aA
Kompozitorių namuose Vilniuje iki spalio 31 d. veikia šeštoji paroda „JCDecaux premija. Tarpai“, kurioje savo kūrinius pristato penki savo karjerą pradedantys menininkai. Tarptautinė komisija parodos pabaigoje paskelbs, kas taps premijos laureatu, o parodos lankytojai gali nuspręsti, kam atiteks publikos prizas. Vienas iš projekte dalyvaujančių kūrėjų Naglis Kristijonas Zakaras parodoje pristato kūrinį „Fajetonas“ – tai objektų ir istorijų rinkinys, kuriame vaizdas yra ir materialus artefaktas – atvaizdas, ir nematerialus vaizdinys. Menininkas žiūrovus kviečia į tam tikrus dalykus pažvelgti per skirtingų kontekstų prizmę.
Naglis Kristijonas Zakaras
Naglis Kristijonas Zakaras
© Mikos Savičiūtės nuotr.

– Pastaruoju metu daug laiko dirbi teatro scenoje, kaip atsiradai teatre?

– Studijuojant Vilniaus dailės akademijoje būdavo daug pokalbių apie teatrą ir atsirado pasiūlymų padirbėti kartu su Oskaro Koršunovo studentais. Pamaniau, kad gali būti linksma. Susitikome, pradėjome bendrauti, ėmiau dirbti su jų baigiamaisiais spektakliai, vėliau – sekė projektas po projekto. Teatre daug ko gali išmokti – esu jam dėkingas už įvairius dalykus.

– Tavo meninė praktika aprėpia platų temų lauką nuo politinių iki istorinių kontekstų. Parodoje pristatomas kūrinys „Fajetonas“ taip pat savyje talpina daug sluoksnių. Kaip tos temos atkeliavo į tavo kūrinius?

– Temos kūriniams ateina iš to, kas supa mane vienu ar kitu etapu. Įprastai tai vyksta nuogirdos principu: kai susiduri su vienu, antru, trečiu dalyku ir tuomet jie pradeda jungtis į nedidelį tinklą. Tuomet dalimi tų tinklų fragmentų norisi pasidalinti su kitais. Ne visada šie procesai vyksta labai tikslingai ar sistemingai – „štai norėtųsi daryti apie tai ir tai“. Galbūt taip reikėtų...

– Tavo kūrybiniai ieškojimai dažnai susiję su žodžiu FIAT. Gal gali papasakoti daugiau ir tai iššifruoti?

– Šis žodis verčiant iš lotynų kalbos reiškia „tetampa“ (tebūnie), kai kažkas virsta kažkuo kitu. Žodis FIAT (tetampa) naudojamas vaistų receptuose, o taip pat apibūdinti pinigams. Pavyzdžiui, kažkokios medžiagos „tetampa“ kažkokiu vaistu. Dažniausiai tai galima pamatyti ant pagal užsakymą gamintų vaistų pakuočių. O su pinigais iš tiesų yra taip: tam tikro nominalo kupiūra, tas popierėlis, nelaiko tos vertės, bet mes visi turime susitarimą, jog ji egzistuoja.

Pasidarė įdomu, kaip žodžio FIAT idėja veikia, kas turi galios poziciją ir kaip ji yra paskirstoma. Idėja apie FIAT prasmę labiausiai išsirutuliojo dirbant prie magistrantūros baigiamojo kūrinio. Dalis jo buvo apie nulio faktorialą FIAT 1. Nulio faktorialas „tetampa“ vienetu. Nors nulio faktorialas ir yra vienas, bet pati idėja, kad nulis gali būti vienas yra nuostabi. Visas triukas yra tame , kad tu turi vieną galimybę nieko neturėti. Man buvo įdomu pažaisti sudėtingomis temomis arba apie jas galvoti, skaityti, domėtis ir bandyti žvilgsnio kampą pasiūlyti kaip pokalbį. Gal ir kūrinys „Fajetonas“ parodoje per daug nieko nesuteikia, bet tampa temų rinkiniu ir sufleruoja, apie ką galime pasikalbėti.

– Papasakok daugiau apie kūrinį „Fajetonas“, kodėl parodai „JCDecaux premija. Tarpai“ sugalvojai pasiūlyti šią idėją?

– Pati idėja atėjo per karantiną. Nebuvo daug galimybių kažkur eiti, todėl kasdien sėdėdavau savo daugiabučio kieme ir gerdavau arbatą du kartus per dieną, po dvi-tris valandas. Nesvarbu koks būdavo oras, šalta ar ne. Sėdi, gurkšnoji ir nežinia ko lauki. Kadangi anksti temdavo, tai pradėdavau matyti žvaigždes ir ėmiau galvoti apie jas. Dabar sunku nupasakoti tą minties vingį, bet tuo metu ėmė viskas dėliotis.

Kažkas papasakojo istoriją apie mėnulį. Tuo metu prisiminiau ir pokštą: kas yra arčiau – Londonas ar mėnulis? Greičiausiai mėnulis, nes tu jį matai. Pagalvojau, jog reikėtų pasidaryti maketą ir pažiūrėti, kaip toli yra mėnulis. Tai yra nuostabus dalykas, kaip mes suvokiame mastelį. Pasidariau modelį ir pamačiau, kad tie atstumai yra įspūdingi. Vėliau mintyse iškilo ir visos „Apollo“ misijų istorijos. Sunku tiksliai atsekti, nuo ko viskas prasidėjo, kodėl mano kūrinyje vėliava išbluko, kaip šalia jos pritapo graikų-romėnų mitologija, o visą tai – lydi chemija. Procesas dėliojosi sluoksniais, o minčių seka, ypač jo pradžioje buvo fragmentuota. Gal tai nebuvo sąmoningas tyrimas, tai informacija, kuri tuo metu mane supo.

Naglio Kristijono Zakaro kūrinys „Fajetonas“
Naglio Kristijono Zakaro kūrinys „Fajetonas“
© Lauryno Skeisgielos nuotr.

– Kompozitorių namų pirmojo aukšto kampe įkurdinai išblukusią JAV vėliavą. Kas slepiasi už jos?

– Ji buvo specialiai pasiūta pagal užsakymą ir tai yra nuoroda į kosmines misijas, bandant įvietinti laike. Pasiruošimo kelionei į Mėnulį pradžioje NASA neturėjo plano pasiekus tikslą iškelti ten valstybinę vėliavą. Galima sakyti, kad tokia mintis gimė paskutinę minutę ir tai nebuvo suplanuota iš anksto. Tuomet nutiko taip, kad vėliava buvo nupirkta iš katalogo, kurį gaudavo valstybinės įstaigos, iš jo ir pieštukų galėjai nusipirkti.

„Apollo“ misijos gabentai vėliavai buvo pagal užsakymą pagamintas specialus stovas, nes reikėjo, kad vėliava Mėnulyje būtų išsitempusi ir reprezentatyviai matytųsi visa. Mėnulyje nėra atmosferos, todėl kitaip ji tiesiog karotų. Taigi, reikėjo jiems gaminti stovą su horizontaliai atlenkta ašimi. Taip masinės gamybos vėliava turėjo pagal užsakymą padarytą stovą. Savo kūrinyje norėjau viską apversti aukštyn kojomis – sukurti pagal užsakymą pagamintą vėliavą ir gauti jai masinės gamybos stovą. Šie objektai, kaip ir visi kiti veikia, kaip nuorodos – vėliava į mėnulį, stovas į kabinetus ir juose vykdomus susitarimus.

– O kas tave labiausiai įkrauna kūrybai?

– Aplinka, bandymas apsidairyti duoda daugiausiai. Kartais smagu galvoti apie dalykus, kurių tu absoliučiai nesupranti, neturi kompetencijų jiems, bet tu vis tiek tai gali daryti. Iš neturėjimo ką veikti, pabandai paskaityti apie kokį iracionalų skaičių. Galiausia tu nieko nesupranti ir nei kiek nepriartėji prie suvokimo, bet bent jau pabandai.

Šeštoji konkursinė paroda „JCDecaux premija 2021: Tarpai“ iki spalio 31 d. veiks Kompozitorių namuose Vilniuje (A. Mickevičiaus g. 29), ekspozicija atvira II–VII nuo 14 iki 20 val. Parodos lankymas nemokamas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Paskelbė, kam atminti bus skirti ateinantys metai

Kultūros ministerijos teikimu Vyriausybė pritarė atmintinų metų minėjimo 2022-aisiais planams:...

„Atviro rato“ aktorė Vesta Šumilovaitė - Tertelienė apie filmą „Sinefilija“: visi degė noru kurti šį filmą

Gruodžio 3 dieną kino teatruose ilgai laukta Algimanto Puipos filmo „ Sinefilija “ premjera....

Karin Erlandsson romanas vaikams „Naktinis ekspresas“ – nuostabi Kalėdų istorija apie dingusius artimuosius knygos ištrauka

Ieškodama ramybės ir tylos, iš miesto triukšmo suomių žurnalistė ir rašytoja Karin Erlandsson...

Kviečia į jubiliejinę parodą „Jurgis Mačiūnas. Fluxus biografika“: nuoboduliui vietos nebus

Šiemet visas pasaulis mini bene labiausiai avangardiškiausio meninio judėjimo Fluxus...

Gudmonaitės spektaklyje „Šventė“ vaidinantys negalios paliesti aktoriai: reikėjo peržengti per save

„Man buvo svarbu, kad jie patys norėtų kalbėti apie save. Tai jiems buvo visiškai nauja...

Top naujienos

Reikėjo laukti net 20 metų: „Pakelių maniakas“ Jonaitis atsiprašė už sukeltą skausmą (29)

Prireikė daugiau kaip dvidešimt metų, kad garsiausiu ir bene nuožmiausiu žudiku laikomas Kazys...

Austėja Landsbergienė papasakojo, kaip išmokė savo vaikus taupyti: savaitės kišenpinigiai – 5 Eur ir nė cento daugiau (330)

Edukologė, „Vaikystės sodo“ ir Karalienės Mortos mokyklos įsteigėja dr. Austėja...

Ispanijoje iš gelmių išniro miestas vaiduoklis: po 30 metų pasirodė žmonių palikti namai (15)

Viena Ispanijos gyvenvietė, kurią prieš 30 metų apleido žmonės, kai ją turėjo užlieti...

Šių metų Širvintų eglės paslaptis atskleista: ar ji ir vėl rimta konkurentė Vilniui ir Kaunui? (101)

Jau keletą metų iš eilės savo kalėdinėmis eglėmis ir šventine nuotaika visą Lietuvą...

Ciklonas atneša staigius orų pasikeitimus, pradės žnaibyti žiemiškas šaltis

Į Lietuvą atskubėjo labai aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį sulauksime intensyvaus sniego, kurį...

D+Raminta Rakauskė

Į kokį būstą šiandien investavus jis atneš daugiausia grąžos ir klaida, galinti kainuoti tūkstančius eurų

„Investuojant į nekilnojamą turtą nereikia būti akcijų biržų žinovu bei užtenka visai...

Vienoje stipriausių planetos rinktinių debiutavusi 19-metė Rugilė: lietuviams atsakiau „ne“ (153)

Olimpine, pasaulio ir Europos čempione praeityje tapusioje Norvegijos moterų futbolo rinktinėje –...

Politologas: po sankcijų Lukašenka gali ieškoti pagalbos Rusijoje, tačiau įmanomas ir kitoks scenarijus (67)

Europos Sąjunga ( ES ) pritarė pritarė siūlymui dėl sankcijų 28 asmenims ir subjektams...

Žinomos moterys linksminosi prabangiame pižamų vakarėlyje „Kempinskyje“ (98)

Artėjant didžiosioms metų šventėms, miego drabužių prekės ženklas „Aruelle“ sostinės...

Traumą išsigydžiusi Jocytė grįžo į aikštę, Eurolygoje – galingas kitos lietuvės pasirodymas (2)

Vidurio puolėja iš Lietuvos Daugilė Šarauskaitė buvo pagrindinė Rygos TTT (3/4) komandos...