukrai Paulai – dešimt. Augdama, sako Jurga, dukra ją pačią moko naujų dalykų. Tai iš Paulos prieš keletą metų sužinojo apie „Tik Tok“ platformą, dukra atidžiai stebi, kad tėvai naudotų kuo mažiau plastiko ir mielai padeda visiems, kuriems nesiseka ar reikia pagalbos.

„Augdama dukra tarsi išplėtė namų erdvę, ten dabar telpa dar daugiau emocijų, susijusių su jos draugais, santykiais mokykloje, atsakomybe už pasaulį – jaunoji karta tą jau gerai suvokia. Ir tai labai džiugina. Naujoje savo knygoje įžengiu į dar įdomesnį, sudėtingesnį pasaulį, kuriame sukasi dukros bendraamžiai. Jis bus groteskiškas, spalvos sutirštintos, veiksmas dažnai komiškas, personažai ryškūs. Daugybė detalių bus iš tikro gyvenimo – tai ir naujokų atėjimas į mokyklą, – panašiai jautėsi Paula, pirmą kartą nuėjusi į mokyklą ispaniškoje saloje, ir pasirodymas ant scenos, kai gražus šokis baigiasi tragikomiškai, – pati esu kritusi scenoje tiesiog apgailėtinomis aplinkybėmis“, – prisipažįsta knygų vaikams autorė.

Jurga prisimena, kad jos vaikystė buvo pilna knygų, ypač detektyvų. „Pamenu, suguldavo šeima, o tėtis imdavo garsiai skaityti apie Baskervilių šunį. Ramiu, paslaptingu balsu. Po to net bijodavau į tualetą viena eiti! Prisimenu tai tarsi būtų nutikę vakar. Emocija tokia artima, kaip kavos puodelis, kurį dabar laikau rankoje“, – pasakoja ir patikina, kad detektyvas jai visada yra mįslė.

Įdomiausia, kad šis, naujasis, jos pasakojimas, nors ir pradėtas prieš trejus metus, šiandien yra itin aktualus. „Jaučiuosi kaip burtininkė, kuri numatė ateitį – miesteliui gresia katastrofa, nes blogietis Tikas pastatė slaptą bakterijų fabriką ir ketina paleisti pikčiausias bakterijas į laisvę. Tada net nenumaniau, kad pasauliui iškils COVID 19 viruso grėsmė, o viena iš sąmokslo teorijų apie jo pradžią prasidės virusologinėje laboratorijoje Kinijoje“, – šypsosi.

Pramoginėje, linksmoje Jurgos knygoje minčių sau ras ir vaikai, ir tėvai. Vaikai sužinos, kad ir kokia didelė būtų problema, ją galima išspręsti. Ar tai būtų pirmoji diena mokykloje, ar bausmė šlykščiausioje pasaulio valgykloje, ar patyčios, ar iš proto išėjusi mokytoja, pasiutusi katė ar pasauliui gresianti katastrofa. Svarbu nenuleisti rankų ir laiku paprašyti pagalbos.

Tėvai save atpažinti turėtų knygos šeimose – Blumberguose arba Tikuose: „Blumbergas svajoja tik apie ramybę ir saugų pasaulį, ne veltui jo sukurtą saugią sodybą pavadinau Burbulyne, tai aliuzija į socialinius burbulus, kuriuose kartais ramiai gyvename, nematydami, kas vyksta aplinkui. Tikas mąsto tik apie verslą ir pinigus. Noriu priminti tėvams, kad kraštutinumai nėra gerai, o gyvenimas, vadovaujantis vien proto balsu, sunkus“.

Jurgos knygas iliustruoja jos gyvenimo vyras, menininkas ir muzikantas Algis Kriščiūnas. Knygų vaikams autorė neslepia, kad personažų piešimas namuose kartais tampa tikru karo lauku. „Pamenu, būdama penkerių, Paula barė tėtį, kad knygos viršelyje mergaitės per didelė nosis ir negraži suknelė. Naujai knygai ji turėjo daug pastabų dvynukų aprangai, Algiui teko tobulinti. O kai dar aš pasakau savo pageidavimus, tai vargšas dailininkas tik susiima už galvos ir bėga laukais. Bet paskui grįžta, nusiraminęs ir piešia iš naujo.“

Fuerteventuros saloje šviečianti saulė, išduoda Jurga, rašymui trukdo. Štai kodėl ji keliasi anksti, apie ketvirtą, kol dar neprašvitę, užsipliko puodelį kavos ir pagalvoja – ką tądien norėtų rašyti: turi pradėjusi net kelias knygas, visada laukia tekstai žurnalui „Happy 365“, žinutės socialiniams tinklams. „Labiausiai nervina, kai paskaičiusi suprantu, kad nebepatinka. Tas momentas, kai ištrinu dienos ar net kelių dienų darbą, yra skausmingas. Bet turbūt man pasisekė, kad esu ne tik rašytoja, bet ir redaktorė, daug metų redaguoju autorių straipsnius. Į savo tekstą žiūriu kaip į svetimą – juos karpau ir taisau, taip pat elgiuosi ir su savuoju“, – pasakoja naują knygą vaikams parašiusi Jurga Baltrukonytė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Laisvės alėjoje iškils naujas akcentas: pasiūlyta 11 meninių idėjų pirmajam lietuviškam filmui įamžinti (1)

Augančią „Kauno akcentų“ ekspoziciją po atviru dangumi netrukus papildys dar vienas kūrinys,...

„Eglė žalčių karalienė“ debiutuoja tarptautinėje lygoje

Lietuvoje pripažintas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklis debiutuoja pasaulinėje...

Teatrų vadovai namų darbus turės atlikti greitai: teks verstis per galvą perdėliojant planus

Profesionaliojo scenos meno įstaigoms gera žinia – nuo balandžio 19 dienos leista organizuoti...

Rašytojų sąjungos leidykla siūlo keliauti saugiai – knygos, vedančios įvairiausiomis pasaulio kryptimis

Įpusėjus pavasariui, visiems maga traukti į kelionę. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla...

Mirė kultūros žurnalistė, redaktorė Valentina Paukštelytė (2)

Kovo 15 d. po ilgos ligos mirė ilgametė Lietuvos radijo ir televizijos žurnalistė, redaktorė...

Top naujienos

Vakcinacija: kas iš tiesų vyksta Šalčininkuose (4)

Kai tik prasidėjo vakcinacija nuo koronaviruso, Šalčininkų rajonas pasirodė kaip antiherojus....

Ant buvusių KGB rūmų gali nelikti kai kurių iškaltų kovotojų pavardžių (146)

Lietuvos patriotų vardai, pavardės, slapyvardžiai yra iškaldinti ant buvusių KGB rūmų....

Aistros socdemų gretose: pasipiktino Andriukaičio laišku – tai negarbinga (187)

Didžiausia Lietuvoje politinė jėga – Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) ruošiasi...

Ukraina: Rusija blokuoja dalį Juodosios jūros papildyta (335)

Ketvirtadienį Ukraina pranešė, kad daugiau karinių pajėgų Juodojoje jūroje sutelkusi Rusija...

Princas Philipas paliko netikėtą indėlį Lietuvos švietimui (9)

Prieš savaitę pasaulį pasiekė žinia apie Edinburgo hercogo princo Philipo mirtį. Beveik 100...

Užsienio reikalų ministerija iškvietė Rusijos ambasadorių (159)

Į užsienio reikalų ministeriją penktadienį buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje...

Štai kaip estų parlamentaras dirbo nuotoliniu būdu (1)

Estijos parlamento narys Tarmo Kruusimae pusiau nuotolinio klimato politikos klausimams aptarti skirto...

Į Lietuvą ir vėl plūstelės šiluma: vietomis temperatūra kils iki +20 (7)

Iki šiol pavasario orai tikrai priminė amerikietiškus kalnelius, kada šilumos bangą greitai...

Turkija įveda draudimą atsiskaityti už prekes ar paslaugas kriptovaliutomis (9)

Turkijos centrinio banko nurodymu šalyje įvedamas draudimas atsiskaityti už prekes ar paslaugas...

„SBA Urban“ penkerių metų planas: 400 mln. eurų investicijos ir globali plėtra

SBA Grupės valdoma nekilnojamojo turto ( NT ) plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „...